Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους σας!

Ειμαι νεος στο χωρο...

Μολις χθες πηρα το πολυποθητο ipod touch!

...ειναι ομως με version 1.1.3...

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες μου αν μπορειτε.

Πως μπορω να κανω το περιφημο jailbreak απο official version 1.1.3?

Μπορει καποιος να μου γραψει αναλυτικα τη διαδικασια?

Εχω διαβασει οτι οι jailbreak versions ειναι ασταθης και βγαζουν μικροπροβληματακια,crash κολληματα και restart...ισχυει?

Υπαρχουν αρνητικα?

Σε περιπτωση jailbreak χανω τις νεες εφαρμογες της apple? (safari,maps....)

Μπορω να τις κανω back up ή θα πρεπει να τις ξαναπερασω?

PS:Διαπιστωσα οτι η τριτη επιλογη στo "ziphone" περιλαμβανει και το ipod touch για jailbreak,

θα πρεπει να το εχω σε recovery mode οταν το συνδεσω στο pc?

Θα πρεπει να εχω ανοιχτο το itunes,να κατεβασω καποιο official software ή το κανει αυτοματα το προγραμμα???

I do it my way... The right way!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

apple unfair..

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ..

ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝ ΕΝΑ ΤΟΥΤΣ ΜΕ ΤΙΣ +5 ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ..

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ UPDATE OUTE RESTORE..

ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ..

ΤΙ ΝΑ ΠΩ?..

 

φίλε μου κάτι παρόμοιο ανέφερα εγώ

εδώ...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200035

 

βέβαια δεν κατάλαβα τι εννοείς μόλις μπήκες στο δίκτυο...?μήπως το συνέδεσες με το itunes και είχες επελεγμένο να κάνει συγχρονισμό(αλλά και πάλι δεν έπρεπε να βγάλει πρόβλημα.)

Σε γενικές γραμμές αναφέρω ότι είναι μάλλον bug του Itunes που όταν αγοράσεις κάτι και έχεις επιλέξει manually manage music, μόλις συνδεθείς ξανά με το Itunes και την βιβλιοθήκη που είχες κάνει μία φορά αυτόματο συγχρονισμό τότε αυτό σβήνεται και από την βιβλιοθήκη και το iphone/touch.Τους έχω στείλει και email γιατί μου το έκανε 3 φορές.

Δεν ξέρω αν βρήκες λύση, αλλά αν ξέρεις το άτομα που είχε το ipod σου πιο πριν τότε του ζητάς να σου στείλει την βιβλιοθήκη του Itunes του και αν είσαι τυχερός τότε θα κάνεις αυτόματο συγχρονισμό(και ας μην έχεις τα τραγούδια του)και θα εμφανιστούν.Δεν ξέρω τί παίζει με το ενδεχόμενο να χρειάζεται να κάνεις authorize(με τον λογαριασμό που αγόραστηκαν οι εφαρμογές για το συγκεκριμένο touch) για να σου ενεργοποιήσει τις εφαρμογές(και να φανταστείς ότι οι 5 εφαρμογές είναι μόλις 5,87kb)

Αν πάρεις την βιβλιοθήκη του(itunes music library) , πάτα κλικ στο itunes για να ανοίξει, και ταυτόχρονα πάτα το shift.Δεν θα ανοίξει το itunes αλλά θα σου ζητήσει να επιλέξεις βιβλιοθήκη.Θα επιλέξεις την δικία του και θα πατήσεις restore.Θα σου βγάλει να διαλέξεις back up(επέλεξε ένα που είχε αγοράσει το touch) και μόλις τελειώσει το restore θα πρέπει να έχεις ένα touch με 1.1.4 και όλες τις εφαρμογες που είχες.

Αλλά να ξέρεις ότι αν δεν ξέρεις τον άλλον τότε δύσκολο να σου στείλει την βιβλιοθήκη του,γιατί με το restore θα φανούν στο touch σου όλοι οι κωδικοί και οι συνδέσεις του στις ιστοσελίδες.

