Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε ο εκτελωνισμος ειναι τιποτα το φοβερο... Λογικες τιμες μιας και το αυτοκινητο ειναι μετα του 2000 και ειναι συμφωνω με τους κανονισμους της ΕΕ για τις εκπομπες Co2!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ουτε ο εκτελωνισμος ειναι τιποτα το φοβερο... Λογικες τιμες μιας και το αυτοκινητο ειναι μετα του 2000 και ειναι συμφωνω με τους κανονισμους της ΕΕ για τις εκπομπες Co2!

 

σιγουρα δεν ειναι τιποτα το φοβερο ο εκτελωνισμος και οι τιμες λογικες ειναι(για να μην τρομαξω και τον ανθρωπο)αλλα επιδη τα εχω φαει στη μαπα τα τελωνεια τα εχω παρει απο φοβο 11.500 προστιμο πληρωσε ο πατερας μου για αμαξι του 2002 γιατι ηταν ρυπογωνο για την ελλαδα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!βασικα με ενδιαφερει το τεκμηριο!.γιατι με την ελευση της καινουργιας Μ3 οι τιμες στην γερμανια της Μ3 Ε46 εχουν ηδη πεσει!(ξεκινανε απο 19,500ευρω στο http://www.mobile.de &σκεφτομαι για αγορα του χρονου που θα εχουν πεσει κιαλλο οι τιμες&να δω τι θα παιζετε τοτε με τα τελη ταξινομησης(γιατι ισως να καταργηθουν!)..οποτε ειτε με τον εναν τροπο ειτε με τον αλλον ισως την φερω γυρω στα 25,000 ευρω!!!οχι&ασχημα...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!βασικα με ενδιαφερει το τεκμηριο!.γιατι με την ελευση της καινουργιας Μ3 οι τιμες στην γερμανια της Μ3 Ε46 εχουν ηδη πεσει!(ξεκινανε απο 19,500ευρω στο http://www.mobile.de &σκεφτομαι για αγορα του χρονου που θα εχουν πεσει κιαλλο οι τιμες&να δω τι θα παιζετε τοτε με τα τελη ταξινομησης(γιατι ισως να καταργηθουν!)..οποτε ειτε με τον εναν τροπο ειτε με τον αλλον ισως την φερω γυρω στα 25,000 ευρω!!!οχι&ασχημα...

 

μακαρι leo123 να το φερεις το αμαξακι,τα σπαει πραγματικα (εχω οδηγισει m3 e46) τα τελη ταξινομησης επρεπε να εχουν καταργηθει εδω και πολυ καιρο ας ελπισουμε οτι του χρονου δεν θα υπαρχουν!! εγω ενα θα σου πω αν το παρεις τελικα. με το πλα'ι' και οπου παει και με 25,000 καλα driftαρισματα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχουν αυτοκινητα που πληρωνουν 200% επι της εργοστασιακης τους αξιας σε φορε για να εκτελωνιστουν...

Και αυτος ειναι ο λογος που δεν βλεπουμε υπεροχα αυτοκινητα στην Ελλαδα οπως Μ3 Ε30, BMW 850Csi κλπ κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν λεω οτι θα το παρω σιγουρα απλως μια σκεψη εκανα...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Mην ελπίζεις για 25Κ βέβαια.

Ακόμη και του χρόνου να τη φέρεις, ακόμα και 18Κ να την αγοράσεις, θα σου βγει στην καλύτερη 30Κ τελική τιμή.

Το αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή αξία κάπου στις 50.000 και πάνω σε αυτήν ανάλογα με την παλαιότητα υπολογίζεται το 50% των τελών ως μίνιμουμ του φόρου που μπορείς να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω από 40χιλιάρικα θα κοστίσει.Αυτά σε καλή κατάσταση πάντα πληρώνονται,χώρια ο εξοπλισμός και το κέρδος του εμπόρου.Οι τιμές στα site πωλήσεων του εξωτερικού είναι ενδεικτικές για αγορά από το Internet κλπ ευκολίες και στην πραξη παίρνεις αμφίβολο αμάξι και τα πληρώνεις σε service μετά.
Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν με ενδιαφερει ειναι τα τεκμηρια.αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα τελωνεια με τις τσιμπημενες τους τιμες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

στον εκτελωνισμο ισχυει μια στανταρτ τιμη π την οριζουν αυτοι για καθε μοντελο αυτοκινητου...cif timh λεγεται κ δεν υπαρχει λιστα,παιρνεις τηλ κ αμα το σηκωσουν την μαθαινεις,αλλιως υπολογιζεις εργοστασιακη τιμη ας πουμε κοντα σε αυτης της γερμανιας....

