Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακυρο... τα βρικα!

Το εχει αγορασει κανενας ?

Παιζει σωστα?

To agorasa ego paidia.

Oti thelei kapoios ,eimai stin diathesi toy.

To exo topothetisei se ena tzip.

Eimai poly eyxaristimenos paidia.

Sas to sistino .Doyleyei kanonika.

:up: :up: :up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To agorasa ego paidia.

Oti thelei kapoios ,eimai stin diathesi toy.

To exo topothetisei se ena tzip.

Eimai poly eyxaristimenos paidia.

Sas to sistino .Doyleyei kanonika.

:up: :up: :up:

 

Πες και τιποτα παραπανω βρε!

Ποιο μοντελο πηρες? Εχεις PDA για να βλεπεις που ειναι το αμαξι ?

Το βλεπεις real time ή ανα μηνυμα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πολυλογω παραθετω τις επισημες ανακοινωσεις..

 

Quote :

 

"Philips unveiled its all-in-one disc burner called the TripleWriter (which supports both BD-R and B-RE, with both single layer and dual-layer recording capabilities). The TripleWriter will be available in the second half of 2006.

 

Movies expected to be out soon in Blu-ray format include "Four Brothers," "Sahara," "The Italian Job," "Tomb Raider" and "Mission Impossible," as well as "Mission Impossible 2" and "Mission Impossible 3."

 

The storage space on a single-layered Blu-Ray Disc is 25GB, and 50GB for the dual-layered disc. "

 

Panasonic Blue-Ray player

 

http://img445.imageshack.us/img445/9506/panasonic077mh.th.jpg

 

 

Philips TriWriter

 

http://img445.imageshack.us/img445/4860/philips107sv.th.jpg

 

 

Philips Blue-Ray Discs

 

http://img445.imageshack.us/img445/1829/philips040we.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβατικά μηχανήματα θα τα διαβάζουν κανονικά δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας.Πήρα μια sony bravia 32" και σε μερικά κανάλια, όπως το ANT1,μου εμφανίζει κάτω δεξιά ένα "NICAM" το οποίο όσο κι αν εψαξα στο manual δεν βρήκα τι είναι!Και η φάση είναι ότι δεν πιάνω και καλά το ANT1!Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

 

ΤΗΑΝΧ

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Το Νicam είναι σύστημα ψηφιακού ήχου με αναλογική εικόνα PAL -Κυρίως χρησιμοποιείται στηνν Βρετανία ,Ιταλία ,Σκανδιναβία

To αλλο πιό γνωστό σύστημα είναι το Zwei Tone ή German Stereo (σε PAL εικόνα) που χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες χώρες της Δυτικής Ευρώπης

 

O ΑΝΤ1 εκπέμπει ακόμα μονοφωνικά .Αν κάποια εκπομπή σου βγήκε Nicam ,είτε είναι δοκιμές του καναλιού ,είτε το σήμα έχει παραμβολή από άλλο σταθμό (συνήθως ραδιόφωνο) και μπερδεύει το δέκτη της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Και στην δικη μας ο ΑΝΤ1 στην Θεσσαλονικη βγαζει παντα Nicam
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kai σε μενα σε PHILIPS 32' το NICAM στον ΑΝΤ1 βγαινει διπλα απο το Στερεοφωνικο, παντως μονο σε αυτον σε κανενα αλλο καναλι.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα γιατί απότι φαίνεται και αλλοι είχαν την απορία..Είναι το παλιό σήμα που εκπέμπουν μονο το ANT1 και το Star.Όταν λέω παλιό σήμα εννοώ την κωδικοποίηση..THANX πάντως!
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή η παραπληροφόρηση από γνώστες είναι μεγάλη θα προσφέρω αυτά που ξέρω (είναι και η δουλειά μου άλλωστε).Νicam εστί στερεοφωνικός ήχος με στοιχεία 14bit 32KHz σε συγκριση με τον ήχο επιπέδου cd 16Bit 44.1KHz.Ο ΑΝΤ1 σε περιοχές που δεν θεωρει τριτοκοσμικές (στις μεγάλες πόλεις πχ) εκπέμπει με αυτόν τον τρόπο τον στερεοφωνικό του ήχο σε αντίθεση με τα άλλα στερεοφωνικά κανάλια που εκπέμπουν με την μορφή Α2 ή analogue2 που είναι κάτι σαν τις στερεοφωνικές εκπομπές στα FM.Tωρα για ''..Είναι το παλιό σήμα που εκπέμπουν μονο το ANT1 και το Star.Όταν λέω παλιό σήμα εννοώ την κωδικοποίηση..'' η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Δεν το λέω για εσένα φίλε stavtag αλλά για αυτούς που σου τα είπαν για να σε ξεφορτωθούν.Α και λίγα ιστορικά:η δημιουργία αυτού του συστήματος ήταν κατ΄εντολήν του BBC

