Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xexe...μαλλον το Τ9 δεν "βγαινει" ε?? Τοτε, τι πατας για να το αγνοησεις ? Π.χ. αρχιζεις και γραφεις μια λεξη και πετιεται το suggestion. Αν συνεχισεις να γραψεις τοτε σου δεχεται τη λεξη που σου προτεινε και πρεπει εσυ να πας να την σβησεις για να βαλεις τη δικη σου.

Τι πατας εκεινη τη στιγμη για να το αγνοησεις και να συνεχισεις να γραψεις αυτο που θελεις ?

 

Σε jailbreak iPod και μόνο..

Μέσω SSH κατευθυνόμαστε στην τοποθεσία /System/Library/Textinput/

 

Εάν επιθυμούμε να απενεργοποιήσουμε το AutoCorrection για τα Αγγλικά, μετονομάζουμε το αρχείο TextInput_en.bundle σε TextInput_en.bundle.backup

 

Μέχρι να το βγάλει η apple τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο δεν μου σπάει τα νέυρα συνέχεια...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικα και εχει. Το iPod Touch δεν ειναι ΜΟΝΟ mp3 player, μεχρι internet και email εχει! ;) Επισης μπορεις με πολυ μικρο κοστος να αγοραζεις on-line software και το μετατρεπεις ετσι σε ενα Mac τσεπης...

 

το ξερω αυτο φιλε μου. εννουσα απο την αποψη αν παιζει με δικαιωματα μονο , αν το βλεπει σαν σκληρο δισκο και να τα βαζω ολα χυμα μεσα κλπ, δηλαδη σαν τα αλλα players. το ιντερνετ ειναι ενας λογος που θα το προτιμησω.(ελπιζω να συνδεεται ευκολα με wifi).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, κατεβάζω ενα άλμπουμ απο το ιντερνετ και το περνάω στο itunes μέχρι εδώ ολα καλα, μετά μαρκάρω τα κομματια του άλμπουμ κανω δεξι κλίκ και επισυνάπτω το κατεβασμένο εξώφυλλο στα κομμάτια, ως εδώ όλα καλά η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να ορίσω στα κομματια εξώφυλλο πρίν τα περάσω στο itunes? έχω δει κάποιες φορές άλμπουμ να μην χρειάζετε να κάνω αυτη την ενέργεια και να έχουν σε κάθε τραγούδι ενσωματωμένο το εξώφυλλο.
Link to comment
Share on other sites

(ελπιζω να συνδεεται ευκολα με wifi).

 

Πιο ευκολα δε γινεται...Εγω το δουλευω και στο σπιτι αλλα και στην εταιρεια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο φιλε μου. εννουσα απο την αποψη αν παιζει με δικαιωματα μονο , αν το βλεπει σαν σκληρο δισκο και να τα βαζω ολα χυμα μεσα κλπ, δηλαδη σαν τα αλλα players. το ιντερνετ ειναι ενας λογος που θα το προτιμησω.(ελπιζω να συνδεεται ευκολα με wifi).

Ακριβώς όπως τα άλλα, δεν μπορείς να τα περνάς. Δηλαδή, δεν παίζει να το βλέπει το pc σα σκληρό, να ρίχνεις τα τραγούδια που θες και να τα παίζει. Πρέπει να το κάνεις μέσω iTunes. Αυτό δεν έχει να κάνει με δικαιώματα.

 

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, κατεβάζω ενα άλμπουμ απο το ιντερνετ και το περνάω στο itunes μέχρι εδώ ολα καλα, μετά μαρκάρω τα κομματια του άλμπουμ κανω δεξι κλίκ και επισυνάπτω το κατεβασμένο εξώφυλλο στα κομμάτια, ως εδώ όλα καλά η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να ορίσω στα κομματια εξώφυλλο πρίν τα περάσω στο itunes? έχω δει κάποιες φορές άλμπουμ να μην χρειάζετε να κάνω αυτη την ενέργεια και να έχουν σε κάθε τραγούδι ενσωματωμένο το εξώφυλλο.

 

Αν το έχει ήδη ενσωματωμένο το mp3 ή το βρει το iTunes από μόνο του, δεν χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι υπήρχαν κάποια προγράμματα που το έκαναν, αλλά τα έχω ξεχάσει.

 

Γιατί όμως να το κάνεις πριν;

Link to comment
Share on other sites

Μα, αυτό λέμε. Το artwork αποθηκεύεται μέσα στο mp3. Δηλαδή, αν το κάνεις (στο iTunes) και μετά πάρεις το αρχείο θα δεις ότι το μέγεθός του αυξήθηκε περίπου όσο το εξώφυλλο που πρόσθεσες. Επίσης, αν μετά το πάρεις το αρχείο (το mp3) και το ρίξεις σε ένα άλλο iTunes (ή οποιδήποτε player διαβάζει τα εξώφυλλα από το mp3), θα δεις και το εξώφυλλο.
Link to comment
Share on other sites

Μα, αυτό λέμε. Το artwork αποθηκεύεται μέσα στο mp3. Δηλαδή, αν το κάνεις (στο iTunes) και μετά πάρεις το αρχείο θα δεις ότι το μέγεθός του αυξήθηκε περίπου όσο το εξώφυλλο που πρόσθεσες. Επίσης, αν μετά το πάρεις το αρχείο (το mp3) και το ρίξεις σε ένα άλλο iTunes (ή οποιδήποτε player διαβάζει τα εξώφυλλα από το mp3), θα δεις και το εξώφυλλο.

