Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη την βεβαιωση την παιρνεις απο τον εμπορο η απο τον Συνδεσμο;

 

Μαλλον πρεπει αν το ψαξεις ..Οι εμποροι συνηθως ξερουν...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη την βεβαιωση την παιρνεις απο τον εμπορο η απο τον Συνδεσμο;

 

δεν ξερω για εδω ο πατερας μου που ειχε φερει αμαξι απο γερμανια ειχει παρει τη βεβαιοση που λες απο τον εμπορο και μαλιστα με πολυ πιο χαμιλη τιμη απο αυτη που το πηρε

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Την δεχονται ευκολα στην φορολογικη δηλωση η μολις δουν 5500 κυβικα θα με φωναξουν για τα ρεστα;
Link to comment
Share on other sites

Την δεχονται ευκολα στην φορολογικη δηλωση η μολις δουν 5500 κυβικα θα με φωναξουν για τα ρεστα;

 

δεν ξερω φιλε grkostis του πατερα μου μια χαρα τη δεχτηκαν ηταν βεβαια 3200 κυβικα αλλα και αυτα δεν ειναι και λιγα στην τελικη εχεις σκεφτει να παρεις το ιδιο με πιο λιγα κυβικα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εδωσε βεβαιωση απο το τελωνειο .ο εμπορος οτι εχει φορλογικη αξια 41.200 euro.Αρα δεν εχει τεκμηριο.Να τον πιστεψω
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εδωσε βεβαιωση απο το τελωνειο .ο εμπορος οτι εχει φορλογικη αξια 41.200 euro.Αρα δεν εχει τεκμηριο.Να τον πιστεψω

 

κοιτα δεν πιστευω να σου εδωσε βεβαιωση ετσι για πλακα μονο και μονο για να πουλησει αφου εχεις στα χερια σου βεβαιωση απο το τελωνειο(το κρατος δηλαδη)τοτε τι περιμενεις τσιμπατο

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην το πιστευουν στην εφορια την βεβαιωση για την φορολογικη αξια.Τι λετε;Μου ειπε ο Εμπορος οτι εχει σταδιακη πτωση της φορολογικης του αξιας καθε χρονο 7%,Οποτε 2002 μοντελο 7χ5 χρονια = 35% απαξιωση.Σωστα;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει τι ισχυει με την φορολογηση των αυτοκινητων. Ποιο συγκεκριμενα τι ισχυει αν καποιος έχει 2 αυτοκιντηα γραμμενα στο ονομα του
Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει είναι να μπορέσεις να αποδείξεις στην φορολογική σου δήλωση ότι τα εισοδήματά σου δικαιολογούν την αγορά τους.

Δηλαδή αν δηλώνεις 20χιλιάρικα έσοδα, και αγοράσεις 2 αυτοκίνητα που συνολικά αξίζουν 30χιλιάρικα, θα φας πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω ηδη 1 αυτοκινητο αγορασμενο πριν απο 4 χρονια και αγοράσω τωρα αλλο ενα?

 

Μπορείς να αγοράσεις όσα αυτοκίνητα θέλεις χωρίς να φορολογηθείς με τις εξής προϋποθέσεις:

α)Κανένα απ'ο τα αυτοκίνητα που θα αγοράσεις να μην κοστίζει πάνω από 50.000 ευρώ

β)Το ετήσιο εισόδημα σου να καλύπτει τα χρήματα που δαπάνησες για την αγορά του/των αυτοκινήτων μέσα στο έτος.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

K δηλαδη αν εγω αφηνω χρηματα στην ακρη κ παω κ παρω ενα αυτοκινητο η τιμη του οποιου ειναι ηψηλοτερη απο οσα βγαζω το χρονο παλι θα φαω προστιμο?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις όσα αυτοκίνητα θέλεις χωρίς να φορολογηθείς με τις εξής προϋποθέσεις:

α)Κανένα απ'ο τα αυτοκίνητα που θα αγοράσεις να μην κοστίζει πάνω από 50.000 ευρώ

β)Το ετήσιο εισόδημα σου να καλύπτει τα χρήματα που δαπάνησες για την αγορά του/των αυτοκινήτων μέσα στο έτος.

 

 

α)Τα 50.000Ε αναφέρονται στην εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου.

 

β)Μπορείς να κάνεις και χρήση κεφαλαίων από προηγούμενα έτη αρκεί να μην έχεις κάνει μεγάλες αγορές.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

agorase osa amaksia thes me osa lefta kai an kanoun eite 50 eite 100 eite 1000000000000 euro apla kane mia polu apli magkia....

bale perissoterous dikaiouxous gia na mi to folrolige!!

3 einai kala me pososto 33.33 o kathenas tha eisai arxigos!!

 

bale patera,mana kai sena,,, parepiptontos an dwseis 50000 euro gia ena amaksi apo ta 19 sou tote sta 30 posa tha dwseis!!?

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα δεν ειναι τοσο "απλα". το εξτρα παραπανω που δημιουργειται δεν ειναι προστιμο αλλα τεκμηριο διαβιωσης. για αυτοκινητα μεχρι το 2003 κυκλοφορια ισχυουν αλλα πραγματα σε σχεση με αυτα που εχουν κυκλοφορησει απο το 2004 και μετα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα δεν ειναι τοσο "απλα". το εξτρα παραπανω που δημιουργειται δεν ειναι προστιμο αλλα τεκμηριο διαβιωσης. για αυτοκινητα μεχρι το 2003 κυκλοφορια ισχυουν αλλα πραγματα σε σχεση με αυτα που εχουν κυκλοφορησει απο το 2004 και μετα..

