Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου πρωτα απο ολα κανε ενα hard reset για για να επανελθουν ολα στο default.

Οταν ολοκληρωθει η διαδικασια θα πας στις ρυθμισεις --->Συνδεσεις--->Διαχειριση Υφισταμενων συνδεσεων---> και θα σβησεις το προφιλ Wind Internet. Μετα θα πατησεις την επιλογη Δημιουργια και συμπληρωνεις τα εξης :

 

Oνομα συνδεσης :Wind Internet

Modem :Γραμμη κινητης τηλεφωνιας (gprs)

Επιλογη Επομενο

Ονομα σημειου προσβασης :gint.b-online.gr

Επιλογη Επομενο

Επιλογη Τελος (προσοχη αφηνεις κενα ολα τα πεδια στο τελευταιο σταδιο)

 

Κανεις επανεκκινηση ......

 

Ελπιζω να σε βοηθησα :cool:

 

Thxs. To'xw "SKISEI" to OMNIA, h 3 fora hard-reset, se 3 meres!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, έχω κάνει 3 hard-reset... Απ' το 2ο και μετά, που και που (ανά - σχετικά - τακτά διαστήματα. δηλαδή ανά 10 κινήσεις μπορεί να μου παρουσιαστεί) μου βγαίνει ένα μήνυμα "Παρουσιάστηκε πρόβλημα με το services.exe". Και μετά, έχει τις "κλασσικές" μπούρδα επιλογές, να στείλεις ή όχι στη Microsoft αναφορά.

ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ το κινητό και ν' αρχίσω να τρέμω ή να μην ανησυχώ πολύ;;;

Link to comment
Share on other sites

και που να το χω ?τελικα σημερα εφτιαξε..δεν ξερω τι παιζει πραγματικα..σαν να μην εγινε ποτε ειναι :p

 

ακυρο!δε ξερω τι παιζει,μια δουλευει μια κολαει..και δε μπορω να το χρησιμοποιησω..pff :(

Link to comment
Share on other sites

Απ' την επίσημη SAMSUNG, με ρώτησαν αν έχω βάλει έξτρα προγράμματα μέσα (που έχω βάλει, ποιος δεν το 'χει κάνει), μου είπαν να ξανα-μανα-κάνω hard reset, ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ πλην των επαφών μου και γενικά να κάνω editing με τα DEFAULT εργαλεία του κινητού... και αν ξανά το παρουσιάσει το "Πρόβλημα με το services.exe" να τους το πάω.

Ρώτησα αν δίνουν άλλο γι' αντικατάσταση μέχρι να το φτιάξουν, μου είπαν ΜΟΝΟ ΑΠ' ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που το πήρα - αλλά είπαν, ότι θα καθυστερήσει το service (διότι είναι κι η μεταφορά του κινητού απ' το κατάστημα στο service)...

Τι να πω... Έκανα hard reset, ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ δεν παρουσίασε κάτι - αλλά και ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΩ ΚΑΝ συνδέσει για συγχρονισμό. Ούτε τις επαφές καλά-καλά δεν πέρασα...

Βασικά, τα ψιλο-χρειάστηκα... Δεν λέω... και στο PC, ΕΝΑ ΚΑΡΟ error messages βγάζει ενίοτε το "ΜΕΓΙΣΤΟ" λειτουργικού του... Βασίλη Θύρα, αλλά δεν δίνω καν σημασία και μάλιστα τα 'χω απενεργοποιήσει... Αλλά με τα PPC, που είμαι "ψάρι", δεν ξέρω...

(Πάντως, ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ "περίεργα" προγράμματα... Τα "NoData", "X-Button", "PHBackup", "Resco Explorer+Resco Registry" και "Resco Keyboard"... Από παιχνίδια, ένα Bowling, μια Μονόπολη κι ένα Τέτρις, freeware απ' όσο θυμάμαι... Τες-πα, είδωμεν.)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτισω που μπορουμε να βρουμε διαφορα widgets για το omnia

 

Πραγματικά σ' εξυπηρετούν; Διότι μόλις κάνω hard reset, το πρώτο πράγμα που κάνω μετά τις βασικές ρυθμίσεις, είναι να το ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ!

