Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον θέλει να στείλει e-mail στο ελληνικό τμήμα της Nokia, μπορεί να πάει εδώ:

http://www.nokia.com.gr/A4323906

Συμπληρώνετε τα πεδία που είναι υποχρεωτικά (πεδία με bold).

εΓΩ εστειλα μολις τωρα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

parte kai ena 0.78 se Rm314 gia poikilia!!!!

Στα 1.07W/Kg είναι η πιο πρόσφατη τιμή για το RM-314.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε johnsour κανενα νεοτερο? Εγω αυριο το παραλαμβανω... :confused: Ειχα πολυ καιρο να παρω NOKIA αλλα απογοητευτικα...Ελπιζω να βγαλουμεμια ακρη... :blink:

 

Δυστηχως δ μιλησαμε γιατι μου ετυχαν κατι δουλειες αλλα του ειχα στειλει μνμ και μολις τωρα ξεμπερδεψα και ειδα οτι εχω αναπ. Sorry παιδια, αυριο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα την ευκαιρια να περιηγηθω μεσω wifi με το n82 μου στο internet.

εχω ενα δυο αποριες: ποιον browser χρησιμοποιειτε? υπαρχει τροπος να πατησω σε links που δινονται σε καποια site για download. πχ ημουν στο warez-bb και ηθελα να κατεβασω κατι μεσω rapidshare,(ελπιζω να καταλαβατε).ειναι εφικτο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: ή αυτος απο το NOKIA FORUM δεν παει καλα ή εμεις ανησυχουμε πολυ!!! διαβασατε απαντηση ??:p

 

Personally SAR doesn't worry me, don't know anyone who's even bothered to look at a SAR value before purchase.

 

Been using mobiles for 10 years and not noticed any negative effects on my health. :lol::lol:

Αυτος σε μερικα χρονια!! ----> :alien:

:lol::lol:

 

Παιδια μια ασχετη-σχετικη ερωτηση: Γνωριζει κανενας οταν εχεις ανοιχτο το WIFI το SAR αλλαζει???

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ασχετη-σχετικη ερωτηση: Γνωριζει κανενας οταν εχεις ανοιχτο το WIFI το SAR αλλαζει???

ΟΧΙ ..η ακτινοβολια του wifi ειναι διαφορετικη ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@aesop: δε νομίζω να αμφιβάλλεις ότι συνήθως σε αυτά τα fora τα ποστ φιλτράρονται καταλλήλως...

Επίσης είναι γνωστό ότι πολύ συχνά εκεί συχνάζουν και τα παπαγαλάκια της κατασκευάστριας εταιρίας.

Το να είσαι καμμένο φερέφωνο είναι αρκούντως αποδοτική δουλειά. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάνε να το περάσουν στα ψιλά... Τυπογραφικό λάθος, λέει. ΤΡΕΙΣ φορές... :mad:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Παιδια μια ασχετη-σχετικη ερωτηση: Γνωριζει κανενας οταν εχεις ανοιχτο το WIFI το SAR αλλαζει???

Αλλάζει. Το wifi δουλεύει κ αυτό με ραδιοκύματα. Έχει όμως πιο χαμηλή ισχύ εκπομπής λόγο των πιο μικρών αποστάσεων που καλύπτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει. Το wifi δουλεύει κ αυτό με ραδιοκύματα. Έχει όμως πιο χαμηλή ισχύ εκπομπής λόγο των πιο μικρών αποστάσεων που καλύπτει.

Μπορεις να ψαξεις στο γουγλι να δεις οτι δεν μετραται το wifi-bluetooth κτλ στην τιμη sar της εκαστοτε συσκευης γιατι η συχνοτητα που εκπεμπει ενας ρουτερ στα 2,4 ghz δεν εχει επιβλαβεις επιπτωσεις στην υγεια μας σε σχεση με τα μικροκυματα που εκπεμπει το κινητο;)

 

Αρα αυτο που λενε οτι η τιμη του sar φτανει μεχρι το 1,37 οταν ανοιξεις wifi και μπλουτουθ ειναι π@π@ριες

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στα PDF του fcc γράφει ότι οι μετρήσεις γίνονται με ανοιχτό το wifi...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στα PDF του fcc γράφει ότι οι μετρήσεις γίνονται με ανοιχτό το wifi...

Σιγουρα;; μηπως ειχες δει μετρησεις σε 3g mode και 2g mode;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ψαξεις στο γουγλι να δεις οτι δεν μετραται το wifi-bluetooth κτλ στην τιμη sar της εκαστοτε συσκευης γιατι η συχνοτητα που εκπεμπει ενας ρουτερ στα 2,4 ghz δεν εχει επιβλαβεις επιπτωσεις στην υγεια μας σε σχεση με τα μικροκυματα που εκπεμπει το κινητο;)

 

Αρα αυτο που λενε οτι η τιμη του sar φτανει μεχρι το 1,37 οταν ανοιξεις wifi και μπλουτουθ ειναι π@π@ριες

 

 

 

Δεν έχεις μελετήσει καλά! Απλά η διαφορά είναι ότι το wifi εκπέμπει με πολύ χαμηλότερη ισχύ, για παράδειγμα αν πας στα advanced settings της ρύθμισης WLAN του κινητού σου, θα δεις ότι το μέγιστο που μπορείς να βάλεις την ισχύ χειροκίνητα είναι 100mW, αρκετά λιγότερο από τα 1 ή 2 W που μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την GSM λειτουργία. Το bluetooth έχει ακόμα μικρότερη ισχύ οπότε εκεί η οποιαδήποτε επιρροή είναι μηδαμινή.

