Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πόλλα. Σκέφτομουν την αγορά του Ν95 μιας και η τιμή του πλέον είναι αρκετά δελεαστική (380 περίπου). Άξιζει πιστέυετε να το αγοράσει κάποιος τώρα, παρόλο που είναι σχετικά παλιό μοντέλο; Σκεφτόμουν και το Ν85 άλλα με αυτά που διαβάζω για το Ν85 πραγματικά δυσανασχετώ και δεν ξερω αν αξιζει τα 100+€ επιπλέον που κοστίζει.:confused:

 

Είναι πολύ κατώτερο του Ν85;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, ανέβασε καμια φωτο να το δούμε. Αγόρασες μαζί και τα εργαλεία και την πέρασες μόνος σου;
Link to comment
Share on other sites

Χθες τραβουσα βιντεο τη θαλασσα, και καποιοις με εσπρωξε και μου επεσε μεσα!

Το επιασα κατευθειαν, εβγαλα τη μπαταρια, τη καρτα μνημης, και το πηγα κατευθειαν σπιτι να το στεγνωσω.το αφησα 6-7 ωρες μπροστα στο αιρ-κοντισιον.

(το παραξενο ειναι πως το εβγαλα απο τη θαλασσα, και το φλας ηταν ακομα αναμμενο!)

Προσπαθησα να το λυσω το κινητο,για να το στεγνωσω καλυτερα αλλα οι βιδες ειναι πολυ μικρες!

 

Τελως παντων, σημερα το πρωι προσπαθησα να το αναψω.με το που τοποθετησα την μπαταρια, αναψε απο μονο του το φως της οθονης και των πληκτρων.στην οθονη φανηκε πως ειχε ακομα νερο μεσα, ενω το φως στα πληκτρα, αναβοεσβηνε και τρεμοπαιζε. Δεν δοκιμασα να το αναψω. εβγαλα κατευθειαν την μπαταρια.

Τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Χθες τραβουσα βιντεο τη θαλασσα, και καποιοις με εσπρωξε και μου επεσε μεσα!

Το επιασα κατευθειαν, εβγαλα τη μπαταρια, τη καρτα μνημης, και το πηγα κατευθειαν σπιτι να το στεγνωσω.το αφησα 6-7 ωρες μπροστα στο αιρ-κοντισιον.

(το παραξενο ειναι πως το εβγαλα απο τη θαλασσα, και το φλας ηταν ακομα αναμμενο!)

Προσπαθησα να το λυσω το κινητο,για να το στεγνωσω καλυτερα αλλα οι βιδες ειναι πολυ μικρες!

 

Τελως παντων, σημερα το πρωι προσπαθησα να το αναψω.με το που τοποθετησα την μπαταρια, αναψε απο μονο του το φως της οθονης και των πληκτρων.στην οθονη φανηκε πως ειχε ακομα νερο μεσα, ενω το φως στα πληκτρα, αναβοεσβηνε και τρεμοπαιζε. Δεν δοκιμασα να το αναψω. εβγαλα κατευθειαν την μπαταρια.

Τι μπορω να κανω???

 

 

Χωρίς να κάνω πλάκα, η καλύτερη λύση για μένα είναι να το ξεφορτωθείς...

Δε πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις πολλά από τι στιγμή που έχει πέσει στο νερό (και ειδικά σε θαλασσινό) και να το φτιάξεις προσωρινά με οποιοδήποτε τρόπο κάποια στιγμή θα τα φτύσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και να καταφέρεις να το στεγνώσεις πλήρως, το αλάτι που έχει παραμείνει μέσα είναι καταστροφικό. Πήγαινέ το σε Nokia Shop μπάς και μπορούν να στο καθαρίσουν αλλα νομίζω ότι απλά θα διαγνώσουν τον θάνατό του...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξεβίδωνα και θα του έκανα μπάνιο με απιονισμένο νερό, και ίσως μέσα και λίγο οινόπνευμα ....

Το αλάτι όντως θα κάνει κακό μέσα αργά ή γρήγορα, και πρέπει να φύγει.

Επίσης αν το βουτήξεις όλο μέσα σε νερό θέλει τουλάχιστον 2 μέρες να στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξεβίδωνα και θα του έκανα μπάνιο με απιονισμένο νερό, και ίσως μέσα και λίγο οινόπνευμα ....

Το αλάτι όντως θα κάνει κακό μέσα αργά ή γρήγορα, και πρέπει να φύγει.