Τρώει μνήμη και δεν πολυεξυπηρετεί, κατ' εμέ. Κάποια, διάφορα, Phone Shells που 'χουν βγει, τα 'χεις δει; Είναι ΦΟΒΕΡΑ! Κάνουν εξομοίωση των HTC, του iPhone και γενικά πολλών PPC... Διότι, κακά τα ψέματα, σαν το μενού του iPhone, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το εργοστασιακό του ΟΜΝΙΑ! Είδα τη νέα έκδοση λειτουργικού της Apple σ' έναν φίλο και ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ πραγματικά!... Αλλά, όπως προανέφερα, ΤΟΣΑ Phone Shells έχουν βγει (π.χ. SPB 3.0.1.), γιατί δεν δοκιμάζεις τέτοια; (ΑΛΛΑΖΟΥΝ, ΒΕΒΑΙΑ, ΤΕΛΕΙΩΣ το μενού και την εμφάνιση του ΟΜΝΙΑ, οπότε αν έχεις "βολευτεί" με το συγκεκριμένο μενού - widget - τότε θα μπερδευτείς ολίγων, στην αρχή τουλάχιστον... Αλλά, είναι πιστεύω ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΕΡΑ αυτά τα Phone Shells)...

Εγώ, ψάχνω ένα Shell που να βάζει σε "παράταξη" τρισδιάστατων σελίδων όλα τα μενού στην οθόνη, να τα "ρολάρεις" όπως θες για να ψάξεις αυτό που θες, να πατάς πάνω και να ζουμάρει και να πιάνει την οθόνη... και να 'χει κανένα καλό pad για SMS & τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σ' εξυπηρετούν; Διότι μόλις κάνω hard reset, το πρώτο πράγμα που κάνω μετά τις βασικές ρυθμίσεις, είναι να το ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ!

Τρώει μνήμη και δεν πολυεξυπηρετεί, κατ' εμέ. Κάποια, διάφορα, Phone Shells που 'χουν βγει, τα 'χεις δει; Είναι ΦΟΒΕΡΑ! Κάνουν εξομοίωση των HTC, του iPhone και γενικά πολλών PPC... Διότι, κακά τα ψέματα, σαν το μενού του iPhone, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το εργοστασιακό του ΟΜΝΙΑ! Είδα τη νέα έκδοση λειτουργικού της Apple σ' έναν φίλο και ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ πραγματικά!... Αλλά, όπως προανέφερα, ΤΟΣΑ Phone Shells έχουν βγει (π.χ. SPB 3.0.1.), γιατί δεν δοκιμάζεις τέτοια; (ΑΛΛΑΖΟΥΝ, ΒΕΒΑΙΑ, ΤΕΛΕΙΩΣ το μενού και την εμφάνιση του ΟΜΝΙΑ, οπότε αν έχεις "βολευτεί" με το συγκεκριμένο μενού - widget - τότε θα μπερδευτείς ολίγων, στην αρχή τουλάχιστον... Αλλά, είναι πιστεύω ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΕΡΑ αυτά τα Phone Shells)...

Εγώ, ψάχνω ένα Shell που να βάζει σε "παράταξη" τρισδιάστατων σελίδων όλα τα μενού στην οθόνη, να τα "ρολάρεις" όπως θες για να ψάξεις αυτό που θες, να πατάς πάνω και να ζουμάρει και να πιάνει την οθόνη... και να 'χει κανένα καλό pad για SMS & τηλέφωνο...

 

Μαλλον θα πρεπει να περιμενεις μεχρι το ομνια 2 εκει εχει ενα ετρισδιαστατο κυβο και το ρολαρεις με το δακτυλο σου .

για τα widgets απλα θελω να τα δοκιμασω χ να βαλω ενα εικοιδιο για συνδεση στο facebook κτλ

οσον αφορα το iphone και εγω εχω δει σε κινητο φιλου μου και ζηλεψα

ευχαριστω παντως για την απαντηση σου

 

Απ' την επίσημη SAMSUNG, με ρώτησαν αν έχω βάλει έξτρα προγράμματα μέσα (που έχω βάλει, ποιος δεν το 'χει κάνει), μου είπαν να ξανα-μανα-κάνω hard reset, ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ πλην των επαφών μου και γενικά να κάνω editing με τα DEFAULT εργαλεία του κινητού... και αν ξανά το παρουσιάσει το "Πρόβλημα με το services.exe" να τους το πάω.

