Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεσα στους επομενους 2-3 μηνες θα αγορασω καινουργιου αυτοκινητο. Το θεμα ειναι οτι το εισοδημα μου δεν δικαολογει την αγορα του συγκεκριμενου αυτοκινητου. Σκεφτηκα λοιπον την λυση της γονικης παροχης. Τα ερωτηματα μου ειναι λοιπόν:

 

1) Θα ειναι ολα οκ με την γονικη παροχη ή θα μου ερθει κανενα πακετο να πληρωσω στην εφορια?

2) μου ειπαν οτι αν παρω γονικη παροχη θα πρεπει να παρω καποιο χαρτι που να το αποδεικνυει, ισχυει κατι τετοιο και αν ναι τι χαρτι και απο που?

3) αν δηλώσω γονικη παροχη θα εχω προβλημα στο μελλον να ξαναδηλωσω γονικη παροχη (πχ για αγορα σπιτιου)

 

Ελπιζω καποιος που να ξερει να μπορει να με βοηθησει...ευχαριστω

Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάρτο με άτοκο δάνειο για να μην έχεις πρόβλημα.Οσο για την προκαταβολή πιστεύω να καλύπτεσαι.Οι περοσσότερες εταιρείες έχουν τέτοια προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

την εχω σκεφτει αυτη την λυση αλλα θα ηθελα να το παρω μετρητοις για να μην εχω τις δοσεις στο κεφαλι μου...
Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πανε οι γονεις σου (ή οποιοσδήποτε τρίτος) στην εφορία που ανήκουν και να κάνουν μια ατυπή δωρεά σε εσένα το ποσό που χρειάζεσαι (και εφόσον το δικαιολογούν φυσικά).Θα δώσουν στους γονείς σου ένα χαρτί το οποίο θα προσθέσεις στη φορολογική σου δήλωση.Μάλλον αθτό θα σε καλύψει...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η δωρεά ισχύει για τον επόμενο χρόνο απ'αυτόν που γίνεται... ή κάτι τέτοιο. Επειδή αυτό το "κόλπο" το εφάρμοζαν πολλοί μου φαίνεται πως η εφορία έχει βάλει κάποια δικλείδα σ'αυτό το σημείο... :confused:
Link to comment
Share on other sites

και απο οτι ξερω τα αυτοκινητα έχουν παψει να ειναι τεκμηρια διαβίωσης οπότε δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα στην εφορία. ένα τηλέφωνο στο 1464 η στην εφορια θα σε διαφωτίσει περρισοτερο. αφου θα το παρεις 2004 είσαι σε όλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν το ότι δεν είναι πλέον τεκμήρια (η κατοχή δεν προϋποθέτει εισόδημα) σημαίνει πως η Εφορία δεν ενδιαφέρεται για το "πόθεν έσχες" τα χρήματα που καταβάλλεις για την αγορά του αυτοκινήτου... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το τεκμήριο διαβίωσης για τα αυτοκίνητα έχει καταργηθεί, αλλα το "πόθεν έσχες" ισχύει και θα συνεχίσει να ισχύει για πολλά χρόνια ακόμα. Πρέπει δηλαδή να αποδείξεις με έγγραφα απο που βρήκες τα χρήματα. Απο την στιγμή που αποδείξεις οτι κατέχεις το συγκεκριμένο ποσό με νόμιμο τρόπο, είσαι καλυμμένος και δεν τους ενδιαφέρει ποσα κυβικά είναι το αυτοκίνητο και αν θα μπορείς να το συντηρείς με βάση το εισόδημά σου (αρκεί βέβαια το αυτοκίνητο να στοιχίζει μέχρι 50.000€ ). Σε κάθε περίπτωση πάντως, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον φοροτεχνικό ή λογιστή που ασχολείται μ'αυτά, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Telika me ta tekmiria ti paizei paidia?

Katargi8ikan gia ta autokinita mexri 50K euro?

(ta 50K einai i aksia prin i meta tous forous?)

Ta palia autokinita me kinitires >2lit ti ginete?

(Mporei px kapoios na agorasei mia metaxeirismeni carrera?)

Telos otan to autokinita kanei pio polla apo 50K pos ypologizete to tekmirio tou?

An einai pio akribo apo 50K alla einai <2lit (e.g. lotus elise) ti ginete?

