Jump to content

Samsung SGH-i560


iMac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς σε βρήκαμε. :)

 

Απ'ό,τι φαίνεται η παρέα μεγαλώνει!

 

Πάντως αν η Samsung συνεχίσει να βγάζει τόσο ποιοτικές κατασκευές με τελευταία τεχνολογία (βλ. G810), τότε θα κερδίσει πολύ έδαφος σε σχέση με τη Νόκια, και ας μη βγάζει αναλυτικά manual! :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 470
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και πηρα φορα να σας ρωτησω και κατι αλλο??

Μολις πριν απο λιγο και μετα τις υποδειξεις του φιλου gianisma (ελπιζω να μην εκανα λαθος και οντως να σε λενε Γιαννη!!) εκανα το garmin να δουλεψει.

με το απλο gpsτου τηλεφωνου που χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα (και αυτο πολυ χρησιμο ειναι ,διαπιστωσα μαλιστα οτι το κοντερ του αυτοκινητου μου τουλαχιστον μεχρι τα 100 εκλεβε ελαχιστα) καθε ενα λεπτο μαυριζε η οθονη λογω προστασιας.

Τι μπορω να κανω για να ειναι συνεχεια αναμενη???

 

Και μια διαπιστωση που εκανα ,αλλα μαλλον δεν εχει λυση:(, ειναι οτι οταν βαζεις το τηλεφωνο στην βαση για το gps ,και δυσκολα μπανει οποτε αρχιζουν και πατιουνται διαφορα πληκτρα και στην κινηση τρεμει παρα πολυ με αποτελεσμα να ειναι εως και πολυ δυσκολη η αναγνωση της οθονης!!!

Ασε που φοβαμαι οτι με τοσο κουνημα μπορει να του διμιουργισει και κανενα προβλημα (οχι αυτο που βαλατε στο μυαλο σας....τεχνικο εννοω!!:lol::lol:)

Μιχαλης
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το κινητό μόνιμα στο φορτιστή αυτοκινήτου δε νομίζω να σου σβήνει η οθόνη.

 

EDIT: Tώρα που το ξαναείδα, άνοιξε το garmin, πήγαινε στις ρυθμίσεις/εμφάνιση/backlight override και φρόντισε να είναι ενεργοποιημένο το "ενεργό κατά την πλοήγηση"

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Στην έκθεση μπορεις να κάνεις νέους φακέλους ή ισχύει οτι και στα Nokia ???

Ευχαριστώ.:)

 

Μόλις προσπάθησα να φτιάξω νέο φάκελο στις εικόνες και όλα είναι ΟΚ, μετακίνησα κιόλας εικόνες στο νέο φάκελο.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα, πήγα σε δύο καταστήματα vodafone, μίλησα πολλές ώρες με την εξυπηρέτηση πελατών, έκανα τέσσερις φορές hard reset, πέρασα και αμέτρητες ώρες στην ταράτσα του σπιτιού μου, όμως το gps αρνείται πεισματικά να δουλέψει! Τελικά αποφάνθηκαν ότι μάλλον πρόκειται για βλάβη της συσκευής, έτσι την πήγα πριν λίγο στο κατάστημα για επιστροφή! Μου είπαν ότι ναι μεν δεν εχει περάσει μία εβδομάδα απο την στιγμή που την αγόρασα, αλλά δεν μπορούν να μου την κάνουν επιστροφή χωρίς πρωτα να την στείλουν από το σέρβις. Οπότε αύριο ταξιδεύει για Αθήνα και νέα της από βδομάδα. Δεν μου έδωσαν φυσικά και συσκευή αντικατάστασης! Τα χάπια μου...

Παρ'όλα αυτά σιγουρα θα πάρω πάλι την ίδια συσκευή! Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Ας πούμε ότι εγώ ήμουν γκαντέμης!