Ρώτησα αν δίνουν άλλο γι' αντικατάσταση μέχρι να το φτιάξουν, μου είπαν ΜΟΝΟ ΑΠ' ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που το πήρα - αλλά είπαν, ότι θα καθυστερήσει το service (διότι είναι κι η μεταφορά του κινητού απ' το κατάστημα στο service)...

Τι να πω... Έκανα hard reset, ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ δεν παρουσίασε κάτι - αλλά και ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΩ ΚΑΝ συνδέσει για συγχρονισμό. Ούτε τις επαφές καλά-καλά δεν πέρασα...

Βασικά, τα ψιλο-χρειάστηκα... Δεν λέω... και στο PC, ΕΝΑ ΚΑΡΟ error messages βγάζει ενίοτε το "ΜΕΓΙΣΤΟ" λειτουργικού του... Βασίλη Θύρα, αλλά δεν δίνω καν σημασία και μάλιστα τα 'χω απενεργοποιήσει... Αλλά με τα PPC, που είμαι "ψάρι", δεν ξέρω...

 

(Πάντως, ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ "περίεργα" προγράμματα... Τα "NoData", "X-Button", "PHBackup", "Resco Explorer+Resco Registry" και "Resco Keyboard"... Από παιχνίδια, ένα Bowling, μια Μονόπολη κι ένα Τέτρις, freeware απ' όσο θυμάμαι... Τες-πα, είδωμεν.)

 

για το service της samsung στην ελλαδα δεν εχω και την καλυτερη αποψη για μια απλη αναβαθμιση δηλ μια δουλεια 3 λεπτων μου πηρε 1 μιση βδομαδα και ολο αυτο για να παει η συσκευη απο γλυφαδα στην αθηνα ελεος ασ βαζανε τις καινουργιες rom στο site για τα updates ειναι δυνατον να μπορει ο βιετναμεζος κατοχος του omnia να κανει αναβαθμιση απο το σπιτι του μεσω internet και εμεις να κανουμε μια βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σ' εξυπηρετούν; Διότι μόλις κάνω hard reset, το πρώτο πράγμα που κάνω μετά τις βασικές ρυθμίσεις, είναι να το ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ!

Τρώει μνήμη και δεν πολυεξυπηρετεί, κατ' εμέ. Κάποια, διάφορα, Phone Shells που 'χουν βγει, τα 'χεις δει; Είναι ΦΟΒΕΡΑ! Κάνουν εξομοίωση των HTC, του iPhone και γενικά πολλών PPC... Διότι, κακά τα ψέματα, σαν το μενού του iPhone, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το εργοστασιακό του ΟΜΝΙΑ! Είδα τη νέα έκδοση λειτουργικού της Apple σ' έναν φίλο και ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ πραγματικά!... Αλλά, όπως προανέφερα, ΤΟΣΑ Phone Shells έχουν βγει (π.χ. SPB 3.0.1.), γιατί δεν δοκιμάζεις τέτοια; (ΑΛΛΑΖΟΥΝ, ΒΕΒΑΙΑ, ΤΕΛΕΙΩΣ το μενού και την εμφάνιση του ΟΜΝΙΑ, οπότε αν έχεις "βολευτεί" με το συγκεκριμένο μενού - widget - τότε θα μπερδευτείς ολίγων, στην αρχή τουλάχιστον... Αλλά, είναι πιστεύω ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΕΡΑ αυτά τα Phone Shells)...

Εγώ, ψάχνω ένα Shell που να βάζει σε "παράταξη" τρισδιάστατων σελίδων όλα τα μενού στην οθόνη, να τα "ρολάρεις" όπως θες για να ψάξεις αυτό που θες, να πατάς πάνω και να ζουμάρει και να πιάνει την οθόνη... και να 'χει κανένα καλό pad για SMS & τηλέφωνο...

