Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://tech.flash.gr/_img/magazine/image3007.jpg Τα γυαλιά της φωτογραφίας δεν διαθέτουν μόνο πρωτοποριακό σχεδιασμό αλλά διατηρούν ενσωματωμένη στο σκελετό και μια ψηφιακή βιντεοκάμερα, η οποία καταγράφει τις κινήσεις σας λεπτό προς λεπτό. Η βιντεοκάμερα συνδέεται με συσκευή χειρός που αποθηκεύει τα δεδομένα και ελέγχει τη λειτουργία της (ενεργοποίηση/απενεργοποίηση, ρύθμιση φωτισμού, έναρξη εγγραφής). Τα εκκεντρικά γυαλιά βιντεοκάμερα υπογράφει ο σχεδιαστής Alain Mikli. :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To ωραίο θα ήταν η κάμερα να ήταν ενσωματωμένη μέσα στον φακό...έτσι θα φωτογραφίζαμε ''πολλά'' πράγματα! ;)
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που απαγορεύουν τα κινητά με κάμερα σε "ευαίσθητους" χώρους, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν απλά να συνεχίζουν να φορούν τα γυαλιά τους!!! :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, το έχω ήδη βρει αυτό, τους έστειλα και mail αλλά ακόμη δεν μου απαντήσανε.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν έχει ήδη κάποιος χρησιμοποιήσει κάτι αντίστοιχο ή / και το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε, μπορεις να επισκεφθεις την σελιδα της CAT Hellas οπου υπαρχει ενα bt Gps.

Το εχω χρησιμοποιησει για λιγο σε μια παρουσιαση που μου εκαναν και συνεργαζοταν τελεια με ενα ipaq που ειχα.

Μου ειπαν οτι συνεργαζεται και με κινητα τηλ με bt.

Για περισσοτερα παρε τους τηλ ή κοιτα στην σελιδα που εχουν για τις προτινωμενες συσκευες ;)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου για τις δυσκολες και ατελειωτες ωρες του στρατου :) και λεω να παρω το msi megastick 5in1 128mb .

περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.anandtech.com/audio/showdoc.html?i=1919

 

 

το εχει αγορασει κανεις???αν ναι ,θα ηθελα να μου πει τις εντυπωσεις του.

 

μπορω να το βρω για 124 ευρω(τελικη τιμη)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως υπήρχαν χάρτες για Ελλάδα... Επίσεις δεν είχα δει αυτό το bluetooth receiver της teletype... mrmojo επικοινώνησες μαζί τους? σου είπαν τιμές?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

http://www2.phileleftheros.com/i/055/055257.jpg

 

Μια νέα, μικρότερη έκδοση του δημοφιλούς mp3 player τσέπης iPod παρουσιάστηκε στην έκθεση Macworld το βράδυ της Τρίτης, μαζί με το νέο εικονικό μουσικό στούντιο GarageBand και το ανανεωμένο Microsoft Office για Macintosh. Το iPod Mini έχει διαστάσεις εννέα επί πέντε επί ενάμισι εκατοστά -περίπου όσο ένα πακέτο τσιγάρων- και διαθέτει σκληρό δίσκο των 4GB, αρκετό για περίπου 1.000 τραγούδια. Θα κυκλοφορήσει σε πέντε χρώματα, στις ΗΠΑ το Φεβρουάριοκαι και στον υπόλοιπο κόσμο τον Απρίλιο, με τιμή 249 δολάρια.

Το γνωστό iPod των 10GB αποσύρεται και αντικαθίσταται απο νέα έκδοση με σκληρό 15GB. Η τιμή παραμένει πάντως ίδια. Το νέο φορητό τζουκμποξ παρουσίασε ο Στιβ Τζομπς, διευθύνων σύμβουλος της Apple, στη διάρκεια της εναρκήριας ομιλίας του στη Macworld στο Σαν Φρανσίσκο.

 

 

Η Apple παρουσίασε χτές το μικρό αδερφάκι του iPod! To iPod Mini με χωρητικότητα 4GB [~1000 τραγούδάκια!] Η τιμή πολύ προσιτή μπορώ να πω!! [250$ -- 197Euro -- 120 Λίρες Κύπρου!] :o :!: Εγώ πάντως το ερωτέυτηκα και για να ειμαι ειλικρινής μόλις βγεί θα το πάρω! :)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα θα περιμένουμε μέχρι Απρίλιο ? :worry: :cry:

Εγώ σκεφτόμουνα να παρω τον 40άρι ή το nomad jukebox αλλά είναι ακριβά...ένα απο αυτά νομίζω είναι μιά χαρά... :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Εμ... η υπομονή καλή ειναι! :p δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το διαθέτουν στην αμερική απο τώρα [ έχει λινκ στη σελίδα για να ταγοράσεις] και χρειάζονται τρεις μήνες να έρθει έδω... :worry:
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 6 Ιαν. 2004 , 23:55)

 

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως υπήρχαν χάρτες για Ελλάδα... Επίσεις δεν είχα δει αυτό το bluetooth receiver της teletype... mrmojo επικοινώνησες μαζί τους? σου είπαν τιμές?

 

 

Ναι και επίσης πήρα απάντηση και από την texmac europe που είναι οι αντιπρόσωποι της EMTAC. Αυτοί πουλάνε μόνο χονδρική, αλλιώς πρέπει να αγοράσεις από το επίσημο site της Wayfinder το bundle πακέτο τους που περιλαμβάνει το software και το gps μαζί... τα οποία βγαίνουν στα 499€...

