Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλωσορίζω επίσημα τους φίλους ioterl και Labrokratis στο club των Ν82ers. :D

Μεγειά σας και καλοτάξιδα your new toys for boys. :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συζητιέται πολύ έντονα σε ξένα Forums πως πολλά από τα N82, αλλά και άλλα μοντέλα της Nokia, έχουν σκόνη κάτω από την οθόνη, ή στους φακούς των φωτογραφικών μηχανών, η οποια προέρχεται από το ίδιο το εργοστάσιο συναρμολόγησης, λόγο της κακής ποιότητας φιλτραρίσματος του αέρα...

 

Άλλες φορες φαίνονται σαν καμμένα Pixels, τα οποια στην πραγματικότητα όμως δεν είναι Pixels, γιατί κουνώντας το κινητό σε διαφορες γωνιες το σκουπιδάκι φαίνεται να αλλάζει θέση σε σχέση με τα Pixels της οθόνης, ενώ άλλες φορες, φαίνεται κάτι σαν γραμμούλα στην οθόνη ή ακόμα και ολόκληρα σωματίδια σκόνης κάτω από το κάλυμμα αυτής, έχει παρατηρήσει κανεις τίποτα?

 

Αν όντως είναι τόσο έντονο το φαινόμενο, κάτι δεν πάει καλά, πάντως, θυμάμαι προσωπικά να το έχω δει πέρυσι με τις πρώτες παρτίδες του E65... :shifty:

 

Google it: N82 dust under the screen :X

Link to comment
Share on other sites

Συζητιέται πολύ έντονα σε ξένα Forums πως πολλά από τα N82, αλλά και άλλα μοντέλα της Nokia, έχουν σκόνη κάτω από την οθόνη, η οποια προέρχεται από το ίδιο το εργοστάσιο συναρμολόγησης, λόγο της κακής ποιότητας φιλτραρίσματος του αέρα...

 

Άλλες φορες φαίνονται σαν καμμένα Pixels, τα οποια στην πραγματικότητα όμως δεν είναι Pixels, γιατί κουνώντας το κινητό σε διαφορες γωνιες το σκουπιδάκι φαίνεται να αλλάζει θέση σε σχέση με τα Pixels της οθόνης, ενώ άλλες φορες, φαίνεται κάτι σαν γραμμούλα στην οθόνη ή ακόμα και ολόκληρα σωματίδια σκόνης κάτω από το κάλυμμα αυτής, έχει παρατηρήσει κανεις τίποτα?

 

Αν όντως είναι τόσο έντονο το φαινόμενο, κάτι δεν πάει καλά, πάντως, θυμάμαι προσωπικά να το έχω δει πέρυσι με τις πρώτες παρτίδες του E65... :shifty:

 

Παράξενο, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα ρωτήσει, αυτό το θέμα με την σκόνη, είναι ένα γνωστό πρόβλημα κάποιων εργοστασίων της Ασίας και δεν είναι πρόβλημα μόνο των Nokia υλοποιήσεων.

 

Τα "μαύρα" Ν82 που έχουν τα nokia shop, είναι όλα made in Finland (για την ώρα) και όσα είναι φτιαγμένα στην Φιλανδία, δεν έχουν προβλήματα σκόνης σίγουρα.

 

Υπάρχει εδώ και χρόνια μία φήμη, ότι τα ασιατικής κατασκευής τηλέφωνα, η nokia τα στέλνει στην Αμερική και μάλιστα σε συγκεκριμένες αλυσίδες καταστημάτων. Αν ισχύει αυτό, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αληθεύει αυτό, ίσως γι' αυτό δεν είχα πρόβλημα με σκόνη.

Το δικό μου made in Finland γράφει (έχω την ασημί έκδοση).