Η άλλη λύση είναι να τις αγοράσεις , ή να τις βάλεις με jailbreak.

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

oxi εκανα συχρονισμο.. ενω ημουν στο δικτυο..

το χω δωσει.. πηρα iphone..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας!

Ειμαι νεος στο χωρο...

Μολις χθες πηρα το πολυποθητο ipod touch!

...ειναι ομως με version 1.1.3...

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες μου αν μπορειτε.

Πως μπορω να κανω το περιφημο jailbreak απο official version 1.1.3?

Μπορει καποιος να μου γραψει αναλυτικα τη διαδικασια?

Εχω διαβασει οτι οι jailbreak versions ειναι ασταθης και βγαζουν μικροπροβληματακια,crash κολληματα και restart...ισχυει?

Υπαρχουν αρνητικα?

Σε περιπτωση jailbreak χανω τις νεες εφαρμογες της apple? (safari,maps....)

Μπορω να τις κανω back up ή θα πρεπει να τις ξαναπερασω?

PS:Διαπιστωσα οτι η τριτη επιλογη στo "ziphone" περιλαμβανει και το ipod touch για jailbreak,

θα πρεπει να το εχω σε recovery mode οταν το συνδεσω στο pc?

Θα πρεπει να εχω ανοιχτο το itunes,να κατεβασω καποιο official software ή το κανει αυτοματα το προγραμμα???

 

Καλορίζικο , αν και κάτοχος και εγώ touch το μετάνιωσα που δεν πήρα το iphone(με +100ευρώ θα είχα κάμερα,τις εφαρμογές τον φορτιστή τα ακουστικά και θα μπορούσα να αλλάζω τραγούδι χωρίς να το βγάλω από την τζέπη,bleutooth(με sdk θα μπορούσα να το συνδέσω με gps)ktl...

Τώρα ξεκίνα με διάβασμα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=199334

είναι αρκετά αναλυτικό και σε εμένα δεν πήρε ούτε 5 λεπτά να το κάνω Jailbreak.Διαβασέ το για να μπεις στην φιλοσοφία και μετά όλα είναι πανευκολα.

έχω ipodtouch OTB 1.1.2 με official update σε 1.1.3 και jailbreak εκεί.

Παρατήρησα ότι είναι πιο ασταθής ο safari.δηλαδή ποτέ δεν μου είχε κολλήσει παλία ενώ μετα μου crasharei κάπου κάπου.αυτό βέβαια έμενε και μετά καθώς αν και του έκανα restore δεν μπορώ να επιλέξω back up παλαιότερο από την ημερομηνία που αγόρασα τις εφαρμογές.Δηλαδή ακόμα και αν το επανεφερα τα προβληματάκια παρέμειναν.Αυτό είναι όμως το αντίτιμο του να έχεις ελληνικά, καθώς η rainbow τολμά και βγάζει στην ελληνική αγορά μια συσκευή χωρίς ελληνικό πληκτρολόγιο , πράγμα που απαγορεύεται από τον νόμο και επιπλέον είναι εντελώς γελοίο ότι μετέφρασαν μόνο τις ημέρες και τους μήνες(συνολικά 17 λέξεις!!!!!!)αλλά δεν τους πάει κανένας στα δικαστήρια....Τεσπα..

όχι όταν κάνεις jailbreak δεν τις χάνεις..ειναι εκεί δίπλα δίπλα με τον installer.

Όχι εγώ δεν το είχα σε recovery mod.Απλά πάτησα jailbreak και σε 45 Sec είχε γίνει.Αυτό με τις πρώτες εκδόσεις του ziphone.

Ναι πρέπει να έχεις ανοιχτό το itunes όταν παίρνεις αναβαθμίσεις επίσημες.

 

Προσωπικά σου προτείνω να μην κάνεις jailbreak.Περίμενε μέχρι τις 6/3 που θα δωθεί το sdk και μετά επιλέγεις.Τώρα πιστεύω ότι θα ζήσεις και μερικές μέρες χωρίς παιχνίδια,αλλά αν θες ελληνικά ντε και καλά κάνε jailbreak γιατί η rainbow κοιμάται τον υπνο του δικαίου....Αλλά στο λέω αυτό είναι προσωπική γνώμη

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

oxi εκανα συχρονισμο.. ενω ημουν στο δικτυο..