Συμφωνώ.Μόνο το γεγονός ότι τα widget σε περιορίζουν στη χρήση και μόνο αυτών και τίποτε άλλο είναι ο πρώτος λόγος για να τα βγάλω.Προσωπικά συνηθισμένος και από άλλα wm phone προτιμώ τα απλά windows.Με τη προσθήκη του spb pocket plus στην today screen.Στην αρχή με χάλαγε που δεν έχει πάνω τη γραφίδα αλλά στη συνέχεια συνειδοτοποίησα ότι η οθόνη που βρίσκεται στο επίπεδο της συσκευής,καθιστά σχεδόν άχρηστη τη γραφίδα σε σχέση με παλιότερες συσκευές που είχαν την οθόνη πιο μέσα και δυσκόλευαν το πάτημα της στις άκρες της.

Link to comment
Share on other sites

"bbbb"... Εγώ, ψάχνω ένα Shell που να βάζει σε "παράταξη" τρισδιάστατων σελίδων όλα τα μενού στην οθόνη, να τα "ρολάρεις" όπως θες για να ψάξεις αυτό που θες, να πατάς πάνω και να ζουμάρει και να πιάνει την οθόνη... και να 'χει κανένα καλό pad για SMS & τηλέφωνο...

ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ κάτι ΤΕΤΟΙΟ έχεις βάλει (και βολευτεί!) κι εσύ!

Ποιο έχεις;;;

 

Ποιο να βάλω;;; Τo "Pointui" να βάλω... το "SPB"... το "iFonz"... ή το "s2u2"...;;;

Ή το "Winterface";;; 'Η το "Iconsoft Phone Extension";

Βασικά... ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αυτά (το SPB έχει, το 'χω βάλει να το δω...);

Link to comment
Share on other sites

Tα 3d και όλα αυτά τα κόλπα με αφήνουν απλά αδιάφορο.Η today screen μου είναι έτσι http://img81.imageshack.us/img81/4940/display3.png

Aπό πάνω προς τα κάτω

wk task-->η γραμμή πάνω από το start

date plugin

spb pocket plus στο οποίο στην καρτέλλα που δείχνω έχω ενσωματώσει τα plugin μηνυμάτων,συνδέσεων και εορτολόγιο

Και το dial pad έχω το κλασσικό της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα... Εγώ, απλά θέλω ένα "FINGER FRENDLY" shell, φίλε.

Το "Winterface", αν δεν απατώμαι, μοιάζει πολύ με το iPhone, σωστά;

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ζητώ... Υποστηρίζει ελληνικά κάποιο shell, με ΤΕΤΟΙΟ "FINGER FRENDY";;;

Link to comment
Share on other sites

Tα 3d και όλα αυτά τα κόλπα με αφήνουν απλά αδιάφορο.Η today screen μου είναι έτσι http://img81.imageshack.us/img81/4940/display3.png

Aπό πάνω προς τα κάτω

wk task-->η γραμμή πάνω από το start

date plugin

spb pocket plus στο οποίο στην καρτέλλα που δείχνω έχω ενσωματώσει τα plugin μηνυμάτων,συνδέσεων και εορτολόγιο

Και το dial pad έχω το κλασσικό της samsung.

 

Παρεπιπτόντως... απλό και ΠΡΑΚΤΙΚΟ είναι το desktop σου! Πως το 'κανες έτσι; Με ποιο shell;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάποιο shell.Eίναι το today plugin spb pocket plus σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα today plugin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! ΤΟ ΣΚ μου άρχισε τα κόλπα κι εχω σπαστεί! θα ήθελα τη βοήθεια σας. Το βράδυ έβαλα το ξυπνητήρι στο pocketclockock και έμεινα απο μπαταρία. Το πρωί ούτε χτύπησε και όταν το άνοιξα μετά τη φόρτιση είχε εξαφανιστεί το πρόγραμμα (pocketclock) απο το today screen???? Ti να έπαθε?

Επίσης δεν μπορώ ανα μπω σε Site που μου ζητάνε flash lite 2.1. Εχω βάλει flash 3.1, έχω βάλει το youtubeplay αλλά τίποτα? Τι πρέπει να κάνω??? Βοήθεια

Επίσης όταν μπήκα στο ιντερνετ 2 κολλήματα και έσβησε και χρειάστηκε να κάνω Reset για να ανοίξει!

