Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από τόσα χρόνια με κινητά, μου συνέβη κι εμένα το απρόσμενο. Βγαίνω από το αυτοκίνητο, κρατάω στο χέρι τσάντα, τσαντάκι, κλειδιά, την πρόσοψη του στερεοφωνικού και πάω να πάρω το μπουφάν. Ξεχνάω ότι στο χέρι κρατάω το κινητό σφηνωμένο στην τσάντα εργασίας, φεύγει το Ν82 και πέφτει στην άσφαλτο. Μετά από τόσα χρόνια, 1η φορά μου πέφτει κινητό κάτω.

 

Πέρασαν 15-20 ημέρες και δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί εξωτερικά δε φαινόταν κάποια ζημιά, αλλά προχτές, κατάλαβα ότι κάτι έγινε. Το κάτω ηχείο κάπου δεν κάνει επαφή και δεν παίζει. Η ερώτηση τώρα:

 

Έχει κάποιος εμπειρία πόσο χρειάζεται η επισκευή σε χρόνο και κόστος;

 

Πάνω που ήμουν έτοιμος να το χαρίσω για να πάρω το Ν8, έγινε η ζημιά.

 

Ευχαριστώ.

 

* Προσωπική εκτίμηση, το Ν82 δεν παίζεται. Μεγάλος έρωτας με αυτή τη συσκευή. Τόσα χρόνια, δεν το άλλαζα με τίποτε. Αν βγει το Ν9 (ή όπως αλλιώς λέγεται) και έχει τα χαρακτηριστικά που πρέπει, θα κρατήσω Ν82 και θα χαρίσω το Ν97.

 

** Το Ν8 πήγα να το πάρω από Vodafone, με επιδότηση, τα έμπλεξαν με επιδοτήσεις, δεν το πήρα. Πάω να το πάρω από Πλαίσιο και μου λένε μόνο με κάρτα = +15€. Τώρα, αύξησαν την τιμή στα 499€ πάλι. Έλεος από τη μία, αλλά ευτυχώς από την άλλη γιατί θα μάθω πρώτα για το Ν9 και μετά θα αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από τότε που πήρα το κινητό και σήμερα διαπίστωσα ότι η μπαταρία έχει "φουσκώσει". Να φανταστώ ότι δεν είναι καλό σημάδι αυτό ε; :rolleyes:

Κρατάει αισθητά λιγότερο και το πίσω καπάκι κλείνει με δυσκολία. Πως μπορώ να την αντικαταστήσω τώρα; Πρέπει να αγοράσω ακριβώς την ίδια, ή να ρισκάρω καμιά κινέζικη από το ebay και πιθανή έκρηξη; :p

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από τότε που πήρα το κινητό και σήμερα διαπίστωσα ότι η μπαταρία έχει "φουσκώσει". Να φανταστώ ότι δεν είναι καλό σημάδι αυτό ε; :rolleyes:

Κρατάει αισθητά λιγότερο και το πίσω καπάκι κλείνει με δυσκολία. Πως μπορώ να την αντικαταστήσω τώρα; Πρέπει να αγοράσω ακριβώς την ίδια, ή να ρισκάρω καμιά κινέζικη από το ebay και πιθανή έκρηξη; :p

Πρέπει να την αλλάξεις σύντομα, γιατί υπάρχει κίνδυνος γα κανένα boom. Για το αν πρέπει να πάρεις original ή κάποιας άλλη εταιρίας το αποφασίζεις εσύ, αφού εσύ πληρώνεις. Γενικά έχουν προταθεί κάποιες μπαταρίες άλλων εταιριών στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα). Επίσης ρίξε μια ματιά και προς ebay μήπως και βρεις original αλλά πολύ πιο φθηνή σε σχέση με εδώ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και μόνο, αλλαγή κάτω ηχείου, 25€ από Nokia Care στον Κορυδαλλό. Όλα καλά επιτέλους.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εάν κάνω Hard Reset στην συσκευή τα προγράμματα που είχε από την μάνα του πρέπει να τα ξανά βάλω ή η συσκευή θα είναι όπως την πρωτό αγόρασα... Το σκέφτομαι σαν το pc γι' αυτό ρωτάω, όταν κάνεις format περνάς ένα ένα τα προγράμματα που είχε πριν μέχρι να είναι εντάξει, μ' αυτή την λογική που θα βρω τα διάφορα προγραμματάκια που χρησιμοποιούσε από την μάνα του η συσκευή...?
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνω Hard Reset στην συσκευή τα προγράμματα που είχε από την μάνα του πρέπει να τα ξανά βάλω ή η συσκευή θα είναι όπως την πρωτό αγόρασα... Το σκέφτομαι σαν το pc γι' αυτό ρωτάω, όταν κάνεις format περνάς ένα ένα τα προγράμματα που είχε πριν μέχρι να είναι εντάξει, μ' αυτή την λογική που θα βρω τα διάφορα προγραμματάκια που χρησιμοποιούσε από την μάνα του η συσκευή...?