το χω δωσει.. πηρα iphone..

καλά έκανες...Εγώ μπορώ να περιμένω μερικούς μήνες που θα σκάσει μύτη το iphone 2....αλλά θα είμαι από τους πρώτους που θα το πάρουν

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε tasosgun για τη βοηθεια σου!

Εχεις δικιο, θα περιμενω μερικες μερες να δω τι θα κανει η apple me to sdk και αν ειναι θα προσπαθησω να κανω και εγω jailbreak.

Ευχαριστω και παλι!!!

I do it my way... The right way!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ipod Touch ειναι η χειροτερη αγορα που εχω κανει ποτε γιατι με εχει κανει να θελω να παρω το iphone εδω και τωρα. Η οθονη του ειναι ολα τα λεφτα. Εχω το εξης προβλημα ομως. Στο nano που εχω μου βγαζει επιλογη "enable disk use" και ετσι μπορω να το χρησιμοποιω για sync με το J.River Media Center. To touch δεν εχει αυτη την επιλογη και ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιω το απαραδεκτο itunes. Ξερει καποιος πως μπορω να το κανω να φαινεται σαν σκληρο δισκο? 2ο προβλημα. Επειδη το χρησιμοποιω και στο αμαξι, φτιαχνω 5 Playlists γιατι μονο τοσες υποστηριζει το stereo του αμαξιου. Στο nano τις βλεπει κανονικα και τις 5, sto touch Μονο τις 4. Καμμια ιδεα πανω σε αυτο? Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδεσω το touch σε υπολογιστή που δέν έχει itunes θέλωντας απλά να το φορτίσω τί συμβαίνει? Δε πιστεύω να μου το αδειάζει έ? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδεσω το touch σε υπολογιστή που δέν έχει itunes θέλωντας απλά να το φορτίσω τί συμβαίνει? Δε πιστεύω να μου το αδειάζει έ? :worry:

 

Οχι, σε καθε περιπτωση θα σε ρωτησει αν θες να κανεις συγχρονισμο (Θα σου πει οτι ηδη ειναι συγχρονισμενο με αλλον υπολογιστη), και θα πεις οχι. Μετα απλα θα φορτιζει.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χρησιμοποιω και στο αμαξι, φτιαχνω 5 Playlists γιατι μονο τοσες υποστηριζει το stereo του αμαξιου. Στο nano τις βλεπει κανονικα και τις 5, sto touch Μονο τις 4. Καμμια ιδεα πανω σε αυτο? Ευχαριστω:)

 

Μήπως η μία από τις playlists είναι η On-The-Go που έχει ήδη μέσα και μπορείς να την "πειράζεις" ανα πάσα στιγμή χωρίς iTunes?

 

Γιατί αν ναι, μπορεί να φταίει αυτό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μία από τις playlists είναι η On-The-Go που έχει ήδη μέσα και μπορείς να την "πειράζεις" ανα πάσα στιγμή χωρίς iTunes?

 

Γιατί αν ναι, μπορεί να φταίει αυτό.

Οχι δε φταιει η on -the go. Μαζι με αυτη εχω 6 playlists sto nano και παιζουν κανονικα. Στο touch δε βλεπει τη 5η.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το touch αλλά έχω τον εξής προβληματισμό. Με ενδιαφέρει να διαβάζει (offline) pdf κ word. Ξέρω ότι το χακάρεις με το jailbreak αλλά μιας κ δε το έχω στα χέρια μου έχω ανάγκη κάποιος να μου πει ότι γίνεται στάνταρ. Επίσης θέλω τα pdf να τα δαιβάζει κ οριζόντια. Δλδ να το γυρνάω και να γυρνάει και το Pdf όπως κάνει κ σε κάποιες άλλες εφαρμογές του. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το touch αλλά έχω τον εξής προβληματισμό. Με ενδιαφέρει να διαβάζει (offline) pdf κ word. Ξέρω ότι το χακάρεις με το jailbreak αλλά μιας κ δε το έχω στα χέρια μου έχω ανάγκη κάποιος να μου πει ότι γίνεται στάνταρ. Επίσης θέλω τα pdf να τα δαιβάζει κ οριζόντια. Δλδ να το γυρνάω και να γυρνάει και το Pdf όπως κάνει κ σε κάποιες άλλες εφαρμογές του. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Εγγυημενα, διαβαζει pdf, αλλα οχι οριζοντια. Μονο καθετα, με πολυ ευκολο (αλλα σπαστικο γιατι χρειαζεται να γινεται σε καθε σελιδα) zoom.

