Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ πως δεν είναι πραγματική συσκευή Nokia, αλλά κινέζικος κλώνος της.

Επειδή μοιάζει πολύ με το πραγματικό N95 8gb, δεν σημαίνει πως είναι το ίδιο.

Όπως βλέπεις και μόνος σου, έχουν φτάσει στο σημείο να προσπαθούν να αντιγράψουν και το UI.

Αμαν κανουν και τετοια η κινεζοι:mad::mad:

παντως οπτικα και σε βαρος μου φαινεται κανονικο

Παντος ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!:(:(:(:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

Oντως φαίνεται περίεργο στο UI... Μάλλον είναι μούφα αλλά πως μπορεί κάποιος να πέσει σε μούφα..?

Link to comment
Share on other sites

Oντως φαίνεται περίεργο στο UI... Μάλλον είναι μούφα αλλά πως μπορεί κάποιος να πέσει σε μούφα..?
Δεν είναι δύσκολο, κυκλοφορούν αβέρτα στο ebay :ninja:. Μεγάλη προσοχή λοιπόν... :!:
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανενα φιλο που να το εχει

Οταν λες μαιμου τι εννοεις

Πως μπορει να γινεται αυτο

 

Όπως εξήγησα και πιο πάνω..

Έτυχε φίλος να πάρει στα χέρια του το εν λόγω κινητό σε τιμή

ευκαιρία.. Μου παραπονέθηκε πάντως για το interface οπότε

και του ζήτησα να μου το δώσει να το δω. Όντως σε βάρος

έμοιαζε πολύ με το δικό μου. Είχε όμως μια μικροδιαφορά στο

πίσω μέρος εκεί που βρίσκεται η κάμερα. Επίσης στο σημείο που

συνδέεται το mini usb είχε διαφορά από το δικό μου.

Το interface όμως ηταν αλλόκοτο!

Λείπανε πολλά πράγματα από το menu και όταν έβγαλα και τη

μπαταρία στην ετικέτα είδα διαφορές στη διατύπωση.. Το show

όμως ξεκίνησε όταν προσπάθησα να του κάνω firmware update

μια και ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν πρόκειται απλά για testing device

που ίσως να διαφοροποιούνταν από την τελική έκδοση που βγήκε

στα μαγαζιά.. Δεν σταματούσε με τίποτα να κάνει restart! Όπως

καταλαβαίνεις του είπα να το γυρίσει πίσω και να πάρει το κινητό του πίσω

(ξέχασα να πω πως το έκανε ανταλλαγή με ένα Sony Ericsson της πλάκας

που όμως απεδείχθη κλάσεις ανώτερο).

Αυτά από μένα και προσοχή στους Κινέζους! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι κινεζικες μουφες δεν εχουν ουτε wifi kai gps

 

Αυτο που λεει ο pittas απο πανω νομιζω ειναι απο τα πιο κραυγαλεα (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) για να υποψιαστεις το "κακο".

Επισης και η καμερες τους, απ'οσο ξερω, δεν φτανουν με τιποτα τα 5 megapixels.. ειδικα η ποιοτητα των fotos..

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές αυτές σε τίποτα δεν θυμίζουν την γνήσια συσκευή πέρα της εμφάνισης. Μόνο κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το series 60 μπορεί να την πατήσει και να την περάσει για συσκευή της Nokia. H αγορά online, είναι ριψοκίνδυνη αν κάποιος έχει αμφιβολίες για την καταγωγή της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια παιδια, εχω μια απορια εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω..

 

Το Ν95 8gb, ειναι καλο οσον αφορα το "σημα" του?? Πιανει/Εχει καλο σημα σε γενικες γραμμες?? Ειστε ικανοποιημενοι??

 

Γιατι και το sar του δεν ειναι υψηλο. (λογικα πρεπει να συνδεονται αυτα τα δυο, ε?)

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

Βαράει πολύ ρόλο το Sar... Σε σημεία που δεν είχα με τίποτα σήμα με το Ν82 έχω σήμα...

Απλά όταν έχει όριο το 0.60W/k Max τότε είναι πιο δύσκολο σε κάποια μέρη να πιάσει σήμα από όσο ένα με 1W/k, δεν ξέρω άμα έχει λιγότερο αλλά αν είναι λιγότερο θα είναι μειωμένη η απόδοση σε μέρη με ελάχιστο σήμα...

 

Αλλά..