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιές είναι οι τριτοκοσμικές περιοχές ,εγώ πάντως από ότι έχω δεί σε 3 διαφορετικές περιοχές των Αθηνών ,ο ΑΝΤ1 βγαίνει μονοφωνικά με κάκιστο ήχο και σε υψηλή ένταση
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιές είναι οι τριτοκοσμικές περιοχές ,εγώ πάντως από ότι έχω δεί σε 3 διαφορετικές περιοχές των Αθηνών ,ο ΑΝΤ1 βγαίνει μονοφωνικά με κάκιστο ήχο και σε υψηλή ένταση

Αν η τηλεόραση σου δεν έχει αποκωδικοποιητή Nicam δεν θα δεις να σου εμφανιζει stereo και θα ακούς αυτον τον κάκιστο ήχο που λες τον μονοφωνικό.Όλοι οι αναμεταδότες του αντ1 στην Αθήνα εκπέμπουν με ήχο NICAM STEREO

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Στο Χαϊδάρι που ήμουν φαντάρος από 02/2002 υπήρχε εκπομπή NICAM και πιο πρόσφατα που είδα Μοσχάτο και Μεταμόρφωση έβλεπα λήψη Nicam.Δεν ξέρω από αναμεταδότες που κοίταγαν οι κεραίες.Και λίγο καλύτερο ύφος φίλε Gary δεν βλάπτει.Δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων,απλά ανταλλαγή πληροφοριών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή η παραπληροφόρηση από γνώστες είναι μεγάλη θα προσφέρω αυτά που ξέρω (είναι και η δουλειά μου άλλωστε).Νicam εστί στερεοφωνικός ήχος με στοιχεία 14bit 32KHz σε συγκριση με τον ήχο επιπέδου cd 16Bit 44.1KHz.Ο ΑΝΤ1 σε περιοχές που δεν θεωρει τριτοκοσμικές (στις μεγάλες πόλεις πχ) εκπέμπει με αυτόν τον τρόπο τον στερεοφωνικό του ήχο σε αντίθεση με τα άλλα στερεοφωνικά κανάλια που εκπέμπουν με την μορφή Α2 ή analogue2 που είναι κάτι σαν τις στερεοφωνικές εκπομπές στα FM.Tωρα για ''..Είναι το παλιό σήμα που εκπέμπουν μονο το ANT1 και το Star.Όταν λέω παλιό σήμα εννοώ την κωδικοποίηση..'' η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

Και λίγο καλύτερο ύφος φίλε Gary δεν βλάπτει...Δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων,απλά ανταλλαγή πληροφοριών.

 

Ο νοών νοείτο πως το εννοείς ! ......ειδικά όταν υποτιμούνται οι γνώσεις και εμπειρίες των άλλων, επειδή κάποιοι θέλουν να θεωρούνται πιό ειδικοί .

Link to comment
Share on other sites

Ο νοών νοείτο !

 

To να εξηγήσω σε κάποιους τι είναι το Nicam δεν νομίζω να είναι επείδιξη γνώσεων ούτε είχα καμία υποχρέωση να το κάνω,απλά προσπάθησα με κάποιες παραπάνω γνώσεις που έχω στο θέμα να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε.

