Jump to content

Samsung SGH-i560


iMac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Λέω καλημέρα γιατί ξύπνησα 5 το απόγευμα!

Γι' αυτό φταίει το τηλεφωνάκι μου αλλά χαλάλι του.

Έψαχνα όλο το βράδυ τρόπους να το αναβαθμίσω (ευχαριστώ Samsung).

 

Ευτυχώς δε πήγε χαμένη η προσπάθεια γιατί τα κατάφερα!

Τέρμα τα restarts!

Είχα έκδοση Firmware i560ΧΧΗΒ2 που σημαίνει Western Europe, 2008, February, Revision 2:

Choosing the right firmware:

Destination firmware:

XX = Western Europe

XE = Eastern Europe

XA = Central Europe

ZC = Asia

ZJ = Asia

DC = Thai / English

AI = Italiana Brandizzo TIM

CD = Proximus

BU = Vodafone

AE = SFR

AU = Mobilkom

BM = Swisscom

BO = T-Mobile

NB = Tele2 Norway

CT = TDC

CV = Telenor

BF = Optimus

BB = TMN

 

Year firmware

H = 2008

G = 2007

F = 2006

E = 2005

D = 2004

W = 2003

V = 2002

U = 2001

The fourth letter indicates the month:

A = January

B = February

C = March

F = April

ETC

The last number indicates the version:

For example

"I560XXHC1" It means:

i560 – Model phone

XX – Western Europe

H – 2008

C – Month of March

1 – Revision 1

 

Το τηλέφωνο δε πήγαινε καθόλου καλά.

Αν και ήταν γρήγορο είχε πολλά προβλήματα όπως τυχαία restarts όποτε ήθελε, το GPS μετά βίας έπιανε δορυφόρο (πάνω από τέταρτο), μπαταρία και όλα τα γνωστά...

 

Μετά από το τρελό ψάξιμο (εγγραφή σε Ρώσικα, Τουρκικά κτλ Forums) βρήκα 2-3 Firmwares. Το τελευταίο ήταν το ι560ΧΧΗΕ2 που σημαίνει Western Europe, 2008, May, Revision 2.

Δε ξέρω αν είναι το τελευταίο από πλευρά Samsung αλλά στο Net δεν υπάρχει νεότερο πουθενά!

Το βρήκα σε αρκετά sites αλλά αν και κατάφερνε να περαστεί στο τηλέφωνο, αυτό έμενε στη αρχική splash screen και keep restarting χωρίς να καταφέρνει ποτέ boot.

Τελικά βρήκα το πολυπόθητο αρχείο που κατάφερε τη σωστή αναβάθμιση!

 

Αν και δεν έχω κάνει όλα τα Test ακόμη, το τηλέφωνο δείχνει να δουλεύει πολύ καλύτερα.

Τέρμα τα Restarts (βασικό).

Το GPS αν και δε βγήκα ακόμα να το τεστάρω έχω δείγματα οτι παίζει καλύτερα αφού βρήκε δορυφόρο από το παράθυρο του σπιτιού μου σε 2 λεπτά με 3 γραμμές σήμα Garmin ενώ πριν, αμα έβρισκε σε κάνα 20λεπτο με 1 γραμμή σήμα...

Η μπαταρία επίσης δείχνει να κρατάει καλύτερα αφού υπό αυτές τις συνθήκες που το παίζω σήμερα, με το προηγούμενο Firm θα είχε πέσει ενώ τώρα είναι ακόμα τέρμα.

 

Επιβεβαιώνω λοιπόν, οτι τα Firmwares που παίζουν βελτιώνουν αρκετά την κατάσταση.

Αν έχει κανείς νεότερο Firmware από το ι560ΧΧΗΕ2 (αναβαθμισμένο από Samsung ίσος) ας το αναφέρει να ξέρουμε και οι υπόλοιποι τι γίνεται...

 

Αν θέλει κανείς να του δώσω τo Firmware και να βοηθήσω στο πως να το περάσει, ας μου πει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 470
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο firmware υπαρχει στη συσκευη πως μπορω να το βρω??

Επισης update στο garmin εχεισ κανει?

Και λυσε και την απορια για ποιο λογο να μπω στη διαδικασια να αλλαξω το firmware ???

Αν οντως κερδιζεις σε κατι πες μου...

Link to comment
Share on other sites

ποιο firmware υπαρχει στη συσκευη πως μπορω να το βρω??

Επισης update στο garmin εχεισ κανει?

Και λυσε και την απορια για ποιο λογο να μπω στη διαδικασια να αλλαξω το firmware ???

