Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σιγά μην αφήσω τον εαυτό μου σε πειράματα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου θυμίζει στο big bang theory Που πήρε έναν τέτοιο εκτυπωτή ο αστροναύτης! χαχαχαχα ξόδεψε 5000 δολάρια από τον λογαριασμό της γυναίκας του δείτε το video:

 

 

ΧαχαΧαχαχαχΑχα :lol::lol:

 

Χαχαχαχα, και εγώ αυτό θυμήθηκα μόλις είδα την είδηση!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω της Logitech συνδεδεμένες με ένα netbook. Έλεγχος από απόσταση και wake up ανάλογα με την ευαισθησία της κίνησης που θα επιλέξω. Εξωτερικής χρήσης και λειτουργούν άψογα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ σε λίγες μέρες θα παραλάβω το Kobo Glo για το οποίο έχω διαβάσει τα καλύτερα και μπορώ να πω ότι φαίνεται ανώτερο από το kindle. Το παρήγγειλα από το γαλλικό fnac. Σύνολο 150 ευρώ με τα μεταφορικά (παράδοση με dhl). Το παρήγγειλα χτες, ελπίζω μέχρι την Τρίτη να το έχω στα χέρια μου. Περισσότερα όταν το παραλάβω. Επειδή διάβασα ότι αρκετοί είχαν ένα θεματάκι να παραγγείλουν από το fnac λόγω γλώσσας, έφτιαξα έναν μικρό οδηγό για να βοηθήσω όσους θελήσουν να κάνουν εκεί την παραγγελία τους και δε γνωρίζουν γαλλικά.

 

 

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ KOBO GLO ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ FNAC

 

1) Η πρώτη κίνηση που κάνουμε είναι να μεταβούμε στο site http://www.fnac.com. Θα δούμε ότι έχει κάποιες κατηγορίες προϊόντων. Αν επιλέξουμε την κατηγορία Livres, ebooks, Kobo θα δούμε ότι υπάρχει μια υποκατηγορία που ονομάζεται Liseuses Kobo. Ακριβώς κάτω από την κατηγορία αυτή θα επιλέξουμε Tous le Kobo by Fnac. Θα μας εμφανίσει μια σελίδα με όλα τα Kobo που διαθέτει το Fnac.

2) Επιλέγουμε το επιθυμητό Kobo Glo και διαλέγουμε το ajout au panier (προσθήκη στο καλάθι). Αμέσως μετά μας εμφανίζει μια οθόνη και επιλέγουμε voir mon panier (μετάβαση στο καλάθι).

3) Στο επόμενο βήμα μας εμφανίζει διάφορα αξεσουάρ που μπορούμε να προσθέσουμε στο Kobo μας. Αν προσέξουμε στα δεξιά της οθόνης υπάρχει η παραγγελία μας με το σύνολο των χρημάτων που θα πρέπει να πληρώσουμε. Προσοχή: Στην παρούσα φάση δεν έχουν προστεθεί τα μεταφορικά. Επιλέγουμε passez la commande (δηλαδή να θέσουμε την παραγγελία).

4) Οδηγούμαστε στο καλάθι μας όπου και βλέπουμε την παραγγελία μας, τα μεταφορικά (σε αυτό το σημείο βλέπουμε τα μεταφορικά για Γαλλία), κάποιες επιλογές που δεν μας ενδιαφέρουν (όπως το να βάλουμε τον κωδικό της κάρτας μέλους Fnac ή να βάλουμε κάποιο κωδικό δώρου). Στο τέλος επιλέγουμε το valider et commander (επικύρωση και παραγγελία). Προσοχή: πριν το επιλέξουμε θα πρέπει να έχουμε τικάρει το κουτάκι ακριβώς από πάνω όπου με μικρά γράμματα μας λέει ότι αποδεχόμαστε τους όρους χρήσης του site.

5) Επόμενο βήμα είναι να δημιουργήσουμε το λογαριασμό μας. Στη δεύτερη στήλη προς τα δεξιά διαλέγουμε ένα username και ένα password (προσοχή: το password πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 χαρακτήρες, χωρίς κενά και να περιλαμβάνει τουλάχιστον έναν αριθμό και ένα γράμμα), επιβεβαιώνουμε το password και επιλέγουμε creez votre compte (δημιουργία λογαριασμού).

6) Στην επόμενη σελίδα πρέπει να συμπληρώσουμε το ονοματεπώνυμό μας και την ημερομηνία γέννησης που είναι και τα μόνα απαραίτητα. Κατόπιν διαλέγουμε αν θέλουμε να λαμβάνουμε ενημερωτικά mail από το fnac σχετικά με προϊόντα και προσφορές (η δεύτερη επιλογή είναι το όχι) και επιλέγουμε το creez votre compte (δημιουργία λογαριασμού).

