Jump to content

Ενίσχυση σήματος Wi-Fi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΒΑΛΕ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ, ΔΥΟ ΣΤΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΑΠΤΟΠ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ WIFI.ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΕ ΣΗΜΑ 2\5.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ:).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

το πρώτο δεν θα ειναι λογικά συμβατό με τον εξοπλισμό σου, ασε που απαιτεί ειδικές ρυθμίσεις για να δουλέψει το roaming (WDS - Wireless Distribution System)

Το δευτερο ειναι μια λύση, που ειναι ο δέκτης στην ουσία, και απο αυτό μεχρι το λαπτοπ καλώδιο. Καλύτερα βάλε μια dsl, ειναι πολυ φθηνά πλέον...

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν η απόσταση που θες να κερδίσεις είναι λίγα μέτρα, μπορείς να συνδέσεις μια ασύρματη "κάρτα" δικτύου με καλώδιο USB όπως αυτή εδώ

 

Αλλά ακόμα και "κάρτες" σε μορφή "stick" μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως αυτή εδώ, με ένα καλώδιο επέκτασης USB.

Link to comment
Share on other sites

usb και εσωτερικα ξεχασε τα φιλε μου αν θες να πιάσει. Κατι εξωτερικο δες!
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μια λύση είναι να βάλεις ένα απο τα πολλά αccess points που κυκλοφορούν και κάνουν και την δουλειά του repeater για το σήμα που θέλεις να έχεις. Βάλε ένα κοντά στο μπαλκόνι (καλύτερα έξω αν μπορείς) και ρύθμισέ το σαν repeater στο δίκτυο που θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια λύση είναι να βάλεις ένα απο τα πολλά αccess points που κυκλοφορούν και κάνουν και την δουλειά του repeater για το σήμα που θέλεις να έχεις. Βάλε ένα κοντά στο μπαλκόνι (καλύτερα έξω αν μπορείς) και ρύθμισέ το σαν repeater στο δίκτυο που θέλεις.

 

Μετά από τόσους μήνες κάποια λύση θα έχει βρει! :p

 

Πάντως όποιος άλλος ενδιαφέρεται να αυξήσει την εμβέλεια μπορεί να κάνει αυτό που δείχνει το

Το έχω δοκιμάσει σε usb flash και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλύτερο πλέον!

Link to comment
Share on other sites

φιλε docto_g θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους όρους χρήσης τυ φόρουμ ... επίσης ούτε να γράφεις με greeklish γιατί είναι δυσάγνωστα και απαγορεύονται από τους όρους χρήσης ...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το levelone wap-0003 γινει repeater του sagem1540wg (ασυρματα)?

Εχω δοκιμασει αλλα δεν το εχω καταφερει.Ξερει καποιος να μου πει ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω εχω το WAP-0006 οπου μοιαζουν πολυ.

Θα πας και θα βαλεις λειτουργεια universal repeater.Μετα απο την επανεκινηση θα πας site survey και θα επιλεξεις το δικτυο που θες να κανεις repeat και done.Μετα πας στην αρχικη σελιδα του router και κοιτας αν γραφει connected και την MAC του δικτου.Αν το γραφει τοτε πες μου για να σου πω μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

kai ego ayto to problimataki antimetopizo:O

 

me to laptop piano ena eleu8ero diktyo sto mpalkoni mou alla me to pou 8a peraso tin porta pros ta mesa xanete telios to sima...

kai tora teleutaia kapia bradia kanei arketo krio:lol:

exei brei kaneis kamia lisi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πιο οικονομική λύση μετά απο λίγο ψάξιμο σε αρκετά shop πιστεύω είναι αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612328

 

Τοποθέτηση έξω στην βεράντα, ρύθμιση σε client Mode και καλώδιο ethernet μέχρι το Pc-Laptop!

Εφ'όσων υπάρχει αποστώμενη κεραία, μια φθηνη λύση κεραίας είναι αυτή:

http://shop.antcor.com/shop/product_info.php?products_id=256

...Για αποστάσεις που ούτε καν είχατε υπολογίσει, και είστε έτοιμοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή εγκατασταση ειναι εφ όσον χρησημοποιηθεί κεραια, η αποσταση καλωδίου κεραιας να ειναι το πολυ 50cm και το access point (σε clien mode) εννοήτε μεσα σε ηλεκτρολογικό κουτι!