 

Την Πέμπτη πήρα τηλέφωνο στο service της vodafone και με ενημέρωσαν ότι το κινητό είχα πρόβλημα με το gps. Χαίρω πολύ! Μου είπαν πως θα έστελναν το κινητό πίσω στο κατάστημα της Θεσ/νίκης από όπου το αγόρασα για να παραλάβω καινούρια συσκευή. Πήγα σήμερα στο κατάστημα όπου μου είπαν ότι ναι μεν έχει έρθει η παλιά μου συσκευή, αλλά τους έχουν τελειώσει οι καινούριες. Θα παραγγείλουν και θα την έχουν την Πέμπτη! Τώρα εγώ θα φταίω αν πάω στο ΙΝΚΑ? (Το έχω ξανακάνει στο παρελθόν για ένα κατάστημα Γερμανός, όπου είχα παρόμοια αντιμετώπιση και ακόμα τρέχουν) Έχω αγοράσει την συσκευή από τις 25-2-2008 και ακόμη να δω φως. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ συμβαίνει το εξής. Ενώ ένα μήνυμα έχει μαξιμουμ 160 χαρακτήρες στο ι560 έχω το εξής πρόβλημα:

 

Με το που ανοίξω το πεδίο γραφής μηνύματος μου βγάζει ότι απομένουν 160 χαρακτήρες. Ωραία ως εδώ. Με το που γράψω δύο χαρακτήρες ξαφνικά δείχνει ότι έχω διαθέσιμους 68 :wacko::!:

Και μετά από λίγες λέξεις μου βγάζει ότι συνεχίζω σε 2ο μήνυμα :wacko: ενώ δεν έχω συμπληρώσει σε καμία περίπτωση 160 χαρακτήρες. Όταν όμως έχω επιλέξει να γράφω μόνο νούμερα μέσα στο μήνυμα τότε η ένδειξη διαθέσιμων χαρακτήρων μειώνετα κατά ένα κάθε φορά δηλ 160-159-158-157 κτλ....

http://oracleimg.com/admin/images/ocom/hp_ora_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μηνύματα/επιλογές/ρυθμίσεις/σύντομο μήνυμα/κωδικοπ. χαρακτήρων και επέλεξε "περιορισμένη υποστήριξη"

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη Samsungo-παρεα!!

Ακόμη ενας περιχαρης κατοχος i560v, εδω και 5 ημερες!!

Πολυ καλη συσκευη, αρκετα ποιοτικη κατασκευη και φυσικα ολα τα προτερηματα και μειονεκτηματα του Symbian.

Απλα, απαραδεκτο το Garmin, με πολλες ελλειψεις εδω στην επαρχια (Αιγιο), περιπλοκο και δυσχρηστο menu και μετρια πλοηγηση.

Εγκατεστησα σημερα το Sygic Drive και θα το δοκιμασω το πρωι για να δω πως πηγαινει..

Αν οντως λειτουργησει με το GPS του κινητου, απλα κλασεις ανωτερο και πιο ευχρηστο...

Αναμεινατε στη οθονη σας για εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σου. :)

 

Αναμένουμε εντυπώσεις από το Sygic, προς το παρόν διστάζω να το βάλω, άσε που νομίζω ότι θέλει και sign.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη Samsungo-παρεα!!

Ακόμη ενας περιχαρης κατοχος i560v, εδω και 5 ημερες!!

Πολυ καλη συσκευη, αρκετα ποιοτικη κατασκευη και φυσικα ολα τα προτερηματα και μειονεκτηματα του Symbian.

Απλα, απαραδεκτο το Garmin, με πολλες ελλειψεις εδω στην επαρχια (Αιγιο), περιπλοκο και δυσχρηστο menu και μετρια πλοηγηση.

Εγκατεστησα σημερα το Sygic Drive και θα το δοκιμασω το πρωι για να δω πως πηγαινει..

Αν οντως λειτουργησει με το GPS του κινητου, απλα κλασεις ανωτερο και πιο ευχρηστο...

Αναμεινατε στη οθονη σας για εντυπωσεις...

 

Καλορίζικο!!!

Εάν δοκιμάσεις το sygic πες μας εντυπώσεις σε σχέση με το garmin αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Το Sygic εγκαθισταται με 2 διαφορτικους τροπους, ο ενας ειναι οντως signed ο δευτερος ομως οχι.

