Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβαλα σε wm κινητο την 4.20.30w και πηγα στην περιοχη του καιμακτσαλαν με τον αναβασις και ενω πχ ειχε τις υψομετρικες καμπυλες δεν ειχε τα υψομετρα ουτε τιποτε αλλο.δηλαδη μου φανηκε ιδια η λεπτομερια με της 5αρας?περιεργο περιμενα να δειχνει περισσοτερα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Ν78 σου βγαζει ολες τις λεπτομερειες του Αναβαση ?

Γιατι κι εγω τη δοκιμασα στο Ν85 και δεν τις βγαζει.

Εδώ και καιρό το έχω ξηλώσει εντελώς το garmin και δουλεύω με το nokia maps 3. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που κάνω άψογα την δουλειά μου. Δεν κινούμαι εκτός αττικής και δεν μου έχει χρειαστεί κάποιος καλύτερος χάρτης, άρα όλα τα πλεονεκτήματα του garmin, πάνε περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σε wm κινητο την 4.20.30w και πηγα στην περιοχη του καιμακτσαλαν με τον αναβασις και ενω πχ ειχε τις υψομετρικες καμπυλες δεν ειχε τα υψομετρα ουτε τιποτε αλλο.δηλαδη μου φανηκε ιδια η λεπτομερια με της 5αρας?περιεργο περιμενα να δειχνει περισσοτερα πραγματα

 

Αναφερομαι περισσοτερη λεπτομερεια σε μικρα χωρια και τοπωνυμια

 

Αν πατε πχ στην 4.20.20 ρυθμισεις-χαρτης-χαρακτηριστικα χαρτη

 

και στα γεωγραφικα σημεια βαλετε μικρη ετικετα και στο μικρη πολη παλι μικρη ετικετα...

 

 

Εδώ και καιρό το έχω ξηλώσει εντελώς το garmin και δουλεύω με το nokia maps 3. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που κάνω άψογα την δουλειά μου. Δεν κινούμαι εκτός αττικής και δεν μου έχει χρειαστεί κάποιος καλύτερος χάρτης, άρα όλα τα πλεονεκτήματα του garmin, πάνε περίπατο.

 

Αν καποια στιγμη ξεφυγουμε απο τους "πειορισμους" :X της επισημης εκδοσης θα το δοκιμασω κι εγω, αλλα μεχρι τοτε το Garmin παραμενει μονοδρομος για μενα γιατι το θελω και για επαρχια.

 

Ελπιζω σε λιγο καιρο να εχουμε και αλλες καινουριες επιλογες να δοκιμασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δούμε και άλλες πρτάσεις στα series 60 αλλά, ακόμα περισσότερο, θα ήθελα να δω μια ριζικά βελτιωμένη έκδοση του garmin με διαφορετικό Interface.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό το έχω ξηλώσει εντελώς το garmin και δουλεύω με το nokia maps 3. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που κάνω άψογα την δουλειά μου. Δεν κινούμαι εκτός αττικής και δεν μου έχει χρειαστεί κάποιος καλύτερος χάρτης, άρα όλα τα πλεονεκτήματα του garmin, πάνε περίπατο.

 

Θες να μας πεις ότι σε θέμα κάλυψης σημείων όπως τράπεζες, βενζινάδικα και ευκολία πλοήγησης προς αυτά που προσφέρει το GARMIN, τα έχει τώρα και με full κάλυψη και το nokia maps?Παλιά έπασχε πολύ στο θέμα των έξτρα σημείων..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι περισσοτερη λεπτομερεια σε μικρα χωρια και τοπωνυμια

 

Αν πατε πχ στην 4.20.20 ρυθμισεις-χαρτης-χαρακτηριστικα χαρτη

 

και στα γεωγραφικα σημεια βαλετε μικρη ετικετα και στο μικρη πολη παλι μικρη ετικετα...

 

 

 

 

Αν καποια στιγμη ξεφυγουμε απο τους "πειορισμους" :X της επισημης εκδοσης θα το δοκιμασω κι εγω, αλλα μεχρι τοτε το Garmin παραμενει μονοδρομος για μενα γιατι το θελω και για επαρχια.

 

Ελπιζω σε λιγο καιρο να εχουμε και αλλες καινουριες επιλογες να δοκιμασουμε.

