Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφου εκανες hard format στο τηλεφωνο κανε και ενα format στην καρτα μνημης (στα 8gb δηλαδη).

 

Ψάχνοντας βρήκα κάποια λύση ακολουθόντας αυτό: http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=swupdate&message.id=51902#M51902

και σβήνοντας τα δύο αρχεία με themes που είχα βάλει, σταμάτησε επιτέλους το ενοχλητικό αυτό μήνυμα!!:)

Δεν σταματάω όμως εκεί μιά και πάω να κάνω format στην κάρτα, όπως λέει και ο alexclone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αφου εκανες hard format στο τηλεφωνο κανε και ενα format στην καρτα μνημης (στα 8gb δηλαδη).

Έγραψα το παραπάνω γιατι το Ν95-8Gb δεν έχει κάρτα μνήμης αλλά τα 8Gb είναι ενσωματωμένα στο τηλέφωνο κι επειδή δεν έχω πιάσει κάποιο Ν95-8Gb στα χέρια μου κι ο roxy αναφέρει πως κάνει hard format στο κινητό αλλά δεν ξέρω αν σβήνει και τα 8γίγα ή συμπεριφέρεται σε αυτά τα 8γιγα σαν κάποια εικονική κάρτα μνήμης και θέλει ξεχωριστό format και σ εκείνο το σημείο της μνήμης. Έθεσα ένα ερώτημα στον roxy που ίσως να τον βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση, φιλος εχει το n95 8giga το εχει αγορασει απο Αγγλια και θελει να περασει Ελληνικη γλωσσα, υπαρχει τροπος; και αν ναι πως;
Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση, φιλος εχει το n95 8giga το εχει αγορασει απο Αγγλια και θελει να περασει Ελληνικη γλωσσα, υπαρχει τροπος; και αν ναι πως;

 

Aν δεις το λεει στο FAQ..:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα το παραπάνω γιατι το Ν95-8Gb δεν έχει κάρτα μνήμης αλλά τα 8Gb είναι ενσωματωμένα στο τηλέφωνο κι επειδή δεν έχω πιάσει κάποιο Ν95-8Gb στα χέρια μου κι ο roxy αναφέρει πως κάνει hard format στο κινητό αλλά δεν ξέρω αν σβήνει και τα 8γίγα ή συμπεριφέρεται σε αυτά τα 8γιγα σαν κάποια εικονική κάρτα μνήμης και θέλει ξεχωριστό format και σ εκείνο το σημείο της μνήμης. Έθεσα ένα ερώτημα στον roxy που ίσως να τον βοηθούσε.

Υπάρχει στα -- ΕΡΓΑΛΕΙΑ--ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ--ΜΝΗΜΗ εντολή για format της μνήμης (δεν είναι εικονική - απλά είναι ενσωματωμένη), το οποίο και έκανα.

Τώρα θέλω να ρωτήσω τους φίλους κατόχους του Ν95 8g. Κατέβασα ένα αρχείο από την θυρίδα που ρύθμισα να βλέπει τα email μου - Gmail συγκεκριμένα. Το αρχείο αυτό είναι αρχείο κειμένου (κατάληξη txt) και στον υπολογιστή ανοίγει κανονικά, αλλά στο τηλέφωνο ανοίγει στην κορακική γλώσσα (δηλ. κάτι σαν κινέζικα...):mad: Επέλεξα την ελληνική γλώσσα φυσικά όταν πήγα να το ανοίξω.(αλλά και στα αγγλικά να ζητήσω, πάλι ακαταλαβίστικα βγάζει). Προφανώς κάτι έχει να κάνει με τα fonts μάλλον.....:!:

Τι κάνουμε εκτός από υπομονή?

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με τη κωδικοποίηση.

Το κινητό υποστηρίζει Unicode.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με τη κωδικοποίηση.

Το κινητό υποστηρίζει Unicode.

 

Ευχαριστώ Itchrist86 για την παράθεση σου, αλλά αν μπορούσες να γίνεις πιό κατατοπιστικός. :O

Μπορώ να κάνω κάτι ή φταίει το αρχείο ?(από αυτό που μπορώ να καταλάβω, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Itchrist86 για την παράθεση σου, αλλά αν μπορούσες να γίνεις πιό κατατοπιστικός. :O

Μπορώ να κάνω κάτι ή φταίει το αρχείο ?(από αυτό που μπορώ να καταλάβω, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου)

Θα πρέπει πριν περάσεις το txt αρχείο στο κινητό σου να σιγουρευτείς ότι το έχεις αποθηκεύσει με enconding ως Unicode, έτσι ώστε να το διαβάζει σωστά το κινητό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πριν περάσεις το txt αρχείο στο κινητό σου να σιγουρευτείς ότι το έχεις αποθηκεύσει με enconding ως Unicode, έτσι ώστε να το διαβάζει σωστά το κινητό σου.

Ωραία θα ήταν όλα αυτά αν υπήρχε τέτοια επιλογή, μιά και από ότι βλέπω όταν πάω να αποθηκεύσω ένα αρχείο υπάρχουν μόνο οι εξής επιλογές:

Ανοιγμα

Αποθήκευση

Αποστολή

βοηθεια

έξοδος

Που μπορώ να σιγουρευτώ ότι θα αποθηκευτεί με enconding ως Unicode ???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το φτιάξεις από τον υπολογιστή σου. Θα ανοίξεις το αρχείο και θα επιλέξεις Αποθήκευση ως. Εκεί, θα επιλέξεις και την κωδικοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το φτιάξεις από τον υπολογιστή σου. Θα ανοίξεις το αρχείο και θα επιλέξεις Αποθήκευση ως. Εκεί, θα επιλέξεις και την κωδικοποίηση.