Οι κινητές τηλεφωνίες πλέον έχουνε βάλει τόσες κεραίες που σπάνια θα τύχει να πας κάπου και να μην έχεις σήμα... Εκτός αν είσαι σε βουνά και πλαγιές... (ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ..)

Τώρα λογικά το Ν95 θα έχει σε σημείο ικανοποιητικό σήμα... Όπως τα περισσότερα κινητά..

 

Αλλά παίζει ρόλο η εκπομπή SAR σε ένα κινητό... Η ακτινοβολία που δεχόμαστε έχει επιπτώσεις στα εγκεφαλικά κύτταρα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινόμενο με Ν73, Κ800i και Qtek S200 δοκιμασμένο στο μαγαζί που δουλεύω που είναι άσχημο όσον αφορά το σήμα, είναι καλύτερο και από τα 3.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το σήμα.:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους , μολις ανοιξα το nokia pc suite γιατι ηθελα να το συνδεσω με το κινητο και μου ειπε οτι υπαρχει νεα εκδοση την οποια εγκατεστησα κανονικα ...

 

η απορια μου ειναι η εξης :

 

μου ζητησε να εγκατασταθει στο κινητο το Contacts Groups DS Plugin ... τι ειναι αυτο (καλα να μου πεις ξερεις τι ειναι και ολα τα αλλα που εχει στην διαχειρηση εφαρμογων ? ξερω οτι αυτα μπηκαν με αναβαθμιση του κινητου )

 

σε τι χρησιμευει λοιπον το plugin που μπηκε στο κινητο μου με την νεα εκδοση του nokia pc suite ? και αν δηλαδη δεν ηθελα να το περασει τι προβληματα θα υπηρχαν και πως μπορουσα να το προσθεσω μετα , οπως επισης αν τυχαια το διαγραψω πως το ξαναπερναω( η ιδια ερωτηση μου ισχυει και για ολα αυτα που εχει περασμενα το κινητο στην διαχειρηση αρχειων και ειναι εγκατεστημενα στην μνημη του κινητου)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι 2 pixel που τρεμοπαίζουν (δεν ξέρω αν λέγονται καμένα ή κάπως αλλιώς), ίσως να μην είναι θέμα λογισμικού.

 

Ίσως κάποιο άλλο εσωτερικό πάνελ έχει τα καμμένα pixel. Δεν ξέρω πολλά από φωτογραφικές μηχανές :wacko:

 

Απλά φαντάζομαι πως τα pixel δεν έχουν να κάνουν με τον φακό, γιατί στις φωτογραφίες -όταν τις μεταφέρω στον υπολογιστή- δεν φαίνεται.

 

Βέβαια ενδέχεται να μην φαίνεται λόγω της ανάλυσης των 5mp. Σαν να ψάχνεις βελόνα στα άχυρα.

 

Επίσης να παρατηρήσω πως πρέπει να είναι σκοτεινό το δωμάτιο για να φανούν τα καμένα pixel. Σε φωτισμένα δωμάτια δεν φαίνεται τίποτα.

πριν απο λιγο καιρο το πηρα κ εγω και αντιμετωπισα το προβλημα με το pixel αλλα μου το αλλαξαν στο media απο όπου το ειχα αγορασει.τωρα εχω αλλο προβλημα στην καμερα οπου φαινεται να ειναι καμενο pixel αλλα οταν κανω zoom ερχεται πιο κοντα πρατηρησα κατι σαν σκουπιδακι στον φακο και το πηγα πηγα σε nokia club και μετα απο 1 εβδομαδα ακομα περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο καιρο το πηρα κ εγω και αντιμετωπισα το προβλημα με το pixel αλλα μου το αλλαξαν στο media απο όπου το ειχα αγορασει.τωρα εχω αλλο προβλημα στην καμερα οπου φαινεται να ειναι καμενο pixel αλλα οταν κανω zoom ερχεται πιο κοντα πρατηρησα κατι σαν σκουπιδακι στον φακο και το πηγα πηγα σε nokia club και μετα απο 1 εβδομαδα ακομα περιμενω.

 

Απάντησα σε παρόμοια ερώτηση και σε άλλο φίλο. Φαίνεται πως είναι στάνταρ σε όλα τα Ν95 8γιγα καθώς και το δικό μου έχει το ίδιο πράγμα. όταν κάνεις ζουμ ιν δεν φαίνεται και απ'ότι έχω παρατηρήσει δεν αποτυπώνεται στις φωτό οπότε εμένα δεν με πειράζει. Σε νόκια που το είχα πάει θα μου το έκαναν αφού είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά δεν ήθελα να το αποχωρηστώ ούτε λεπτό. My precious....