7) Στην επόμενη σελίδα μας ζητάει το password μας.

8) Επόμενο βήμα είναι να συμπληρώσουμε τη διεύθυνσή μας. Το πρώτο tab λέει ajouter une adress de livraison (προσθέστε τη διεύθυνση παράδοσης) και με μικρά γράμματα λέει ότι πρέπει η διεύθυνση να έχει το όνομά μας. Εκτός από διεύθυνση ζητάει κινητό και σταθερό τηλέφωνο (telephone fixe). Το τηλέφωνο πρέπει να είναι χωρίς τους κωδικούς της χώρας μας (δηλαδή της μορφής 69.......... ή 210...... ). Επιλέγουμε valider (επικύρωση).

9) Στην επόμενη σελίδα μας ζητάει να διαλέξουμε τη διεύθυνση παράδοσης (είναι προεπιλεγμένη η διεύθυνση που δηλώσαμε προηγουμένως), μας ενημερώνει για τα μεταφορικά προς Ελλάδα (15 ευρώ με DHL) και πατάμε valider et continuer (επικύρωση και συνέχεια).

10) Επόμενο βήμα είναι η πληρωμή. Στα δεξιά της σελίδας μας εμφανίζει το σύνολο της παραγγελίας μας. Στο κέντρο έχει τους διάφορους τρόπους πληρωμής. Αν θέλουμε να πληρώσουμε με paypal επιλέγουμε το paypal και κατόπιν πατάμε πάνω στο λογότυπό του. Μας μεταφέρει στη σελίδα του paypal, γίνεται η πληρωμή και κατόπιν ξαναγυρνάμε στη σελίδα του fnac όπου και μας λέει ότι η πληρωμή μας έχει επικυρωθεί (αν παρατηρήσετε στα δεξιά της σελίδας το υπόλοιπο της παραγγελίας μας έχει πλέον μηδενιστεί). Επιλέγουμε valider et commander (επικύρωση και παραγγελία). Στην επόμενη σελίδα εμφανίζεται ο αριθμός της παραγγελίας μας με τον οποίο μπορούμε να ελέγχουμε την πορεία της.

 

Με 'γεια το νέο σας γκατζετάκι!!!! Σε λίγες μέρες θα είναι στα χέρια σας!!! Αν θέλετε να ελέγχετε την πορεία της παραγγελία σας, επιλέγετε mon compte (πάνω δεξιά στην αρχική σελίδα).

 

Υ.Γ. Είναι ο πρώτος οδηγός που κάνω, οπότε παρακαλώ να συγχωρέσετε τα όποια λάθη και παραλείψεις. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτική γινόταν. Επίσης σε περίπτωση λάθους σας (π.χ. αν κατά λάθος αν αντί για ένα Kobo παραγγείλετε 3!!!) δε φέρω καμία ευθύνη. Ευχαριστώ!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα έχω ενα ασύρματο Siemens Gigaset C380 το οποίο ξαφνικά δεν μπορεί να συνδεθεί στην βάση (αναβοσβήνει το "Βάση") έχω διαβάσει όλο το manual αλλα δεν έχει οδηγίες επίλυσης τέτοιου τύπου προβλημάτων, μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει.
ΜΠΑΣΑΚΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω καινούργιο τηλέφωνο ασύρματο για το σπίτι, έχω πάροχο CYTA και router το μαύρο Pirelli. Πρέπει να πάρω VOIP τηλέφωνο ή απλό;

 

Καλησπερα

Μπορεις να παρεις και απλο.εγω εχω ενα πανασονικ και δουλευει τελεια.

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα ποια μαρκα φημιζεται για τα home cinema.σκεφτομαι να παρω ενα αλλα να ειναι καλο και να μην εχει προβληματα ηχου.για blueray 3d παντα ο λογος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ενα ασύρματο Siemens Gigaset C380 το οποίο ξαφνικά δεν μπορεί να συνδεθεί στην βάση (αναβοσβήνει το "Βάση") έχω διαβάσει όλο το manual αλλα δεν έχει οδηγίες επίλυσης τέτοιου τύπου προβλημάτων, μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει.

Κάντο μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων και δοκίμασε να το δηλώσης ξανά στην βάση

Link to comment
Share on other sites

Πόσα περίπου δίνεις?Θ ακούς κ μουσική?Αν ναι τι είδος?Σε πόσα τετραγωνικά δωμάτιο?Πόσες ίντσες τηλεόραση έχεις?