Οσον αφορα τη συγκριση μεταξυ Sygic και Garmin, προσωπικα πιστευω πως το Sygic ειναι απειρως καλυτερο και σαν interface και στα γραφικα του και στις δυνατοτητες που σου παρεχει. Επισης, εχει πιο απλο και καλυτερα ταξινομημενο menu. Αυτο που μενει λοιπον, ειναι να δοκιμασω κατα ποσον "τρεχει" το Sygic στο i560v και να σας πω και τις υπολοιπες εντυπωσεις μου (αν και ηδη το εχω δοκιμασει σαν προγραμμα σε Nokia N95)...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Το Sygic εγκαθισταται με 2 διαφορτικους τροπους, ο ενας ειναι οντως signed ο δευτερος ομως οχι.

Οσον αφορα τη συγκριση μεταξυ Sygic και Garmin, προσωπικα πιστευω πως το Sygic ειναι απειρως καλυτερο και σαν interface και στα γραφικα του και στις δυνατοτητες που σου παρεχει. Επισης, εχει πιο απλο και καλυτερα ταξινομημενο menu. Αυτο που μενει λοιπον, ειναι να δοκιμασω κατα ποσον "τρεχει" το Sygic στο i560v και να σας πω και τις υπολοιπες εντυπωσεις μου (αν και ηδη το εχω δοκιμασει σαν προγραμμα σε Nokia N95)...

 

Ωραίος, σίγουρα το sygic έχει καλύτερα γραφικά, είναι πιο όμορφο, θα δοκιμάσω και εγώ να το βρώ να το βάλω, γιατί το garmin με έχει στείλει αρκετές φορές αντίθετα σε μονόδρομους και με το παραμικρό επανυπολογίζει και μου τη σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο, σε κάποια νούμερα μου βγάζει αναγνώριση και σε κάποια όχι?

 

Περίεργο αυτό. Είσαι σίγουρος ότι η επαφές σου είναι σωστές??

Γιατί και εγώ έτσι την είχα πατήσει γιατί τις μετέφερα από sony ericsson και μου ήρθαν μερικές χωρίς το τελευταίο νούμερο. Τις διόρθωσα και τώρα οκ.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο τηλέφωνο αν δεν έχεις κάνει ήδη, μετά απόκλεισε το ενδεχόμενο να σε καλούν με απόκρυψη και μετά διπλοτσέκαρε τις επαφές σου.

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο, σε κάποια νούμερα μου βγάζει αναγνώριση και σε κάποια όχι?

Καλημέρα .

Αυτό το κάνουν όλα τα Symbian εαν εχεις το ιδιο νουμερο 2 η περισσότερες φορές στον καταλογό σου.

Κοιταξε το .

Μου εχει τυχει πολλες φορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχεις διπλοεγγραφές τόσο στην μνήμη του τηλεφώνου όσο και στην κάρτα SIM.

 

Αν επιλέξεις να εμφανίζονται μόνο τα ονόματα του τηλεφώνου (ή της κάρτας ΣΙΜ) στη λίστα των επαφών σου να λυθεί το πρόβλημα.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, μετά κόπων και βασάνων, μου έδωσαν τώρα την καινούρια συσκευή! Ελπίζω αυτή τη φορά να λειτουργεί το gps. Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες του gianisma και ελπίζω να έχουν αποτέλεσμα αυτή τη φορά, αν και αυτή τη στιγμή βρέχει και είναι δύσκολο να βγώ έξω. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!

'Οσον αφορά την μή αναγνώριση κλήσεων, το έπαθα κι εγώ και έφταιγαν οι διπλές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Απλα, απαραδεκτο το Garmin, με πολλες ελλειψεις εδω στην επαρχια (Αιγιο), περιπλοκο και δυσχρηστο menu και μετρια πλοηγηση.

Εγκατεστησα σημερα το Sygic Drive και θα το δοκιμασω το πρωι για να δω πως πηγαινει..

Αν οντως λειτουργησει με το GPS του κινητου, απλα κλασεις ανωτερο και πιο ευχρηστο...

Αναμεινατε στη οθονη σας για εντυπωσεις...

