Jump to content

Αγορά Σπιτιού


evvi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@marras :"αφού πλουτίζουν τόσο εύκολα, γιατί δε γίνεσαι και εσύ μεσίτης ?"

 

κοιτα εγω παντως αν και βγαζει λευτα δεν θα την εκανα αυτην την δουλεια , ΟΥΤΕ στο κλαδο μου , ενω μπορω να παω σε 1 εταιρια ως ΠΩΛΗΤΗΣ και να "κλείνω" πελάτες (έτοιμους απο τηλεφωνικά ραντεβου) και αν κλείσω την δουλεια, να πάρω 100€ για μια εγκατάσταση απο 1500-2500€ ΑΛΛΑ το θεωρώ κοροϊδία,που σχεδον τοσα λευτα περνει και ενας τεχνικος για 2 μερες "δουλειας" (με γνώσης τεχνης και ακριβα εργαλεια)

γιαυτο προτιμώ τεχνιτης παρα κοστουμαρισμενος και με 2 ωρες δουλειας να ''αρμεγω'' τον πελάτη με "κατοχυρωμένη αμοιβη" απο 300€ εως 10000€ για μια αγγελια που βρίσκει ο ΠΕΛΑΤΗΣ και απλα παει ο μεσιτης να το δείξει !

ΟΥΤΕ δικηγόρος δεν περνει τοσα χρηματα με χρονια (ακριβων)σπουδων που κανει δουλεια και τρεχει κι'ολλας

 

Εγώ από τη μεριά μου λέω ότι δεν είναι τόσο απλά. Δε θα κάτσω να αναλύσω πως και τι, έχετε τις απόψεις σας και δε θα σας τις αλλάξω εγώ.

Αν δε χορέψεις όμως, δε μπορείς να μάθεις χορό... όσο και αν κοιτάς...

Απλά, θεωρώ σωστό να μην εκφέρουμε απόψεις για πράγματα και καταστάσεις που δε γνωρίζουμε... ειδικά όταν αυτές ενδέχεται να θίξουν κάποιους.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1-Η πρώτη σου απάντηση είναι ειρωνικότατη, οπότε αυτό μου δίνει κάθε δικαίωμα να σου απαντήσω παρομοίως παρακάτω.

Φαντάζομαι θα έχεις και την ίδια άποψη για την ανώτατη σχολή υδραυλικών, χτιστών, σκουπιδιάριδων, καθαριστριών κλπ κλπ. Σαν ρατσισμός μου φαίνεται αυτό...

Πάραυτα, το δικό μου επίπεδο μόρφωσης δεν το γνωρίζεις και φυσικά δεν θα το γνωρίσεις... και δεν είναι στα προαναφερθέντα.

 

Είτε σου φαίνεται ρατσισμός είτε όχι οι μεσίτες δεν περνούν από κάποιο επίπεδο σπουδών, προς το παρόν τουλάχιστον και σαφώς δεν υποτίμησα καμμία εργασία..αν νομίζεις ότι θα με θέσεις σε απολογητική διάθεση μέσω του ετικετοτσουβαλιάσματος αυταπατάσαι...

 

Το δικό σου επίπεδο μόρφωσης δεν το γνωρίζω, αλλά εάν σπούδασες για να γίνεις μεσίτης μάθε ότι δεν χρειαζόταν...εάν σπούδασες κάτι άλλο, κακώς έγινες μεσίτης...όπως και να έχει όμως, σου εύχομαι ειλικρινώς πάντα επιτυχίες στην εργασία σου...

