Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως ενταξει δε χρειαζεται να τρελενομαστε. Οταν παμε με τις ωρες στα internet cafe στα οποια υπαρχουν 100 υπολογιστες ανοικτη σε αποσταση 10 μετρα απο εσας και ολοι συνδεδεμενοι στο internet, η ακτινοβολια του κινητου μπροστα σε αυτην εδω ειναι αμελητεα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγουρα αυτο που εκανε η νοκια ειναι απαραδεκτο αλλα απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος πηρε το ν82 μονο για το χαμηλο του sar...

Ακομα κι αν το sar του ηταν συνεχεια στο 1.35 (κατι το οποιο δεν ισχυει) υπαρχουν τροποι για να μειωθουν οι οποιες συνεπειες. Ενα bluetooth handsfree πιστευω ειναι απαραιτητο ανεξαρτητως sar.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αυτο που εκανε η νοκια ειναι απαραδεκτο αλλα απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος πηρε το ν82 μονο για το χαμηλο του sar...

Ακομα κι αν το sar του ηταν συνεχεια στο 1.35 (κατι το οποιο δεν ισχυει) υπαρχουν τροποι για να μειωθουν οι οποιες συνεπειες. Ενα bluetooth handsfree πιστευω ειναι απαραιτητο ανεξαρτητως sar.

Συμφωνώ :cool: να το ψάξουμε ΝΑΙ, πανικός ΟΧΙ

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογώ τη Nokia, και αν ισχύουν αυτά που βγήκαν στη φορα, για εμενα είναι επιεικώς απαράδεκτη!

 

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως ανεξάρτητος SAR, ακόμα και 0,01 W/Kg να έχει μια συσκευή, καλο είναι να μάθουμε να χρησιμοποιούμε Hands Free ή Bluetooth ακουστικά και να μην επαναπαυόμαστε στις τιμές SAR των κατασκευαστών...

 

Από τη στιγμή που βάζουμε ένα κινητό τηλέφωνο διπλα στο κεφαλή μας, ότι SAR και να έχει, εμενα δεν μου λέει απόλυτος τίποτα και ούτε επαναπαύομαι σε αυτό, η λύση για να έχω το κεφαλή μου ήσυχο [κατά το μέγιστο δυνατό] είναι μια: Hands Free ή Bluetooth ακουστικά :!:

 

Και κάτι τελευταίο που ίσος δεν γνωρίζετε: Η κεραίες του N82 είναι στο κάτω μέρος της συσκευής ακριβώς πίσω από το πληκτρολόγιο, οποτε όσοι δεν χρησιμοποιούν Hands Free ή Bluetooth, δεν τρώνε την ακτινοβολία στο κεφαλή, αλλα στο χέρι και ...το σαγόνι :p

 

Για εμενα η πιο λογική εξήγηση της αύξησης της τιμής του SAR χωρίζεται σε τρία σκέλη:

 

  • Επανασχεδιάστηκε το τηλέφωνο εσωτερικά και αλλάχτηκε η θέση της κεραίας στη συσκευή, και από το κάτω μέρος πίσω από το πληκτρολόγιο, μετακινήθηκε στο επάνω μέρος πίσω από το ακουστικό, οποτε και η τιμή SAR ανέβηκε λόγο κοντινότερης απόστασης με το κεφάλι
     
  • Αλλάχτηκε ο πομποδέκτης της συσκευής με ισχυρότερο, με συνέπεια η τιμή του SAR να αυξηθεί
     
  • Μετρήθηκε λάθος τιμή SAR πριν βγει στη παραγωγή [αν και το βρίσκω λίγο χλομό, δεν παύει να είναι και αυτό μια πιθανότητα]

 

Αυτά, κατά τα αλλα η συσκευή μαμάει :lol:

Link to comment
Share on other sites

[..]δεν τρώνε την ακτινοβολία στο κεφαλή, αλλα στο χέρι και ...το σαγόνι :p[..]

