Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε πατώντας "πίνακας ελέγχου"

το βρηκα:D

σ'ευχαριστω πολυ...(και για ολες τις πληροφοριες που δινεις γιατι δν 8α εβγαζα ακρη απο μονη μ:p)

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα:D

σ'ευχαριστω πολυ...(και για ολες τις πληροφοριες που δινεις γιατι δν 8α εβγαζα ακρη απο μονη μ:p)

 

:worry: Εγω? :p

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

H ενταση του ραδιοφωνου--touch player ειναι απογοητευτικη η' κανω λαθος?

Στο 5 και δεν ακουγεται σχεδον τιποτα μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

grazie saxovts αλλα δν μ ανοιξε το παρα8υρο με το πμ γιατι εχω λεει popup blocker κατι τετοιο τελοσπαντων απο firefox..ξερεις τι να κανω?sorry για το off topic:(

 

θα πρέπει να πας,στον firefox >εργαλεία>επιλογές>περιεχόμενο>εξαιρέσεις>και στην μπάρα θα βάλεις το http://www.myphone.gr και θα πατήσεις 'να επιτρέπετε'

 

http://i462.photobucket.com/albums/qq342/omniacs/firefox.jpg

 

http://i462.photobucket.com/albums/qq342/omniacs/firefox2.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν όπως σου είπα θα πρέπει κατά την ώρα της εγκατάστασης του sbpwatcher θα πρέπει να επιλέξεις να εγκατασταθεί στην μνήμη του τηλεφώνου.

Μέτα>

 

http://i462.photobucket.com/albums/qq342/omniacs/Screen01-3.jpg

 

http://i462.photobucket.com/albums/qq342/omniacs/Screen02-5.jpg

 

1.εκεί που λέει samsung widgets να μην είναι τσεκαρισμένο

2.εκεί που βλέπεις τα κουτάκια με τα διάφορα items θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το spbwatcher.

 

είσαι κορυφή! ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

H ενταση του ραδιοφωνου--touch player ειναι απογοητευτικη η' κανω λαθος?

Στο 5 και δεν ακουγεται σχεδον τιποτα μπορω να κανω κατι?

 

In the phone keypad type: *#0002*28346#

 

You will then have a screen pop up called audio control util.

 

How to change the loudspeaker volume for ringtones, movies, mp3s etc

 

Click menu, normal then handset (the first one, Phones headset/loudspeaker) Here you can change:

 

Speaker volume: SPK(02) -db is less volume, I have set this to -1.5db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) This effects the overall volume of Mp3s, movies etc -both headset and loud speaker. I have set this to 0db.

Radio Volume: RVOL

 

How to change the headset / earphones volume.

 

Click menu, normal then headset (the second one, Headphones) Here you can change:

 

Headphones volume: HP(02) -db is less volume +db is more volume, I have set this to 0db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) This effects the overall volume of Mp3s, movies etc. I have set this to 0db.

Radio Volume: RVOL

 

*You must click menu / apply for changes to take effect,

*I recommend play a Mp3 launch the app, then apply the changes and set your prefered max volume.

*Setting high levels could damage the loud speaker or your headphones, not to mention your hearing!.

 

 

ωστόσο επειδή σε βλέπω πολύ απογοητευμένο και μου φαίνεται παράξενο να ακούς τόσο χαμηλά,είσαι σίγουρος ότι είναι στο φουλ η ένταση του ομνια?δεν εννοώ το volume του player άλλα γενικός το volume του ομνια.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

το έχει πετάξει κάποιος κάτω??? Αν Ναι τι εγινε? :lol: (η επόμενη ερώτηση:p)

 

Μου έπεσε στο δρόμο απο 1.5 μέτρο.Δεν επαθε τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μας μιλάς για το gps του ομνια λες και είναι παντελώς προβληματικό και ανύπαρκτο,αν θεωρείς ότι την 1η φορά μετά από hard reset επειδή κάνει 5 λεπτά να κλειδώσει δορυφόρους η επειδή όταν είσαι σε flight mode είναι κλειστό το gps τότε σίγουρα δεν είναι για σένα το ομνια και τέλος θέλω τελικά να μου πεις εσύ μια συσκευή που να στα παρέχει όλα απροβλημάτιστα να πάω να την αγοράσω γιατί και εγώ θεωρό πρόβλημα ότι πρέπει να έχω μόνιμα την συσκευή ανοιχτή αλλιώς δεν θα χτυπάει το ξυπνητήρι οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω την αγορά ξυπνητηριού .