αν το αυτοκ.εχει κ 5χιλ ε κ η cif τιμη εχει 30χιλ ε,σαν 30χιλ ε θα περαστει μιας κ αυτην την τιμη εχουν σαν min.

Link to comment
Share on other sites

βασικα υπαρχει&ενα αλλο κολπακι που δεν ξερω αν ισχυει!το να φερω το αμαξι χωρις μηχανη..&να του βαλω μια απο ελλαδα!τοτε ισως να μην πληρωνεις τελεωνειο παρα μονο τον εξοπλισμο!αλλα δεν το ξερω σιγουρα,θελω να ρωτησω εκτελωνιστη γιαυτο πρωτα!οποτε μετα θα με ενδιαφερει πιο πολυ το τεκμηριο παρα ο εκτελωνισμος!ομως,τελικα το Μ3 εχει τεκμηριο?γιατι ο ενας φαινεται σιγουρος οτι εχει,ο αλλος λεει οτι δεν εχει,ο αλλος λεει οτι εχει εργοστασιακη τιμη γυρω στα 50χιλιαρικα..οποτε σορρυ αλλα μπερδευτηκα!
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα για τα τεκμηρια, μιας και ειμαι και εγω στην αναζητηση αυτ/του:

α) Υπαρχουν 2 τεκμηρια: το τεκμηριο διαβιωσης, και το τεκμηριο του ποθεν εσχες.

β) Το τεκμηριο διαβιωσης εχει καταργηθει για αυτ/τα των οποιων η εργοστασιακη τιμη ειναι κατω των 50000€.

γ) Το τεκμηριο του ποθεν εσχες ισχυει για αυτ/τα ανω των 2000cc.

 

Τι σημαινουν ολα αυτα τωρα στην πραξη: π.χ Εγω που ενδιαφερομει να αγορασω ενα SUV, μπορω να παρω οποιδηποτε μεχρι 50000€ και δεν φορολογουμαι για αυτο, απο την αλλη ομως μιας και τα περισσοτερα SUV ειναι ανω των 2000cc (η πλειοψηφεια), θα πρεπει το εισοδημα μου να καλυπτει την αγορα του ή το εισοδημα μου θα πρεπει να καλυπτει το συνολικο ποσον των γραμματιων μεσα στον ενα χρονο (π.χ. 600€ γραμματιο χ 12 μηνες = 7200€).

Το ιδιο ισχυει και για τα μεταχ/να.

Ελπιζω να ελυσα αρκετες αποριες. ;)

 

Συμφωνω κ εγω με τα παραπανω... απλα το 50000Ε ειναι η τιμη η εργοστασιακη οχι η τιμη που αγοραζουμε εμεις!!!!!

για παραδειγμα το land cruiser (TOYOTA) με 4.000κ.ε η full εκδοση

εχει περιπου στα 35.000 αξια!!ολο το παν ειναι εαν εχεις προβλημα να τα βολεψεις λιγο με την δοση( μικρη προκατ.-μεγαλη δοση) κ ολα Ο.Κ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι ακουστηκε στον αντ1 σημερα για τα δευτερου χεριου αμαξια........

δεν ξερω εαν αυτο να παρει μπαλα και τα τεκηρια αλλα ελπιζω πως ναι ωστε επιτελους να δουμε κανα αμαξι της προκοπης εδω

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε δεν εχουμε αυτοκ.της προκοπης?