Τωρα αν εσύ είσαι ανίκανος να καταλάβεις για ποιους έλεγα περι παραπληροφορησης απλα σου παραθέτω το άρθρο από όπου πήρα την αφορμή για το δικό μου post.Aρνουμαι να συνεχίσω αυτό το παζάρι ''φίλε'' μου

 

 

Πήγα και ρώτησα γιατί απότι φαίνεται και αλλοι είχαν την απορία..Είναι το παλιό σήμα που εκπέμπουν μονο το ANT1 και το Star.Όταν λέω παλιό σήμα εννοώ την κωδικοποίηση..THANX πάντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

To να εξηγήσω σε κάποιους τι είναι το Nicam δεν νομίζω να είναι επείδιξη γνώσεων ούτε είχα καμία υποχρέωση να το κάνω,απλά προσπάθησα με κάποιες παραπάνω γνώσεις που έχω στο θέμα να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε.

Τωρα αν εσύ είσαι ανίκανος να καταλάβεις για ποιους έλεγα περι παραπληροφορησης απλα σου παραθέτω το άρθρο από όπου πήρα την αφορμή για το δικό μου post.Aρνουμαι να συνεχίσω αυτό το παζάρι ''φίλε'' μου

 

 

Στο Χαϊδάρι που ήμουν φαντάρος από 02/2002 υπήρχε εκπομπή NICAM και πιο πρόσφατα που είδα Μοσχάτο και Μεταμόρφωση έβλεπα λήψη Nicam.Δεν ξέρω από αναμεταδότες που κοίταγαν οι κεραίες..

 

Aν πάρει κανείς με την σειρά τα ποστ ,μπορεί να δεί παρόμοιες και αντίθετες απόψεις .Οπότε πάλι δεν δικαιολογείται το δικό σου "παζάρι" εντυπώσεων περί γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι λίγο περίεργο.

 

Θέλω να τοποθετήσω μια πολύ απλή κάμερα, κατά προτίμηση webcam που κοστίζουν κάτω από 30€ και το σήμα από την κάμερα αυτή να γράφεται σε ένα βίντεο, ή κάπου τέλος πάντων που να μην είναι υπολογιστής.

 

Η εφαρμογή όπως φαντάζεστε είναι η παρακολούθηση ενός χώρου όσο πιο φθηνά γίνεται (δε θέλω να δώσω τα 300-400€ ενός PC).

 

Έχει δει κάποιος κάποια παρόμοια εφαρμογή / προϊόν; Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα είμαι ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στo http://www.tele.gr και θα βρεις μεγάλη ποικιλία. Για να σε προϊδεάσψ, οι φτηνότερη ασπρόμαυρη που βρήκα στον κατάλογο που έχω μπροστά μου είναι 50€ και η φτηνότερη έγχρωμη 80€. Έχει μεγάλη ποικιλία και θα βρεις αυτό που θέλεις.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ άνοιξα το thread για μια απλή διευκρίνιση!Απο τη στιγμή που καταλήξαμε κάπου..δεν χρειάζεται να συνεχίζεται η συζήτηση γιατι ειναι και OFF TOPIC!Τέλος...Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ,

λυπάμαι που το πρώτο ποστ μου σε αυτό το φόρουμ θα έχει αυτό το θέμα αλλα με την απορία σου ξύνεις πληγες... Kαι θα εξηγήσω αμέσως...

Mάλλον κατ' αρχή να σου πω ότι πρέπει να προσευχηθείς πριν πας στη Συγγρού τη συσκευή σου. Άναψε και καμιά λαμπάδα.

Προσωπικά δεν συνηστώ σε κανέναν τις συσκευές της iRiver και αυτό γιατί το σέρβις τους ειναι AΠAPAΔEKTO. :mad: :mad: :mad:

 

Aν δε βαρίεστε διαβάστε την μακριά ιστορία μου την οποία έχω στείλει και στην υπηρεσία προστασίας καταναλωτή και στην Iriver στη Γερμανία... Tι άλλο να κάνω πια δεν ξέρω...

:mad: ;) :wacko:

 

Προς

Διεύθυνση προστασίας καταναλωτή

Υπουργέιο Ανάπτυξης

 

 

Αγαπητοί κύριοι,

θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με το εξής περιστάτικό.