 

και τις αδένες μήπως; :O

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα χρειάζεσαι. Νόμιζα ότι μιλάμε για φορμάρισμα ώστε να πάρεις "καθαρό μηχάνημα", χωρίς κολλήματα από υπολείμματα παλιών εγκαταστάσεων. Ίσως δεν κατάλαβα εγώ τι ήθελες να πεις. :O

 

Τι είναι καλύτερο να κάνω για το FORMAT.

Πρώτα *#7370# και μετά μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης ή πρώτα μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης και μετά format στο κινητό (*#7370#);

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλύτερο να κάνω για το FORMAT.

Πρώτα *#7370# και μετά μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης ή πρώτα μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης και μετά format στο κινητό (*#7370#);

 

Το δεύτερο!Αν φορμάρεις το τηλέφωνο και μετά βάλεις την κάρτα μνήμης μπορεί κάποιες εφαρμογές που έχεις στην κάρτα να σου ζητήσουν εγκατάσταση.Άρα καλύτερα κάρτα και μετά τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο γιαυτό που λέτε μιας και το εχω σκεφτεί και εγω για το σαγόνι αντι για το κεφάλι είναι καλύτερο η χειρότερο κατα την γνώμη σας; φανταστει οτι τρωει πολυ το χέρι μας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες δν παίζει να γίνει μια μετρηση με κάποιο μηχάνημα ακτινοβολίας είναι δύσκολο???γιατί έλω να πάω απο p1i σε n82 και με προβληματίσατε.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

παίδες δν παίζει να γίνει μια μετρηση με κάποιο μηχάνημα ακτινοβολίας είναι δύσκολο???γιατί έλω να πάω απο p1i σε n82 και με προβληματίσατε.....

 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό και για εναν καταναλωτη να κανει εναν τετοιο έλεγχο είναι ασυμφορο. Αυτό θα μπορούσε να γίνει μονο μετά από επώνυμη καταγγελια ή καταγγελιες στην γενική γραμματεία καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Important User Information

 

1.Differences in build version mean some phone models have more than one value.

2.The SAR value given is the latest available information for the phone model you select. Manufacturing variations mean that the value may have changed since your phone was built.

3.Please refer to the User Guide provided with your original phone packaging for SAR information about your actual phone.

 

 

Τα παραπανω ειναι απο το sar.nokia.com..

 

Απο αυτα, καταλαβαινω πως το ποσοστο που δινει το σιτε μπορει να διαφερει απο συσκευη σε συσκευη. Για αυτο και λεει να κοιταξουμε τα manual του τηλεφωνου ωστε να δουμε την ακριβη τιμη της καθε συσκευης. Οποτε, ισως το 0.62 που λενε τα manual να ειναι αληθινο για τις συσκευες που εχετε αγορασει. Λογικα, πιστευω πως πρεπει να αλλαξαν καποια πραγματα στην συσκευη (ισως την θεση της κεραιας) με αποτελεσμα να αλλαξει και η τιμη του Sar. Για αυτο και τα manual που εχουν στο site για download λενε πλεον 1,35.

 

Εγω το σαββατο που θα παω να το παρω, θα κοιταξω το manual... Αν λεει 1,35 θα το αφησω, αν λεει 0,62 θα το παρω και ο θεος βοηθος :worry:

 

Διστυχως +200 ευρο για το n95 8g δεν τα εχω, ωστε να βγω απο τον προβληματισμο.... :(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι τρεχει με το κινητο μου. του εβαλα γυρω στα 300 mb μουσικη και κολλαει οποτε παω στην μουσικη ή στην διαχειρηση αρχειων στον φακελο με την μουσικη. τι τρεχει? δεν σηκωνει να την γεμισουμε την καρτα? το n73 που εχω δεν εχει τετοιο προβλημα. help please... ακομα και format toy εκανα και τιποτα αυτο. μολις το φορτωνω κολλαει... ακομα και στο pc που το βαζω με καλωδιο για να σβησω απο εκει κολλαει και το pc. ιους δεν εχουν τα αρχεια απ'οσο μου λεει το kav 7 . ακομα και το kav mobile κολλησε στο scan moliw eftase sta αρχεια αυτα. τι τρεχει λετε? ( καταφερα να τα σβησω , αλλα αν ξαναβαλω τοσο πολυ μουσικη μεσα θα ξανακολλησει νομιζω.) :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

μια ιμιτασιον μπαταρια ποσο κοστιζει και σε ποιο καταστημα στη θεσσαλονικη εχει?