Αλλά για να σε προϊδεάσω είναι κ πόσο καλά ακούει το αυτί σου.Αλλος ικανοποιείται από συστήματα των 5000 ευρώ κ άλλος δεν καταλαβαίνει διαφορά από ένα των 500 ευρώ.(Νταξ τα παραλέω λίγο)

Σ αυτό το φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες κ από άτομα πιο πληροφορημένα από μένα. http://www.avclub.gr/forum/forum.php

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

άνοιξε τν συσκευή και κάνε factory default , με αυτή τη μέθοδο θα ανακτήσεις τα default username / password αλλα θα πρέπει να ξαναεισάγεις τις ρυθμίσεις.
www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει ποτέ για την Click & Grow; Ούτε εμείς, αλλά προφανώς η Click & Grow είναι μια εταιρία σχεδίασης έξυπνων κήπων για εσωτερικούς χώρους.

 

Η τελευταία δημιουργία τους είναι το Smart Herb Garden που έχει παρουσιαστεί και στη δημοφιλή ιστοσελίδα Kickstarter.

 

Το Smart Herb Garden δεν είναι ένα συνηθισμένος κήπος, αλλά αποτελεί ένα υψηλής τεχνολογίας φυτό με αυτόματο σύστημα ποτίσματος, που είναι ικανό να αναπτύξει πολλά διαφορετικά βότανα ταυτόχρονα. Προς το παρών η Click & Grow έχει στραφεί προς την κοινότητα του Kickstarter προκειμένου να μπορέσει να μαζέψει την χρηματοδότηση που χρειάζεται για να ξεκινήσει την μαζική παραγωγή του Smart Herb Garden.

 

Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Click & Grow, Mattias LEPP, δήλωσε: «Με το Smart Herb Garden ελπίζουμε να φέρουμε τον κόσμο ένα βήμα πιο κοντά στο βιώσιμο και αυτάρκη τρόπο ζωής. Στόχος μας είναι να παρέχουμε στους χρήστες μία εύκολη λύση κηπουρικής που είναι απλή και εύκολη στη χρήση με λογικό κόστος. «

 

Το μέσο που χρησιμοποιείται για την ανάπτυξη των φυτών βασίζεται σε ειδικά κατασκευασμένο υλικό νανοτεχνολογίας για να προμηθεύσει τις ρίζες των φυτών με ακριβώς τη σωστή ποσότητα του οξυγόνου, νερού και θρεπτικών συστατικών που απαιτούνται. Αυτό σημαίνει ότι διάφορα δυσάρεστα πράγματα όπως τα μυκητοκτόνα, εντομοκτόνα, ορμόνες ή οποιοδήποτε άλλο είδος βλαβερών ουσιών πλέον δεν χρειάζονται.

πηγή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια τι προτεινεται για αγορα ασυρματου τηλεφωνου μεχρι καμμια 150αρια ευρω?

Βασική προυποθεση η λειτουργία ECO αν και νομιζω οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα για την επιλογη του.

Ετσι και αλλιως πιο πολυ μιλαμε για gadget παρα για την χρησιμοτητα σαν σταθερο τηλεφωνο οποτε ας βαλουμε πρωτη προταιρεότητα το design

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

τι καλωδιώσεις εχεις ετοιμες??

ΟΙ αναλογικες καμερες δεν συγκρινονται με τις ip.

Οι ip εχουν αψογη εικονα χωρις πολλα πολλα. Επισης αν δεν σε ενδιαφερει η καταγραφη τις ριχνεις πανω σε ενα switch και τελος. παρακαλουθεις Live απο το κινητο. Ωστσο μπορεις να καταγραφεις αρκει να αφηνεις ενα pc ανοικτο.

 

Αν η καλωδιωση σου ειναι για αναλογικες οπως αυτες στο πακετο με dvr στο ebay τοτε ειτε θα τις ριξεις πανω σε μια dvr καρτα σε καποιο pc ειτε σε καποιο καταγραφικο. Αλλα επειδη και τα καταγραφικα ειναι παμφθηνα παρε ενα τετοιο. Στις αναλογικες με την εικονα ειναι πολυ πιθανο να χεις διαφορα θεματα . Παρεμβολες θορυβους διαφορα, Προτιμησε καποιες απο 420TVL και πανω μη συ πω 600TVL και πανω. Σε χαμηλοτερες αναλυσεις δε βλεπεις τιποτα εφοσον σε ενδιαφερει να μπορεις να διακρινεις προσωπα αριθμους πινακιδων κλπ. Αν η καλωδιωση σου ειναι με ομοαξονικο ειναι πιο πιθανο να χεις θορυβους σε μορφη κυματισμου στην εικονα ή μπαρας που κοβει βολτα. Σ αυτη τη περιπτωση μπορεις να δοκιμασεις ενα ground earth isolator για καθε καμερα ψαξε στο ebay. Επίσης για νυχτερινη ληψη στο στυλ των κινεζικων καμερων απο ebay ας εχει πανω απο 36-40 ir led για να βλεπεις στα 10 μετρα πχ απο ταρατσα προς τα κατω.