 

Γιατι με το φορματ δεν τα εβλεπε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Πως τα προσθέτεις, κάνεις δεξί/Get Info/Artwork και το βάζεις εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το artwork δεν αποθηκέυεται πάντα μέσα στο mp3. Μπορεί να πάει στον φάκελο που βρίσκεται με ονομασία

.artwork

ή

.folder

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το artwork δεν αποθηκέυεται πάντα μέσα στο mp3. Μπορεί να πάει στον φάκελο που βρίσκεται με ονομασία

.artwork

ή

.folder

Αν το κάνεις με Get Album Artwork. Αν το κάνεις με Get Info μπαίνει στο αρχείο. Έτσι νομίζω τουλάιχστον, θα το δω το βράδυ και θα πω!

Link to comment
Share on other sites

.folder έχει ο Windows Media Player αν θυμάμαι καλά, ο οποίος δεν προσθέτει το artwork στο ίδιο το mp3.

 

Όπως και να έχει, πρόσθεσα μόλις ένα artwork σε ένα αρχείο (με δεξί/Get Info/Artwork/Add), το αρχείο όντως αυξήθηκε σε μέγεθος και μετά το πήρα και το έβαλα σε ένα άλλο iTunes σε άλλο μηχάνημα και το είδε μια χαρά. Θα δοκιμάσω αργότερα και με Get Album Artwork.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, πρόσθεσα μόλις ένα artwork σε ένα αρχείο (με δεξί/Get Info/Artwork/Add), το αρχείο όντως αυξήθηκε σε μέγεθος και μετά το πήρα και το έβαλα σε ένα άλλο iTunes σε άλλο μηχάνημα και το είδε μια χαρά. Θα δοκιμάσω αργότερα και με Get Album Artwork.

 

 

Eτσι ακριβώς είναι με αυτή την μέθοδο, πέρνω πολλές φορές κομμάτια από το σπίτι και στο iTunes του γραφείου τα βλέπει κανονικά..

 

Πάντα με αυτή την μέθοδο βάζω το artwork...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Na rotiso..

Mexri ti ekdosi exei vgei gia to palio ipod?

Eixa varethei to mixanima para poly apo ton iounio pou to agorasa kai to eixa petameno sthn akrh kai to ksethapsa simera afou diavasa merika pragmata sto forum..

apo ti katalava ta new frimware einai toumpanakia xoris jailbreak??ektos an den katalava kati..plz help :O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, κατεβάζω ενα άλμπουμ απο το ιντερνετ και το περνάω στο itunes μέχρι εδώ ολα καλα, μετά μαρκάρω τα κομματια του άλμπουμ κανω δεξι κλίκ και επισυνάπτω το κατεβασμένο εξώφυλλο στα κομμάτια, ως εδώ όλα καλά η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να ορίσω στα κομματια εξώφυλλο πρίν τα περάσω στο itunes? έχω δει κάποιες φορές άλμπουμ να μην χρειάζετε να κάνω αυτη την ενέργεια και να έχουν σε κάθε τραγούδι ενσωματωμένο το εξώφυλλο.

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά και για πολλά άλλα που λέγεται: Mp3tag.

Link to comment
Share on other sites

Re pedia ginete kapws na tsibisw kana app san to customize gia to 2G apo kapu? :(

 

 

Αν έχεις το 2g τότε δεν μπορείς να έχεις ακόμα κανένα, αφού δεν ειπάρχει jailbreak...

 

Oταν ειπάρξει τότε βάζεις το WinterBoard....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217661

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι πληροφορίες σας με εκαναν να παω αυριο ν΄αγορασω το 16αρι.(στο multirama εχει και τις 3 εκδοσεις πάντως) Απλως θα ήθελα ν΄ανακαιφαλαιωσω σχετικα με τα περιεργα του touch 2 ωστε καποιος που γνωριζει να τα επιβεβαιωσει.

1. αν και μπορεις να περασεις τραγουδια και βιντεο που ειχες στον υπολογιστη σου πρεπει να το κανεις μεσω ι tunes.

2.τα βιντεο πρεπει να τα μετατρεψεις σε H264.

3.το τ9 δεν φευγει με τιποτα.

4. το καλωδιο του usb ειναι αυτο που αμερικανοι ονομαζουν proprietary

5. πιθανοτατα το update θα απαιτει χρηματα. (αυτο ειναι δικη μου εκτιμηση.)

 

Ειναι σωστα ολα αυτα.(δεν τα βρισκω τρομερα μειονεκτηματα απλα θα ηθελα να γνωριζω.)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι πληροφορίες σας με εκαναν να παω αυριο ν΄αγορασω το 16αρι.(στο multirama εχει και τις 3 εκδοσεις πάντως) Απλως θα ήθελα ν΄ανακαιφαλαιωσω σχετικα με τα περιεργα του touch 2 ωστε καποιος που γνωριζει να τα επιβεβαιωσει.

1. αν και μπορεις να περασεις τραγουδια και βιντεο που ειχες στον υπολογιστη σου πρεπει να το κανεις μεσω ι tunes.

2.τα βιντεο πρεπει να τα μετατρεψεις σε H264.

3.το τ9 δεν φευγει με τιποτα.

4. το καλωδιο του usb ειναι αυτο που αμερικανοι ονομαζουν proprietary

5. πιθανοτατα το update θα απαιτει χρηματα. (αυτο ειναι δικη μου εκτιμηση.)

 

Ειναι σωστα ολα αυτα?(δεν τα βρισκω τρομερα μειονεκτηματα απλα θα ηθελα να γνωριζω.)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...