 

:)

 

...το GPS λειτουργεί μια χαρά και δεν κάνει ούτε 5' να 'κλειδώσει'! Προσωπικά χρησιμοποιώ το destinator7 με OMNIA SKIN και είναι άψογο σε όλα. Γενικά το OMNIA είναι ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό μηχάνημα (κατά την άποψή μου). Οι παλαιότεροι από εμάς (που παρακολουθούσαμε STARTREK) αν το βλέπαμε δίπλα μας (τότε εννοώ!) θα νομίζαμε ότι έπεσε από τον Σποκ! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε στο δρόμο απο 1.5 μέτρο.Δεν επαθε τίποτα απολύτως.

 

Αμάν! Εγω για αστειο το είπα..

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

...το GPS λειτουργεί μια χαρά και δεν κάνει ούτε 5' να 'κλειδώσει'! Προσωπικά χρησιμοποιώ το destinator7 με OMNIA SKIN και είναι άψογο σε όλα. Γενικά το OMNIA είναι ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό μηχάνημα (κατά την άποψή μου). Οι παλαιότεροι από εμάς (που παρακολουθούσαμε STARTREK) αν το βλέπαμε δίπλα μας (τότε εννοώ!) θα νομίζαμε ότι έπεσε από τον Σποκ! ;-)

 

προφανώς όμως για τον φίλο μας το ότι κάνει 5 λεπτά την 1 φορά επαναλαμβάνω προσπάθεια που ανοίγουμε το gps αποτελεί πρόβλημα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μας μιλάς για το gps του ομνια λες και είναι παντελώς προβληματικό και ανύπαρκτο,αν θεωρείς ότι την 1η φορά μετά από hard reset επειδή κάνει 5 λεπτά να κλειδώσει δορυφόρους η επειδή όταν είσαι σε flight mode είναι κλειστό το gps τότε σίγουρα δεν είναι για σένα το ομνια και τέλος θέλω τελικά να μου πεις εσύ μια συσκευή που να στα παρέχει όλα απροβλημάτιστα να πάω να την αγοράσω γιατί και εγώ θεωρό πρόβλημα ότι πρέπει να έχω μόνιμα την συσκευή ανοιχτή αλλιώς δεν θα χτυπάει το ξυπνητήρι οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω την αγορά ξυπνητηριού .

 

:)

 

Μα και εγω εχω ξυπνητηρι απο τοτε που εμπλεξα με wm..Αλλα εχω και 2ο κινητο...Αν ειναι μονο μετα απο hard reset το 5λεπτο τοτε οκ..Εγω νομιζα σε καθε ανοιγμα της συσκευης..Επισης αν μπορει να κλεινει το τηλεφωνο και να λειτουργει το gps τοτε μαλλον θα το παρω,τουλαχιστον να το δοκιμασω απο πρωτο χερι,να δω σε τι κατασταση ειναι και μετα αν δω οτι δεν με καλυπτει μαλλον θα μεινει το 70, να εκτελει ακομα της υπηρεσιες του σαν τηλεφωνο για την δουλεια και σαν gps...Και κατι ακομα μιας και διαβασα οτι ειχες το diamond..Σε σχεση με το διαμαντι,πως τρεχει το dest και πως ειναι το gps του...

Και ναι ξερω οτι στο επιπεδο του 701 δεν υπαρχει περιπτωση να βρω δεκτη αλλα τουλαχιστον να ειναι στα επιπεδα του 702 η των ETEN:(

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

In the phone keypad type: *#0002*28346#

 

You will then have a screen pop up called audio control util.

 

How to change the loudspeaker volume for ringtones, movies, mp3s etc

 

Click menu, normal then handset (the first one, Phones headset/loudspeaker) Here you can change:

 

Speaker volume: SPK(02) -db is less volume, I have set this to -1.5db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) This effects the overall volume of Mp3s, movies etc -both headset and loud speaker. I have set this to 0db.

Radio Volume: RVOL

 

How to change the headset / earphones volume.