 

Γενικά λέγεται ότι τα Nokia made in Finland έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τις υπόλοιπες παρτίδες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω το εξης προβλημα μεσα στην καρτα μνημης εχω διαφορους φακελους για ηχους κλησης, αρχεια μουσικης, video, φωτο κλπ. οταν παω να ακουσω πχ μουσικη μου εμφανιζει ολα τα mp3 υπαρχει τροπος να επιλεγω τον φακελο αναπαραγωγης ? στο προηγουμενο κινητο που ειχα 6233 αυτο γινοταν. επισης το ιδιο γινεται και στα πολυμεσα στο εικονες/βιντεο. Τελος οταν παω στις προσωπικες ρυθμισεις στους ηχους παλι μου εμφανιζει ολα τα αρχεια video & mp3, ενω στην καρτα μνημης εχω φακελο μονο για ηχους κλήσης. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω το εξης προβλημα μεσα στην καρτα μνημης εχω διαφορους φακελους για ηχους κλησης, αρχεια μουσικης, video, φωτο κλπ. οταν παω να ακουσω πχ μουσικη μου εμφανιζει ολα τα mp3 υπαρχει τροπος να επιλεγω τον φακελο αναπαραγωγης ?

Καλημέρα!:)

 

Όχι δεν γίνεται. Ο media player σαρώνει όλη τη μνήμη για αρχεία ήχου και τα εμφανίζει. Μπορείς να φτιάξεις λίστες αναπαραγωγής αν θέλεις.

 

Επισης το ιδιο γινεται και στα πολυμεσα στο εικονες/βιντεο. Τελος οταν παω στις προσωπικες ρυθμισεις στους ηχους παλι μου εμφανιζει ολα τα αρχεια video & mp3, ενω στην καρτα μνημης εχω φακελο μονο για ηχους κλήσης. Ευχαριστω

Γενικότερα η Έκθεση κάνει ό,τι και ο media player δηλαδή, σαρώνει όλη τη μνήμη για αρχεία που είναι αρμόδια να προβάλει.

Επίσης έτσι γίνεται και σους ήχους των Προφίλ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα! Μια ερωτηση μηπως ξερει κανεις...θελω να απενεργοποιησω τις φωνητικες εντολες γιατι με το Bluutooth handsfree οταν μου πατιεται στην τσεπη το κουμπι τις απαντησης περιμενει φωνιτικη κληση το τηλ, με αποτελεσμα αν κατα λαθος παρει καποιον ηχο σαν ονομα να καλει το τηλεφωνο χωρις να το ξερω. Μπορω καπως να κανω απενεργοποιηση αυτης της λειτουργειας?
The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα! Στο γνωστό i μαγαζί, κυκλοφόρει πατσαρισμένο eemame με 1000-βάλε παιχνίδια, έτοιμο προς εγκατάσταση. Τρέχει άριστα σε Ν82 και σε Ν95 (στα παλαιότερα symbian βέβαια πηγαίνει καλύτερα).

Συνδέεις το N82 με την τηλεόραση και έχεις κανονική παιχνιδομηχανή!

 

Τώρα αν ξέρει κανένας κανένα bluetooth joystic για το Ν82, όπως είχαν βγει κάτι με καλώδια πριν λίγα χρόνια για τα SE, ας μας ενημερώσει. Οπως και να το κάνουμε, τα παιχνίδια με αυτά τα πλήκτρα δεν παίζονται, άντε κανένα mind game με το ζόρι...

Link to comment
Share on other sites

Που γραφει το κινητο το μερος που κατασκευαστηκε?

Κάτω από τη μπαταρία, εκεί που γράφει το ΙΜΕΙ, το WLAN ID κλπ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω και αλλη μια ερωτηση απο περιεργεια. Το ν82 εχει qvga αναλυση οθονης στις 2.4 ιντσες. Το ν95 8 gb εχει την ιδια αναλυση δηλαδη τα ιδια pixels σε μεγαλυτερη οθονη. (2.8'') Δηλαδη τα pixels tou n95 8gb ειναι πιο μεγαλα σε μεγεθος απτου ν82 αφου ειναι τα ιδια σε αριθμο αλλα σε μια πιο μεγαλη οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω και αλλη μια ερωτηση απο περιεργεια. Το ν82 εχει qvga αναλυση οθονης στις 2.4 ιντσες. Το ν95 8 gb εχει την ιδια αναλυση δηλαδη τα ιδια pixels σε μεγαλυτερη οθονη. (2.8'') Δηλαδη τα pixels tou n95 8gb ειναι πιο μεγαλα σε μεγεθος απτου ν82 αφου ειναι τα ιδια σε αριθμο αλλα σε μια πιο μεγαλη οθονη?

 

Ναι, κάπως έτσι πάει. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα ρωτήσει, αυτό το θέμα με την σκόνη, είναι ένα γνωστό πρόβλημα κάποιων εργοστασίων της Ασίας και δεν είναι πρόβλημα μόνο των Nokia υλοποιήσεων.