 

Επίσης ναι οι τιμές αλλάζουν με το wifi ανοιχτό και για αυτό στα αναλυτικά reports για το SAR η μέγιστη τιμή είναι με την χρήση wifi *και* data connection. (*hint: δες για παράδειγμα την ανάλυση στο SAR reports από το fcc).

 

Σε γενικές γραμμές η τιμή που αναφέρουν τώρα είναι με wifi ανοιχτό και data connection, κάτι που πολύ σπάνια - ίσως και ποτέ - δεν πρόκειται να κάνει ένας χρήστης την στιγμή που μιλάει στο τηλέφωνο και άρα έχει το κινητό κοντά στο κεφάλι του.

 

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση το 'λάθος' στο manual.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας επειδη δεν βρηκα να υποστιριζει το MiniOpera το Ν82 ποιο αλλο προγραμμα μπορω να του περασω?

 

πως δεν υποστηριζεται? απλα δεν υπαρχει στην λιστα συσκευων του opera site.

κατεβασε το με μια παρομοια συσκευη. εγω το κατεβασα απο το ν81 8gb.

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell forum
Link to comment
Share on other sites

γεια σας επειδη δεν βρηκα να υποστιριζει το MiniOpera το Ν82 ποιο αλλο προγραμμα μπορω να του περασω?

 

Και βέβαια υποστηρίζει! Είναι java εφαρμογή. Δεν έχει το Ν82 βέβαια απο ότι είδα στα συμβατά τηλέφωνα. Εγώ δοκίμασα και εγκατέστησα την έκδοση για Ν95 και δουλεύει άψογα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να καταλάβω ρε παιδιά ... όσο παλαιότερο είναι ένα μοντέλο κινητού - τόσο χαμηλότερη ακτινοβολία έχει? γιατί το προηγούμενο κινητό μου Ν76 (βάσει του site της ΝΟΚΙΑ) έχει χαμηλότερη ακτινοβολία από το τωρινό μου, ΝΟΚΙΑ Ν82.. να τρελαθώ τώρα ή μετά ?? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε ότι κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι έχουν να κάνουν με πρόβατα:

 

 

- Το χτεσινό e-mail μου στο ελληνικό τμήμα της Nokia:

"Χρησιμοποιώ από τον περασμένο Ιανουάριο ένα Nokia N82. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά πρόσφατα έχω θορυβηθεί με την τελευταία διόρθωση/ανανέωση του δείκτη SAR για την συσκευή μου που ανακοινώθηκε στο http://sar.nokia.com.

Πριν αγοράσω τη συσκευή βεβαιώθηκα (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) ότι η ακτινοβολία που εκπέμπει είναι σε λογικά όρια. Συγκεκριμένα τότε η Nokia έδινε πληροφορίες για SAR=0.62W/Kg που το θεωρώ απόλυτα λογικό και σχετικά χαμηλό. Πρόσφατα όμως στο εν λόγω site ο δείκτης SAR για τη συσκευή μου (N82, RM-313) έχει διορθωθεί στην τιμή 1.35W/Kg πράγμα που αν και είναι κάτω από το όριο των 2W/Kg, εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ υψηλό και αν το ήξερα προκαταβολικά, δεν θα προέβαινα στην αγορά της συσκευής.

Το εχειρίδιο χρήσης της συσκευής μου αναγράφει τιμή SAR ίση με 0.62W/Kg.

Είναι αληθές αυτό ή η τιμή 1.35W/Kg ισχύει για όλα τα τηλέφωνα Ν82 RM-313???

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την έγκαιρη απάντησή σας."

 

- Και η απάντηση:

"Αγαπητέ πελάτη,

Ο δείκτης SAR εξαρτάται από πολλά πράγματα, όπως τη απόσταση μέχρι την

κεραία, την ισχύ του σήματος, και από τον τόπος που βρίσκεστε.

 

Ανεξάρτητα από αυτά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όλες οι τιμές SAR

έιναι κανονικά και συμφονούν με τα στανδαρτ της ΕΕ.

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνησατε με την Nokia Care Greece."

 

 

Τα σχόλια δικά σας. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

- Και η απάντηση:

"Αγαπητέ πελάτη,

Ο δείκτης SAR εξαρτάται από πολλά πράγματα, όπως τη απόσταση μέχρι την

κεραία, την ισχύ του σήματος, και από τον τόπος που βρίσκεστε.

