Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ακριβώς.

Παράπονα από χρήστες και ξινίλα από wannabe χρήστες... :D

 

 

βασικά δεν είναι απο χρήστες ΕΓΩ επαναλαμβάνωμαι συνέχεια! :lol:

ναι μια για τον ήχο μια για το φως μια για το κουμπί. Αυτά :p

όοοολα τα άλλα είναι κομπλέ :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλα πως φωτίζει ετσι το τηλ όταν τρέχω το Sygic!!

έπαθα πλάκα!! που είναι αυτος ο φωτισμός ρε γμτ???

Το καλό με το Sygic είναι ότι ακόμα κι' αν το βάλεις στο παρασκήνιο η οθόνη του κινητού συνεχίζει να είναι φωτεινή.

Βέβαια μετά συνηθίζει το μάτι στην υψηλή φωτεινότητα και μόλις το βγάλεις και επανέρθει στα φυσιολογικά επίπεδα η φωτεινότητα της οθόνης σου κακοφαίνεται...

 

Τελικά το Nokia maps είναι για τα σκουπίδια πραγματικά... Από την αρχή που το είχα πάρει το τηλέφωνο γενικά είχα πρόβλημα με το κλείδωμα των δορυφόρων... Θυμάμαι την μια μέρα κλειδώνε γρήγορα δορυφόρους και τις επόμενες ημέρες όση ώρα και να το άφηνα δεν κλειδώνε με τίποτα. Ήμουν έτοιμος να το παω για service νομίζωντας ότι έχει πρόβλημα ο δέκτης του gps αλλά για καλή μου τύχη είπα να δοκιμάσω το sygic και βρήκα την υγειά μου... από τότε που το εχω μου κλειδώνει πάντα δορυφόρο άμεσα και όχι οπότε του καπνίσει... Ακόμα και μέσα απ' το σπίτι κλειδώνει τώρα(με κάποια καθυστέρηση βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτη η "καινοτομια" με την απουσια του "μολυβιου" ολο ασυμβατοτητες εχει δημιουργησει...με ενα σωρο αξιολογα προγραμματα

 

αλλα αν δεν λυθει τωρα που υποτιθεται οτι το κινητο ειναι στα φορτε του...ποτε θα λυθει?

 

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα έχει βγει η εφαρμογή thepencil στο γνωστό μαγαζάκι που σου επιτρέπει να μετατρέψεις ένα από τα πλήκτρα του τηλεφώνου σε pencil key. Τουλάχιστον μέχρι να φιλοτιμηθούν οι προγραμματιστές να διορθώσουν τις εφαρμογές τους... η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι πολύ χρήσιμη σε όσους έχουν ανάγκη το συγκεκριμένο πληκτρο...

Link to comment
Share on other sites

pio screenshot doulevei sto n82,ta perisotera theloune to "pen" ??

η τελευταια εκδοση του screenshot δουλευει με αλλα πληκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι άλλο θα ακούσουμε, ένα πλήκτρο το οποίο αποτελεί παρελθόν δημιουργεί προβλήματα σε "ένα σωρό αξιόλογα προγράμματα", δηλαδή το εξής ένα ...το Garmin. :wacko:

 

Να επιβεβαιώσω ότι το Screenshot δουλεύει άψογα καθώς υπάρχει εναλλακτικός τρόπος λήψης στιγμιοτύπων (πλήκτρο "C" και πλήκτρο κάμερας).

 

Ο καινούργιες συσκευές που ανακοίνωσε η Νokia απαξιώνουν εντελώς το εν λόγω πλήκτρο.

Μάλλον θα είναι κι αυτές όλες ανάξιες λόγου φαίνεται... :lol::lol::lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι κανουν οι κατοχοι του Ν82 τωρα.....:blink:

 

Μέχρι στιγμής δε μου έχει χρειαστεί το μολυβάκι

και για GPS χρησιμοποιώ το Sygic;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα κι εγω και μπορω να πω οτι το κινητο φυσαει!! :)

Μονο το gps αργει να lockαρει αλλα δεν το εψαξα και πολυ!! Η χρηση δικτυου απο nokia maps ειναι δυστυχως στα μειον..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την 8άρα SanDisk από e-shop, η οποία τελικά είναι κανονική retail έκδοση (με τον μικρό - μάλλον μικροσκοπικό :blink: - μαύρο-κόκκινο reader).

