Jump to content

Επιλέγοντας τηλεφωνική συσκευή VoIP


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι υπαρχει μοντελο που λειτουργει μεσω Skype με κλειστο υπολογιστή?????

 

ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. αν εχεις κλειστο τον υπολογιστη σου δεν εχεις προσβαση Πουθενα

πΙστευω οτι μετα απ ολες τις παντησεις των φιλων καταλαβαινεις πως αυτο που ειπες ειναι λαθος..και απο εμενα και παλι λιοπον..με τις λιγες γνωσεις που εχω στο συγκεκριμενο θεμα...και βεβαια μπορεις ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΠΟΙΗΣΕΙς ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ san VOIP..:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να σου πω την αλήθεια... απο τότε που ανακάλυψα το sip και τις δωρεάν κλήσεις προς σταθερά Ελλάδας κ Ευρώπης και μάλιστα σε ποιότητα ήχου πολύ καλύτερη απο το skype , εγκατέληψα οτιδήποτε έχει να κάνει με skype.

Ειδικά με το ppc, όπου έχω wifi ιντερνετ έχω και δωρεάν τηλεφωνία (και με νούμερο εισερχόμενων κλήσεων). Ηδη σκέφτομαι να βάλω το DualPhone στο πατάρι!

Για το μονο λογο που θελω να εχω συσκευη για Slype ειναι γιατι εω αρκετους φιλοθυς εκει!

αλλιως δεν νομιζω οτι αξιζει..προπαντων θελω μια καλη και αηιοπιστη ασυρματη συσκευη kai πιστευ αρχικα πως η Siemens ειναι...ακομα το πιστευω απλα αυτο με το SIP προτοκολλο μαλλον αθα με δυσκολεψει....ιωςσ να προτιμισω το Siemens και να το αφησω to skype/.

μιαακομη ερωτηση..ειδα οτι λες για τα Dualphones οτιειανι συμβαρτα με skype... ειανι συμνβατα με αλλους παροχες?

εσυ ποιο τηλ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Επίσημα κι απο την ίδια την εταιρία... οτιδήποτε άλλο δεν βρείς εκεί να έχεις επιφυλάξεις εαν θα σου είναι πλήρως συμβατό με το skype.

Ειδικά εάν ψάχνεις στο ebay, θα βρείς άπειρα usb phones που δεν είναι πιστοποιημένα αλλά τους έχουν κολλήσει το λογότυπο skype. Είχα αγοράσει ένα φθηνό απο hong kong αλλά δεν ήταν πλήρως συμβατό.

Είχε όμως ΠΑΡΑ πολύ καλή ποιότητα ήχου και το χρησιμοποιώ για το msn, skype και οτιδήποτε άλλο θέλει επικοινωνία μιας και αναγνωρίζεται ως καρτα ήχου.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το dualphone, είναι πλήρως συμβατό με skype. Δεν χρειάζεται να βρίσκομαι μπροστά στο pc, παρα μόνον όταν κάποιος μου στέλνει γραπτό μήνυμα. Εαν θελήσω μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα αλλά ώς κάρτα ήχου. Δηλαδη μόνο το ακουστικο και το μικρόφωνο. Κανένα άλλο integration.

Το μόνο αρνητικό είναι οτι η διάρκεια της μπαταρίας είναι πάρα πολύ μικρή και δεν έχει ένδειξη ωστε να ξέρεις πόσος χρόνος ομιλίας σου μένει. Δεν έχει κι ένδειξη σήματος. Και φυσικά πρέπει να είναι το pc πάντα ανοιχτό (μόνο για χρήση skype)

 

Το θετικό είναι οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με την γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς να είναι το pc ανοιχτό).

Να προσθέσεις επιπλέον ακουστικά dualphone στην βάση και φυσικά να έχεις Skype οπουδήποτε έχεις εμβέλεια.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το dualphone, είναι πλήρως συμβατό με skype. Δεν χρειάζεται να βρίσκομαι μπροστά στο pc, παρα μόνον όταν κάποιος μου στέλνει γραπτό μήνυμα. Εαν θελήσω μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα αλλά ώς κάρτα ήχου. Δηλαδη μόνο το ακουστικο και το μικρόφωνο. Κανένα άλλο integration.