Αλλα έχουν δει τα μάτια μου και κάτι πατέντες, τυλιγμένο με σακούλα jumbo, τι άλλο θα δούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η σωστή εγκατασταση ειναι εφ όσον χρησημοποιηθεί κεραια, η αποσταση καλωδίου κεραιας να ειναι το πολυ 50cm και το access point (σε clien mode) εννοήτε μεσα σε ηλεκτρολογικό κουτι!

Αλλα έχουν δει τα μάτια μου και κάτι πατέντες, τυλιγμένο με σακούλα jumbo, τι άλλο θα δούμε?

 

στην σακουλα ειχε και το παιχνιδακι??:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Καλύτερα να βάλεις ένα καλώδιο με υψηλή αντοχή σε OHM αλλά και να είναι επαρκώς θωρακισμένο για μηδαμινές απώλειες...
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα το πρ'οβλημά μου, διάβασα και άλλα απο δώ... αλλά κάτι αξιόπιστο δεν έχω βγάλει ακόμα!Δείτε την ιστορία μου:

Καλησπέρα!!!!

Αντιμετωπίζω ενα σοβαρό πρόβλημα!Χρειάζομαι βοήθεια άμεσα!

 

Ακούστε τι συμβαίνει:

σήμερα το πρωί αγόρασα με την θεία μου ένα notebook(so cute,και πολυ ικανο σχετικα) και εχουμε διαφορα 3 οροφους στην πολυκατοικια μας.Στο σπιτι μου εχουμε wireless και δουλεψαμε το wifi του στο modem μου.Όμως 2.5 οροφους κατω δεν υπαρχει επικοινωνια με το wireless!!

Ψαχνω ενα τροπο ωστε να μπορει να τραβαει απο μενα ταχυτυητα για να εχει κι εκεινη ιντερνετ. (την στεναχωρησε μωρε πολυ,γιατι την ειχα ψησει εγω να το παρει και τα λοιπα, και τελικα δεν εξυπηρετηθηκε.. Θελω να της βρω μια λυση,γιατι την πηρα στο λαιμο μ , τελειως και στεναχωρηθηκα κι εγω...)

 

Ευχαριστω, ευπρόσδεκτη οποιαδηποτε πατεντα!!!!!

 

 

Προτείνετε μου κάτι! ευχαριστω!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλα με τον ίδη υπάρχων εξοπλισμό, πολύ δύσκολο!

Η θεία σου τη pc έχει? Βάλτην μια κάρτα δικτίου με κεραία και είναι έτοιμη! Και αν δεν πιάνει ακόμα αντιματέστηστε την μανάτη κεραία με ένα πανελάκι σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612334!

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλα με τον ίδη υπάρχων εξοπλισμό, πολύ δύσκολο!

Η θεία σου τη pc έχει? Βάλτην μια κάρτα δικτίου με κεραία και είναι έτοιμη! Και αν δεν πιάνει ακόμα αντιματέστηστε την μανάτη κεραία με ένα πανελάκι σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612334!

 

Ένα notebook of acer. Βρισκεται στο υπογειο και εγω ειμαι στον 2ο οροφο!

Δεν ξερω, αλλα πιστευω πως με κατι εσωτερικο (δλδ ή κερεϊτσα ή κάποιο usb δικτυου, δεν θα κανει κατι...)

 

Αυτο που μ προτεινες που μπαινει?

Υπαρχει καποιος τροπος να περασω απο την εισοδο καποιο καλωδιο και να της βαλω ενα modem στην γκαρσονιερα της?

Με usb δικτυου, εως τι εμβελια πιανει?

 

tnx ρε συ!! :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ενας υπαλληλος του κοτσοβολου, πως ενα usb δεν θα μου κανει και τιποτα σε ενα acer notebook. Kαι μου προτεινε να αγορασω (απο e-shop, εκει δεν ειχανε) κερεϊτσα για το notebook, ωστε να πιανει μεγαλυτερη εμβελια (εως και 1χλμ) !

Δεν ειδα ομως καμμια κερεϊτσα για laptop...:confused: Μονο κερεϊτσες για wireless και για access points.

Επίσης κάλεσα στο e-shop και ενας εξυπηρετικότατος κύριος, μου είπε πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός απο το usb, ωστε να εκτείνεις την εμβέλεια του laptop σου...Ύστερα μου πρότεινε ένα σχετικά οικονομικό και καλό access point απο την linksys)

 

Πως τα κρίνεται αυτά?:confused: (μην δώσω 50 φεύγα € για access point... μήπως υπάρχει κάποια κερεϊτσα για laptop...)

 

tnx!!!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...