 

Κατά τα γνωστά, κανονικά φορμάρισμα με την εφαρμογή του τηλεφώνου και μεταφορά από την ήδη υπάρχουσα κάρτα στην καινούργια (και τα δύο reader ταυτόχρονα σε USB hub).

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Η καρτούλα πάει σφαίρα.

Μείωση ταχύτητας του μενού του κινητού: μηδέν.

Και την έχω φορτώσει ήδη πάνω από το μισό. Όπως το περίμενα δηλαδή.

 

Εν ολίγοις: απροβλημάτιστη χρήση.

Άντε με το καλό και οι 16άρες. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την 8άρα SanDisk από e-shop, η οποία τελικά είναι κανονική retail έκδοση (με τον μικρό - μάλλον μικροσκοπικό :blink: - μαύρο-κόκκινο reader).

 

Κατά τα γνωστά, κανονικά φορμάρισμα με την εφαρμογή του τηλεφώνου και μεταφορά από την ήδη υπάρχουσα κάρτα στην καινούργια (και τα δύο reader ταυτόχρονα σε USB hub).

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Η καρτούλα πάει σφαίρα.

Μείωση ταχύτητας του μενού του κινητού: μηδέν.

Και την έχω φορτώσει ήδη πάνω από το μισό. Όπως το περίμενα δηλαδή.

 

Εν ολίγοις: απροβλημάτιστη χρήση.

Άντε με το καλό και οι 16άρες. :D

 

καλοριζικη :D

 

πανο απο τις αρχες το ελεγα, μιας και τις ειχα δοκιμασει και τις 2 (6gb + 8gb ),οτι δουλευουν απροβληματιστα με το κινητο :)

 

εχω την 6αρα στο Ν82 και την 8αρα στο καιζερ μου ;)

 

αντε και οι υπολοιποι και φουλ σε λιγο καιρο για τις 32αρες :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κάρτες, ένας φίλος μου αντικατέστησε την ήδη υπάρχουσα στο πακέτο με μία Kingston 2GB και μου είπε (και έδειξε) ότι η κάρτα πάει πολύ πιο γρήγορα, όντως!

 

Η SanDisk 8GB είναι πιο γρήγορη από τη "μαμίσια" ή είναι στα ίδια επίπεδα? Ρωτάω γιατί κι εγώ θέλω να αγοράσω.:alien:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κάρτες, ένας φίλος μου αντικατέστησε την ήδη υπάρχουσα στο πακέτο με μία Kingston 2GB και μου είπε (και έδειξε) ότι η κάρτα πάει πολύ πιο γρήγορα, όντως!

 

Η SanDisk 8GB είναι πιο γρήγορη από τη "μαμίσια" ή είναι στα ίδια επίπεδα? Ρωτάω γιατί κι εγώ θέλω να αγοράσω.:alien:

 

μην το σκεφτεσαι φιλε μου καθολου ;)

 

δεν θα το μετανοιωσεις ουτε μια στιγμη !

παραγγειλε την αμεσα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις σήμερα αγόρασα το Ν82, είναι στη πρίζα πρός φόρτιση ακόμα και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτησούλες.

 

1. Για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω πόσος χρόνος χρειάζεται για την πρώτη φόρτιση.

 

2. Απο όσο κατάλαβα έχει GPS και εγκατεστημένους χάρτες. Οι χάρτες αυτοί είναι για Ελλάδα μόνο ή έχει και για άλλες χώρες; Οι χάρτες είναι εγκατεστημένοι στην εξωτερική κάρτα μνήμης ή στη μνήμη του τηλεφώνου;

 

3. Οι χάρτες αυτοί πώς αναβαθμίζονται; Μέσω του Nokia Software Updater ή μέσω του Map Loader; Άν είναι μέσω του Map Loader πού βρίσκω τους ενημερωμένους χάρτες; *

 

4. Θα ήθελα προγράμματα για μετατροπές μονάδων και εορτολόγιο. Υπάρχουν δωρεάν;

 

Αυτά είναι τα ερωτήματά μου λοιπόν. Αναμένω τις απαντήσεις σας.

 

Ευχαριστώ

 

* Διάβασα το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 αλλά στην ιστοσελίδα http://www.smart2go.com/en/index_html δέν υπάρχει υποστήριξη για το Ν82.

MB Ε65 ΒΤ AMG
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις σήμερα αγόρασα το Ν82, είναι στη πρίζα πρός φόρτιση ακόμα και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτησούλες.