Δες στη σελίδα 251 το post 3754 και τα επόμενα 2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2627545#post2627545

Link to comment
Share on other sites

Βαράει πολύ ρόλο το Sar... Σε σημεία που δεν είχα με τίποτα σήμα με το Ν82 έχω σήμα...

Απλά όταν έχει όριο το 0.60W/k Max τότε είναι πιο δύσκολο σε κάποια μέρη να πιάσει σήμα από όσο ένα με 1W/k, δεν ξέρω άμα έχει λιγότερο αλλά αν είναι λιγότερο θα είναι μειωμένη η απόδοση σε μέρη με ελάχιστο σήμα...

 

Αλλά..

Οι κινητές τηλεφωνίες πλέον έχουνε βάλει τόσες κεραίες που σπάνια θα τύχει να πας κάπου και να μην έχεις σήμα... Εκτός αν είσαι σε βουνά και πλαγιές... (ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ..)

Τώρα λογικά το Ν95 θα έχει σε σημείο ικανοποιητικό σήμα... Όπως τα περισσότερα κινητά..

 

Αλλά παίζει ρόλο η εκπομπή SAR σε ένα κινητό... Η ακτινοβολία που δεχόμαστε έχει επιπτώσεις στα εγκεφαλικά κύτταρα κτλ..

 

Συγκρινόμενο με Ν73, Κ800i και Qtek S200 δοκιμασμένο στο μαγαζί που δουλεύω που είναι άσχημο όσον αφορά το σήμα, είναι καλύτερο και από τα 3.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το σήμα.:)

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. ;) Το ειχα πολυ περιεργια.

 

Παντως, γενικα προτιμω τα χαμηλοτερα SAR και ειναι παντα ενα απο τα χαρακτηριστικα που κοιταω σε ενα κινητο.

 

Τωρα.. ετυχε και πηγα στο Ν82..

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια παιδια, εχω μια απορια εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω..

 

Το Ν95 8gb, ειναι καλο οσον αφορα το "σημα" του?? Πιανει/Εχει καλο σημα σε γενικες γραμμες?? Ειστε ικανοποιημενοι??

 

Γιατι και το sar του δεν ειναι υψηλο. (λογικα πρεπει να συνδεονται αυτα τα δυο, ε?)

 

Το εχω πεί και στο παρελθόν σε σημεία που με την ίδια κάρτα sim δέν μου έπιανε το Ν73 me (sar 1,2) πιάνει το Ν95-8 (sar 0,5)!!!

 

Το sar δεν έχει να κάνει με την ποιότητα το σήματος και δεν προκειτε να αντιμετωπίσεις προβληματα με κινητά με χαμηλό sar!

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα σε παρόμοια ερώτηση και σε άλλο φίλο. Φαίνεται πως είναι στάνταρ σε όλα τα Ν95 8γιγα καθώς και το δικό μου έχει το ίδιο πράγμα. όταν κάνεις ζουμ ιν δεν φαίνεται και απ'ότι έχω παρατηρήσει δεν αποτυπώνεται στις φωτό οπότε εμένα δεν με πειράζει. Σε νόκια που το είχα πάει θα μου το έκαναν αφού είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά δεν ήθελα να το αποχωρηστώ ούτε λεπτό. My precious....

Δες στη σελίδα 251 το post 3754 και τα επόμενα 2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2627545#post2627545

 

σωστη η σκεψη να μην το πας αλλα το προβλημα μου ειναι οτι στο zoom in μεγαλωνει η κουκιδα και μετακινηται απ οτι ειπα κ πριν μαλλον εχει κατι στον φακο γιατι μπερδευει κ το auto focus.περα απο ολα αυτα το τηλεφωνο λεει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

re guys mia ερωτηση.ποιο handsfree exei mesa h syskeyasia?εγω το πηρα μεταχειρισμενο κ ειχε μεσα το HS-43 και διαβαζω οτι κανονικα εχει το HS-45, AD-54.ειναι η εκδοση με το spiderman

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη μπαταρία μεγαλύτερης διάρκειας από αυτή έχουμε ήδη για το Ν-95 8 GB...Κάτι είδα σε αυτό το site:http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/power:blink:

Με την υπάρχουσα μπαταρία πάντως κ με πολύ ελάχιστη χρήση μου κρατάει οριακά 48 ώρες...:O

Thanks!:)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θεμα Sar.

