Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους είναι νέοι με το Ν82, το GPS του κλπ, να θυμίσω ότι το GPS του Ν82 είναι το πιο γρήγορο από τα τηλέφωνα της Nokia. Κλειδώνει δορυφόρους (δηλαδή βρίσκει σήμα) σε δευτερόλεπτα.

 

Για να γίνει όμως αυτό, ακόμα και με απενεργοποιημένο το A-GPS (υποβοηθούμενο GPS), πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις:

Πρέπει να βγούμε σε ανοικτό χώρο, χωρίς φυσικά εμπόδια και να σταθούμε ακίνητοι με το κινητό να "βλέπει" ουρανό. Το κλείδωμα δορυφόρων είναι θέμα μερικών δευτερολέπτων. :)

 

Ο αδερφός μου τα κάνει όλα αυτά και κάνει 10 λεπτά να βρεί δορυφόρο και αν...

Επιπλέον πρίν μια βδομάδα ανακαλύψαμε 4 καμμένα πίξελ.

Τι γίνετα σε αυτή την περίπτωση?

Μας αλλάζουν όλο το κινητό ή μόνο την οθόνη?

Το έχει 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι καινοτομίες που παρουσιάζει έναντι των προηγούμενων μοντέλων είναι το πιο γρήγορο GPS σε σχέση με τα ήδη υπάρχοντα τηλέφωνα της Nokia με GPS (π.χ. Ν95, 6110 classic κλπ), η πιο αποτελεσματική φωτογραφική μηχανή του στις νυχτερινές φωτογραφίες και πολλά άλλα.

 

οκ μην τα παραλεμε...μετρημενος μεσος ορος απο 10 δοκιμες στα 28 δευτερα:!:

 

στις νυχτερινες ναι θα συμφωνησω, αλλα για την μερα δ μπορω να πω το ιδιο...

 

Λογω της μεγαλυτερης RAM απο καθε αλλο Nseries

ετσι, ακομα και απο το 8gb:lol:

 

Παιδια το Ν82 ειναι φοβερο κινητο...ηρεμηστε ομως και μη λετε υπερβολες γιατι το forum το διαβαζουν πολλοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas ...thelo na rotiso...to mavro N82 pou tha vgei einai to N82 8GB opos to N95 8 GB???An nai pote tha erthei?
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω προσωπικα να έχω δώσει την εντύπωση ότι τα παραλέω. Η κάμερα είναι καλύτερη αυτή τη στιγμή από οποιοδήποτε Nokia στις νυχτερινές φωτογραφίες. Όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει το προηγούμενο post μου. Όσο για το GPS, όσο υπερβολικό είναι να πεις ότι λοκάρει σε 2-3 δευτερόλεπτα (κάτι που φυσικά το κάνει για πλάκα αλλά μόνο με A-GPS), άλλο τόσο υπερβολικό είναι να πεις ότι έχει μέσο όσο λοκαρίσματος 28 δευτερόλεπτα. Για να έχει κάποιος τέτοιους χρόνους, προφανώς δεν τηρεί τις προϋποθέσεις που έχουμε πει για το κλείδωμα δορυφόρων. Να μην τα ξαναλέμε για πολλοστή φορά. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas ...thelo na rotiso...to mavro N82 pou tha vgei einai to N82 8GB opos to N95 8 GB???An nai pote tha erthei?

 

Όχι δε θα είναι το 8GB

θα είναι το ίδιο σε μαύρο χρώμα;)

 

Α, έχει αρχίσει να έρχεται, το έχουν πάρει μερικοί εδω μέσα

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

2 με 3 δευτερολεπτα θα κανει αν εχεις βρει σημα, κλεισεις το gps και μεχρι καποιο χρονο (καπου στα 20 με 30 λεπτα-μπορει και περισσοτερο) ανοιξεις παλι το gps. προσωπικα το A-GPS δ το εχω χρησιμοποιησει καθολου αν και θα ηθελα να το βαλω να δω αν εχει διαφορα..

 

τωρα στην καμερα, μην τα λεμε παλι, το N82 εχει και γ@μω τα flash:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Το AGPS και το Βασει δικτυου εινα το ιδιο;Ποιο σε χρεωνει και ποιο οχι;
Link to comment
Share on other sites

Νεα τιμη 433 και το μαυρο και το ασημι καρατσεκαρισμενο σημερα σε alpha copy Θεσ/νικη!!!!