 

Ουτε εγω ειμαι ενθουσιασμενος μεχρι στιγμης απο τη λειτουργια του Garmin....κυριως οσον αφορα τον υπολογισμο του δρομολογιου (κανει συνεχεια επανυπολογισμο, χανει το δρομολογιο πολλες φορες, και αλλες σε πηγαινει στο προορισμο μεσω Κορεας). Αξιζει να βαλω το Sygic η μια απο το ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι ενθουσιασμενος μεχρι στιγμης απο τη λειτουργια του Garmin....κυριως οσον αφορα τον υπολογισμο του δρομολογιου (κανει συνεχεια επανυπολογισμο, χανει το δρομολογιο πολλες φορες, και αλλες σε πηγαινει στο προορισμο μεσω Κορεας). Αξιζει να βαλω το Sygic η μια απο το ιδια?

 

Φιλε καλησπερα!!

Σε γενικες γραμμες, αν εξαιρεσεις τα προγράμματα της σειράς Destinator, ολα τα υπολοιπα (Garmin & Sygic εχω δοκιμασει), λειτουργουν με παρομοιο τροπο. Απλα, ξεχωριζω το Sygic, γιατι εχει καλυτερη απεικονιση του χαρτη και πιο ευχρηστο, καλυτερα ταξινομημενο και ομορφο περιβαλλον χειρισμου.

Απο κει και περα, δε χανεις τιποτα να το εγκαταστησεις και να το δοκιμασεις για να εχεις δικη σου αποψη (εγω ηδη το εχω κανει στο i560v και λειτουργει θαυμασια). Προσωπικα παντως, αυτο χρησιμοποιω και δεν το αλλαζω, εκτος κι αν βγει κατι σε Destinator για Symbian.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι πονηραδα πηγα να κανω αλλα δεν.....

 

Επειδη εχω τηλεφωνο (εχω την υπηρεσια με την διπλη sim) ειπα να χρησιμοποιησω το samsung μονο σαν gps .

Οταν του εβγαλα λοιπον την καρτα εχασε τους δορυφορους και ...φτου απο την αρχη!!

Δεν πειραζει λεω θα το κανω μια φορα ακομα και ολα οκ.

Αμ δε.....

Οταν το εκλεισα και το ξανανοιξα ...δουφοροι γιοκ!!!

Οποτε το gps κραταει τους δορυφορους μονο οταν εχει την sim μεσα το τηλεφωνο.

 

Ετσι οπως τα λεω ειναι ή υπαρχει κατι ποου δεν ξερω ή δεν κανω καλα?????

Μιχαλης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mdvq καλημερα.

Δε νομιζω πως ισχυει αυτο που γραφεις (αν και ομολογω πως δεν το εχω δοκιμασει), μιας και το τηλεφωνο βασιζεται σε λειτουργικο Symbian, πραγμα το οποιο το καθιστα ικανο να λειτουργει ως συσκευη και χωρις καρτα SIM.

Παντως μια δοκιμη ειναι σιγουρο πως θα μας διαφωτισει καλυτερα. Οποτε, αναμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mdvq καλημερα.

Δε νομιζω πως ισχυει αυτο που γραφεις (αν και ομολογω πως δεν το εχω δοκιμασει), μιας και το τηλεφωνο βασιζεται σε λειτουργικο Symbian, πραγμα το οποιο το καθιστα ικανο να λειτουργει ως συσκευη και χωρις καρτα SIM.

Παντως μια δοκιμη ειναι σιγουρο πως θα μας διαφωτισει καλυτερα. Οποτε, αναμενουμε...

 

 

Απο μενα μην αναμενετε τιποτα:D:D

 

Το εκανα και οταν το κλεινεις πρπει να περιμενεις κανα τεταρτο παλι για να ξαναβρει τους δορυφορους.

 

Εκτος και αν κανω κατι λαθος :wacko:.

Αλλα τι λαθος κανω ειναι το θεμα !!!

Μιχαλης
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος απο εσας που το εχει πως ειναι το μενου του επειδη ειναι vodafone live;δεσμευει κανενα πληκτρο με συντομευση vodafone live;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i560

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...