εβαλα την 4αρα και ειναι πολυ γρηγοροτερη και λεει το καθετο δρομο και οχι αυτον που βρισκομαστε..πολυ πιο χρησιμο!πες μου ενα σημειο με αναβασις που δειχνει στην 4αρα πιο πολλα απο την 5αρα για να τσεκαρω και εγω(σε wm βεβαια αλλα δεν πειραζει!)
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ξεσκονιζα κατι παλια link και βρηκα το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2188217#post2188217

 

Γραφει πως μπορειτε να αλλαξετε τον κερσορα στο garmin απο τον rostropol[/member] :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο garmin στην κάρτα μνήμης έχω το gmapsupp.img (102 MB) και το gmappsupp.unl. Όμως υπάρχει και ένα gmappprom.img (177 MB), το οποίο θέλω να βγάλω λόγω χώρου. Θα χάσω κάτι;

Επίσης, μπαίνοντας στην εφαρμογή, στους εγκατεστημένους χάρτες μου δείχνει μόνο τον anavasis 3.9 ενώ έχω εγκαταστήσει (έτσι νομίζω) τον τελευταίο 3 σε 1 χάρτη. Αυτό γιατί συμβαίνει, και αν υπάρχουν και οι άλλοι δύο χάρτες, πώς μπορώ να εναλλάσσω τη χρήση τους στο πρόγραμμα;

Τέλος μία τρίτη ερώτηση: Ενώ κατάφερα να κάνω πλοήγηση στο κοντινό βενζινάδικο, δεν μπόρεσα να κάνω πλοήγηση με αναζήτηση οδού, εκεί σταματάει το πρόγραμμα και δεν προχωρά παρακάτω, τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο garmin στην κάρτα μνήμης έχω το gmapsupp.img (102 MB) και το gmappsupp.unl. Όμως υπάρχει και ένα gmappprom.img (177 MB), το οποίο θέλω να βγάλω λόγω χώρου. Θα χάσω κάτι;

Επίσης, μπαίνοντας στην εφαρμογή, στους εγκατεστημένους χάρτες μου δείχνει μόνο τον anavasis 3.9 ενώ έχω εγκαταστήσει (έτσι νομίζω) τον τελευταίο 3 σε 1 χάρτη. Αυτό γιατί συμβαίνει, και αν υπάρχουν και οι άλλοι δύο χάρτες, πώς μπορώ να εναλλάσσω τη χρήση τους στο πρόγραμμα;

Καταρχην υπαρχει ο χαρτης με το ονομα gmapbmap.img? Aυτος ειναι ο ενσωματομενος χαρτης που ειχε το προγραμμα.

 

Απο οτι καταλαβαινω τον τελευταιο χαρτη 3 σε 1 που εχεις στην συσκευη σου τον εχεις ονομασει gmapsupp.img. Εισαι σιγουρος οτι τον ξεκλειδωσες σωστα?

 

Εαν διαγραψεις τον gmappprom.img δεν θα εχεις προβλημα γιατι εχεις τον καινουριο 3 σε 1 με το ονομα gmapsupp.img. Περα απο αυτο δεν εχεις ξεκλειδωσει τον gmappprom.img αφου δεν εχεις φτιαξει και το .unl του. Δεν υπαρχει λογος να εχουμε 2 φορες τον 3 σε 1.

Τέλος μία τρίτη ερώτηση: Ενώ κατάφερα να κάνω πλοήγηση στο κοντινό βενζινάδικο, δεν μπόρεσα να κάνω πλοήγηση με αναζήτηση οδού, εκεί σταματάει το πρόγραμμα και δεν προχωρά παρακάτω, τι πρέπει να κάνω;

Οταν ξεμπερδεψεις με τα παραπανω δες αυτο το link

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2641152#post2641152

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μία τρίτη ερώτηση: Ενώ κατάφερα να κάνω πλοήγηση στο κοντινό βενζινάδικο, δεν μπόρεσα να κάνω πλοήγηση με αναζήτηση οδού, εκεί σταματάει το πρόγραμμα και δεν προχωρά παρακάτω, τι πρέπει να κάνω;

 

Προφανώς υπάρχει καποιος λαθος με το χάρτη σου. Πιάσε ένα χάρτη και κάνε από την αρχη τη διαδικασία με τους χάρτες. ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

εχω το samsung το innov8 (i8510) και δεν μπορω να του περασω το Garmin 5.