Η γνήσια σε Nokia Shop υπολόγισε γύρω στα 38€.

Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ μούφα μπαταρία σε κινητό μου. Πιστεύω πως δεν αξίζει!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μια ιμιτασιον μπαταρια ποσο κοστιζει και σε ποιο καταστημα στη θεσσαλονικη εχει?

37€ και στο πλαισιο η γνησια.

Link to comment
Share on other sites

ξαιρεται αν η wind έχει μαύρα......

Πρέπει να έχει, διότι σε προχθεσινή μου επίσκεψη σε ένα κατάστημα της, είδα να βγάζει από το κουτί του ένας πωλητής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ξαιρεται αν η wind έχει μαύρα......

 

απο wind (γυθειου) το πηρα εγω την δευτερα μετα απο παραγγελια . 4 μερες εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Από e-shop ρισκάρεις αν θα είναι ελληνικό ή παρα-εισαγωγή.

Από Nokia Shop είσαι σίγουρος πως θα είναι εισαγωγή της Alpha Copy.

 

Η επιλογή είναι δική σου!

Για 16€ διαφορά καλύτερα να πας σε Nokia Shop.

 

ΥΓ: Έχω παραγγείλει πολλές φορές από e-shop και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά ποτέ κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Από e-shop ρισκάρεις αν θα είναι ελληνικό ή παρα-εισαγωγή.

Από Nokia Shop είσαι σίγουρος πως θα είναι εισαγωγή της Alpha Copy.

 

Η επιλογή είναι δική σου!

Για 16€ διαφορά καλύτερα να πας σε Nokia Shop.

 

ΥΓ: Έχω παραγγείλει πολλές φορές από e-shop και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά ποτέ κινητό.

:blink::worry::worry:

Εγω παρηγγειλα απο e-shop.παρα-εισαγωγη, δηλαδη?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι τρεχει με το κινητο μου. του εβαλα γυρω στα 300 mb μουσικη και κολλαει οποτε παω στην μουσικη ή στην διαχειρηση αρχειων στον φακελο με την μουσικη. τι τρεχει? δεν σηκωνει να την γεμισουμε την καρτα? το n73 που εχω δεν εχει τετοιο προβλημα. help please... ακομα και format toy εκανα και τιποτα αυτο. μολις το φορτωνω κολλαει... ακομα και στο pc που το βαζω με καλωδιο για να σβησω απο εκει κολλαει και το pc. ιους δεν εχουν τα αρχεια απ'οσο μου λεει το kav 7 . ακομα και το kav mobile κολλησε στο scan moliw eftase sta αρχεια αυτα. τι τρεχει λετε? ( καταφερα να τα σβησω , αλλα αν ξαναβαλω τοσο πολυ μουσικη μεσα θα ξανακολλησει νομιζω.) :(:(:(

 

Αν έχεις την εργοστασιακή κάρτα μνήμης τότε φταίει η κάρτα. Είναι ελαττωματικές. Πέτα την και πάρε μια άλλη.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα απο e-shop.παρα-εισαγωγη, δηλαδη?

Με τον όρο παρα-εισαγωγή εννοούμε τις συσκευές που δεν έχουν εισαχθεί από την επίσημη αντιπροσωπεία της Nokia, δηλαδή την Alpha Copy.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως πρόκειται για μουφα συσκευές, αλλά δεν θα έχεις ελληνικά όταν και αν κάνεις αναβάθμιση.

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις εύκολα και γρήγορα αν δεις πως δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

A, ok...εχει ελληνικα το πληκτρολογιο...Ευχαριστω
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...