 

Τα "μαύρα" Ν82 που έχουν τα nokia shop, είναι όλα made in Finland (για την ώρα) και όσα είναι φτιαγμένα στην Φιλανδία, δεν έχουν προβλήματα σκόνης σίγουρα.

 

Υπάρχει εδώ και χρόνια μία φήμη, ότι τα ασιατικής κατασκευής τηλέφωνα, η nokia τα στέλνει στην Αμερική και μάλιστα σε συγκεκριμένες αλυσίδες καταστημάτων. Αν ισχύει αυτό, δεν το γνωρίζω.

Από εξακριβωμένες πληροφορίες έμαθα πως πολλά από τα Μαύρα N82, και τα οποια είναι Made in Finland :!:, έχουν το πρόβλημα που προανέφερα :shifty:, καλά, ρίξαν την ποιότητα φιλτραρίσματος του αέρα εκεί στη Φινλανδία? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεται ότι το N82 επί παραδείγματι, έχει dual cpu,τί εννοεί;

Είναι ένας επεξεργαστής με δυό πυρήνες οι πρόκειται για δύο όμοιους επεξεργαστές στην ίδια συσκευή;

Τι είναι καλύτερο;Dual cpu με χαμηλότερη συχνότητα λειτουργίας,όπως στο Ν82 ή single cpu και λίγο υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας όπως στο νέο N78;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

@Dromeas: Δεν ξέρω φίλε μου τι κάνουν στην Nokia, εγώ απλά μεταφέρω αυτά που διαβάζω γενικότερα. Με είχε απασχολήσει αυτό το θέμα με την σκόνη παλαιότερα και είχα ρωτήσει σε κάτι διεθνή προχωρημένα forum. Εκεί, έτσι μου απάντησαν γραπτώς κάποιοι και καλά "υπεύθυνοι", πριν 3 περίπου χρόνια, έτσι το μεταφέρω και εδώ. Και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. Εγώ άλλο υποπτεύομαι όμως έτσι όπως το λες:

 

Αν τα μαύρα Ν82 made in Finland έχουν πρόβλημα με τον φακό, τότε κατέφτασαν στο εμπόριο ήδη τα "Made in Finland" ασιατικής προέλευσης.

 

Στην Ευρώπη υπάρχει ένα "παραθυράκι" στην κοινοτική νομοθεσία με αυτό το θέμα, που λίγοι το ξέρουν: Μια εταιρία, μπορεί να επικαλεστεί το "made in ...." όταν έχει παράγει έστω και για ένα μικρό ποσό συσκευών σε εργοστάσιό της εντός της Ευρωπαϊκής ένωσης και τα έχει κυκλοφορήσει στην Ευρωπαϊκή αγορά.

Από εκεί και πέρα, όταν μετά μεταφέρει την παραγωγή του προϊόντος εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, μπορεί να κάνει κάποια "κολπάκια": Πχ, στην περίπτωσή μας: Η Nokia μπορεί να εισάγει από Κίνα στην Ελλάδα τα τηλέφωνα και εδώ να κολλήσουν επάνω στο κουτί ένα στρογγυλό αυτοκόλλητο που λέει "C.E.". Μόνο που εδώ σημαίνει ... "China Export" και όχι Communauté Européenne! (κανένας δεν μπορεί να τους πει τίποτα για αυτό, το CE είναι σχεδιασμένο συγκεκριμένα, το C.E. μπορεί να είναι άλλη γραμματοσειρά, να έχει τελείες, κλπ). Μετά, από την Ελλάδα μπορεί να στείλει τα τηλέφωνα ως έχουν στην Φιλανδία: Στα χαρτιά, φαίνεται εισαγωγή από Ευρωπαϊκή χώρα. Με το τρόπο αυτό το κινέζικο έχει γίνει ξαφνικά Ευρωπαϊκό. Καταλαβαίνεις βέβαια, ότι μετά από την Φινλανδία, η Nokia μπορεί να τα στέλνει παντού στο κόσμο. Επίσης είναι αυτονόητο, ότι τα τηλέφωνα δεν χρειάζεται να ταξιδέψουν τα ίδια σε όλους αυτούς τους προορισμούς. Μόνο τα χαρτιά τους!