Euxaristo :o

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι καταργηθηκαν για αυτοκινητα που η εργοστασιακη τους τιμη ειναι μεχρι 50 χιλιαρικα ανεξαρτητως κυβικων!
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (20 Μάρ. 2004 , 18:21)

 

Γνωριζω οτι καταργηθηκαν για αυτοκινητα που η εργοστασιακη τους τιμη ειναι μεχρι 50 χιλιαρικα ανεξαρτητως κυβικων!

 

 

εγω νομιζω οτι αυτο ισχυει μεχρι 2000 κυβικα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Opote Carrera den pairnei kaneis :(

Me tin peripstosi tis elise kserete ti paizei?

(timi pio megali apo 50 (isos kai oxi i ergostasiaki timi-kserei kaneis?) kai kinitiras 1.8)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα για τα τεκμηρια, μιας και ειμαι και εγω στην αναζητηση αυτ/του:

α) Υπαρχουν 2 τεκμηρια: το τεκμηριο διαβιωσης, και το τεκμηριο του ποθεν εσχες.

β) Το τεκμηριο διαβιωσης εχει καταργηθει για αυτ/τα των οποιων η εργοστασιακη τιμη ειναι κατω των 50000€.

γ) Το τεκμηριο του ποθεν εσχες ισχυει για αυτ/τα ανω των 2000cc.

 

Τι σημαινουν ολα αυτα τωρα στην πραξη: π.χ Εγω που ενδιαφερομει να αγορασω ενα SUV, μπορω να παρω οποιδηποτε μεχρι 50000€ και δεν φορολογουμαι για αυτο, απο την αλλη ομως μιας και τα περισσοτερα SUV ειναι ανω των 2000cc (η πλειοψηφεια), θα πρεπει το εισοδημα μου να καλυπτει την αγορα του ή το εισοδημα μου θα πρεπει να καλυπτει το συνολικο ποσον των γραμματιων μεσα στον ενα χρονο (π.χ. 600€ γραμματιο χ 12 μηνες = 7200€).

Το ιδιο ισχυει και για τα μεταχ/να.

Ελπιζω να ελυσα αρκετες αποριες. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σε ένα χρόνο σκέφτομαι να πάρω αμάξι. Έχω σκεφτεί το Golf III VR6 το οποίο είναι 2800 κυβικά. Ξέρει κανείς τι παίζει με το τεκμήριο; Θα πληρώνω η έχει καταργηθεί;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος NickTG (24 Αύγ. 2004 , 02:17)

 

Σε ένα χρόνο σκέφτομαι να πάρω αμάξι. Έχω σκεφτεί το Golf III VR6 το οποίο είναι 2800 κυβικά. Ξέρει κανείς τι παίζει με το τεκμήριο; Θα πληρώνω η έχει καταργηθεί;

 

 

Οπως ειναι σήμερα τα πράγματα, εαν η τιμή του αυτοκινήτου ειναι κατω από 50000 Ευρώ, δεν υπάρχει τεκμήριο. Βεβαια το τι θα πληρώνεις για ασφάλεια του αυτοκινήτου ειναι αλλο θέμα :(

 

(Φαντάζομαι οτι δεν θα θελεις να το ασφαλισεις σε μια εταιρεία του

κ **ου )

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο υπάρχει μόνο μεταχειρισμένο στην τιμή των 9000 ευρω μέγιστο. Τα ασφάλιστρα ξέρετε πόσο πάνε; Σε καλή εταιρεία φυσικά. Το σέρβις είναι ακριβό σε τέτοιο κινητήρα;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (24 Αύγ. 2004 , 08:34)

 

etsi opos ta exoun kani aderfe.............

akoumi den exoun dieukrinisti pliros.........

 

 

τι ακριβώς δεν εχει διευκρινιστεί? Δεν υπάρχει πλέον τεκμήριο σε αυτοκίνητα εργοστασιακής αξίας (προ φόρων) κάτω των 50.000 ευρώ.είτε είναι 1000 είτε 10.000 κυβικά

Link to comment
Share on other sites

Ε για πες κάτι παραπάνω... Τι ξέρεις/πληροφορίες έχεις?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (25 Αύγ. 2004 , 22:39)

 

gia na sto leo .......................

 

 

εεεεε μην μας κρατας σε αγωνία.Πες μας.Τι απο αυτα που ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών δεν υσχύουν και ειναι ψευδή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...