 

Ανεξάρτητα από αυτά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όλες οι τιμές SAR

έιναι κανονικά και συμφονούν με τα στανδαρτ της ΕΕ.

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνησατε με την Nokia Care Greece."

 

 

Τα σχόλια δικά σας. :X

:

Παιδια να στειλει καποιος email και να πει οτι τον απασχολει η τιμη sar γιατι εχει καποιο μηχανημα(βηματοδοτη δεν ξερω εγω τι) και να ζητησει(ευγενικα) την ακριβη μεγιστη τιμη που μπορει να παρει η συσκευη για να δει και καλα αν επηρρεαζει τη συσκευη,,,γιατι αλλιως δεν βλεπω να απαντανε ξεκαθαρα,,,μονο ετσι..

να ζητησουμε την μεγιστη τιμη που μπορει να παρει....παντως αρχιζω και πιστευω οτι οντως ειναι το 1,35:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ρωτάς κάτι συγκεκριμένο και σου απαντούν σε στυλ "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε", δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να ασχολούμαστε άλλο.

 

Εγώ θεωρώ ως δεδομένο πλέον ότι ο δείκτης SAR είναι για όλα τα RM-313 ίσος με 1.35W/Kg.

 

Όσοι νοιάζεστε πραγματικά για το SAR, φυλαχτείτε όσο μπορείτε. Όσοι έχετε την οικονομική ευχέρεια αλλάξτε συσκευή και βάλτε στην άκρη το Ν82. Κρίμα γιατί νόμισα ότι μία εταιρία όπως η Nokia μπορεί να είναι αξιόπιστη.

Γελάστηκα όπως και πολλοί άλλοι. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

- Και η απάντηση:

"Αγαπητέ πελάτη,

Ο δείκτης SAR εξαρτάται από πολλά πράγματα, όπως τη απόσταση μέχρι την

κεραία, την ισχύ του σήματος, και από τον τόπος που βρίσκεστε.

 

Ανεξάρτητα από αυτά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όλες οι τιμές SAR

έιναι κανονικά και συμφονούν με τα στανδαρτ της ΕΕ.

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνησατε με την Nokia Care Greece."

 

 

 

Δεν νομίζω να διαφέρει από την απάντηση που έλαβα από Φιλανδία.

 

Dear Sir,

 

SAR depends on the location,on the coverage of the mobile operator and others. And that's why the SAR values may vary from 0.62 to 1.35.

 

Best regards, Nokia Care

 

Έχουν πάρει "γραμμή"

Είναι σίγουρα συνεννοημένοι.

Ας ρωτήσει κάποιος και κανένα δικηγόρο και αν μπορεί να γίνει κάτι είμαι μέσα σε μιοα ομαδική αγωγή. Τέλος η κοροϊδία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα ωφελήσει σε τίποτα μία ομαδική αγωγή. Το θέμα έχει κλείσει για μένα προσωπικά.

Μετά από αυτό πιστεύει κανείς ότι μπορεί να εμπιστευτεί οποιαδήποτε τιμή αναγράφεται στο http://sar.nokia.com ??? :wink:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα ωφελήσει σε τίποτα μία ομαδική αγωγή. Το θέμα έχει κλείσει για μένα προσωπικά.

Μετά από αυτό πιστεύει κανείς ότι μπορεί να εμπιστευτεί οποιαδήποτε τιμή αναγράφεται στο http://sar.nokia.com ??? :wink:

Εγω θα της ζητησω αλλη μια φορα να μου πει την ακριβη μεγιστη τιμη sar..:(

Μονο την τιμη,,οχι οτι εξαρταται και τετοια,,αριθμο να μου πουν

 

Τωρα εγω που θελω να το αγορασω τι να κανω;;; να περιμενω μηπως να βγαλει καποιο αντιστοιχο;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα της ζητησω αλλη μια φορα να μου πει την ακριβη μεγιστη τιμη sar..:(

Μονο την τιμη,,οχι οτι εξαρταται και τετοια,,αριθμο να μου πουν

 

Τωρα εγω που θελω να το αγορασω τι να κανω;;; να περιμενω μηπως να βγαλει καποιο αντιστοιχο;;

 

Δε νομίζω να πάρεις καθαρή απάντηση.

Και εξάλλου, δες το και αλλιώς: είσαι ένας από τους τυχερούς που ξέρουν την πραγματική τιμή SAR για τη συσκευή και μπορείς να επιλέξεις αν η συσκευή σου κάνει ή όχι. Εγώ και όσοι την αγοράσαμε με λανθασμένη τιμή SAR, απλά τόσο καιρό ήμασταν στο σκοτάδι.

 

Συσκευές θα βρεις όσες γουστάρεις, υγεία όμως έχουμε μόνο μία και είναι πολύτιμη. ;)

 

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις οριστικά στην άκρη το Ν82 και να κοιτάξεις κάπου αλλού.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...