 

Click menu, normal then headset (the second one, Headphones) Here you can change:

 

Headphones volume: HP(02) -db is less volume +db is more volume, I have set this to 0db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) This effects the overall volume of Mp3s, movies etc. I have set this to 0db.

Radio Volume: RVOL

 

*You must click menu / apply for changes to take effect,

*I recommend play a Mp3 launch the app, then apply the changes and set your prefered max volume.

*Setting high levels could damage the loud speaker or your headphones, not to mention your hearing!.

 

 

ωστόσο επειδή σε βλέπω πολύ απογοητευμένο και μου φαίνεται παράξενο να ακούς τόσο χαμηλά,είσαι σίγουρος ότι είναι στο φουλ η ένταση του ομνια?δεν εννοώ το volume του player άλλα γενικός το volume του ομνια.

 

Παντως εγω που το εκανα, δεν ανταποκρινονται ολα οσα λεει. Πχ στο ραδιο εμενα δε λεει πουθενα RVOL...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω εχω ξυπνητηρι απο τοτε που εμπλεξα με wm..Αλλα εχω και 2ο κινητο...Αν ειναι μονο μετα απο hard reset το 5λεπτο τοτε οκ..Εγω νομιζα σε καθε ανοιγμα της συσκευης..Επισης αν μπορει να κλεινει το τηλεφωνο και να λειτουργει το gps τοτε μαλλον θα το παρω,τουλαχιστον να το δοκιμασω απο πρωτο χερι,να δω σε τι κατασταση ειναι και μετα αν δω οτι δεν με καλυπτει μαλλον θα μεινει το 70, να εκτελει ακομα της υπηρεσιες του σαν τηλεφωνο για την δουλεια και σαν gps...

Και ναι ξερω οτι στο επιπεδο του 701 δεν υπαρχει περιπτωση να βρω δεκτη αλλα τουλαχιστον να ειναι στα επιπεδα του 702 η των ETEN:(

 

το mio είναι μια από της καλύτερες εταιριες gps εξου και Mio350,Mio550 κτλπ,απλός βγάλανε και ένα gps με τηλέφωνο μαζι Mio701,μην προσπαθείς να συγκρινεις λοιπόν τον γκουρού των gps με καμιά άλλη συσκευή γιατί θα απογοητευτείς πίστεψε με.

το ομνια από την ώρα που θα κλειδώσει δορυφόρους την πρώτη φορά,μετά όταν ανοίξεις για 2η φορά το destinator είναι ήδη lock!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που το εκανα, δεν ανταποκρινονται ολα οσα λεει. Πχ στο ραδιο εμενα δε λεει πουθενα RVOL...

 

λέει Rvol:1,5 db

αλλά και πάλι δεν μας απασχολεί καθώς αυτή η τιμή δεν αλλάζει την ένταση του ακουστικού όσο αναφορα την ακρόαση mp3s η την δύναμη του ακουστικού όταν κάνουμε-δεχόμαστε κλήση.

Link to comment
Share on other sites

AΠΟΡΙΕΣ

 

1.στο ευρετηριο ονοματων στην δεξια μπαριτσα τα γραμματα τις ανζυτησης γινονται ελληνικα?

2.στα sms ηχο δικο μου μπορω να βαλω?

3.οι ηχοι της φωτογραφικης βγαινουν?

4.τα scinς για αλλαγη του μενου γενικοτερα για αλλαγη χρωματων σε ποιο φακελο τα τοποθετουμε?μπορουμε να βαλουμε σκρινσαιβερ?

κ παλι ευχαριστω.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, μερικές φορές, έπειτα από soft reset, μου εξαφανίζει εντελώς το bluetooth !!!

Επιλέγω το bluetooth ανοιχτό και η συσκευή να είναι ορατή, όμως τα κουτάκια ξετικάρονται και πάλι. Απο το settings του sbb mobile για τις συνδέσεις, μου λέει οτι δεν βρέθηκε bluetooth.

Επειτά από καναδυό soft reset, το bluetooth, επανεμφανίζεται !!!

 

 

Είσης θέλω να ρωτήσω: Πόσο απαραίτητο είναι το σκιν για το destinator 7?

Τι ακρβώς αλλάζει δηλαδή, έτρεξα λίγο το πρόγραμμα χωρίς αυτό και δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Πως ακριβως το εγκαθιστούμε στο destinator?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

AΠΟΡΙΕΣ

 

1.στο ευρετηριο ονοματων στην δεξια μπαριτσα τα γραμματα τις ανζυτησης γινονται ελληνικα?