 

Eίμαι κάτοχος ενός φορητού cd/mp3 player μάρκας iRiver. (http://www.digimania.gr)

Πρέπει να σας πω ότι η συγκεκριμένη συσκευή ήταν αρκετά ακριβή (περίπου 200 ευρώ) και το μοντέλο από τα καλύτερα της εταιρίας, η οποία είναι εξειδικευμένη σε τέτοιου είδους συσκευές.

 

Πριν λίγο καιρό παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και το πήγα στην αντιπροσωπεία για να το κοιτάξουν.

-H εγγύηση του ενός χρόνου δυστυχώς έχει λήξει, αφού το έχω στην κατοχή μου περίπου 1,5 χρόνο και παραπάνω-

 

Σημειώστε ότι άφησα τη συσκευή στο μαγαζί στις 13 του Oκτώβρη 2005.

 

Mου είπαν ότι θα το δουν και να περάσω σε 10 μέρες, εκτός αν με πάρουν τηλέφωνο για να περάσω νωρίστερα. Πάω από το κατάστημα σε 10 μέρες (12 νομίζω για την ακρίβεια) και η υπάλληλος μου λέει απλά ότι δεν μπορούσαν να το φτιάξουν εδώ και το έχουν στείλει στο εξωτερικό. -χωρίς καμία ενημέρωσή μου-. Mου λέει ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για να πάω να το πάρω χωρίς να ξέρουν καθόλου για το πότε περίπου θα είναι αυτό, ούτε και το κόστος.

 

Καμία επικοινωνία από αυτούς.

 

Πηρα τηλέφωνο γύρω στις 24 Nοέμβρη και μου είπε η υπάλληλος ότι είναι "στο δρόμο", και να μην μπω στον κόπο να επικοινωνήσω ξανα διότι θα με πάρουν αυτοί την επόμενη βδομάδα - που θα έρθει.

Ξαναρωτάω για το κόστος και πάλι δεν ξέρουν τίποτα.

 

Kαμία επικοινωνία από αυτούς και την επόμενη βδομάδα.

Tην μεθεπόμενη επικοινωνώ εγώ (γιατί απ? ότι κατάλαβα δεν πρόκειται να το έκαναν αυτοί) και μου λένε ότι ήρθε και ότι το κόστος είναι 30 ευρώ.

Ρωτάω την υπάλληλο για το είδος της βλάβης και μου λέει ότι άλλαξαν το λέιζερ. Της εξηγώ ότι το λέιζερ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και ψάχνει τα χαρτιά της και μου λέει ότι είχε πρόβλημα στη φόρτηση (αυτό το ήξερα, τέλος πάντων) και ότι το μπέρδεψε με κάποιο άλλο πριν.

 

Πηγαίνω -9 Δεκέμβρη-, πληρώνω, το παίρνω, και πάλι δεν λειτουργεί.

 

Την πηγαίνω πάλι πίσω την επόμενη, όπου μετά από μια μεγάλης διάρκειας συζήτηση μου εξήγησαν ότι το έστειλαν μεν στη Γερμανία αλλά αυτοί εκεί αυτό που έκαναν ήταν ένα γενικό σέρβις -χωρίς να λάβουν υπόψην τους τη βλάβη που τους είχαμε επισημάνει η οποία αφορά τη φόρτηση της συσκευής- και αυτό που έκαναν ήταν να αλλάξουν το λέιζερ, (το οποίο δεν είχε κανένα πρόβλημα). Και απ? ό,τι είδα έκαναν και μια αναβάθμιση στο λογισμικό. Και βέβαια κανείς δεν έκανε τον κόπο να δοκιμάσει αν δουλεύει σωστά η συσκευή.

 

{να σημειώσω εδώ ότι για 3η φορά (από τις 4) που επισκεύθηκα το κατάστημα αυτό στη Λ. Συγγρου 40-42 η πόρτα ήταν κλειδωμένη ενώ το κατάστημα ήταν ανοιχτό σύμφωνα με το ωράριο που είναι αναρτημένο στην πόρτα του. Ήρθε ο υπάλληλος να μου ξεκλειδώσει, και μάλιστα μου είπε ότι είναι κλειστά. Άλλες 2 φορές είχε ξανασυμβεί το ίδιο, μόνο δε μου είπαν ότι είναι κλειστά.