 

1. Για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω πόσος χρόνος χρειάζεται για την πρώτη φόρτιση.

 

2. Απο όσο κατάλαβα έχει GPS και εγκατεστημένους χάρτες. Οι χάρτες αυτοί είναι για Ελλάδα μόνο ή έχει και για άλλες χώρες; Οι χάρτες είναι εγκατεστημένοι στην εξωτερική κάρτα μνήμης ή στη μνήμη του τηλεφώνου;

 

3. Οι χάρτες αυτοί πώς αναβαθμίζονται; Μέσω του Nokia Software Updater ή μέσω του Map Loader; Άν είναι μέσω του Map Loader πού βρίσκω τους ενημερωμένους χάρτες; *

 

4. Θα ήθελα προγράμματα για μετατροπές μονάδων και εορτολόγιο. Υπάρχουν δωρεάν;

 

Αυτά είναι τα ερωτήματά μου λοιπόν. Αναμένω τις απαντήσεις σας.

 

Ευχαριστώ

 

* Διάβασα το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 αλλά στην ιστοσελίδα http://www.smart2go.com/en/index_html δέν υπάρχει υποστήριξη για το Ν82.

 

1) Mέχρι να γράψει ότι φόρτισε, δε χρειάζεται παραπάνω

2,3) Ναι έχει GPS και χάρτες υπάρχουν και για άλλες χώρες, τους κατεβάζεις με το MapLoader και αποθηκεύονται στη κάρτα μνήμης στο φάκελο Cities (καλύτερα να βάλεις κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης πάντως, Sygic ή Garmin)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλοριζικο,αν διαβασες το θεμα αποκλειεται να μην βρηκες τις απαντησεις.χρησιμοποιησε κ λιγο το search και θα τα βρεις ολα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Απο τους δυο χάρτες, Sygic και Garmin ποιός προτιμάτε; Απο το πλήθος απαντήσεων στα θέματά τους να θεωρήσω τον Garmin; Βασικά είναι δωρεάν αυτοί οι χάρτες;

 

Και κάτι άλλο. Η εξωτερική κάρτα μνήμης του κινητού απο οτι είδα έχει κάποια αρχεία για τους προεγκατεστημένους χάρτες. Άν κάνω αντιγραφή και επικόλληση αυτούς τους φακέλους στην πιο μεγάλης χωρητικότητας κάρτας που αγόρασα, θα υπάρξει πρόβλημα;

MB Ε65 ΒΤ AMG
Link to comment
Share on other sites

1. Θα πρεπει να το κανεις 3 πληρες φορτισεις και αποφορτισεις.

 

2, 3. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το smart2go της απαντησεις θα της βρεις στο 1 ποστ του επισημου θεματος του smart2go. Καλυτερα ψαξε στο θεμα του Garmin και του Sygic που εχουν ενημερωμενους χαρτες και δωρεαν πλοηγηση :)

 

4. Υπαρχει το εορτολογιο επειδη δεν γνωριζω καποιο προγραμμα για μετατροπες μοναδων ρωτα στο θεμα με της εφαρμογες οπως και οτι αλλο εχει σχεση με αυτες :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

Και κάτι άλλο. Η εξωτερική κάρτα μνήμης του κινητού απο οτι είδα έχει κάποια αρχεία για τους προεγκατεστημένους χάρτες. Άν κάνω αντιγραφή και επικόλληση αυτούς τους φακέλους στην πιο μεγάλης χωρητικότητας κάρτας που αγόρασα, θα υπάρξει πρόβλημα;

Εαν πριν την αντιγραφη επιλεξεις στο pc σου να φαινονται τα κρυφα αρχεια και οι φακελοι για να παρεις ολα τα αρχεια της καρτας που ειχες και να τα βαλες στην καινουρια δεν θα εχεις προβλημα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κάρτες, ένας φίλος μου αντικατέστησε την ήδη υπάρχουσα στο πακέτο με μία Kingston 2GB και μου είπε (και έδειξε) ότι η κάρτα πάει πολύ πιο γρήγορα, όντως!