Εχω vodafone Ομνια me μαμισια rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάποιο shell.Eίναι το today plugin spb pocket plus σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα today plugin

 

Οκ, θα το 'χω υπόψιν μου, thxs m8.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αλλαγή της ROM έγινε ..και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι υπέροχο....Διανύω την 5 ημέρα χωρίς φόρτιση!Βέβαια τη στιγμή αυτή έχει μόνο μια γραμμούλα..

 

φιλε nikotou ποια rom εβαλες ?... ρωταω γιατι ψαχνω και εγω να την αλλαξω αλλα δεν ξερω ποια να βαλω....

Link to comment
Share on other sites

"bbbb"... Εγώ, ψάχνω ένα Shell που να βάζει σε "παράταξη" τρισδιάστατων σελίδων όλα τα μενού στην οθόνη, να τα "ρολάρεις" όπως θες για να ψάξεις αυτό που θες, να πατάς πάνω και να ζουμάρει και να πιάνει την οθόνη... και να 'χει κανένα καλό pad για SMS & τηλέφωνο...

ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ κάτι ΤΕΤΟΙΟ έχεις βάλει (και βολευτεί!) κι εσύ!

Ποιο έχεις;;;

 

Ποιο να βάλω;;; Τo "Pointui" να βάλω... το "SPB"... το "iFonz"... ή το "s2u2"...;;;

Ή το "Winterface";;; 'Η το "Iconsoft Phone Extension";

Βασικά... ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αυτά (το SPB έχει, το 'χω βάλει να το δω...);

μαλλον θελεις κατι τετοιο

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15824

ιδιαιτερα για το ομνια υπαρχει εδω skin (θελει διαβασμα ομως υπαρχουν οδηγιες μεσα)

http://www.imarche.net/omnia/fullpacks.php

 

-εγω βεβαια ειμαι οπαδος του manila

http://pdaviet.net/showthread.php?t=46428

που στο ομνια δουλευε μια χαρα και μαζι με το zoomboard ή το FingerKeyboard 2.1

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15617&highlight=FingerKeyboard

 

κανουν το omnia finger friendly

(απ'οτι βλεπεις ορεξη να'χεις)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το igo8 κ δενμπορο να βρο γερμανικο χαρτι.....μπορι να βοιθισι κανις? thnx

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.

 

http://img.photobucket.com/albums/v224/Epipedo/DSC00318.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οταν παω να τρεξω καποιες java εφαρμογες ενω τις κανω install μετα οταν παω να τις τρεξω δεν ανοιγουν και μου εμφανιζουν αυτο το μηνυμα: " java.lang.noclassdeffounderror". Τι μπορω να κανω?:(
Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ ασχοληθηκα μετα απο καιρο με το ομνια (το χρησιμοποιουσα μονο σαν τηλεφωνο ) και διαπιστωσα πως εκει που ειχε μονο ενα πιξελακι στην οθονη , εχουν γινει καμμια 10αρια πλεον.

Ειχα δει πριν 15-20 ημερες την οθονη σε σκοταδι και ειμαι σιγουρος που ειχε μονο 1

 

Το τηλεφωνο λειτουργει αψογα κατα τα αλλα , τι μου συμβουλευετε να κανω ?

Τα πιξελακια ειναι παρα πολυ μικρα , θελει προσπαθεια για να τα δεις ακομα και σε σκοταδι , ποσο μαλλον σε κανονικο φως της ημερας

Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ ασχοληθηκα μετα απο καιρο με το ομνια (το χρησιμοποιουσα μονο σαν τηλεφωνο ) και διαπιστωσα πως εκει που ειχε μονο ενα πιξελακι στην οθονη , εχουν γινει καμμια 10αρια πλεον.

Ειχα δει πριν 15-20 ημερες την οθονη σε σκοταδι και ειμαι σιγουρος που ειχε μονο 1

 

Το τηλεφωνο λειτουργει αψογα κατα τα αλλα , τι μου συμβουλευετε να κανω ?