Επίσης αν το βουτήξεις όλο μέσα σε νερό θέλει τουλάχιστον 2 μέρες να στεγνώσει.

 

+1

Χειρότερα δύσκολο να γίνει.

Πρέπει επίσης να φύγει το αλάτι!

Αν το έχεις έτσι κι αλλιώς χαμένο, δοκίμασε το παραπάνω.

Και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ στέγνωμα.

Αν χρησιμοποιήσεις πιστολάκι, κράτα το σχετικά μακριά.

Το καλύτερο είναι αφού το ξεπλύνεις, να το αφήσεις 3-4 μέρες σε κάποιο σημείο που να κρατάει θερμοκρασία δωματίου (19-22 βαθμούς), ώστε να στεγνώσει καλά.

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω θα το καθαρισα με απλο λαδακι ..ενοειτε οτι πρεπει να το λυσει ολο το κινιτο .....
Link to comment
Share on other sites

το καλητερο ειναι να το αφησεις σε ενα καλοριφερ.ποτε με σεσουαρ γιατι σπροχνεις πιο μεσα το νερο!
Link to comment
Share on other sites

Tελικα τι εγινε με την τελευταια αναβαθμιση, χακαρετε?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2550120#post2550120

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοω την 30 αλλα την v31.0.014!

Η ν31 δεν ειναι hackable και επιπλέον έχει αποσυρθεί εδω και 1 εβδομαδα, γιατί είχε κάποια προβήματα με την απόδοση της μπαταρίας.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μνήμη του κινητού μου μάλλον τα έχει παίξει λίγο γιατί μου δείχνει πολύ μικρή χωρητικότητα ενώ δεν έχω σχεδόν τίποτα μέσα οπότε λέω να τη φορμάρω. Επίσης μόλις πριν από λίγο κόλλησε το κινητό και ξαφνικά ο φάκελος πρόσθετα εξαφανίστηκε και όλα τα περιεχόμενά του βγήκανε στο κεντρικό μενού:wacko: Μπορεί να μου πει κάποιος πως φορμάρω τη μνήμη;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε αναφερθεί και παλιότερα.

Αν βραχεί, το καλύτερο είναι να μπει το κινητό μέσα σε 1 κούπα με ρύζι και να μείνει για μερικές μέρες.

Το ρύζι έχει την ιδιότητα και ρουφάει την υγρασία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να αναβαθμίσω στην 30?γιατί είδα σε κάποιους προκάλεσε προβλήματα..

 

Η 30 δεν παρουσιάζει προβλήματα. Η 31 ναι (προσωπικά παθών), η οποία όμως, έτσι κι αλλιώς δεν είναι διαθέσιμη πλέον (αποσύρθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Η 30 δεν παρουσιάζει προβλήματα. Η 31 ναι (προσωπικά παθών), η οποία όμως, έτσι κι αλλιώς δεν είναι διαθέσιμη πλέον (αποσύρθηκε)

 

μάλιστα. Βασικά έκανα ένα hard format και με το content copier έκανα ένα back up και τώρα που θέλω να περάσω όλα τα στοιχεία πάλι στο κινητό, γίνεται επανεκκίνηση αλλά δεν έχει περαστεί τίποτα (δεν έχω κάνει ακόμα Update)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αναβάθμιση και μετά προσπάθησε να επαναφέρεις το back up.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αναβάθμιση και μετά προσπάθησε να επαναφέρεις το back up.

 

τίποτα...ούτε παλιότερο back up ούτε το σημερινό δεν επαναφέρεται....

 

βασικά το μόνο που θέλω πίσω είναι ο κατάλογος των επαφών μου...έτσι και αλλιώς εικόνες και όλα τα σχετικά τα είχα αποθηκευμένα στη κάρτα μνήμης.

 

Ξέρει κανείς που θα βρω φουλ version του Noki?

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βασικά το μόνο που θέλω πίσω είναι ο κατάλογος των επαφών μου...

 

Δοκιμασε με τα παρακατω προγραμματα:

http://rapidshare.com/files/177924767/Contact_extractor.rar.html

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=207360

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

προσπάθησα και με τα δύο αλλά και τα δυο μου τα βγάζουν σε κινέζικα. Στο δεύτερο άνοιξα το txt με τον firefox για να αλλάξω την κωδικοποίηση αλλά και πάλι τίποτα...:mad:

 

 

EDIT: Μετά από παίδεμα μιας ημέρας τα κατάφερα και μπορώ να κοιμηθώ ήσηχη!σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...