 

Η SanDisk 8GB είναι πιο γρήγορη από τη "μαμίσια" ή είναι στα ίδια επίπεδα? Ρωτάω γιατί κι εγώ θέλω να αγοράσω.:alien:

εχει μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα, βεβαια αυτο θα το δεις κυριως στη μεταφορα αρχειων και λιγοτερο στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

i mamisia karta ton 2gb einai mapa sernotane,pira mia 4gb kai vrika tin ygeia moy paei sfaira

evgala to garmin kai isihasa tora to kinito doulevei roloi me to # (pen) prin me to garmin to ekane salata to N82,krima :( allos tropos den yparhei horis na svisoume to garmin telika na ftiaxei to provlima poy anefera?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

i mamisia karta ton 2gb einai mapa sernotane,pira mia 4gb kai vrika tin ygeia moy paei sfaira

evgala to garmin kai isihasa tora to kinito doulevei roloi me to # (pen) prin me to garmin to ekane salata to N82,krima :( allos tropos den yparhei horis na svisoume to garmin telika na ftiaxei to provlima poy anefera?

 

Προς το παρόν δε γίνεται κάτι.

Θα πρέπει να βγει καινούργια έκδοση του Garmin.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο media player ΔΕΝ αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στα mp3!! ΗΜΑΡΤΟΝ!! Και έχουν το θράσος από την Alpha Copy να λένε ότι είναι "χαρακτηριστικό της συσκευής", και όχι πρόβλημα!! ΗΜΑΡΤΟΝ! Αλλά ας μην είμαστε εγωιστές, τί παραπάνω να περιμένουμε από ένα τηλέφωνο των 500 ευρώ, πέρα από το να γράφει SMS στα ελληνικά...!
Link to comment
Share on other sites

Ο media player ΔΕΝ αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στα mp3!! ΗΜΑΡΤΟΝ!! Και έχουν το θράσος από την Alpha Copy να λένε ότι είναι "χαρακτηριστικό της συσκευής", και όχι πρόβλημα!! ΗΜΑΡΤΟΝ! Αλλά ας μην είμαστε εγωιστές, τί παραπάνω να περιμένουμε από ένα τηλέφωνο των 500 ευρώ, πέρα από το να γράφει SMS στα ελληνικά...!

 

Αυτο δεν ισχυει μονο στο Ν82 :rolleyes:

Διαβασε ενα χθεσινο ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253534#post2253534

οπως και εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2239983#post2239983

αλλα και εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2239975#post2239975

και εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2145705#post2145705

 

.

.

.

.

.

.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δε γίνεται κάτι.

Θα πρέπει να βγει καινούργια έκδοση του Garmin.

 

Απο το στομα σου φιλε αλλα σε ποιανου το αυτι μια και στην garmin τα βλεπουν ολα ωραια;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ο media player ΔΕΝ αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στα mp3!! ΗΜΑΡΤΟΝ!! Και έχουν το θράσος από την Alpha Copy να λένε ότι είναι "χαρακτηριστικό της συσκευής", και όχι πρόβλημα!! ΗΜΑΡΤΟΝ! Αλλά ας μην είμαστε εγωιστές, τί παραπάνω να περιμένουμε από ένα τηλέφωνο των 500 ευρώ, πέρα από το να γράφει SMS στα ελληνικά...!

 

Το πρόβλημα αυτό έχει αναφερθεί και δεν ισχύει μόνο στο Ν82, είναι θέμα Nokia.

Εξαρτάται από το είδος της κωδικοσειράς που χρησιμοποιεί ο υπολογιστής στον οποίο έχει γίνει δημιουργία ή επεξεργασία του ID3 tag του mp3 αρχείου.

 

Εγώ πάντως δεν αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο θέμα.

Με τα WinXP Home δεν έχω κανένα πρόβλημα, όσα mp3 έχω περάσει από το PC μου στο κινητό τα βλέπει όλα κανονικότατα με ελληνικούς χαρακτήρες. ;)

 

Κάποια mp3 που είχα κατεβάσει από κάποιο site είχαν το πρόβλημα αυτό, προφανώς τα ID3 tags τους είχαν γραφεί με αυτή την επίμαχη κωδικοσειρά. Μόλις τα επεξεργάστηκα με το Winamp του PC μου, το Ν82 τα είδε κανονικά.

 

Απο το στομα σου φιλε αλλα σε ποιανου το αυτι μια και στην garmin τα βλεπουν ολα ωραια;

 

Ναι, έτσι φαίνεται.

Εσύ είσαι που τους έστειλες τα e-mail??? :O

 

Πάντως με το Sygic είμαι κομπλέ. :)

Αν φτιαχτεί το Garmin, καλώς, ειδάλλως μια χαρά κι έτσι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...