Ολα αυτα απο πρωσοπικη εμπειρια δεν ειμαι τεχνικος CCTV.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά θελω μια βοήθεια σας παρακαλω Είναι μια "φωτοτυπία" του cd ας πούμε. ... ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ;;;;; Η μια λέξει αλλα οχι να βγάλω αλοι φωτοτυπία στην ίδια ; Σας ευχαριστω:!::O:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Φωτοτυπια του cd τι ενοεις?Την ετικετα που εχει το cd μπροστα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επίσης, για έναν φίλο που είπε πιο πάνω (και παλαιότερα ότι κάνει firmware upgrade μέσω δικτύου, είναι λάθος. Ενώ την έχει την επιλογή στο menu, σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία. Πρέπει να κάνεις firmware upgrade από usb

 

μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω usb????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα κατεληξα σε αυτη.http://www.ebay.com/itm/600TVL-36Leds-Blue-IR-Bullet-WeatherProof-CCTV-Outdoor-Day-Night-Camera-6mm-/181092323685?pt=US_Security_Cameras&hash=item2a29f19165

Βρηκα καταγραφικο απο φιλο τζαμπα και η δουλεια μου εγινε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω το πολυμηχανημα HP c4280 Photosmart.Eτσι ξαφνικα μου βγαζει συνεχεια το μυνημα: εμπλοκη χαρτιου.Χωρις να εχει τιποτα μεσα.Λετε να φταινε τα μελανια;Εχω αλλαξει το ασπρομαυρο πριν καιρο.Το εγχρωμο το αφησα το ιδιο.Αλλα απο τοτε εχω κανει ομως εκτυπωσεις.Ετσι ξαφνικα μου το εκανε τωρα.Απεγκατεστησα και ξανα εγκατεστησα το λογισμικο του αλλα τιποτα.

Και hard reset εκανα και καθαρισμα,αλλα συνεχως μου βγαζει το εμπλοκη χαρτιου.Αυτα τα ακολουθησα μεσω βιντεο youtube.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

τα μελανια ειναι τα 300αρια;

Οταν λες φιλε 300αρια τι ενοεις;Της hp ειναι για 200 φυλλα.Απλα εχω αλλαξει μονο το μαυρο για οικονομια οπως μου ειπαν.Με αυτο τον τροπο εχω κανει εκτυπωσεις ομως.Το εγχρωμο το εχω κανα χρονο πανω.

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει και να μην το βλέπεις. Εγώ έβγαλα την κασέτα σε ένα άλλο ΗΡ που έχουμε στο γραφείο και ήταν πίσω από την κασέτα. Από πάνω που το άνοιγα δεν έβλεπα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για ένα media player έτσι ώστε να ''απεγκλωβίσω'' το Laptop απο τη τηλεόραση που το έχω μόνο για να βλέπω ταινίες μέσω σκληρού δίσκου.

Θα ήθελα να παίζει όλα τα format video/ήχου και έχω δει τα παρακάτω 2 μηχανήματα:

http://www.websupplies.gr/el/product/39363131383937/ProductDetails.aspx

http://e-smartbuy.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=2077&category_id=316&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=77

 

Είμαι εξοικειωμένος με το android, αλλά δε ξέρω αν προσφέρει κάτι περισσότερο/λιγότερο απο έναν media player κι έτσι θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

 

Γνωρίζει λοιπόν κάποιος ποια είναι τα +/- σε κάθε περίπτωση?

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

H βασικη διαφορα μεταξυ ενος media player και ενος smart tv box ειναι οτι με το 2ο εκτος απο αναπαραγωγη αρχειων μπορεις και να μπαινεις και στο internet,να σερφαρεις,να βλεπεις βιντεο του youtube στην τηλεοραση,να τρεχεις εφαρμογες και γενικα να κανεις οτι θα μπορουσες να κανεις σε μια samsung smart tv.Το smart tv box με αλλα λογια ειναι media player+κατι παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...