2.στα sms ηχο δικο μου μπορω να βαλω?

3.οι ηχοι της φωτογραφικης βγαινουν?

4.τα scinς για αλλαγη του μενου γενικοτερα για αλλαγη χρωματων σε ποιο φακελο τα τοποθετουμε?μπορουμε να βαλουμε σκρινσαιβερ?

κ παλι ευχαριστω.

 

1.όχι δεν μπορείς να τα κάνεις ελληνικά,εκτός αν βάλεις 3 εφαρμογή όπως το funcontact που η μπάρα είναι στα ελληνικά.

http://iwindowsmobile.com/contact-manager.html

 

2.μπορείς να βάλεις δικο σου ήχο αρκεί να τον ρίξεις στον φάκελο Application Data/Sounds.

 

3.πήγαινε λίγο ποιο πίσω και κάποιος φίλος τα έχει έτοιμα για να το κάνεις.

 

4.στο φάκελο windows βαζεις το θέμα της μορφής tsk τότε θα μπορείς να αλλάξεις θέμα,αν θες να αλλάξεις σκιν όπως του spb mobile shell,πρέπει να βάλεις το spbmobile shell και να κατεβάσεις και το spb mobile skins

http://www.imarche.net/omnia/

 

 

 

 

Χμμμ, μερικές φορές, έπειτα από soft reset, μου εξαφανίζει εντελώς το bluetooth !!!

Επιλέγω το bluetooth ανοιχτό και η συσκευή να είναι ορατή, όμως τα κουτάκια ξετικάρονται και πάλι. Απο το settings του sbb mobile για τις συνδέσεις, μου λέει οτι δεν βρέθηκε bluetooth.

Επειτά από καναδυό soft reset, το bluetooth, επανεμφανίζεται !!!

 

 

Είσης θέλω να ρωτήσω: Πόσο απαραίτητο είναι το σκιν για το destinator 7?

Τι ακρβώς αλλάζει δηλαδή, έτρεξα λίγο το πρόγραμμα χωρίς αυτό και δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Πως ακριβως το εγκαθιστούμε στο destinator?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

πιστευω οτι ειναι καποιο bug αυτο που σου συμβαινει με το bluetooth και ισως το λυσεις με hard reset.

αν συνεχίσεις να δουλεύεις το dest7 χωρίς το σκιν θα δεις πολλές φόρες σε landscape οτι χαλάει και η μπάρα πάει στην μέση και διάφορα άλλα κόλπα!!!!

τρεχεις το autorun του destinator αφού το βάλεις μεσα στην y storage και το κάνεις εγκατάσταση,άλλα προτιμότερο ειναι να βρεις την έκδοση που έχουμε άπαντες που τρέχει το destinator επιτόπου από την my storage χωρίς να κάνεις καθόλου εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. σημερα μετα απο 1 μηνα και κατι μου ηρθε το ομνια 16g απο τον γερμανο.παντα ειχα νοκια και καταλαβενετε οτι με ειναι δυσκολο να καταλαβω αυτα που λετε να κανουμε για καποιες ρυθμισεις.παρακολουθω απο την 1η μερα που αρχισε το post gia to omnia αλλα πολλα δεν τα εχω καταλαβει.λοιπον απο την υπογραφη του saxo vts εχω κατεβασει το destinator7skinOmnia το οποιο το περασα στο ομνια αλλα δεν ξερω πως το κανουμε να δουλεψει.το ifonz τα εκανα winrar και μου το δειχνει στην εναρξη αλλα οταν μπαινω μεσα με βγαζει (για αυτην την εφαρμογη απιτειται νεοτερη εκδοση του microsoft απο την εκδοση που ειναι εγκατεστημενη σε αυτην την συσκευη) τι ακριβως πρεπει να κανω και τι ακριβως κανει το ifonz? ειναι το θεμα που γινεται το μενου του ομνια σαν το iphone? σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας:O
Link to comment
Share on other sites

πάρτε και εφαρμογή για να διαβάζετε pdf αρχεία.