 

2-Καταρχάς, επειδή πρόσεξα ότι σου αρέσει να "παίζεις" με λέξεις, δεν είναι επίδειξη... υπόδειξη είναι, οπότε εγώ δεν έχω επιδείξει κανένα ακίνητο. Το ότι έχεις συναλλαχθεί με πολλούς μεσίτες, δε λέει τίποτα. Εκτός και αν εσύ πιστεύεις ότι ξέρεις άπταιστα και τη δουλειά του ψητά, του σερβιτόρου, του μπάρμαν, της καθαρίστριας κλπ κλπ... και μη μου πεις ότι οι μεσίτες είναι περισσότεροι από τις ταβέρνες και τις καφετέριες που έχεις πάει. Με την ίδια λογική... το πρόβατο ξέρει καλά τη δουλειά του βοσκού...

 

Τα ακίνητα τα επιδεικνύεις..δηλαδή τα παρουσιάζεις..δεν λες στον πελάτη ''το σπίτι είναι στην Άνω Τραχανοπλαγιά τράβα δές το και πες μου...''.

 

Από την άλλη πάλι, αν νομίζεις ότι η εμπειρία συναλλαγής με πολλούς μεσίτες είναι το ίδιο με το να παραγγέλνεις σουβλάκια ή πίτσες, έχεις δίκιο να προβατοποιείς την συζήτηση...

 

3-Σε κάθε περίπτωση, ο μεσίτης αλλά και ο δικηγόρος τους, καλύπτει τους πελάτες του με τα απαραίτητα υπογεγραμμένα έγγραφα. Αυτό που είπες, προφανώς αποδεικνύει με τι μεσίτες και με τι δικηγόρους έχεις συναλλαχθεί εσύ...

 

Ναι..είναι όλα τόσο τηλεφανή και διαυγή που οι διάδρομοι των δικαστηρίων έχουν χορταριάσει από την ερήμωση..

 

4-Έχεις δίκιο, είμαι χορεύτρια... Ο δικηγόρος που μίλησε πριν λίγο, τι να είναι άραγε...

 

Δεν είναι κακό να κάνεις δύο δουλειές...τα επιχειρήματα όμως, δεν εξαρθρώνονται με την επαγγελματική θέση του καθενός...ειδάλλως να δηλώνει ο καθένας τι επαγγέλεται και να απαγορεύεται η εκφορά γνώμης στον τομέα του..

 

 

 

6-Και καλά κάνεις. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να συνεργαστώ με άνθρωπο που έχει τέτοιες απόψεις... Έχω ξανασυναντήσει τέτοιον και ως όφειλα, τον έδιωξα ευγενικότατα...

 

Κανείς άνθρωπος με ''τέτοιες απόψεις'' δεν θα αναζητούσε την συνεργασία σου..και σίγουρα θα σε έδιωχνε κι εκείνος ευγενικά ή όχι...

 

Αξίζει να υπενθυμίσω όμως, ότι σε μία εξελισσόμενη κοινωνία, η πληροφόρηση και η γνώση αποτελεί κοινό τόπο..θα συναντήσεις ανθρώπους που γνωρίζουν νομικά, ιατρική, αρχαιολογία επειδή δίχως να έχουν σπουδές , απλώς ασχολήθηκαν από αγάπη και ενδιαφέρον..τέτοιους ανθρώπους, εγώ προσωπικώς τους χαίρομαι και δεν τους απεμπολώ, ακόμη και εάν μπαίνουν στα ''δικά μου χωράφια''..

 

Για το μίσος, δε χρειάζεται να πεις κάτι άλλο, έχει φανεί. Όσον αφορά τα έντυπα του συλλόγου, λένε κάτι για παγόβουνα, αλλά μέχρι και εδώ έπεσες έξω... Δεν τα χρησιμοποιούμε καθόλου.

Δε μας είπες όμως, ποιός είναι ο κλάδος σου... Μήπως είσαι συνάδελφος χορεύτρια... χωρίς άδεια παραμονής ??? :lol:

 

Και την επόμενη φορά σε παρακαλώ χωρίς ειρωνία... το ξέρω και εγώ το άθλημα αλλά δεν είναι ωραίο για κανένα.