Όταν κάνεις hard format σβήνονται μόνο όσα έχεις περάσει εσύ. Οι εφαρμογές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό θα μείνουν ως έχουν. Μετά το hard reset το κινητό σου θα είναι όπως το πρωτο-αγόρασες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις hard format σβήνονται μόνο όσα έχεις περάσει εσύ. Οι εφαρμογές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό θα μείνουν ως έχουν. Μετά το hard reset το κινητό σου θα είναι όπως το πρωτο-αγόρασες.

 

Ok, ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση γιατί πραγματικά έχω σαλτάρει που κάθε φορά μου σβήνει από μόνο του την κάρτα μνήμης και δεν μπορώ να βρω τί πρόβλημα υπάρχει ελπίζω να λυθεί μ' αυτόν τον τρόπο.......(και κάρτα καινούργια άλλαξα και update το λογισμικό έκανα και τίποτα...)

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσεις καλύτερα να κάνεις και format στην κάρτα μνήμης μέσα από την συσκευή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ ειλικρινά σας μιλάω, έκανα format (*#7370# όπου στην ουσία δεν είναι hard format αλλά επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις) και την συσκευή και την κάρτα μνήμης η οποία παρεμπιπτόντως διαβάζεται κανονικά από τον η/υ και η συσκευή συνεχίζει να μου την βγάζει κατεστραμμένη και η οποία μνήμη είναι καινούργια, την μεν παλιότερη 4gb που είχα μου την διαβάζει αλλά μετά από 1-2 μήνες, στο άσχετο κάθε φορά, μου τα σβήνει όλα μέσα.... Μου χει γυρίσει τα μυαλά έτσι μου ρχεται να το ρίξω μία στον τοίχο να τελειώνω, ε δεν πάει άλλο, ένα 6μηνο προσπαθώ να βρω τί φταίει είτε από ξένα site ή ελληνικά και μία σαφή απάντηση δεν έχω βρει, άλλοι λένε ότι μπορεί να φταίει το firmware update που μπορεί να έκανα, άλλοι κάποιο πρόγραμμα για πλοήγηση είτε λέγεται Nokia maps είτε GarminXT, άλλοι ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει κάρτες μνήμης SDHC και γι' αυτό παρουσιάζει εν καιρούς διάφορα και το τελευταίο που άκουσα ότι μπορεί να είναι hardware το θέμα.... Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι την συσκευή μετά από 2 χρόνια που την έχω, ακόμα την προσέχω σαν τα μάτια μου γι' αυτό και τα έχω πάρει τόσο πολύ όταν παρουσιάζονται μ@#@$ σαν κι αυτές και ειδικά όταν δεν μπορώ να βρω τί συμβαίνει και το γιατί... Αυτό το πράγμα για να πω την αλήθεια εμφανίστηκε μετά από το τελευταίο update που έκανα στην συσκευή γιατί μέχρι τότε δεν είχε βγάλει κάτι τέτοιο... Τόσο μ@#@$@ εκεί στην Nokia, υποτίθεται ότι τα updates γίνονται για την βελτίωση των χαρακτηριστικών της συσκευής όχι για να της αλλάζουν τα φώτα....

 

Sorry για το μακρινάρι αλλά πραγματικά τα χω πάρει, ξέρω ότι είναι παλιά συσκευή και ότι σίγουρα δεν θα έχει την προσοχή της εταιρίας όσο οι καινούργιες συσκευές αλλά έλεος όπως και να χει, αποτελεί μία από τις καλύτερες συσκευές της σειράς Ν και γενικότερα που έχει βγάλει η Νοκια ...και όσο αφορά τα καταστήματα της Nokia, δεν εμπιστεύομαι κανέναν να βάλει χέρι στην συσκευή ύστερα από την τελευταία φορά που πήγα για να μου αλλάξουν οθόνη ύστερα από πρόβλημα και κατάλαβα ότι μου βάλαν μούφα και όχι original... Τέσπα τί να λέμε τώρα...