οτι υπαρχει εξω υπαρχει κ δω...κατι f430 εχουν αρχισει κ γινονται οπως οι 360

@max power pare ena thl re palhkari se mia antip/pia na to xeis sigouro k grapse k dw

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αυριο να μεταβιβασω ενα Peugeot 206 cc στην κορη μου.Ετσι κι αλοιως δικο της ειναι αλλα το ειχα παρει στο ονομα μου ...Ειναι 18 μηνων με αξια αγορας 21800 ευρω.Ελεγα να το μεταβιβασω με αξια 7000 ευρω για να μην εχει προβλημα...Απο αυτα που διαβασα οσο και να το γραψω οτι μεταβιβαστηκε δεν θα εχει προβλημα για ποθεν εσχες ??? Υπ οψιν οτι η κορη μου το 2007 θα εχει εισοδημα καπου 4000 ευρω.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αυριο να μεταβιβασω ενα Peugeot 206 cc στην κορη μου.Ετσι κι αλοιως δικο της ειναι αλλα το ειχα παρει στο ονομα μου ...Ειναι 18 μηνων με αξια αγορας 21800 ευρω.Ελεγα να το μεταβιβασω με αξια 7000 ευρω για να μην εχει προβλημα...Απο αυτα που διαβασα οσο και να το γραψω οτι μεταβιβαστηκε δεν θα εχει προβλημα για ποθεν εσχες ??? Υπ οψιν οτι η κορη μου το 2007 θα εχει εισοδημα καπου 4000 ευρω.

 

Ευχαριστω.

 

μπορεις να το κανεις ατυπη δωρεα ετσι νομιζω λεγεται οποτε η κοπελα δεν θα εχει κανενα προβλημα με την εφορια απλα καθε χρονο θα το δηλωνει στην φορολογικη της δηλωση κ εσυ θα πρεπει το ποσο του αυτοκινητου να μπορεις να το καλυπτεις στο συνολο μαζι με τα δικα σου εισοδηματα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κανεις ατυπη δωρεα ετσι νομιζω λεγεται οποτε η κοπελα δεν θα εχει κανενα προβλημα με την εφορια απλα καθε χρονο θα το δηλωνει στην φορολογικη της δηλωση κ εσυ θα πρεπει το ποσο του αυτοκινητου να μπορεις να το καλυπτεις στο συνολο μαζι με τα δικα σου εισοδηματα!

 

Αυτο το μπορω αλλα θελει συμβολαιογραφικα εξοδα ενω η απλη μεταβιβαση μονο 165 ευρω για 1600 κυβικα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μπορω αλλα θελει συμβολαιογραφικα εξοδα ενω η απλη μεταβιβαση μονο 165 ευρω για 1600 κυβικα.

 

ναι ετσι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

γ) Το τεκμηριο του ποθεν εσχες ισχυει για αυτ/τα ανω των 2000cc.

 

 

 

Λοιπον...Πηρα τηλ τον κουμπαρο μου και παλιο συμφοιτητη και συγκατοικο που ειναι εφοριακος και μου ειπε οτι οποιαδηποτε αγορα που δεν μπορει να δικαιολογηθει απο το εισοδημα ειναι τεκμηριο για το ποθεν εσχες. Αν βεβαια δεν υπερβαινει το αφορολογητο που δικαιουται ο κατοχος του δεν υπαρχει προβλημα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Mercedes SL 500 tou 2003 exei tekmirio?

 

 

Αν εχεις σκοπο να την αγορασεις για τεκμηριο ποθεν εσχες παιζει ρολο ποσο θα την παρεις και αν το ποσο αυτο καλυπτεται απο το εισοδημα σου.

 

Για τεκμηριο διαβιωσης εχει σημασια η εργοστασιακη της αξια αλλα θελει λιγο ψαξιμο παραπανω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε το εισοδημα για την αγορα δεν με πιανει,αλλα δεν ξερψ πως να εξασφαλιστω ωστε να μην μου ερθει το παλουκι
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε το εισοδημα για την αγορα δεν με πιανει,αλλα δεν ξερψ πως να εξασφαλιστω ωστε να μην μου ερθει το παλουκι

 

 

Ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=154036

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την βεβαιωση την παιρνεις απο τον εμπορο η απο τον Συνδεσμο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...