Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξεκινω τοκατεβασμα του Mobile Device Center και σου λεω.

 

αναμονη...

 

επειδη η ωρα ειναι περασμενη ... θα σε αφησω αλλα

αν κατεβασεις και εγκαταστησεις το προγραμμα τοτε καθε φορα που συνδεεις το κινητο με το pc (μεσω usb) θα μπορεις να βλεπει οτι αρχειο και φακελος υπαρχει στο κινητο

ετσι θα μπορεσεις να αντιγραψεις το αρχειακι που σου εστειλα στο φακελο windows

αν δουλεψει εχει καλως αλλιως κανεις hard reset στο κινητο και το φερνεις στην κατασταση που το αγορασες(δηλαδη χωρις κανενα προγραμμα που του εβαλες εσυ μετα ,και θα χασεις οτι αρχειο ειχες βαλει μετα ,αν δεν εχεις βαλει τιποτα σημαντικο τοτε καντο)

το πως γινεται εδω

http://www.hardreset.eu/samsung_i900_omnia_hard_reset_soft_reset_en.html

 

δες και δω πως γινεται

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω παρα πολυ χρειαζομε βοηθεια στο εξης:

 

Εβαλα την εφαρμογη Inesoft Phone v5.0 beta3 build 2009.05.15 αλλα τελικα δεν την ηθελα και πηγα να την διαγραψω.Την διεγραψα αλλα μου εμεινε ομως το αριθμητικο (και αφλαβητικοπληκτρολογιο) της εφαρμογης.Δηλ. μολις μολις πατησω σε κατασταση αναμονης την επιλογη να εμφανιστει το πληκτρολογιο μου βγαινει αυτο της εφαρμογης και οχι το αρχικο του τηλ.

 

Προσπαθησα να βρω καποια αρχεια που να εχουν μεινει και να τα σβησω αλλα...δενε χω καταφερει κατι.

Σας παρκαλω πολυ μολις βρειτε χρονο κοιταξε πως μπορω να λυσω το προβλημα αυτο και ενημερωστε με ΣΑΣΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ.

 

χιλια ευχαριστω!!!

 

 

Για οσους δεν το γνωριζουν, το Inesoft Phone αλλαζει τον default dialer tou omnia και οχι μονο του Ομνια, στον default των Windows . Αυτο μπορει να αλλαξει πολυ ευκολα μετα απο εγκατασταση η απεγκατασταση του Inesoft Phone με εναν registry editor, αλλαζοντας την παρακατω τιμη:

HKEY_LOCAL_MACHINE/Security/Phone/Skin ---> Enabled

 

αλλάζουμε την τιμή από 0 σε 1.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για οσους δεν το γνωριζουν, το Inesoft Phone αλλαζει τον default dialer tou omnia και οχι μονο του Ομνια, στον default των Windows . Αυτο μπορει να αλλαξει πολυ ευκολα μετα απο εγκατασταση η απεγκατασταση του Inesoft Phone με εναν registry editor, αλλαζοντας την παρακατω τιμη:

HKEY_LOCAL_MACHINE/Security/Phone/Skin ---> Enabled

 

αλλάζουμε την τιμή από 0 σε 1.

 

Αυτό το registry key δεν υπάρχει ούτως ή άλλως; Πρέπει να εγκατασταθεί το Inesoft για να δημιουργηθεί στο omnia;

 

Σε πολλές (άλλες) συσκευές το βλέπω να υπάρχει από την αρχή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ταινιες η με το Coreplayer η με το TCMP μετα απο 10 λεπτα παγωνει η σκηνη για 2-3 δευτερολεπτα.Γιατι συμβαινει αυτο?Πως μπορω να το εξαλειψω?Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μου δωσει μια απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

tha borouse kapoios na mou pei pws vlepoume flash video apo opoiodipote video site?kai na perigrapsei tin diadikasia sxetika analytika,eimai noob se wm kinita.episis kalo tha tane na postarete kai ta links gia ta programmata pou proteinete merikoi.euxaristw.