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα ξαναπερνούσα το ίδιο firmware μετά θα έκανα 2-3 hard format απανωτά (έτσι για να του κόψω τον αέρα) και μετά 2-3 format την κάρτα για τους ίδιους λόγους :p

 

Τι να σου πω, θέλω να πιστεύω ότι θα στρώσει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

οταν ειχα Ν82 ειχα τα ιδια θεματα με εσενα, μου εβγαζε την καρτα μνημης κατεστραμενη, η καρτα τα εχανε ολα και τετοια,δοκιμασα με πολλες καρτες.

 

Ξερεις που κατεληξα?

Σε Νοκια shop και το εστειλαν Γερμανια και αλλαξαν την πλακετα.(ειχα αλλο ΙΜΕΙ μετα).

 

Δεν φταιει το update ,εγω το ειχα παθει με τον πρωτο πρωτο firmware.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

οταν ειχα Ν82 ειχα τα ιδια θεματα με εσενα, μου εβγαζε την καρτα μνημης κατεστραμενη, η καρτα τα εχανε ολα και τετοια,δοκιμασα με πολλες καρτες.

 

Ξερεις που κατεληξα?

Σε Νοκια shop και το εστειλαν Γερμανια και αλλαξαν την πλακετα.(ειχα αλλο ΙΜΕΙ μετα).

 

Δεν φταιει το update ,εγω το ειχα παθει με τον πρωτο πρωτο firmware.

 

 

Οπότε το θέμα είναι hardware.....σε κάποιο ξένο site διάβασα ότι κάποιος που είχε παραπλήσια προβλήματα έφταιγε και καλά η kingston, γιατί είχε δύο κάρτες της ίδιας εταιρίας οι οποίες κι οι δύο είχαν βγάλει πρόβλημα και δοκίμασε μία sandisk 8gb class(6) και από τότε δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα...

 

Οπότε μου λες να πάω σε κάποιο Nokia care και από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας, δεν ξέρω τί να πω, δεν τους πολύ εμπιστεύομαι και δεν ξέρω τί θα μου βγει από πλευράς χρημάτων... Όπως και να χει όλη αυτή η ιστορία είναι για τον π@#$@ αυτό έχω να πω, στα καλά καθούμενα εμφανίζονται διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

και δεν ξέρω τί θα μου βγει από πλευράς χρημάτων.

 

Για αυτό σου είπα να κάνεις τα παραπάνω.. μπορεί να στρώσει, εάν δεν μετά βλέπεις αν αξίζει να το κάνεις..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαφνικα σημερα το πρωι δε λειτουργει το κουμπι 6! Εκανα τα παντα, το κλωτσησα, αλλα παλι τιποτα! Μου το ειχε ξανακανει παλαιοτερα με την διεση, αλλα μετα απο λιγο ειχε φτιαξει. Τωρα τζιφος!

 

Τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα σημερα το πρωι δε λειτουργει το κουμπι 6! Εκανα τα παντα, το κλωτσησα, αλλα παλι τιποτα! Μου το ειχε ξανακανει παλαιοτερα με την διεση, αλλα μετα απο λιγο ειχε φτιαξει. Τωρα τζιφος!

 

Τι μπορω να κανω;

 

Μπορεί να θέλει καθάρισμα, αναβάθμιση ή ακόμη και να έχει πρόβλημα η πλακέτα. Αν και το τελευταίο είναι ακραίο.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση που κολλαει; Τι σχεση εχει με το κουμπι;

 

Να ρωτησω μιας και το ειπες, επειδη εχω χρονο να το αναβαθμισω, μπορω να το κανω χωρις καλωδιο; Επισης, ποια δεδομενα χανω με την αναβαθμιση; Ή δε χανω τιποτα; Επαφες, μηνυματα;

Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση που κολλαει; Τι σχεση εχει με το κουμπι;

 

Να ρωτησω μιας και το ειπες, επειδη εχω χρονο να το αναβαθμισω, μπορω να το κανω χωρις καλωδιο; Επισης, ποια δεδομενα χανω με την αναβαθμιση; Ή δε χανω τιποτα; Επαφες, μηνυματα;

 

Χωρίς καλώδιο στο Ν82 δεν πρέπει να γίνεται. Χάνεις όλα τα δεδομένα που είναι στην μνήμη του τηλεφώνου. Εκτός αν δημιουργήσαμε back up στον υπολογισή και τα επαναφέρεις μετά.