 

Δεν νομίζω να σε ειρωνεύθηκε κανείς, απλώς ίσως θεωρείς τον διάλογο ατυχές γεγονός που διακόπτει την ηρεμία σου..καλές πιρουέτες να έχεις..

Link to comment
Share on other sites

marras[/member] + greece_gus[/member] αν έχετε σκοπό να συνεχίσετε να προσβάλλετε και να ειρωνεύεστε ο ένας τον άλλο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα pm's σας.Το συγκεκριμένο θέμα και αυτοί που σας διαβάζουν δεν σας φταίνε σε τίποτα νομίζω,γι' αυτό προσπαθήστε να μην το "χαλάσετε" περαιτέρω με τις όποιες αντιδικίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαμενος κοπος και θα τρεχετε στα δικαστηρια απλα και μονο για να χασετε τη δικη. .

Εξαρτάται αν κάποιος το κάνει για τα λεφτά ή για κάνει σπάσιμο στον μεσίτη.

Γιατί μπορεί κάποιον να πηγαίνει το δικαστήριο απο αναβολή σε αναβολή, και μόλις μετά απο 1 χρόνο γίνει η δίκη να συμβιβαστείς αμέσως και να του δώσεις τα λεφτά...

 

 

Γίνεται κάτι τέτοιο ή μετά ο μεσίτης θα ζητάει παραπάνω;

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

greece_gus...

Θα σε ενημερώσω ότι εδώ και λίγα χρόνια έχει ξεκινήσει να διδάσκεται η μεσιτεία, χωρίς όμως να είναι ακόμη υποχρεωτική. Όπως και να το δεις όμως, είναι ένα νομιμότατο επάγγελμα και δεν έχεις κανένα δικαίωμα ούτε να το προσβάλεις, ούτε να το υποβιβάζεις.

Τώρα για το αν με ειρωνεύτηκες... ακόμη γραμμένα είναι τα ποστ. Σε παρακάλεσα να μη συνεχιστεί η ειρωνία και παρόλο που με έγραψες και το χειροτέρεψες, εγώ θα σε αγνοήσω και θα σταματήσω εδώ τη συζήτηση, σεβόμενος την παρατήρηση που ορθώς δεχθήκαμε και οι 2.

 

agioritis... Εξαρτάται από το αν η σύμβαση μεσιτείας που χρησιμοποιεί το γραφείο που συνεργάζεσαι περιέχει ρήτρες. Με απλά λόγια, καλύτερα να μην πας σε μεσίτη αν δε θέλεις να τον πληρώσεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για "σπάσιμο"...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας

Μια γρηγορη ερωτηση

Ποια site στο ιντερνετ εχουν την μεγαλυτερη βαση δεδομενων για αγορα κατοικιας?? (Photo,info,τιμες κτλ)

Σε κανα χρονο σκεφτομαι να αγορασω σπιτι κ λεω να αρχισω να ψαχνομαι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, μετά από 14 μήνες ψάξιμο βρήκα σπίτι μέσω μεσίτη. Δοκίμασα το internet, πήρα σβάρνα τις γειτονιές, τις εφημερίδες, τίποτα.

Ασχολήθηκα με 4 μεσίτες, όλοι ήταν πρόθυμοι, ευγενικοί και έκαναν ό,τι μπορούσαν να με βοηθήσουν. Ακόμη και 6 μήνες αφότου βρήκα τελικά, με έπαιρναν τηλέφωνο με νέες προτάσεις. Δεν τα κλαίω τα λεφτά που έδωσα, γιατί ενδέχεται να συνέχιζα ακόμη να ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει κανείς από τον καναπέ να βρεί κάτι ; :lol: Aπό κοντά και όσο αφορα αγγελιες ,υπάρχουν και έντυπα περιοδικά με ακίνητα κλπ

 

http://akinita.gr/

 

http://www.tospitimou.gr/main/index.jsp

 

http://www.realbase.gr/

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...