Το μόνο αρνητικό είναι οτι η διάρκεια της μπαταρίας είναι πάρα πολύ μικρή και δεν έχει ένδειξη ωστε να ξέρεις πόσος χρόνος ομιλίας σου μένει. Δεν έχει κι ένδειξη σήματος. Και φυσικά πρέπει να είναι το pc πάντα ανοιχτό (μόνο για χρήση skype)

 

Το θετικό είναι οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με την γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς να είναι το pc ανοιχτό).

Να προσθέσεις επιπλέον ακουστικά dualphone στην βάση και φυσικά να έχεις Skype οπουδήποτε έχεις εμβέλεια.

Γεια χαρα φιλε μου και παλι

απο το σιτε που μου στεσιλες ειδα ορισμενα τηλεφωνα κι δεν εκανα kai poly megalo scroll αλλα βρξλκα αυτο εδω

 

http://gizmodo.com/gadgets/wireless/linksys-cit300-dualmode-skypelandline-phone-handson-194040.php

τιθ λες?

θα ειναι συμβατο με skytpe, msn και αλλα γνωστα VOIP?

Link to comment
Share on other sites

με μια αναζήτηση στο forum.skype.com δεν βρήκα κάτι αρνητικό για το συγκεκριμένο μοντέλο...

Απ'οτι διάβασα είναι skype ασύρματο... αλλά για msn κτλ κτλ φαντάζομαι πως θα το χρησιμοποιείς για να ακούς και μιλάς, δεν νομίζω να μπορείς να διαχειρίζεσαι τις επαφές ή να βλέπεις ποιος είναι Online/offline (παρα μόνον στο skype).

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

με μια αναζήτηση στο forum.skype.com δεν βρήκα κάτι αρνητικό για το συγκεκριμένο μοντέλο...

 

Το αρνητικό του συγκεκριμένο μοντέλου (και όλων αυτών που έχουν θύρα USB) είναι ότι πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής ώστε να δουλέψουν. Και επίσης χρησιμοποιεί resources του υπολογιστή καθ'όλη τη διάρκεια της κλήσης. Ενώ όλα αυτά που συνδέονται με ethernet απευθείας με το Internet δεν χρειάζονται υπολογιστή και είναι αυτόνομα.

Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικό του συγκεκριμένο μοντέλου (και όλων αυτών που έχουν θύρα USB) είναι ότι πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής ώστε να δουλέψουν. Και επίσης χρησιμοποιεί resources του υπολογιστή καθ'όλη τη διάρκεια της κλήσης. Ενώ όλα αυτά που συνδέονται με ethernet απευθείας με το Internet δεν χρειάζονται υπολογιστή και είναι αυτόνομα.

Ναι οντως θα πρεπει να ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης...τελικα βρηκα παλι απο την ιδια σελιδα του skype ειδικη κατηγορια για ασυρματα τηλεφωνα που λειτουργουν με το συγκεκριμενο προγραμμα χωρι τον υπολογιστη ανοιχτο..παραθετω ενα λινκ απλα το τηλεφωνο ειαι λιγακι..ακριβουτσικο:( δεν ξερω εαν σαν συσκευη συμβατικων τηλεφνηματων ειανι καλο..αλλιως..μου φενεται αρκετα καλο!

Netgear

τα φωτα σας guys and girls!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως θα πρεπει να ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης...τελικα βρηκα παλι απο την ιδια σελιδα του skype ειδικη κατηγορια για ασυρματα τηλεφωνα που λειτουργουν με το συγκεκριμενο προγραμμα χωρι τον υπολογιστη ανοιχτο..παραθετω ενα λινκ απλα το τηλεφωνο ειαι λιγακι..ακριβουτσικο:( δεν ξερω εαν σαν συσκευη συμβατικων τηλεφνηματων ειανι καλο..αλλιως..μου φενεται αρκετα καλο!

Netgear

 

 

Προσοχή, το Netgear SPH200D που έδωσες παραπάνω στο link δεν συνδέεται και με απλή τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ αλλά δουλεύει μόνο με Skype. Ενώ τα 3 παρακάτω δουλεύουν είτε με Skype είτε σαν κοινό ασύρματο:

 

Philips 841 review

Dualphone 3088 review

Linksys CIT400 review (και εδώ τα σχόλια των πελατών στο τέλος της σελίδας)

 

Η γνώμη μου είναι, επειδή τα συγκεκριμένα ασύρματα είναι ακριβά, μόνο αν χρειάζεσαι πολύ να έχεις ασύρματο Skype να τα πάρεις.