Επίσης την πρώτη πρώτη φορά που πήγα εκέι -γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά- με τη συσκευή στο χέρι, την άνοιξαν, της έβγαλαν τα καλώδια, σημείωσαν τα στοιχεία και τους κωδικους και την πήρα πίσω πάλι διότι δεν έιχα την απόδειξη αγοράς -κάτι που δε μου ζήτησαν την επόμενη φορά που πήγα- και έλειπε κάποιος τεχνικός να τη δει. Όλο αυτό συνέβη λόγο άγνοιας της υπαλλήλου.}

 

O υπάλληλος μου ζήτησε συγγνώμη και μου είπε ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να το ξαναστείλει -σε μια βδομάδα- στο εξωτερικό, να υπογραμμίσει την πραγματικη βλάβη πάνω στο χαρτί, και να περιμένω πάλι ένα μήνα να γυρίσει (ήθελα να ήξερα με τι τα στέλνουν στη Γερμανία αυτά τα πράγματα και καθυστερούν τόσο). Βέβαια, μου είπε, ότι μπορεί να φταίνε και οι μπαταρίες -κάτι το οποίο δεν το κοίταξαν καν φαίνεται την πρώτη φορα- και να επισκευασθεί γρήγορα (λέμε τώρα).

Και βέβαια να ξαναπάρω εγώ τηλέφωνο στον μήνα να ρωτήσω αν ήρθε.

-Μην κάνουν τον κόπο και με πάρουν αυτοί-.

 

Το βρίσκω και αυτό απαράδεκτο, μετά από τόση ταλαιπωρία, να μην παίρνουν ένα τηλέφωνο να ενημερώνουν τους πελάτες τους. Εδώ ένα βιδάκι για τα γυαλία μου είχα παραγγείλει από τα ?οπτικά Σταύρου? για το οποίο δε θα πλήρωνα τίποτα και οι άνθρωποι με έπαιρναν στο κινητό τηλέφωνο να μου το πουν -επείδή κι αυτό θα ερχόνταν απ? έξω-.

 

Τέλος είναι ίσως λεπτομέρεια αλλά η συσκευή έφυγε από τα χέρια μου σε άριστη κατάσταση και την πήρα με κάποιες, μικρές μεν, γρατσουνιές.... γιατί την κράτησαν χωρίς τη θήκη της, όπου την είχα πάντα εγώ.

 

Για να μη σας κουράσω περισσότερο γιατί ξέρω ότι το έχω ήδη κάνει, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η εξυπηρέτηση και η συμπεριφόρα των υπαλλήλων αυτών είναι απαράδεκτη. Δεν είναι καθόλου ενημερωμένοι, είναι αδιάφοροι και απρόθυμοι να βοηθήσουν. Απορώ πως μια σοβαρή, υποτίθεται, εταιρία σαν την iRiver έχει τόσο απαράδεκτο σέρβις.

 

Η αντιπροσωπεία της συγκεκριμμένης εταιρίας φαίνεται πλέον μόνο στο συγκεκριμμένο κατάστημα. Όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι άλλο έτσι ώτε να επκοινωνήσω με κάποιον διευθυντή ή κάποιον πιο υπεύθυνο.

Όταν αγόρασα τη συσκευή στο internet υπήρχε μια άλλη διεύθυνση και τηλέφωνο όπου είχα απευθυνθεί για πληροφορίες και είχα καλύτερη εξυπηρέτηση. Από τότε που άνοιξε αυτό το κατάστημα στη Συγγρού δε φαίνεται τίποτα άλλο πουθενά.

 

 

Η διεύθυνση του καταστήματος είναι η εξής:

Digimania Hellas

Λ. Συγγρου 40-42 - τκ 117 42, Αθήνα

τηλ. 210 9221 534, fax 210 9221 629

http://www.digimania.gr - info@digimania.gr

http://www.iriver.gr

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...