Περιμενετε να πεσει και στ'αλλα μαγαζια!

Link to comment
Share on other sites

Η ΝΟΚΙΑ έριξε την τιμή σε πολλά κινητά (Ν95 8 GB, Ν95, Ν82, 5610, 5310 κλπ), αλλά μόνο το e-shop έχει ενημερωμένες τιμές. Το Ν82 όντως έχει 435€ πλέον. http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000357
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα με τρελανει το τηλ. τα περασα ολα ενταξει (slovoed,garmin,resco viewer klp)ολα δουλευαν ενταξει και καποια στιγμη ολα χαθηκαν απο τη καρτα και δεν υπαρχει τιποτα τι μπορει να συμβαινει????σημειωση οχι καρτα της νοκια αλλα μια transcend 4gb
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν παιρνουμε μια καινουρια καρτα να την κανουμε format μεσα στο κινητο και μετα να παιρναμε τα αρχεια μας.

 

Μηπως εχασες και εικονες η video?

 

Φοβαμε πως η καρτα που πειρες θα σου δημιουργησει και στο μελλον τετοια προβληματα, ελπιζω να κανω λαθος :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν παιρνουμε μια καινουρια καρτα να την κανουμε format μεσα στο κινητο και μετα να παιρναμε τα αρχεια μας.

 

Μηπως εχασες και εικονες η video?

 

Φοβαμε πως η καρτα που πειρες θα σου δημιουργησει και στο μελλον τετοια προβληματα, ελπιζω να κανω λαθος :)

 

την εκανα φορματ απο το κινητο και οχι τα μονα που δεν χαθηκαν ηταν εικονες και video

Link to comment
Share on other sites

Χιχι, απο σημερα και εγω ειμαι κατοχος του Ν82 ;)

 

Παιδια θελω λιγο βοηθεια γιατι εχω 2 προβληματα!

 

1ο: Απο το Nokia Software Updater βρηκα οτι υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου για το κινητο η 20κατι ενω τωρα εχει την 11κατι. Οταν συνδεω λοιπον το κινητο στο PC και ξεκιναει η αναβαθμισει, το προγραμμα κολλαει και σβηνει. Δεν ξερω ισως δεν ειναι συμβατο το προγραμμα με τα Vista που εχω. Υπαρχει αλλος τροπος να γινει η αναβαθμιση?

 

2ο: Εχω Wind και ενω μου στειλανε και εγκατεστησα τις ρυθμισεις για το GPRS στο κινητο, οταν παω να μπω στο Interet του κινητου μου βγαζει σφλμα και δε συνδεεται. Καμμια ιδεα?

 

Παιδια πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια γιατι εχω ψιλοφρικαρει περιμενω γνωμε!

Link to comment
Share on other sites

1)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2307789#post2307789

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2313018#post2313018

 

 

 

2) Tης ρυθμισεις που σου στειλανε θα πρεπει και να της επιλεξεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

1)

2) Tης ρυθμισεις που σου στειλανε θα πρεπει και να της επιλεξεις :)

 

Της εχω επιλεξει, δεν ειμαι τοσο σκραπας ειπαμε! :lol:

 

Καμμια αλλη ιδεα? Τις εχει κανεις σε χειροκινητες γραμμενες καπου να μου τις στειλει μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε στο θεμα του Wind εκει θα βγαλεις ακρη :)

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=26

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπάρχει το εξής αξιοπερίεργο με το κινητακι ( που κατα τ'αλλα είναι εξαιρετικό!) -μετά από αγορά και φορμάρισμα νέας κάρτας 4 γιγα περνάω πάλι προγραμματα που είχα περάσε ιστη παλια μνημη! και μου λεει βρέθηκε εφαρμογή τάδε ... θέλετε να κάνετε εγκατάσταση ξανά την ίδια εφαρμογή ? γιατί το λέει αυτο για πιο λόγο αφου θα έπρεπε κανονικά να έχουν φύγει απο το κινητο (μαζί με τη παλια μητρική καρτούλα !) και του λέω ναι να γίνει αντικατάσταση!