Τα πιξελακια ειναι παρα πολυ μικρα , θελει προσπαθεια για να τα δεις ακομα και σε σκοταδι , ποσο μαλλον σε κανονικο φως της ημερας

για μενα μην κανεις τιποτα -αν το κινητο ειναι οκ και η οθονη του δεν φαινεται οτι εχει καμμενα pixels(που μπορει να μην εχει γιατι τελευταια βλεπω οτι εμφανιζονται ασπρες κουκιδες χωρις να ειναι καμμενα pixels)

απλα παρακολουθησε το

Παιδιά οταν παω να τρεξω καποιες java εφαρμογες ενω τις κανω install μετα οταν παω να τις τρεξω δεν ανοιγουν και μου εμφανιζουν αυτο το μηνυμα: " java.lang.noclassdeffounderror". Τι μπορω να κανω?:(

 

πριν τις εφαρμογες εχει εγκαταστησει καποιο προγραμμα με java?

αν οχι βαλε πρωτα αυτο

http://rapidshare.com/files/250352284/Dr.DoT_java.cab.html

και βαλε τα προγραμματα που θελουν java για να τρεξουν και πες μας αν ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εχω ενα προγραμμα που λεγεται jbed με το οποιο μπορω και παιζω διαφορα java παιχνίδια. Μονο που καποιες οπως ανεφερα και πριν δεν παιζουν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάνα-δυο γρήγορα ερωτήματα έχω, να μου δώσετε τα "φώτα" σας:

 

1. Έχω φτιάξει καμιά δεκαριά "ΜΑΜΑΤΑ" ringtones από κομμάτια των AC-DC. Έχω βάλει για ringtone το "For those about to rock..." και ομολογουμένως ακούγεται εκπληκτικά, όταν με καλούν... ΟΜΩΣ, ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2-3 δευτερόλεπτα, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ και σιγά-σιγά (μέσα σε κάνα-δυο δεύτερα) ο ήχος "σηκώνεται" και γίνεται κανονικός! Υπάρχει κάποια ρύθμιση συγκεκριμένη, που βάζεις τα ringtone να ακούγονται ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ/ΔΥΝΑΤΑ κι όχι με "Fade-in";

 

2. Έχω βάλει το OMNIAκι σε κατάσταση... "λήθης". Δηλαδή, έχω βάλει να κάνει "Log-off" (όπως έχουν τα PCια) όταν μένει για 5 λεπτά ήσυχο και δεν το δουλεύω. Έκανα δοκιμή με κλήση και... "ξυπνά απ' το λήθαργο", ενεργοποιείται το ringtone και κανονικά απαντώ. ΟΜΩΣ... ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ με τα SMS! Δηλαδή, ενώ είμαι σε ήσυχο δωμάτιο (για να πει κανείς ότι ΔΕΝ το άκουσα) και το κινητό είναι "βουβό" (έχει μπει σε κατάσταση... "νάνι"), κάνω ένα τσεκ και ξεκλειδώνω το πληκτρολόγιο (οπότε "ανάβει" και "ξυπνά" το κινητό) και ανακαλύπτω ότι έχω ειδοποίηση, η οποία ΠΑΝΤΑ πρόκειται για SMS που μου έστειλαν και ΔΕΝ "ξύπνησε" το κινητό άμεσα για να με ειδοποιήσει... Όταν το δουλεύω, παίζω, φτιάχνω τα αρχεία κτλ. και ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ένα SMS τότε, ΠΑΝΤΟΤΕ το λαμβάνω (εννοώ, έχω ειδοποίηση άμεση)... Τι λάθος ρύθμιση έχω κάνει;

 

3. Σας παρουσίασε ποτέ πρόβλημα εγκατάστασης κάποιο keyboard;;; Διότι, μετά από hard-reset και μόλις πήγα να βάλω το RESCO keyboard (που σε προηγούμενες φορές το 'χα κανονικά περάσει) μου έκανε "μαντάρα" το κινητό (με το "κλασσικό" πια για μένα error message... "Πρόβλημα παρουσιάστηκε στο services.exe"), οπότε το απεγκατέστησα και... φαίνεται μια χαρά το κινητό. Έχει γίνει κάτι ανάλογο με κάποια εφαρμογή σε σας;

 

4. Σε προηγούμενες φορές, είχα περάσει μια "ΜΟΝΟΠΟΛΗ" παιχνίδι κι έπαιζα μια χαρά. Το ξαναπέρασα το παιχνίδι, πάω να το τρέξω, σου ζητά αν θες ήχο, λέω "ναι" και... ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ, δεν τρέχει! Το ξανατρέχω, μου ζητά αν θέλω ήχο, λέω "ΟΧΙ" και... ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