 

http://pocketxpdf.sourceforge.net/

 

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2_mobile.html

Link to comment
Share on other sites

τρεχεις το autorun του destinator αφού το βάλεις μεσα στην y storage και το κάνεις εγκατάσταση,άλλα προτιμότερο ειναι να βρεις την έκδοση που έχουμε άπαντες που τρέχει το destinator επιτόπου από την my storage χωρίς να κάνεις καθόλου εγκατάσταση.

 

Δεν κατάλαβα τίποτα !!!

Εχω πάρει το σκιν από την υπογραφή σου.

Που ακριβώς και πως το βάζω;

Εχει ενα φάκελο με skins, που περιέχει έναν υποφάκελο ALL, και μέσα έχει τα σχετικά αρχεία του skin. Μήπως αυτά τα αντικαθιστώ με τα δικά σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1.όχι δεν μπορείς να τα κάνεις ελληνικά,εκτός αν βάλεις 3 εφαρμογή όπως το funcontact που η μπάρα είναι στα ελληνικά.

http://iwindowsmobile.com/contact-manager.html

 

2.μπορείς να βάλεις δικο σου ήχο αρκεί να τον ρίξεις στον φάκελο Application Data/Sounds.

 

3.πήγαινε λίγο ποιο πίσω και κάποιος φίλος τα έχει έτοιμα για να το κάνεις.

 

4.στο φάκελο windows βαζεις το θέμα της μορφής tsk τότε θα μπορείς να αλλάξεις θέμα,αν θες να αλλάξεις σκιν όπως του spb mobile shell,πρέπει να βάλεις το spbmobile shell και να κατεβάσεις και το spb mobile skins

http://www.imarche.net/omnia/

 

 

 

QUOTE]

 

Ευχαριστω συμπολιτη.....:rotfl:

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. σημερα μετα απο 1 μηνα και κατι μου ηρθε το ομνια 16g απο τον γερμανο.παντα ειχα νοκια και καταλαβενετε οτι με ειναι δυσκολο να καταλαβω αυτα που λετε να κανουμε για καποιες ρυθμισεις.παρακολουθω απο την 1η μερα που αρχισε το post gia to omnia αλλα πολλα δεν τα εχω καταλαβει.λοιπον απο την υπογραφη του saxo vts εχω κατεβασει το destinator7skinOmnia το οποιο το περασα στο ομνια αλλα δεν ξερω πως το κανουμε να δουλεψει.το ifonz τα εκανα winrar και μου το δειχνει στην εναρξη αλλα οταν μπαινω μεσα με βγαζει (για αυτην την εφαρμογη απιτειται νεοτερη εκδοση του microsoft απο την εκδοση που ειναι εγκατεστημενη σε αυτην την συσκευη) τι ακριβως πρεπει να κανω και τι ακριβως κανει το ifonz? ειναι το θεμα που γινεται το μενου του ομνια σαν το iphone? σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας:O

 

όταν λες πέρασες το σκιν του destinator φαντάζομαι το έβαλες στον φάκελο που είναι εγκατεστημένο το destinator και συγκεκριμένα destinatorApps>destinator>skin

μετα ανοίγεις το destinator και πας >επιλογές>ρυθμίσεις>όψη> και επιλεγείς το σκιν.

to ifonz είναι αυτό που κάνει το ομνια να μοιάζει με το iphone αλλά σου λείπει αυτό

 

http://www.savefile.com/files/1695358

 

όταν το βάλεις τότε θα μπορείς να βάλεις το ifonz

Link to comment
Share on other sites

τρεχεις το autorun του destinator αφού το βάλεις μεσα στην y storage και το κάνεις εγκατάσταση,άλλα προτιμότερο ειναι να βρεις την έκδοση που έχουμε άπαντες που τρέχει το destinator επιτόπου από την my storage χωρίς να κάνεις καθόλου εγκατάσταση.

 

Δεν κατάλαβα τίποτα !!!

Εχω πάρει το σκιν από την υπογραφή σου.

Που ακριβώς και πως το βάζω;

Εχει ενα φάκελο με skins, που περιέχει έναν υποφάκελο ALL, και μέσα έχει τα σχετικά αρχεία του skin. Μήπως αυτά τα αντικαθιστώ με τα δικά σου;

 

οχι δεν αντικαθιστάς τίποτα,ρίχνεις τον φάκελο του σκιν omnia όπως είναι στον φάκελο skin του destinator,μετά θα μπορείς απο το μενού του destinator να το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...