Μπορεί να είναι θέμα software και να κολλάει κάπου γι' αυτό. Να μην "καταλαβαίνει" δηλαδή ότι πατάς κουμπί.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν εχει update on the air ή οπως αλλιως λεγεται; Νομιζα γινοταν στο Ν82.

 

Να σου πω με σιγουριά δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως όχι. Αν είσαι στην εγγύηση πήγαινε το σε επνα κατάστημα Nokia να σου κάνουν και την αναβάθμιση (δωρεάν αν είσαι στην εγγύηση) και να το κοιτάξουν κιόλας.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το Ν82 δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση over the air, οπότε χρειάζεται αναγκαστικά καλώδιο και δεύτερον όταν κάνεις αναβάθμιση στο Ν82 δεν χάνεις τίποτα από τα δεδομένα σου, όλα μένουν ως έχουν.

 

@Lux

Πήγαινε σε κάποιο Nokia Care να το κοιτάξουν και να σου πουν τι πρόβλημα υπάρχει με το πλήκτρο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτα που λεει ο stendor για τις αναβαθμισεις..

 

Επισης, για τον φιλο που του κολλαει το κουμπι, πολυ πιθανο ειναι να χρειαζεται αλλαγη η πλακετα του πληκτρολογιου.. :( Προβλημα που εμφανιζεται λογω υγρασιας συνηθως, ασχετα αν τυχει να σταματησει απο μονο του το προβλημα, (οχι για παντα ομως). Το εχω συναντησει αυτο που λες.

 

Παντως επειδη εχουν κ αλλοι στον κυκλο μου Ν82, αν ειναι ενταξει χωρις να σου βγαζει προβληματα καθε τοσο, ειναι σκυλια! Δεν καταλαβαινουν τιποτα! Εγω αν κ δεν το εχω πολυ καιρο, το εχω καταευχαρηστηθει το δικο μου!

Και τουμπανακι απο δυνατοτητες & χαρακτηρηστικα.

Το μονο κακο ειναι στο ασημι ξεβαφει ευκολα το τζαμακι στη οθονη.. :O

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα μου κοστισει μια αλλαγη πλακετας; Αξιζει να το φτιαξω και να το εχω σαν 2ο κινητο, οταν αγορασω το N8;

 

Σκυλι πραγματικα παντως. Αν δε το κακομεταχειριζομουν, θα αντεχε αλλα 5 χρονια σιγουρα! Αφου επιτηδες το εδινα κλωτσιες! :P

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο δυο μηνες ξαφνικα παρατηρισα μια κουκιδα στην οθονη (ισως κ πιο μικρη απο το - στην αριθμομηχανη του N82) με τον καιρο αρχισε να επεκτείνεται σε σημειο που πριν ενα μηνα περιπου ηταν μια γραμμη απο ακρη σε ακρη στην οθονη. Σε λιγες μερες αρχισε να μειωνετε και πριν 1 βδομαδα καλυπτε κατι περισσοτερο απο τη μιση οθονη. Αλλα η υπομονη μ ειχε εξαντληθει και πηγα στο κοντινοτερο nokia service και ζητησα αντικατασταση της οθονης. ολα οκ το κρατησαν λιγες ωρες κ μετα απο λιγο το παρέλαβα ειμαι 100% σιγουρος πως ειναι μουφα η οθονη δν λεω εχει κ αυτη πολυ καλη αναλυση ομως σαν την εργοστασιακη δν ειναι. Κ ιδου το ερωτημα : υπαρχει περιπτωση να στρωσει η παλια οθονη αμα την ξαναβάλω στο κινητο? εχω ελπιδες? αυτη η μαυρες γραμμη ειναι ισως κολλημένα πιξελ κ οχι καμμενα γι αυτο σιγα σιγα αρχιζουν να εξαφανίζονται η δυσκολα θα φυγουν τελειως? αργοτερα ισως να ανεβάσω κ φωτο να το δειτε αμα ξερει κανεις ας μ απαντησει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...