Στην εγκατάσταση πάνω με πετάει εξω .

 

Δοκιμασα να του βαλω την 4.10.60 απο πάνω αλλά πάλι τίποτα.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?:(

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 4αρα και ειναι πολυ γρηγοροτερη και λεει το καθετο δρομο και οχι αυτον που βρισκομαστε..πολυ πιο χρησιμο!πες μου ενα σημειο με αναβασις που δειχνει στην 4αρα πιο πολλα απο την 5αρα για να τσεκαρω και εγω(σε wm βεβαια αλλα δεν πειραζει!)

 

παιδια ξαναρωταω λιγο γιατι εχω μπερδευτει με το θεμα...

 

η 5αρα εκδοση σου δειχνει τον δρομο τον οποιο βρισκεσαι οταν οδηγας.....????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

εχω το samsung το innov8 (i8510) και δεν μπορω να του περασω το Garmin 5.

Στην εγκατάσταση πάνω με πετάει εξω .

 

Δοκιμασα να του βαλω την 4.10.60 απο πάνω αλλά πάλι τίποτα.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?:(

Πηγαινε στο πρωτο ποστ σε αυτο το θέμα. Δες τα βηματα αναλυτικα και πες που αντιμετωπιζεις το προβλημα.:O

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 4αρα και ειναι πολυ γρηγοροτερη και λεει το καθετο δρομο και οχι αυτον που βρισκομαστε..πολυ πιο χρησιμο!πες μου ενα σημειο με αναβασις που δειχνει στην 4αρα πιο πολλα απο την 5αρα για να τσεκαρω και εγω(σε wm βεβαια αλλα δεν πειραζει!)

 

Αν ενεργοποιησεις τις ετικετες που σου ειπα απο τα χαρακτηριστικα χαρτη και ζουμαρεις οι διαφορες ειναι εμφανεστατες παντου στην επαρχια. Ορεινη Κορινθια για παραδειγμα

 

καλησπερα παιδια,

 

εχω το samsung το innov8 (i8510) και δεν μπορω να του περασω το Garmin 5.

Στην εγκατάσταση πάνω με πετάει εξω .

 

Δοκιμασα να του βαλω την 4.10.60 απο πάνω αλλά πάλι τίποτα.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?:(

 

Για αρχη το innov8 υποστηριζεται απο την 5.00.10 και πανω.

Εσυ ποια πας να περασεις?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη το innov8 υποστηριζεται απο την 5.00.10 και πανω.Εσυ ποια πας να περασεις?

 

προσπαθουσα την 5.0.0

 

θα δοκιμασω με την 5.0.10

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο garmin στην κάρτα μνήμης έχω το gmapsupp.img (102 MB) και το gmappsupp.unl. Όμως υπάρχει και ένα gmappprom.img (177 MB), το οποίο θέλω να βγάλω λόγω χώρου. Θα χάσω κάτι;

O gmapsupp είναι ο ανάβαση. Τον κρατάς. Δεν χρειάζεται όμως ξεκλείδωμα, άρα το gmapsupp.unl το σβήνεις.

 

Το gmapprom είναι ο 3 σε 1. Έχεις ήδη τον ανάβαση άρα, σβήνεις τον gmapprom, και κατεβάζεις τον σκέτο auto drive 1.60 ο οποίος θα χρειαστεί ξεκείδωμα.

 

Κάνοντας αυτά, θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο τα POI για κάμερες ταχύτητας δεν κάνουν ήχο προειδοποίησης; Εμφανίζεται στο χάρτη ένα μήνυμα αλλά δεν υπάρχει κάποιος ήχος να σε ειδοποιεί και δεν είναι δυνατόν να κοιτάς συνέχεια το χάρτη!
Link to comment
Share on other sites

1. Έχω εγκατεστημενους μεσα 2 χαρτες. 1 χαρτη που ειναι 3 σε 1 με ενσωματομενο τον bluechart2008

και εχω ακομα εναν χαρτη τον bluechart2008 σαν ξεχωριστο. Το προβλημα μου ειναι και δεν ξερω εαν ετσι πρεπει να ειναι δηλαδη οτι ενω τον χαρτη του bluechart τον διαβαζει κανονικα και μπορω να κανω περιηγηση.. τον χαρτη που ειναι 3 σε 1 δεν μου τον εμφανιζει...