Τι έχει συμβεί; Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο;

 

5. "Ψιλο-άσχετο" για θέμα προβλήματος... Απλά, εγώ "προβληματίστηκα"... Πήγα να φτιάξω καμιά 20ρια LIVERPOOL FC wallpapers. Τι έκανα στην αρχή; Παίρνω τα ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ Samsung wallpapers και πάνω σε αυτά, στήνω τα δικά μου - ΧΩΡΙΣ ΝΑ "ΤΣΕΚΑΡΩ" ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ τις .bmp εικόνας που άνοιξα. Τα φτιάχνω τα δικά μου wallpapers, τα περνώ μέσα στο κινητό κι ανακαλύπτω ότι είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΛΑΤΟΣ - σχεδόν μου "κόπηκαν" το 1/3 της εικόνας, αριστερά-δεξιά!... (Εντάξει μετά, τα ξαναέφτιαξα στις σωστές διαστάσεις, 400x240)... ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ οι επίσημες εικόνες για wallpaper της Samsung είναι ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ απ' τις διαστάσεις που υποστηρίζει το ΟΜΝΙΑ;;;;

 

Αυτά... για την ώρα. Έχετε κέφι να μου απαντήσετε; Ευχαριστώ εκ τω προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση...το κινητάκι τα σπάει...παρότι λόγω δουλειάς και αν και το έχω 2 μήνες και κάτι το έχω ψάξει πολύ λίγο! Εντούτοις, ήθελα να ρωτήσω... γιατί η κύρια μνήμη μου είναι σχεδόν γεμάτη; Δηλαδή ενώ προσπαθώ να εγκαθιστώ τα πάντα στην εσωτερική των 16gb ("η αποθ. μου") η κύρια μνήμη μου στην παρούσα φάση γράφει: σύνολο αποθ. χώρου: 92,60mb - σε χρήση: 85,01mb - ελεύθ.: 7,59mb! Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω...Πρέπει να αλλάξω rom ίσως;Και αν ναί πως γίνεται αυτό;
ου μπλεξεις....γιατι πως ξεμπλεκεις:D ??????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάνα-δυο γρήγορα ερωτήματα έχω, να μου δώσετε τα "φώτα" σας:

 

1. Έχω φτιάξει καμιά δεκαριά "ΜΑΜΑΤΑ" ringtones από κομμάτια των AC-DC. Έχω βάλει για ringtone το "For those about to rock..." και ομολογουμένως ακούγεται εκπληκτικά, όταν με καλούν... ΟΜΩΣ, ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2-3 δευτερόλεπτα, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ και σιγά-σιγά (μέσα σε κάνα-δυο δεύτερα) ο ήχος "σηκώνεται" και γίνεται κανονικός! Υπάρχει κάποια ρύθμιση συγκεκριμένη, που βάζεις τα ringtone να ακούγονται ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ/ΔΥΝΑΤΑ κι όχι με "Fade-in";

 

2. Έχω βάλει το OMNIAκι σε κατάσταση... "λήθης". Δηλαδή, έχω βάλει να κάνει "Log-off" (όπως έχουν τα PCια) όταν μένει για 5 λεπτά ήσυχο και δεν το δουλεύω. Έκανα δοκιμή με κλήση και... "ξυπνά απ' το λήθαργο", ενεργοποιείται το ringtone και κανονικά απαντώ. ΟΜΩΣ... ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ με τα SMS! Δηλαδή, ενώ είμαι σε ήσυχο δωμάτιο (για να πει κανείς ότι ΔΕΝ το άκουσα) και το κινητό είναι "βουβό" (έχει μπει σε κατάσταση... "νάνι"), κάνω ένα τσεκ και ξεκλειδώνω το πληκτρολόγιο (οπότε "ανάβει" και "ξυπνά" το κινητό) και ανακαλύπτω ότι έχω ειδοποίηση, η οποία ΠΑΝΤΑ πρόκειται για SMS που μου έστειλαν και ΔΕΝ "ξύπνησε" το κινητό άμεσα για να με ειδοποιήσει... Όταν το δουλεύω, παίζω, φτιάχνω τα αρχεία κτλ. και ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ένα SMS τότε, ΠΑΝΤΟΤΕ το λαμβάνω (εννοώ, έχω ειδοποίηση άμεση)... Τι λάθος ρύθμιση έχω κάνει;