 

Το παραπανω δεν σημαινει οτι δεν διαβαζει word, ή οτι δεν υπαρχει εφαρμογη που να διαβαζει καλυτερα pdf αρχεια, σημαινει οτι σιγουρα υπαρχει μια η οποια κανει αυτο που προανεφερα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όποιος θέλει μπορεί να πάει στη δωρεάν λύση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2288946#post2288946

 

thrilos1988 δε νομίζω να κερδίσεις πιο πολλούς πελάτες αν τους κοροϊδεύεις!

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να ρωτησω κατι? Αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το ipod touch μου. Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη weather αφου προσθεσα δυο πολεις, την επομενη φορα που ανοιξα το ipod δεν υπηρχαν. Επισης, μου ειχε μεταφερει το εικονιδιο itunes στη διπλα οθονη. Οταν τα επαναφερω, γινεται ξανα το ιδιο μολις κανω shut down το ipod. Χανονται οι νεες πολεις και το εικονιδιο ξαναπαει στη διπλα οθονη. Αν ομως, αφησω τη συσκευη σε κατασταση αναμονης, δηλαδη πατησω μια κοφτη φορα το επανω πληκτρο, ολα ειναι ενταξει οταν το ξανανοιξω. Μοιαζε δηλαδη να μην συγκρατει τις τελευταιες αλλαγες.

Καταρχην, θελω να ρωτησω πως μπορω να το επιλυσω χωρις restore. Αν, ομως, κανω restore, θα χαθουν οι εφαρμογες για τις οποιες πληρωσα 18€ για να αποκτησω απο την Apple?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να ρωτησω κατι? Αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το ipod touch μου. Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη weather αφου προσθεσα δυο πολεις, την επομενη φορα που ανοιξα το ipod δεν υπηρχαν. Επισης, μου ειχε μεταφερει το εικονιδιο itunes στη διπλα οθονη. Οταν τα επαναφερω, γινεται ξανα το ιδιο μολις κανω shut down το ipod. Χανονται οι νεες πολεις και το εικονιδιο ξαναπαει στη διπλα οθονη. Αν ομως, αφησω τη συσκευη σε κατασταση αναμονης, δηλαδη πατησω μια κοφτη φορα το επανω πληκτρο, ολα ειναι ενταξει οταν το ξανανοιξω. Μοιαζε δηλαδη να μην συγκρατει τις τελευταιες αλλαγες.

Καταρχην, θελω να ρωτησω πως μπορω να το επιλυσω χωρις restore. Αν, ομως, κανω restore, θα χαθουν οι εφαρμογες για τις οποιες πληρωσα 18€ για να αποκτησω απο την Apple?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Οι εφαρμογες δεν θα χαθουν γιατι στο itunes διπλα στο version που εχεις γραφει σε παρενθεση (with software updates). Επομενως στο restore θα σου ξαναπερασει και τις εφαρμογες που εχεις αγορασει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να ρωτησω κατι? Αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το ipod touch μου. Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη weather αφου προσθεσα δυο πολεις, την επομενη φορα που ανοιξα το ipod δεν υπηρχαν. Επισης, μου ειχε μεταφερει το εικονιδιο itunes στη διπλα οθονη. Οταν τα επαναφερω, γινεται ξανα το ιδιο μολις κανω shut down το ipod. Χανονται οι νεες πολεις και το εικονιδιο ξαναπαει στη διπλα οθονη. Αν ομως, αφησω τη συσκευη σε κατασταση αναμονης, δηλαδη πατησω μια κοφτη φορα το επανω πληκτρο, ολα ειναι ενταξει οταν το ξανανοιξω. Μοιαζε δηλαδη να μην συγκρατει τις τελευταιες αλλαγες.