 

Καλό θα είναι να χρησιμοποιεις Ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βάλε στη συσκευή σου τα εξής:

http://download.macromedia.com/pub/flash/devices/pocket_pc/installers/fp7_ppc_en.cab

http://blownfuze.org/files/Flash_Lite_3.1_CE-OS%2020757.cab

 

και λογικά μετά θα μπορείς να βλέπεις flash μέσα από τον browser σου.

 

Τέλος γράφε ελληνικά αφενός γιατί οι περισσότεροι δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να διαβάσουν τα greeklish, αφετέρου γιατί οσονούπω θα απαγορευτούν εδώ μέσα

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,μία ερώτνηση που θέλει απάντνηση

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω μετρητή βημάτων στο Omnia όπως έχουν τα Sony Er.?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε κάθε μεγαλόκαρδο που θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ειμαι τελειως ασχετος μπορω να αλλαξω ολοκληρο το μενου με vodafone live απο το ομνια και να βαλω το κανονικο
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό; :confused:

 

Είναι ένα πρόγραμμα το οποίο αφού το ενεργοποιήσεις μετά βάζεις το κινητό μέσα στην τσέπη σου και για όσο χρονικό διάστημα κινήσε καταγράφει πόσα βήματα έχεις κάνει, είναι χρήσιμο για όσους περπατάνε ή τρέχουν και στο τέλος θέλουν να ξέρουν πόση απόσταση έχουν διανύσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ειμαι τελειως ασχετος μπορω να αλλαξω ολοκληρο το μενου με vodafone live απο το ομνια και να βαλω το κανονικο

 

Μπορείς ναι. Αν θέλεις βέβαια να αλλάξεις και ξεφορτωθείς τα πάντα της vodafone πρέπει να αλλάξεις ρομ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να απευθυνθείς σε ΄στο http://www.omniacs. net ή και στο omnia.modaco.com κτλ

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόγραμμα το οποίο αφού το ενεργοποιήσεις μετά βάζεις το κινητό μέσα στην τσέπη σου και για όσο χρονικό διάστημα κινήσε καταγράφει πόσα βήματα έχεις κάνει, είναι χρήσιμο για όσους περπατάνε ή τρέχουν και στο τέλος θέλουν να ξέρουν πόση απόσταση έχουν διανύσει.

Μάλλον θέλεις το VidaOne GPS for Windows Mobile Pocket PC το οποίο όμως χρησιμοποιεί το gps για να καταγράψει την πορεία και μπορεί να συνδιαστεί και με το MySportTraining for Windows Mobile Pocket PC

Υπάρχει και η δωρεάν λύση του *TrackMe* GPS/CellID Tracking tool for Google Earth & Google Maps το οποίο είναι για πιο advanced χρήστες!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το omnia. ειμαι συνδρομητης της vodafone και εχω το vodafone live στο κινητο. μια φορα την ημερα, καθε μερα συνδεεται με το vodafone internet απο μονο του, και μετα πρεπει να βγω. δεν υπαρχει καποιος τροπος να μην συνδεεται ετσι απο μονο του?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω ενα προβλημα με το omnia. ειμαι συνδρομητης της vodafone και εχω το vodafone live στο κινητο. μια φορα την ημερα, καθε μερα συνδεεται με το vodafone internet απο μονο του, και μετα πρεπει να βγω. δεν υπαρχει καποιος τροπος να μην συνδεεται ετσι απο μονο του?

 

No Data :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ταινιες η με το Coreplayer η με το TCMP μετα απο 10 λεπτα παγωνει η σκηνη για 2-3 δευτερολεπτα.Γιατι συμβαινει αυτο?Πως μπορω να το εξαλειψω?Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μου δωσει μια απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ειμαι κατοχος ενος Samsung Omnia εδω και 3 μηνες.Προσφατα ανακαλυψα οτι δεν λειτουργουσε η δονηση .Αφου μπηκα στο μενου ειδα οτι δεν λειτουργουσε σε καμια απο τις βαθμιδες της δονησης ετσι αποφασισα να το παω στο service omnitech.

 

Μετα απο 5 μερες μου εστειλαν ενα μηνυμα στο κινητο οτι δεν μπορουν να μου επισκευασουν το τηλεφωνο επειδη ειναι προελευσης Βουλγαριας!!!