 

3. Σας παρουσίασε ποτέ πρόβλημα εγκατάστασης κάποιο keyboard;;; Διότι, μετά από hard-reset και μόλις πήγα να βάλω το RESCO keyboard (που σε προηγούμενες φορές το 'χα κανονικά περάσει) μου έκανε "μαντάρα" το κινητό (με το "κλασσικό" πια για μένα error message... "Πρόβλημα παρουσιάστηκε στο services.exe"), οπότε το απεγκατέστησα και... φαίνεται μια χαρά το κινητό. Έχει γίνει κάτι ανάλογο με κάποια εφαρμογή σε σας;

 

4. Σε προηγούμενες φορές, είχα περάσει μια "ΜΟΝΟΠΟΛΗ" παιχνίδι κι έπαιζα μια χαρά. Το ξαναπέρασα το παιχνίδι, πάω να το τρέξω, σου ζητά αν θες ήχο, λέω "ναι" και... ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ, δεν τρέχει! Το ξανατρέχω, μου ζητά αν θέλω ήχο, λέω "ΟΧΙ" και... ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

Τι έχει συμβεί; Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο;

 

5. "Ψιλο-άσχετο" για θέμα προβλήματος... Απλά, εγώ "προβληματίστηκα"... Πήγα να φτιάξω καμιά 20ρια LIVERPOOL FC wallpapers. Τι έκανα στην αρχή; Παίρνω τα ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ Samsung wallpapers και πάνω σε αυτά, στήνω τα δικά μου - ΧΩΡΙΣ ΝΑ "ΤΣΕΚΑΡΩ" ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ τις .bmp εικόνας που άνοιξα. Τα φτιάχνω τα δικά μου wallpapers, τα περνώ μέσα στο κινητό κι ανακαλύπτω ότι είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΛΑΤΟΣ - σχεδόν μου "κόπηκαν" το 1/3 της εικόνας, αριστερά-δεξιά!... (Εντάξει μετά, τα ξαναέφτιαξα στις σωστές διαστάσεις, 400x240)... ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ οι επίσημες εικόνες για wallpaper της Samsung είναι ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ απ' τις διαστάσεις που υποστηρίζει το ΟΜΝΙΑ;;;;

 

Αυτά... για την ώρα. Έχετε κέφι να μου απαντήσετε; Ευχαριστώ εκ τω προταίρων.

1.εναρξη/ρυθμισεις/τηλεφωνο/ και εκει μην βαλεις "αυξανομενο κουδουνισμα" αλλα πχ"δονηση και κουδουνισμα"

2.οταν δεν δουλευεις να πατας το power απο πανω για να κλεινει -τα αυτοματα εχουν προβληματα σε προγραμματα πχ.στην πλοηγηση κλεινει μονο του

3. οποιοδηποτε προγραμμα μπορει να κανει προβλημα(τα keyboard αποθηκευονται στην μνημη του κινητου οχι στην καρτα)

4.

Παίδες μια ερώτηση...το κινητάκι τα σπάει...παρότι λόγω δουλειάς και αν και το έχω 2 μήνες και κάτι το έχω ψάξει πολύ λίγο! Εντούτοις, ήθελα να ρωτήσω... γιατί η κύρια μνήμη μου είναι σχεδόν γεμάτη; Δηλαδή ενώ προσπαθώ να εγκαθιστώ τα πάντα στην εσωτερική των 16gb ("η αποθ. μου") η κύρια μνήμη μου στην παρούσα φάση γράφει: σύνολο αποθ. χώρου: 92,60mb - σε χρήση: 85,01mb - ελεύθ.: 7,59mb! Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω...Πρέπει να αλλάξω rom ίσως;Και αν ναί πως γίνεται αυτό;

αν περνας στο κινητο φωτο,τραγουδια κ.α. μεσω bt να ξερεις οτι αποθηκευονται αυτοματα στην μνημη (εκτος αν εχεις βαλει καποιο προγραμμα ) και ετσι σου γεμιζει η μνημη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...