 

Είναι πολύ τεχνικό ζητημα, απλα με λιγα λογια μπορω να σας πω πως μπορει να εχουμε 2 κινητα a)Ν95 8GB και b) Nokia3110 μπορει το σημα στο a) να είναι το μισο από ότι στο b) η ακομα και καποιο απ τα δυο να είναι εκτος . Αυτό γιατι αν μια κεραια (κυψελη) είναι φουλ μεταφέρεσαι στην άλλη κεραία (κυψέλη) που πιθανός είναι πιο μακρια και εκπέμπει πιο αδύναμα η δεν φτανει το σήμα της. –Μια κεραια πχ παιρνει 988 συσκευές- δέκτες, αν ο φιλος μου που είναι δίπλα είναι ο 988 και εγώ ο 989 αυτόματα θα παρω σημα από άλλο πομπό(κεραια) οπου θα ειμα μεσα στους 988. Μολις μετακινηθει ενας και «αδειάσει θεθη πιθανός θα μπω κ εγω στην ίδια με τον φιλο μου κ θα εχουμε same single.

Το πώς αδειάζει αυτό ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή.

Γιαυτο στο Καστελόριζο πχ υπάρχει 1 κεραία και στην Αθήνα 50. Αναλογα με το ποσοι κατοικούν.

Οποτε μην πατε βολτες με τα κινητα, το σημα είναι σημα, και το sar Δεν παιζει ρολο. ;-)

Δεν το παιζω εξυπνος, απλα ειναι η δουλεια μου.

 

Και τωρα κατι που δεν ξερω

Πως μπορω να περασω ξανα την 30.0.0.18 ? καποτε υπηρχε επιλογη αλλα τωρα οχι (N P S) ... αν ξερει κανεις ας βοηθησει. Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη μπαταρία μεγαλύτερης διάρκειας από αυτή έχουμε ήδη για το Ν-95 8 GB...Κάτι είδα σε αυτό το site:http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/power

Με την υπάρχουσα μπαταρία πάντως κ με πολύ ελάχιστη χρήση μου κρατάει οριακά 48 ώρες...

Thanks!

Γνήσια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας δεν υπάρχει.

Σίγουρα θα βρεις σε ebay κτλ... αλλά καλύτερα να μείνεις μακριά. Το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να μην κερδίσεις τίποτα σε ισχύ και το χειρότερο... έκρηξη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γνήσια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας δεν υπάρχει.

Σίγουρα θα βρεις σε ebay κτλ... αλλά καλύτερα να μείνεις μακριά. Το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να μην κερδίσεις τίποτα σε ισχύ και το χειρότερο... έκρηξη.

 

Δυστυχως...

 

Απο'κει και περα, δεν προσπαθω να μειωσω την γνωμη σου Itchrist, αλλα απο περιεργια επειδη κι εγωτο πιστευω και το επισημαινω σε αλλους, υπαρχουν οντως, αποδεδειγμενα περιστατικα, που να εχει σκασει καμια τετοια μπαταριουλα?

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παλιότερα είχαν αναφερθεί κάποια περιστατικά. Αυτό που εχω δει αρκετές φορές με μαϊμού μπαταρία είναι να λιώνει και να παραμορφώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παλιότερα είχαν αναφερθεί κάποια περιστατικά. Αυτό που εχω δει αρκετές φορές με μαϊμού μπαταρία είναι να λιώνει και να παραμορφώνεται.

 

Πω πω, αυτα ειναι.. Καλα λενε πολλες φορες οτι, το φθηνο θα σου βγει πιο ακριβο στο τελος..

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

http://www.mugenpowerbatteries.com/

Μακραν η καλυτερη μπαταρια για n95 (απλο και 8 γιγα). Την εχω 7 μηνες τωρα και δουλευει αψογα,φορτιζω καθε 4-5 μερες με bluetooth ανοιχτο διαρκως και το wireless πληκτρολογιο της nokia συνδεδεμενο και powerpoint editing καθημερινα 30-45 λεπτα + τη συνηθισμενη χρηση για μενα (20 λεπτα ομιλιας,περιπου 1 ωρα internet..). Πιστεψε με,ειναι ασυγκριτα καλυτερη (οι φιλοι στα winmo forum τις ξερουν καλα);)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...