Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν μου το τρεχει το αρχειο μου τρεχει το οπερα

Λογικά πρέπει να είναι ένα αρχείο. Όχι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια... αν το παρω απο πλαισιο ή e-shop με επιδοτηση vodafone θα ειναι vodafone εκδοση ή γνησιο samsung ? ? ? η vodafone δεν μου το εχει φερει ακομα και ισως ειναι και καλο αυτο... γιατι αν το παρω απο plaisio ή e-shop μπορει να μην vodafone εκδοση και να μην εχει και το λογοτυπο που βριζω τον τελευταιο μηνα.

τι λετε ποιος ξερει κατι να μας πει ...:rolleyes:

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια... αν το παρω απο πλαισιο ή e-shop με επιδοτηση vodafone θα ειναι vodafone εκδοση ή γνησιο samsung ? ? ? η vodafone δεν μου το εχει φερει ακομα και ισως ειναι και καλο αυτο... γιατι αν το παρω απο plaisio ή e-shop μπορει να μην vodafone εκδοση και να μην εχει και το λογοτυπο που βριζω τον τελευταιο μηνα.

τι λετε ποιος ξερει κατι να μας πει ...:rolleyes:

:rolleyes:

 

Δεν θα είναι vodafone, θα είναι κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

...Σε δύο μήνες έχω κάνει 4 αναβαθμίσεις G2->G4->HH3->HI1 (radio HI2) και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά ή κάποιο bug που να κάνει την διαφορά.

 

Μιας και βλέπω ότι υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αναβάθμιση από G.. σε H.. και επειδή κάτι με τρώει να το δοκιμάσω.. και εγώ από 900XXHG5 σε 900DXHI3 το συστήνεις ή να καθίσω ήσυχα?? Ποιες οι διαφορές δηλαδή? Είναι όντος αναγκαίες για το ρίσκο αναβάθμισης η όχι? Επίσης αυτό το “Windows Update” τι το έχει αφού δεν κάνει τίποτα?

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι vodafone, θα είναι κανονικό.

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, :)

να παει να γ*****ι η vodafone τοτε. να ναι καλα που μου εχει καλη επιδοτηση αλλα θα το παρω απο πλαισιο ή e-shop.

καλα δεν θα κανω ? ? ?:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω, στην οθόνη έχει contacts και live. Γίνεται αυτά να αλλάξουν και να τα βάλουμε κάτι άλλο. Ρωτάω γιατί όταν πέρασα το spb mobile shell το live άλλαξε και έγινε spb και από εκεί έμπαινα στο spb. Σήμερα που έκανα soft reset λέει πάλι live. Μιλάω για την vodafone έκδοση.

 

http://3286.servehttp.com/omnia/#usef

Button Mapper Vito

Usage:Assign programs on soft/hard keys.

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε install to spb mobile shell κανω αυτα που γραφουν οι οδηγιες και τρεχω to exe και μου λεει οτι δεν υπαρχει το spb mobile shell γιατη
Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε install to spb mobile shell κανω αυτα που γραφουν οι οδηγιες και τρεχω to exe και μου λεει οτι δεν υπαρχει το spb mobile shell γιατη

 

min ksezipareis to arxeio .rar pou katevazeis sto pc sou. opws to katebazeis kane drag n' drop sti syskeui mesw activesyng, pigaine meta sto fakelo pou to exeis valei kai tre3to apo kei

Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε install to spb mobile shell κανω αυτα που γραφουν οι οδηγιες και τρεχω to exe και μου λεει οτι δεν υπαρχει το spb mobile shell γιατη

 

φυσικό είναι να σου λέει αυτό γιατί σου λείπει

 

http://www.spbsoftwarehouse.com/products/mobileshell/?en

Link to comment
Share on other sites

min ksezipareis to arxeio .rar pou katevazeis sto pc sou. opws to katebazeis kane drag n' drop sti syskeui mesw activesyng, pigaine meta sto fakelo pou to exeis valei kai tre3to apo kei

 

παιδες μην μπερδεύουμε τον κόσμο που δεν ξέρει.

το αρχείο που κατεβάζει είναι cab και αυτό τρέχουμε όταν το βάλουμε στο ομνια,αν είναι zip h rar το ξεζιπαρουμε για να πάρουμε απο μέσα το cab η το exe.