 

Εγω αγορασα το τηλεφωνο απο μαγαζι στο κεντρο του Πειραια και μαλιστα τους ειχα δωσει και την αποδειξη αγορας.Ομως θεωρουν οτι το τηλεφωνο αυτο με το συγκεκριμενο IMEI ειναι Βουλγαριας και ετσι δεν με καλυπτουν με εγγυηση.

 

Φυσικα και εγινα εξαλλος γιατι δεν μπορω σε καθε συσκευη ή αγορα που κανω να ζηταω να μου παρεχουν certificate of origin..Εξαλλου η Βουλγαρια ειναι και χωρα μελος της Ευρωπαικης Ενωσης αλλα στην αντιπροσωπεια της Samsung προκειμενου να μην το φτιαξουν το χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια.

 

Εγω επειδη ειμαι εντελως απογοητευμενος δεν ξερω τι να κανω και που να απευθυνθω.Εφτασα στο σημειο να ζητησω πληροφοριες απο τον πρακτορα μου στη Κορεα-Busan να μου δωσει στοιχεια της Samsung στην Κορεα για να μαθω αν αυτη ειναι η αντιμετωπιση της εταιρειας στους πελατες της..Προτιμησαν να επιστρεψουν την συσκευη πισω παρα να την φτιαξουν.....

 

Τι μου προτεινετε να κανω?Πως να αντιδρασω?Ειναι οντως τοσο απαραδεκτη η αντιπροσωπεια της Samsung στην Ελλαδα???Πως να διεκδικησω το δικιο μου?

Nikos
Link to comment
Share on other sites

@johnnynorth:

Πάντως, το πιο πιθανό είναι κάποια από τις εγκατεστημένες εφαρμογές σου να μπαίνει κάθε μέρα στο internet για να ψάξει για ενημερώσεις (π.χ. εάν έχεις εγκαταστήσει πρόγραμμα καιρού). Ρίξε μία ματιά στις επιμέρους ρυθμίσεις των εφαρμογών σου, και μάλλον κάτι θα βρεις...

 

Εννοώ, δε φαίνεται να είναι πρόβλημα του Vodafone Live ή της συσκευής... Το πάθαινα κι εγώ με το SPB Weather.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

 

Μηπως ξερει κανεις αν γινεται να ακουσεις streaming radio στο omnia? συγκεκριμενα θα με ενδιεφερε να μπορω να ακουω τους σταθμους του live24.gr

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ερωτησουλα παιδια.....

Εαν το φερω απο εξωτερικο μπορω να περασω ελληνικα??? σαν γλωσσα εννοω!

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις απέκτησα το τηλέφωνο και θα ήθελα μια θήκη η οποία να μην αυξάνει πολύ τον όγκο του.Έχει να προτείνει κάποιος κάτι?

Αυτή μήπως την έχει δοκιμάσει κανείς?

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003940&ref=pathfinder

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ερωτησουλα παιδια.....

Εαν το φερω απο εξωτερικο μπορω να περασω ελληνικα??? σαν γλωσσα εννοω!

 

Ναι φίλε μου φυσικά και μπορείς μιας και κυκλοφορούν πολύ καλές ελληνικές rom τις οποίες μπορείς με ευκολία να περάσεις και να έχεις ένα πλήρως ελληνικό μενού! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παίδες...

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις, για γρήγορες απαντήσεις:

 

1. Με μέτρια χρήση ανά μέρα (3-4 κλήσεις, 8-10 sms, 20' τάβλι παιχνίδι), ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ κρατάει

η μπαταρία του (ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ το βράδυ για ύπνο); 4 μέρες θα μου κρατάει;

2. Από κατασκευή, σαν τηλέφωνο, τι "λέει";

3. Έχει φλας η κάμερα κι αν ναι, είναι "της προκοπής";

4. Πόσο γρήγορος είναι ο επεξεργαστής (στις εντολές, σε αλλαγές μενού) και πόσο γρήγορα

ΑΝΟΙΓΕΙ και μπαίνεις στη κεντρική οθόνη, όταν πατάς το "on";

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...