 

Αλλιώς με ένα ethernet ATA + οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή χρησιμοποιείς όποιονδήποτε SIP provider για χαμηλότερες χρεώσεις προς σταθερά τηλέφωνα παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, το Netgear SPH200D που έδωσες παραπάνω στο link δεν συνδέεται και με απλή τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ αλλά δουλεύει μόνο με Skype. Ενώ τα 3 παρακάτω δουλεύουν είτε με Skype είτε σαν κοινό ασύρματο:

 

Philips 841 review

Dualphone 3088 review

Linksys CIT400 review (τα σχόλια των πελατών στο τέλος της σελίδας)

 

Η γνώμη μου είναι, επειδή τα συγκεκριμένα ασύρματα είναι ακριβά, μόνο αν χρειάζεσαι πολύ να έχεις ασύρματο Skype να τα πάρεις.

 

Αλλιώς με ένα ethernet ATA + οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή χρησιμοποιείς όποιονδήποτε SIP provider για χαμηλότερες χρεώσεις προς σταθερά τηλέφωνα παγκοσμίως.

ευχαριστω πολυ για τηγν γρηγορη απαντηση φιλε μου..

ειαμι ακοαμ μπερδεμενος πολυ..με τα πρωτοκολλα με την συμβατοτητα τιμες...μοντελα..αντε να δω τι ακρη θα βγαλω!

τελοςπαντων να σται ολοι καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατι υπαρχει μοντελο που λειτουργει μεσω Skype με κλειστο υπολογιστή?????

 

ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. αν εχεις κλειστο τον υπολογιστη σου δεν εχεις προσβαση Πουθενα

 

ΚΑΛΗΠΕΡΑ ΜΕ SIP ΓΙΝΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποιο είναι το καλύτερο VoIP τηλέφωνο αυτή τη στιγμή στην αγορά και μετά το επόμενο και μετά το επόμενο?? Που να έχει όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά

1) Συνδεσιμότητα ΟΤΕ και VoIP

2) Χωρίς υπολογιστή

και όλα τα καλά.... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με 15 ευρώ παραπάνω παίρνεις το SIEMENS GIGASET S450IP που σου δίνει την δυνατότητα να έχεις 6 λογαριασμούς ταυτόχρονα με κλειστό τον υπολογιστή σου, σε αντίθεση με το C450IP που δέχεται ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ...;););)

 

Προσωπικά το έχω πάρει και είμαι κατενθουσιασμένος....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

SIEMENS GIGASET S450IP

καλησπέρα παιδιά το εν λόγω τηλέφωνο ειναι συμβατό με voipdiscount ?? είναι πολύ σημαντικό να ξέρω την απάντηση πριν το αγοράσω

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

S675 IP

 

http://www.technixx.gr/detail.jsp;jsessionid=2395341C05088EFF51AB57315F9CAE96?gruppe=974533

 

σήμερα το τσίμπησα και φορτίζει αυτή τη στιγμή

 

πάντως το συγκεκριμένο κατάστημα πρέπει να κάνει παραεισαγωγή γιατί όλα είναι στα Γερμανικά (κουτί, οδηγίες, κλπ) αλλά ευτυχώς υπάρχει και online το manual

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί κάποιος να προτείνει και κάποιο ενσύρματο με dual λειτουργία (και IP και γραμμή ΟΤΕ) με καλή ανοικτή ακρόαση?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γιατι υπαρχει μοντελο που λειτουργει μεσω Skype με κλειστο υπολογιστή?????

 

ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. αν εχεις κλειστο τον υπολογιστη σου δεν εχεις προσβαση Πουθενα

Υπάρχουν πολλά προίόντα voip που δεν χρειάζονται τον υπολογιστή. Για παράδειγμα μπες στο http://www.onevoip.gr και θα βρεις όλες τις κατηγορίες τηλεφώνων για voip με ή χωρίς Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...