 

 

ένα αλλο σημείο με το οποίο δεν έχω βγάλει άκρη είναι για πιο λόγο δε μπορώ να φορτώσ τους χάρτες με το maploader! ζητά ένα μέσο αποθήκευσης έιτε και λέει να βάλω το κινητο σε κατάσταση μεταφοράς δεδομένων ...το κάνω και πάλι δε βρίσκει τίποτα ...

 

η εκδοση μοθ είναι

με *#0000#

v11.0.117 (SHMAINEI OTI TELIKA OTI EXO THN 11 ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΙ έχω μείνει κάπως πίσω???:X)

10-12-07

RM-313

NOKIA N82(07.01)

 

 

σημειωτέον ότι έχει μείνει μέσα η εφαρμογή του χάρτη στα μενου και λογικό αου ήταν στη μνήμη του κινητου ( εχουν όμως φύγει όλοι οι χάρτες)

Link to comment
Share on other sites

 

ΟΚ δουλεψε! Τι διαφορες εχει με την προηγουμενη εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπάρχει το εξής αξιοπερίεργο με το κινητακι ( που κατα τ'αλλα είναι εξαιρετικό!) -μετά από αγορά και φορμάρισμα νέας κάρτας 4 γιγα περνάω πάλι προγραμματα που είχα περάσε ιστη παλια μνημη! και μου λεει βρέθηκε εφαρμογή τάδε ... θέλετε να κάνετε εγκατάσταση ξανά την ίδια εφαρμογή ? γιατί το λέει αυτο για πιο λόγο αφου θα έπρεπε κανονικά να έχουν φύγει απο το κινητο (μαζί με τη παλια μητρική καρτούλα !) και του λέω ναι να γίνει αντικατάσταση!

 

 

ένα αλλο σημείο με το οποίο δεν έχω βγάλει άκρη είναι για πιο λόγο δε μπορώ να φορτώσ τους χάρτες με το maploader! ζητά ένα μέσο αποθήκευσης έιτε και λέει να βάλω το κινητο σε κατάσταση μεταφοράς δεδομένων ...το κάνω και πάλι δε βρίσκει τίποτα ...

 

1)Αν δεν εκανες διαμορφωση και της μνημης του τηλεφωνου μαζι τοτε λογικα στο κανει αυτο 2)Πρεπει μια φορα να ανοιξεις το προγραμμα απο το κινητο για να βρεθει το μεσο αποθηκευσης απο το maploader.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@ngalios σου το λεει αυτο γιατι εχουν μεινει σκουπιδια στο C αφου εφτασες μεχρι εδω καλυτερα κανε και hard format στην συσκευη σου για να καθαρισει τελειως.

 

Εαν δεν θελεις προσπαθησε να απεγκατασησεις αυτες της εφαρμογες απο την διαχ. αρχειων η παρε με copy - paste αφου πρωτα επιλεξεις να φαινονται τα κρυφα αρχεια και οι φακελοι ολα τα περιεχομενα της παλιας καρτας σου και βαλτα στην καινουρια.

 

Καποιος που ειχε το ιδιο προβλημα με το maploader το εκανε απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση στο pc και λυθηκε.

 

Yπαρχει νεωτερη version καλυτερα καντου και μια αναβαθμιση.

 

Η εφαρμογη που λες ειναι μεσα στο κινητο δεν μπορεις να την βγαλεις :)

 

 

ΟΚ δουλεψε! Τι διαφορες εχει με την προηγουμενη εκδοση?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2306292#post2306292 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει τελικά κανείς τι γίνεται με τα καμμένα πίξελ της οθόνης;

Υπάρχει ελάχιστο όριο καμμένων;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι μεχρι 3 αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι μεχρι 3 αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος :)

Πού θα μπορούσαμε να βρούμε το επίσημο κείμενο της εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

 

ετσι, ακομα και απο το 8gb:lol:

 

 

νομιζω εννοουσε μνημη για χρηση απο το τηλεφωνο σε προγραμματα οχι το συνολο του αποθηκευτικου χωρου. αν δεν κανω λαθος μετα απο τις εγκαταστασεις των πρωτων προγραμματων στο Ν82 μενει περισσοτερη μνημη.

 

τελος, για εμενα, τα 8 γιγα του Ν95 δεν ειναι ατου μιας και δεν αναβαθμιζεται ενω το Ν82 ανετα περνει 8 γιγα με καρτουλα ή παραπανω , αναλογα ποσα διαθετει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...