Όσο για το "Made in Finland", άνετα δικαιολογείτε με το ότι μπορεί να σημαίνει "κατασκευάζετε στην Φινλανδία", αλλά μπορεί να σημαίνει και "Κατασκευάζονταν στην Φιλανδία"!

 

Ξέρω βέβαια επίσης, ότι η φιλανδική Nokia κρατάει κάποιους τύπους και στους επίσημους κατά τόπους αντιπρόσωπους της ευρωπαϊκής ένωσης, φροντίζει να μην γίνονται κολπάκια. Ωστόσο αυτό δεν εμποδίζει τους κατά τόπους αντιπροσώπους να κάνουν αυτοί τα κολπάκια! Οταν κάποια αλυσίδα στην Ευρώπη φέρνει υπερπροσφορά κάποιο ακριβό κινητό στα 2/3 της τιμής και το διαφημίζει ως "γνήσιο από την αντιπροσωπία", πάντα κάτι τέτοιο έχει παιχτεί. Στην Ευρώπη, χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της κατάστασης, είναι η Mediamarkt. Όλα επίσημα, αλλά από που κρατάει η σκούφια, είναι άλλη υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι..

μόλις πάω να τρέξω κάποιο πρόγραμμα GPS (ακομα και τα Google Maps/Garmin), ενω ξεκιναει να τα φορτωνει,μετα με πεταει στην επιφανεια εργασιας και τερματιζει το προγραμμα..

καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις κανει καποιο λαθος κατα την εγκατασταση?

 

Ποια αλλα προγραμματα GPS εβαλες στο κινητο σου και δεν λειτουργουν?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@Dromeas: Δεν ξέρω φίλε μου τι κάνουν στην Nokia, εγώ απλά μεταφέρω αυτά που διαβάζω γενικότερα. Με είχε απασχολήσει αυτό το θέμα με την σκόνη παλαιότερα και είχα ρωτήσει σε κάτι διεθνή προχωρημένα forum. Εκεί, έτσι μου απάντησαν γραπτώς κάποιοι και καλά "υπεύθυνοι", πριν 3 περίπου χρόνια, έτσι το μεταφέρω και εδώ. Και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. Εγώ άλλο υποπτεύομαι όμως έτσι όπως το λες:

 

Αν τα μαύρα Ν82 made in Finland έχουν πρόβλημα με τον φακό, τότε κατέφτασαν στο εμπόριο ήδη τα "Made in Finland" ασιατικής προέλευσης.

 

Στην Ευρώπη υπάρχει ένα "παραθυράκι" στην κοινοτική νομοθεσία με αυτό το θέμα, που λίγοι το ξέρουν: Μια εταιρία, μπορεί να επικαλεστεί το "made in ...." όταν έχει παράγει έστω και για ένα μικρό ποσό συσκευών σε εργοστάσιό της εντός της Ευρωπαϊκής ένωσης και τα έχει κυκλοφορήσει στην Ευρωπαϊκή αγορά.

Από εκεί και πέρα, όταν μετά μεταφέρει την παραγωγή του προϊόντος εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, μπορεί να κάνει κάποια "κολπάκια": Πχ, στην περίπτωσή μας: Η Nokia μπορεί να εισάγει από Κίνα στην Ελλάδα τα τηλέφωνα και εδώ να κολλήσουν επάνω στο κουτί ένα στρογγυλό αυτοκόλλητο που λέει "C.E.". Μόνο που εδώ σημαίνει ... "China Export" και όχι Communauté Européenne! (κανένας δεν μπορεί να τους πει τίποτα για αυτό, το CE είναι σχεδιασμένο συγκεκριμένα, το C.E. μπορεί να είναι άλλη γραμματοσειρά, να έχει τελείες, κλπ). Μετά, από την Ελλάδα μπορεί να στείλει τα τηλέφωνα ως έχουν στην Φιλανδία: Στα χαρτιά, φαίνεται εισαγωγή από Ευρωπαϊκή χώρα. Με το τρόπο αυτό το κινέζικο έχει γίνει ξαφνικά Ευρωπαϊκό. Καταλαβαίνεις βέβαια, ότι μετά από την Φινλανδία, η Nokia μπορεί να τα στέλνει παντού στο κόσμο. Επίσης είναι αυτονόητο, ότι τα τηλέφωνα δεν χρειάζεται να ταξιδέψουν τα ίδια σε όλους αυτούς τους προορισμούς. Μόνο τα χαρτιά τους!