Καταρχην, θελω να ρωτησω πως μπορω να το επιλυσω χωρις restore. Αν, ομως, κανω restore, θα χαθουν οι εφαρμογες για τις οποιες πληρωσα 18€ για να αποκτησω απο την Apple?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

φίλε μου πρόσεχε!!!Δεν θα χαθούν αρκεί να έχεις κάνει έστω μία φορά αυτοματο sync και να έχει κρατηθεί ένα backup του Ipod στον υπολογιστή σου, δηλαδή να μην έχεις επιλέξει manually manage music.

Επειδή την πάτησα στο λέω.Αλλά αν τους στείλεις email στην περίπτωση που το χάσεις θα στο στείλουν αμέσως..5kb είναι υπόθεση δεν το σκέφτονται.!!!

Άλλωστε λέει όταν πήγες να αγοράσεις να έχεις συνδεδεμένο το ipod touch στον υπολογιστή που κάνεις συνηθως sync.

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες δεν θα χαθουν γιατι στο itunes διπλα στο version που εχεις γραφει σε παρενθεση (with software updates). Επομενως στο restore θα σου ξαναπερασει και τις εφαρμογες που εχεις αγορασει.

 

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό και τους λόγους τους εξηγώ παραπάνω.Να είμαστε σίγουροι για αυτά που λέμε!!!!!!!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό και τους λόγους τους εξηγώ παραπάνω.Να είμαστε σίγουροι για αυτά που λέμε!!!!!!!

Εγω ειμαι γιατι το εχω κανει. Εσυ? Αγορασα το software μεσω itunes και στο resotre Που εκανα μου το ξαναπερασε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Το εκανα και , οντως, δεν χαθηκε κατι. Το θεμα ειναι ομως οτι το προβλημα παραμενει και, πλεον, το παρατηρω και σε αλλες εφαρμογες. Πχ, αλλαξα το album artwork σε καποια τραγουδια και μολις εσβησα το touch επανηλθαν τα παλαιοτερα. Δεν ξερω τι να κανω. Μηπως μπορει να με διαφωτισει κανεις με καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ipod video 30gb.Μπορω να αποθηκευσω μια ταινια avi με μεγεθος 500mb και να το συνδεσω σε τηλεοραση για να δω την ταινια?Σε τι αναλυση θα αναπαραχθει στην tv εαν αυτο γινεται?Πρεπει να δειξω μια ταινια σε καποιον που δεν εχει dvd και θελω να αποφυγω να κουβαλησω το dvd μου.Μπορει να γινει αυτο?Προσπαθησα να το κανω με το κινητο μου ενα νοκια ν95 αλλα συνδεοντας το στην tv η αναλυση ειναι χαμηλη και δεν μπορεις να παρακολουθησεις ταινια.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι γιατι το εχω κανει. Εσυ? Αγορασα το software μεσω itunes και στο resotre Που εκανα μου το ξαναπερασε. ;)

 

Ναι αυτό που είπες είναι σωστό μόνο αν κάνεις αυτόματο συγχρονισμό και δεν επέλεγεις manually manage music.

Aν ο φίλος μας έκανε μόνο manually manage music και όχι αυτόματο συγχρονισμό θα είχε χάσει το update(Αλλά αν έστω και μία φορά το είχε κάνει αυτόματο συγχρονισμό θα δεν θα τα είχε χάσει και ας είχε μετα επιλέξει manually manage music.

Άρα η απάντηση σου είναι εν μέρη γνωστή γιατί δεν γνώρίζες(όπως και εγώ μέχρι που την πάτησα) αυτή την λεπτομέρια

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...