 

2. Στην αρχη μαλιστα που ανοιγω το προγραμμα μου γραφει οτι δεν βρεθηκε καταλληλο αναγνωστικο χαρτη ωστε να ξεκλειδωσει (κατι τετοιο). Εαν συνδεθει με Gps θα τουσ εμφανιζει δηλαδη μετα;

 

3. Τελος διαβασα καπου οτι πρεπει να διαγραψουμε η να μετανομασουμε ενα αρχειο στο sys/bin cardrunner.dll ωστε να εχουμε περισοτερη διαρκεια στην μπαταρια. Εγω γιατη δεν μπορω να το βρω αυτο το αρχειο στο κινητο μου.. με το x-plore

1 και 2. Δεν χρειάζεται 2 φορές ο Bluechart. Βρίσκεται ήδη μέσα στον 3 σε 1. Πρέπει να ξεκλειδώσεις τον 3 σε 1. Διάβασε στο πρώτο ποστ του θέματος του Garmin πως θα το κάνεις αυτό.

 

3. Αν δεν έχει χακαρισμένο το κινητό, δεν μπορείς να μπεις στον φάκελο Ε/sys/bin με τον x-plore. Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή, επέλεξε μαζική αποθήκευση και σβήστο απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο τα POI για κάμερες ταχύτητας δεν κάνουν ήχο προειδοποίησης; Εμφανίζεται στο χάρτη ένα μήνυμα αλλά δεν υπάρχει κάποιος ήχος να σε ειδοποιεί και δεν είναι δυνατόν να κοιτάς συνέχεια το χάρτη!

 

Έχει στις ρυθμίσεις του GARMIN κάποια επιλογή για ήχο στα POI.Αν θες δηλαδή μόνο οπτική ή και ηχητική ειδοποίησης.

Κάτι σαν ALERTS το λέει..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο τον έχεις ενεργοποιήσει??? Για τις ειδοποιήσεις εννοώ?

 

Έχει στις ρυθμίσεις του GARMIN κάποια επιλογή για ήχο στα POI.Αν θες δηλαδή μόνο οπτική ή και ηχητική ειδοποίησης.

Κάτι σαν ALERTS το λέει..

 

Όπου έχω βρει ρυθμίσεις σχετικά με τα POI τα έχω ενεργοποιήσει! Αν μπορείτε πείτε μου για πια ακριβώς ρύθμιση μιλάμε μήπως είναι τίποτα χωμένο στις ρυθμίσεις που μου ξέφυγε. Thx!

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω βρει ρυθμίσεις σχετικά με τα POI τα έχω ενεργοποιήσει! Αν μπορείτε πείτε μου για πια ακριβώς ρύθμιση μιλάμε μήπως είναι τίποτα χωμένο στις ρυθμίσεις που μου ξέφυγε. Thx!

 

Ρυθμίσεις --> Ήχος --> Ήχος επισήμανσης

 

είναι ενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω βρει ρυθμίσεις σχετικά με τα POI τα έχω ενεργοποιήσει! Αν μπορείτε πείτε μου για πια ακριβώς ρύθμιση μιλάμε μήπως είναι τίποτα χωμένο στις ρυθμίσεις που μου ξέφυγε. Thx!

 

Πας στις ρυθμίσεις>Σημεία εγγύτητας>Ηχητική ειδοποίηση>α)Ενας ήχος-β)Συνεχής-Ειδοποίηση ταχύτητας-γ)Συνεχής-Ολές οι ειδοποιήσεις (συνιστώ το γ για να είσαι καλυμμένος σε όλα τα POI);)

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> Ήχος --> Ήχος επισήμανσης

 

είναι ενεργοποιημένο?

 

Πας στις ρυθμίσεις>Σημεία εγγύτητας>Ηχητική ειδοποίηση>α)Ενας ήχος-β)Συνεχής-Ειδοποίηση ταχύτητας-γ)Συνεχής-Ολές οι ειδοποιήσεις (συνιστώ το γ για να είσαι καλυμμένος σε όλα τα POI);)

 

Και τα δυο είναι ενεργοποιημένα!

 

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο όταν τα περνάς στο κινητό; Έχω δοκιμάσει και express και manual εγκατάσταση βάζοντας ειδοποίηση στα 500μ. αλλά και πάλι δεν υπάρχει ηχητική ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...