Όσο για το "Made in Finland", άνετα δικαιολογείτε με το ότι μπορεί να σημαίνει "κατασκευάζετε στην Φινλανδία", αλλά μπορεί να σημαίνει και "Κατασκευάζονταν στην Φιλανδία"!

 

Ξέρω βέβαια επίσης, ότι η φιλανδική Nokia κρατάει κάποιους τύπους και στους επίσημους κατά τόπους αντιπρόσωπους της ευρωπαϊκής ένωσης, φροντίζει να μην γίνονται κολπάκια. Ωστόσο αυτό δεν εμποδίζει τους κατά τόπους αντιπροσώπους να κάνουν αυτοί τα κολπάκια! Οταν κάποια αλυσίδα στην Ευρώπη φέρνει υπερπροσφορά κάποιο ακριβό κινητό στα 2/3 της τιμής και το διαφημίζει ως "γνήσιο από την αντιπροσωπία", πάντα κάτι τέτοιο έχει παιχτεί. Στην Ευρώπη, χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της κατάστασης, είναι η Mediamarkt. Όλα επίσημα, αλλά από που κρατάει η σκούφια, είναι άλλη υπόθεση...

 

Απλα το σιγουρο ειναι οτι η ΜediaMarkt στην Ελλαδα αγοραζει τις συσκευες της απο Alpha Copy.

Αυτο ειναι 100% σιγουρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα Garmin,Google και Sygic... Το Garmin, συγκεκριμενα που με ενδιαφερει, μολις τελειωνα την εγκατασταση, μου ανοιγε κανονικα.. μολις συνδεομουνα σε "transfer mode" και μετα.. δεν δουλευε..

και ακολουθησα τις οδηγιες.. εξαλλου το ειχα και πιο παλια και δουλευε.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα Garmin,Google και Sygic... Το Garmin, συγκεκριμενα που με ενδιαφερει, μολις τελειωνα την εγκατασταση, μου ανοιγε κανονικα.. μολις συνδεομουνα σε "transfer mode" και μετα.. δεν δουλευε..

και ακολουθησα τις οδηγιες.. εξαλλου το ειχα και πιο παλια και δουλευε.. :(

 

Εαν ηταν μονο μια εφαρμογη θα σου ελεγα να την κανεις απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση. Τωρα που το προβλημα ειναι σε πολλες εφαρμογες καλυτερα να κανεις στο κινητο σου hard format και format στην καρτα μνημης. Μετα περασε τα ολα απο την αρχη :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απλα το σιγουρο ειναι οτι η ΜediaMarkt στην Ελλαδα αγοραζει τις συσκευες της απο Alpha Copy.

Αυτο ειναι 100% σιγουρο.

 

Ας μην ειμαστε τοσο σιγουροι.Εγω το αγορασα το μαυρο απο Αλφα Κοπυ και ειχα 2 μορια σκονης εμφανη κατω απο την οθονη τα οποια τα εδειξα και στο μαγαζι και το παραδεχτηκανε.Σαφεστατα αλλαγη δεν εγινε.Δεν με πειραζει καθολου πλεον καθως και το ασημι που ειχα πριν αρχικα δεν ειχε καθολου σκονη και μετα μαζεψε.Ηταν ιδιαιτερα εμφανες αυτο στον ηλιο.Τα πλαστικα γυρω γυρω ειναι κατα πασα πιθανοτητα χαλαρα.Εφοσον δεν εχς καμμενα πιξελ και μαλιστα 2 οπως πριν στο ασημι ειμαι ευχαριστημενος:X

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αναβαθμιση το λογισμικο ...μετα απο λιγο αγχος καθως κολλησε το προγραμμα οπως ειναι γνωστο στα vista.

απλα εχω καποια προβληματα .

οταν μπαινω να τρεξω καποια flash video στο browser με "ανοιγμα εφαρμογης" αργει και δεν τα παιζει.

επίσης ενω καταχωρησα αρκετες φορες το wep key για το wifi μου μαλλον δεν το αποθηκευει και μου το ξαναζηταει καθε φορα που μπαινω να συνδεθω.

μηπως ξερει κανεις τι συμβαινει ???????????????????????

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell forum
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...