στην περίπτωση του φίλου δεν κάνει κάτι λάθος παρά μόνο ότι του λείπει το αρχικό πρόγραμμα που το παρέθεσα ποιο πάνω.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φυσικά δεν άντεξα και πέταξα τη ROM της Voda και έβαλα την DHH3 :-). Διαπίστωσα ότι υπήρχε ένας σωρός προγράμματα που η Voda είχε πετάξει όπως το Google Maps, το Smart Reader, το Connected Home, και άλλα. Το Connected Home παρέχει λειτουργικότητα DLNA (πρωτόκολλο για media streaming, ψάξτε στο Google να δείτε λεπτομέρειες) το οποίο επιτρέπει τη σύνδεση του τηλεφώνου με το Playstation 3 ή άλλες συσκευές που λειτουργούν ως DLNA clients. Πιο συγκεκριμένα, το Omnia λειτουργεί ως Media Server που κάνει streaming στο PS3. Μιλάμε για πολύ πλάκα. Για παράδειγμα, ό,τι mp3, video και εικόνες υπάρχουν στο Omnia, παίζουν άψογα στο PS3 με απευθείας σύνδεση των δύο συσκευών. Επίσης, το Omnia εντοπίζει και άλλους media servers (εγώ χρησιμοποιώ και έναν Linux media server) και δίνει τη δυνατότητα να αντιγράφεις αρχεία από τον άλλο media server στο κινητό, χωρίς samba shares ή explorer.

 

Δυστυχώς, δεν φαίνεται να λειτουργεί ταυτόχρονα και ως DLNA client το οποίο θα ήταν σούπερ αφού ό,τι media έχω στο Linux server (πάνω από 500 GB) θα μπορούσαν να παίζουν με απευθείας streaming στο Omnia.

 

Όσοι λοιπόν έχετε PS3, δοκιμάστε το!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν φαίνεται να λειτουργεί ταυτόχρονα και ως DLNA client το οποίο θα ήταν σούπερ αφού ό,τι media έχω στο Linux server (πάνω από 500 GB) θα μπορούσαν να παίζουν με απευθείας streaming στο Omnia.

 

Όσοι λοιπόν έχετε PS3, δοκιμάστε το!

 

με το λινυξ που εχω σαν file server τα κανω streaming ανετα μεσα απο wifi και samba..

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

με το λινυξ που εχω σαν file server τα κανω streaming ανετα μεσα απο wifi και samba..

 

Ναι, έτσι γίνεται, αλλά το γνήσιο streaming από media server είναι άλλο πράγμα. Πολύ πιο σταθερή ροή δεδομένων, χωρίς διακοπές, και χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις φακέλους μέσω samba. Να σκεφτείς ότι βλέπω hi definition ταινίες στο PS3 (720p) με streaming από το Linux server (χρησιμοποιώ το Mediatomb ως media server, δοκίμασέ το), με dolby 5.1, χωρίς καθόλου διακοπές - με wi-fi σύνδεση, όχι ethernet βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι γίνεται, αλλά το γνήσιο streaming από media server είναι άλλο πράγμα. Πολύ πιο σταθερή ροή δεδομένων, χωρίς διακοπές, και χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις φακέλους μέσω samba. Να σκεφτείς ότι βλέπω hi definition ταινίες στο PS3 (720p) με streaming από το Linux server (χρησιμοποιώ το Mediatomb ως media server, δοκίμασέ το), με dolby 5.1, χωρίς καθόλου διακοπές - με wi-fi σύνδεση, όχι ethernet βέβαια.

 

πια η διαφορα ? και εγω streamarο απο το file server μεσα απο wifi παλι hd και τις παιζω στην tv μια χαρα.. με σαμπα στον file server + windows media player στα xp που εχω στο λαπτοπ πανω στην τιβι...

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φυσικά δεν άντεξα και πέταξα τη ROM της Voda και έβαλα την DHH3 :-). Διαπίστωσα ότι υπήρχε ένας σωρός προγράμματα που η Voda είχε πετάξει όπως το Google Maps, το Smart Reader, το Connected Home, και άλλα....

 

Άραγε αυτές να είναι ελλείψεις της ROM της Vodafone ή να είναι γενικά ελλείψεις της ελληνικής ROM;

Ακόμα δεν έχουμε ελληνικό Omnia - εκτός Vodafone - που να αγοράστηκε από κάποιον. Ή μήπως υπάρχει ήδη κάποιος που αγόρασε το Omnia με "καθαρή" ελληνική ROM για να βγάλουμε συμπέρασμα;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Άραγε αυτές να είναι ελλείψεις της ROM της Vodafone ή να είναι γενικά ελλείψεις της ελληνικής ROM;

Ακόμα δεν έχουμε ελληνικό Omnia - εκτός Vodafone - που να αγοράστηκε από κάποιον. Ή μήπως υπάρχει ήδη κάποιος που αγόρασε το Omnia με "καθαρή" ελληνική ROM για να βγάλουμε συμπέρασμα;

 

Λογικα της vodafone ειναι.