 

Η CAT Hellas πουλάει πάλι σε πακέτο το gps μαζί με το software, το οποίο όμως software είναι μόνο για Micrososft λειτουργικά και απευθύνεται σε κατόχους PDA ή Laptop. Σε ερώτησή μου για την συμβατότητα της συσκευής με τα Symbian κινητά, η υπάλληλος που μου απάντησε ότι θεωρητικά θα επικοινωνούν (κινητό με gps, μετά από δική μου εξήγηση ότι αφού και τα 2 έχουν Bluetooth, άρα θα επικοινωνούν), αλλά δεν μου συνιστά την αγορά του, γιατί δεν μπορεί να μου το εγγυηθεί! Παρεπιπτόντως, η ελληνική εταιρεία μου απάντησε σχεδόν άμεσα και μάλιστα σε ΟΛΑ μου τα ερωτήματα.

 

Η Teletype (της οποίας το GPS εμπορεύεται η CAT Hellas) πουλάει το BT GPS της έναντι $189, αλλά πουθενά στο site της δεν αναφέρεται κάτι για συνεργασία με κινητά τηλέφωνα με Symbian όπως η EMTAC (προφανώς λόγω του ότι δεν έχουν βγάλει ακόμη το ανάλογο software).

 

Το συμπέρασμά μου είναι πάντως, ότι και οι δύο συσκευές θα επικοινωνήσουν κανονικά με το 6600 μου, αρκεί να έχω κάποια εφαρμογή η οποία να μεταφράζει τα στοιχεία που θα λαμβάνει από το GPS και να μου τα δείχνει στην οθόνη.

 

Και στους δύο αντιπροσώπους διευκρίνησα ότι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν η χαρτογράφηση, απλά ένα interface το οποίο να μου δείχνει τα "βασικά" στοιχεία μιας κοινής συσκευής GPS, όπως στίγμα, ταχύτητα και ένα υποτυπώδες route-planning...

 

Άρα τώρα είμαι στο ψάξιμο για ένα τέτοιο software... αλήθεια, το Citymaps στα settings έχει μια επιλογή "GPS->ON", τι λέτε να είναι? Αφήστε που το TOMTOM BT GPS είναι κατά πολύ ακριβότερο από αυτό της Teletype...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, πάντως, η διεύθυνση της CAT Hellas είναι:

 

Control and Advanced Technologies Hellas A.E.B.E.

 

Ζακύνθου 4

164 51 Αργυρούπολη

 

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς, μπορεί να περάσει από εκεί και να κάνει μια δοκιμή αν το επιτρέπουν... είμαι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ...!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και αυτό, αλλά σαν τηλέφωνο δεν πρέπει να "λέει" και πολλά, αφήστε που μπορώ να σκεφτώ και καμιά 799 λόγους (€ ) για να με απωθήσει...!

 

http://www.benefon.com/products/esc/

Link to comment
Share on other sites

More info...

 

Βρήκα και αυτή τη συσκευή που βγαίνει στα $149: http://www.delorme.com/earthmate/bluetooth.asp

 

όπως επίσης και αυτό το πρόγραμμα

 

http://shop.my-symbian.com/PlatformProductDetail.jsp?siteId=695&javaDevice=60Series&currency=Handango%20German&platformId=4&productType=2&productId=94318&sectionId=0&catalog=1

 

το οποίο απλά σου δείχνει στίγμα, δορυφόρους, πορεία, ταχύτητα και υψόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pininfarina ( 6 Ιαν. 2004 , 00:12)

 

ouaou ! :blink: Kai g@mo ta SpY Gadgets :D :p

 

 

Oυυυ...τι να σου πω... διακριτικοτατο... :wacko:

 

Κάνει μπαμ απο χιλιόμετρα. Πιο έυκολα κρύβεις μια μικρή κάμερα κάτω απο τα ρούχα σου, παρά αυτό το πράγμα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 8 Ιαν. 2004 , 19:42)

 

H Cat Hellas σου είπε τιμή για pda?

Εδώ κοίταξες? http://www.pocketgps.co.uk/

 

 

Αν κατάλαβα καλά εννοείς για το "πακέτο" για PDA έτσι? Όχι, δεν μου είπαν τιμή...

 

Ναι το είδα το pocketgps.co.uk... δεν βρήκα κάτι χρήσιμο, εκτός από την παρουσίαση του Wayfinder, το οποίο παρεπιπτόντως πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο GPRS για να δουλέψει σωστά... Είναι προφανέστατη η χρήση του για το περιβάλλον πόλεων...

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη για το πακετο με το bt Gps ειναι 572€+Φπα, ενω για το Cf Gps ειναι το απλο πακετο 496€+Φπα και για το Συνθετο πακετο 586€+Φπα.

Τιμες στις 15/12 και 18/12/2003 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος azeppos ( 9 Ιαν. 2004 , 07:59)

 

Η τιμη για το πακετο με το bt Gps ειναι 572€+Φπα, ενω για το Cf Gps ειναι το απλο πακετο 496€+Φπα και για το Συνθετο πακετο 586€+Φπα.

Τιμες στις 15/12 και 18/12/2003 ;)

 

 

Το μόνο που αξίζει σε αυτήν την περίπτωση, είναι ότι έχεις χάρτες Αθήνας και Θεσσαλονίκης... Κατά τα άλλα με αυτές τις τιμές "χτυπάς" άνετα ένα Garmin που να σκίζει...

 

Ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει από την Teletype...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom ( 9 Δεκ. 2003 , 20:28)

 

Υπάρχει το IR Remote και το Total IR Remote της http://www.psiloc.com που "τρέχει" όμως σε Symbian series 60 κινητά (7650, 3650, 6600 κλπ).

 

 

Ακριβώς οπως τα λέει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...