 

Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση μέχρι στιγμής...

φέτος αγόρασα ένα αμάξι 1600 κυβικά προς 1850 ευρώ.τι γίνεται στην περίπτωσή μου?πότε πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση?Θα πληρώσω στην εφορία λόγω του ότι δεν δηλώνω εισοδήματα?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις οτι εκανα και εγω περσι που μολις ειχα παρει ενα αυτοκινητο στο ονομα μου 1600αρι και δεν ειχα εισοδηματα.απλα θα πας να κανεις φορολογικη δηλωση αλλα μηδενικη.εγω πηγα στην εφορια τους ρωτησα μου ειπαν τι κενα να συμπληρωσω(δεν θυμαμαι τωρα αλλα ηταν πανευκολο) και την εκανα μονος μου και την εδωσα.απλα δεν μου εχει ερθει υστερα απο 5 μηνες το εκκαθαριστικο ακομα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα ότι:

"μειώνεται η φορολογική επιβάρυνση στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, των οποίων εφεξής η αξία θα προσδιορίζεται με βάση τόσο το συντελεστή παλαιότητας όσο και τα χιλιόμετρα που έχουν διανυθεί"

 

ξέρει κανείς κάτι παραπάνω? διαφορές θα υπάρξουν στις τιμές? από πότε ακριβώς θα ισχύσει αυτό?

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

λινκ...τι παει να πει εφεξης ποτε δηλ?

ααχαχαχ οτι πιο γελειο εχω ακουσει ισχυει για τα κμ...τωρα αντι για να τα κατεβαζουμε θα τα ανεβαζουν:P

Link to comment
Share on other sites

και ένα ακόμη άρθρο που διάβασα στο flash.gr (link http://financial.flash.gr//epixeiriseis/companies1/2007/12/13/27452id/

 

ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ

Νέος υπολογισμός φόρου στα μεταχειρισμένα ΙΧ

 

Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού της μείωσης της φορολογητέας αξίας των εισαγομένων μεταχειρισμένων επιβατηγών αυτοκινήτων με συνυπολογισμό την παλαιότητα του οχήματος με βάση τους μήνες κυκλοφορίας του και τα χιλιόμετρα που έχουν διανυθεί.

 

Για τον πρώτο χρόνο, η μείωση θα ανέρχεται σε 1,30% για κάθε μήνα κυκλοφορίας, για τον δεύτερο χρόνο σε 0,70%, για τον τρίτο σε 0,50%, για τα πέντε επόμενα χρόνια σε 0,40%, για τα τρία επόμενα χρόνια σε 0,30%, για τα δύο επόμενα χρόνια σε 0,20% και για τα επόμενα χρόνια η μείωση θα ανέρχεται σε 0,10% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.

 

Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει με βάση τα προηγούμενα ποσοστά, θα προστίθεται ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων δια 1.500. Ο τελικός συντελεστής απομείωσης δεν μπορεί να είναι ανώτερος του 81%. Η συγκεκριμένη διάταξη ισχύει από σήμερα.

 

 

αν και δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακόμα... άντε να δούμε τελικά θα φθηνύνουν ή όχι τα εισαγόμενα???

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου ηρθε το ΦτΚ χθες που αναγραφει...

Για μοντελα 2005 και ανω ... ως εχει (με μια μικρη διαφορα 100-800ευρω λογω συνυπολογισμου παλαιοτητας το πρωτου εξαμηνου7%)

Για 2004 και πρι (πρωηνEURO3) απο 2φορες εως τρεις φορες πανω σε σχεση με το τι ισχυε μεχρι χθες.

Υπ'οψιν τα νεα μετρα ισχυουν για αυτοκινητα που θα ερθουν στην ελλαδα με τα το νεο ετος, οσα ερθουν πριν τις 31/12 και εκτελωνιστουν μεχρι 30/06/2008 υποκεινται στο σημερινο καθεστως.

Link to comment
Share on other sites

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

 

 

το θεμα ειναι αν παραμενει και η μειωση και με βαση τα κυβικα...πχ 30% απο 1600-1800 , 40% απο 1800-2000 κτλ κτλ...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις τι γινεται με τους τριτεκνους.Πληρωνουμε τελωνειο η οχι.Κι αν οχι για υτοκινητα συγκεκριμενης χρονολογιας η οποιασδηποτε???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

 

 

το θεμα ειναι αν παραμενει και η μειωση και με βαση τα κυβικα...πχ 30% απο 1600-1800 , 40% απο 1800-2000 κτλ κτλ...

 

>= 900κ.ε. 5%

901 - 1400 12%

1401 -1600 20%

1601 -1800 30%

1801 -2000 40%

2001 =< 50%

Αυτα ισχυουν για euro4 (2005 και μετα)

Τα ποσοστα για 2004 και πριν (euro3) ειναι...

14%

27%

45%

56%

83%

142%

για τα παλιοτερα (οχι euro3/4) ειναι

24%

49%

95%

129%

216%

334%

και τα μη καταλυτικα:X

37%

66%

128%

148%

266%

345%

 

ΕΛΛΑΣ Το μεγαλειο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...