Ευχαριστώ,

αυτό όμως σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να χρησιμοποιώ p.c ? :confused:

Η κρατάει τις ρυθμίσεις για κάθε txt σε unicode?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

αυτό όμως σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να χρησιμοποιώ p.c ? :confused:

Η κρατάει τις ρυθμίσεις για κάθε txt σε unicode?

Αυτό θα το κάνεις σε κάθε αρχείο που θες να περάσεις στο κινητό σου. Δεν μένει μόνιμα η επιλογή στο enconding.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όμως είναι όταν δεν έχεις pc και είσαι έξω δεν μπορείς να δείς τα attacments παρά μόνο όταν βρείς κάποιο pc με pcsuite. Υπάρχει κάποια λύση χωρίς την χρήση pc να δεις τα attacment σου στο δρόμο κανονικά και όχι ιερογλυφικά??? Μάλλον όχι ε??!!
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πάω σε ένα νόκια σοπ και να μου αλλάξουν τα κουμπάκια και το καπάκι της μπαταρίας από το ν95 μου;ή χρειάζεται να αλλάξω όλη την πρόσοψη;και πόσο κοστίζει μια τέτοια δουλειά;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα αλλάζουν.

Το καπάκι αλλάζει πανεύκολα. Κανά 5€ θα σου πάρουν πιστεύω.

Τα κουμπάκια δεν ξέρω πόσο τα χρεώνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όλα αλλάζουν.

Το καπάκι αλλάζει πανεύκολα. Κανά 5€ θα σου πάρουν πιστεύω.

Τα κουμπάκια δεν ξέρω πόσο τα χρεώνουν.

 

μάλιστα...η μαύρη πρόσοψη του 8gb ταιριάζει επειδή το προτιμάω μαύρο;:p

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...η μαύρη πρόσοψη του 8gb ταιριάζει επειδή το προτιμάω μαύρο;:p

Όχι δεν ταιριάζει, γιατί έχουν διαφορετικό μέγεθος στα πλήκτρα και την οθόνη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και χρονια πολλά σε όλους στο forum.Μια ερώτηση ήθελα να κάνω.Άνοιξα το Nokia Software Updater και λέει οτι υπάρχει μια νεώτερη έκδοση.Πήγα στην σελίδα της NOKIA, έβαλα το μοντέλο (Nokia n 95 8G)και τα Ελληνικά αλλά δεν κατεβαίνει.Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Έχει πρόβλημα η σελιδα; Σας ευχαριστω και του χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλά σε όλους στο forum.Μια ερώτηση ήθελα να κάνω.Άνοιξα το Nokia Software Updater και λέει οτι υπάρχει μια νεώτερη έκδοση.Πήγα στην σελίδα της NOKIA, έβαλα το μοντέλο (Nokia n 95 8G)και τα Ελληνικά αλλά δεν κατεβαίνει.Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Έχει πρόβλημα η σελιδα; Σας ευχαριστω και του χρόνου.

 

Δε την κατεβάζεις από τη σελίδα της Nokia την αναβάθμιση αλλά μέσα από το Nokia Software updater

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δε την κατεβάζεις από τη σελίδα της Nokia την αναβάθμιση αλλά μέσα από το Nokia Software updater

Το ξέρω και σε ευχαριστώ πολύ, αλλα για κάποιο λόγο δεν μου κατεβαίνει απο εκεί. Παω στην σελίδα της NOKIA και το κατεβάζω, αλλά αυτές τις μέρες δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ποιο είναι το τελευταίο firmware για το Nokia N95 8gb?

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stendor.

 

Μια άλλη ερώτηση:

 

Παρατήρησα ότι κατά την διάρκεια που τραβάω βίντεο βγάζει στην οθόνη μια κάθετη γαλανή γραμμή, όχι συνεχεία κάπου κάπου όταν ο ήλιος ήταν κόντρα.

 

Τι φταίει?

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Διάβασα αρκετές σελίδες του θέματος και θα ήθελα οι σχετικοί να με ενημερώσετε για το θέμα των μαϊμού N95 8GB.

Με ποιο τρόπο μπορούμε να καταλάβουμε σίγουρα ότι ένα κινητό είναι αυθεντικό της Nokia;

1. Με *#0000# εμφανίζονται οι πληροφορίες του κινητού. Όμως πολλοί αναφέρατε ότι ακόμα και στα κινέζικα λειτουργεί ο κωδικός αυτός και εμφανίζονται και πληροφορίες.

2. Αν βγάλω τη μπαταρία και δω το "Made in..."; Παίζει και τα κινέζικα να γράφουν in Finland;

3. Μήπως τελικά η αναζήτηση στο μενού του σχετικού εικονιδίου για GPS να είναι η πιο αξιόπιστη λύση;

 

Σκέφτομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο και όπως καταλαβαίνετε θέλω να βρω έναν σίγουρο τρόπο να διαπιστώσω άμεσα και σε λίγο χρόνο τη γνησιότητα του κινητού.

Το εικονίδιο για GPS σε πιο μενού/ φάκελο του μενού βρίσκεται;

 

Ευχαριστώ :)

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο άμεσο είναι να έχεις μαζί σου κάποιον που να γνωρίζει καλά από κινητά S60 ώστε να διακρίνει αμέσως αν πρόκειται για μαϊμού, από διάφορα σημεία του γραφικού περιβάλλοντος.

Πέρα από αυτό μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιο Nokia Shop και αναφέροντας imei (*#06#) να σου πουν αν είναι πραγματικό, από ποια χώρα προέρχεται κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...