Εχει εξαλλου αμαρτωλο παρελθον.

Κι εγω με επιδοτηση vodafone θα το παρω απο Πλαισιο, αλλα μακρια απο τις vodafone συσκευες γενικα.

Και λογικα να το σκεφτουμε, μια εταιρεια δε μπορει ολα να τα σφαζει ολα να τα μαχαιρωνει ειτε softwarικα ειτε στο service και να λειτουργουν ολα στην εντελεια

Link to comment
Share on other sites

πια ι διαφορα ? και εγω streamarο απο το file server μεσα απο wifi παλι hd και τις παιζω στην tv μια χαρα.. με σαμπα στον file server + windows media player στα xp που εχω στο λαπτοπ πανω στην τιβι...

 

Οι διαφορές είναι πολλές, όχι μία. Καταρχάς, η σημαντικότερη είναι ότι εσύ χρειάζεσαι 3 συσκευές (άκυρο αυτό αν δεν χρησιμοποιείς PS3) για να βλέπεις ταινίες ενώ εγώ απλώς ανοίγω το PS3 και διαλέγω την ταινία που θα δω χωρίς να ανοίξω κανένα μηχανάκι και να συνδέσω εξτρά καλώδια (έτσι κι αλλιώς ο linux server λειτουργεί 24/7). Επίσης, ο media server δεν απαιτεί login και έτσι μπορεί ο οποιοσδήποτε που μπαίνει στο σπίτι με μια συμβατή συσκευή να συνδέεται απευθείας και να βλέπει/ακούει ό,τι θέλει (αρκεί βέβαια να του δώσω πρόσβαση στο wi-fi). Επίσης, ακριβώς επειδή δεν εμπλέκεται καθόλου κανένα πρωτόκολλο δικτύωσης των windows δεν υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια του samba. Ένα άλλο ωραίο κόλπο που έχουν πολλοί media servers (μεταξύ αυτών και το mediatomb που χρησιμοποιώ εγώ) είναι το transcoding. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν ο client δεν υποστηρίζει μια συγκεκριμένη μορφή βίντεο ή ήχου, μέσω του transcoding ο media server μετατρέπει on the fly το αρχείο σε κάποια μορφή συμβατή με τον client. Ακόμα ένα θετικό των media servers είναι ο τρόπος οργάνωσης των αρχείων. Έτσι, μπορείς να ρυθμίσεις τον server ώστε ο client να βλέπει την ακριβή δομή των φακέλων στο server (όπως στο samba) ή να ορίσεις τελείως διαφορετική οργάνωση από αυτή των φακέλων (πχ, ο client να βλέπει 3 φακέλους, video, music, images, ενώ τα περιεχόμενα αυτών των φακέλων να βρίσκονται σε 50 διαφορετικούς φακέλους στο server).

Link to comment
Share on other sites

Άραγε αυτές να είναι ελλείψεις της ROM της Vodafone ή να είναι γενικά ελλείψεις της ελληνικής ROM;

Ακόμα δεν έχουμε ελληνικό Omnia - εκτός Vodafone - που να αγοράστηκε από κάποιον. Ή μήπως υπάρχει ήδη κάποιος που αγόρασε το Omnia με "καθαρή" ελληνική ROM για να βγάλουμε συμπέρασμα;

 

Έπειτα από αρκετό ψάξιμο, μπορώ να πω μάλλον με σιγουριά ότι δεν υπάρχει ελληνική ROM ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα της vodafone ειναι.

Εχει εξαλλου αμαρτωλο παρελθον.

Κι εγω με επιδοτηση vodafone θα το παρω απο Πλαισιο, αλλα μακρια απο τις vodafone συσκευες γενικα.

Και λογικα να το σκεφτουμε, μια εταιρεια δε μπορει ολα να τα σφαζει ολα να τα μαχαιρωνει ειτε softwarικα ειτε στο service και να λειτουργουν ολα στην εντελεια

 

απο πλαισιο που θα παρεις σιγουρα καθαρα ελληνικη rom θα ειναι ε ?:worry:

οχι vodafone, παρόλο που θα το παρεις με vodafone επιδοτηση. ε ?:worry:

σιγουρα ?:worry:

Link to comment
Share on other sites

απο πλαισιο που θα παρεις σιγουρα καθαρα ελληνικη rom θα ειναι ε ?:worry:

οχι vodafone, παρόλο που θα το παρεις με vodafone επιδοτηση. ε ?:worry:

σιγουρα ?:worry:

 

Μην ανγχώνεσαι. Σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...