Αν οντως κερδιζεις σε κατι πες μου...

 

για να δεις ποια έκδοση firmware έχεις πάτα *#0000#

Τώρα, όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω, αν έχεις παρόμοια προβλήματα ένα update του firmware μπορεί να τα διορθώσει..αν δεν έχεις προβλήματα με το παρών firmware δεν υπάρχει και λόγος να το αλλάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σε ολους!

Ειμαι κατοχος sgh i560 εδς και 8 μηνες.

1. οι χαρτες γαρμιν που πιρα μαζι με το κινιτο ειχαν λαθος κωδικο αναγνωριστικου για το gps ηταν γαι NOKIA και οχι για SAMSUNG αφου ταλαιπωριθηκα για 2 μερες μονος τι λυση την εδωσε ενας υπαληλος καταστηματος γερμανος που εσπασε το προγραμμα και εβαλε αλλο κωδικο, ετσι επαψε να ψαχνει για το bluetooth και το gps!!!

2. φυσικα και η μπαταρια μετα δυσκολιας κρατουσε πανω απο 16 ωρεσ με ελαχιστη χρηση, αλλαζοντας το ονομα του cardrunner.dll σε cardrunner2.dll το προβλημα ξεπεραστηκε και τωρα φτανουμε οριακα τα 3 24ωρα !!!

3. ξαφνικα κανει απο μονο του επανεγκατασταση του garmin (μια φορα καθε 2 μηνο)

ΠΡΟΣΟΧΗ παλι αλλαξτε το ονομα του αρχειου μια και αυτο ξαναδιμιουργειται καθε φορα που το κανουμε εγκατασταση.

4. εκδοση λογισμικου i560XXHB3 .

 

Ευχαριστω ολους γιατι χωρις τη βοηθεια σας θα το χα σπασει εδω και καιρο!!!

 

Θα θελα να μαθω πως να αναβαθμισω το firmware και αν θα κερδισω κατι απο αυτο!!!

Θα πρεπει να αποθηκευσω επαφες και λοιπα ??? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν?

Περιμενω την απαντηση σας !!!

Ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια ενας φιλος εβαλε κωδικο κλειδωματος σησκευης και δεν θυαται τη εβαλαι τωρα αναβουμαι το κινητο βαζουμαι το pin και ζητα τον κωδικο κλειδωματος τη κανουμαι τωρα?

μοιπος αν κανω ένα update του firmware βοηθειση αλλα κλειστο το κινητο δεν γινεται update

 

edit ok ενταξει ολα καλα ειθελαι 00000000

TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα μπορεί να μου πεί κάποιος τον τρόπο να κάνω update στο firmware? Έχω βρει το αρχείο πλήν όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο που πρέπει να εισάγω τα αρχεία. Αναμένω στην βοήθειά σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λέω καλημέρα γιατί ξύπνησα 5 το απόγευμα!

Γι' αυτό φταίει το τηλεφωνάκι μου αλλά χαλάλι του.

Έψαχνα όλο το βράδυ τρόπους να το αναβαθμίσω (ευχαριστώ Samsung).

 

Ευτυχώς δε πήγε χαμένη η προσπάθεια γιατί τα κατάφερα!

Τέρμα τα restarts!

Είχα έκδοση Firmware i560ΧΧΗΒ2 που σημαίνει Western Europe, 2008, February, Revision 2:

 

 

Το τηλέφωνο δε πήγαινε καθόλου καλά.

Αν και ήταν γρήγορο είχε πολλά προβλήματα όπως τυχαία restarts όποτε ήθελε, το GPS μετά βίας έπιανε δορυφόρο (πάνω από τέταρτο), μπαταρία και όλα τα γνωστά...

 

Μετά από το τρελό ψάξιμο (εγγραφή σε Ρώσικα, Τουρκικά κτλ Forums) βρήκα 2-3 Firmwares. Το τελευταίο ήταν το ι560ΧΧΗΕ2 που σημαίνει Western Europe, 2008, May, Revision 2.

Δε ξέρω αν είναι το τελευταίο από πλευρά Samsung αλλά στο Net δεν υπάρχει νεότερο πουθενά!

Το βρήκα σε αρκετά sites αλλά αν και κατάφερνε να περαστεί στο τηλέφωνο, αυτό έμενε στη αρχική splash screen και keep restarting χωρίς να καταφέρνει ποτέ boot.

Τελικά βρήκα το πολυπόθητο αρχείο που κατάφερε τη σωστή αναβάθμιση!

 

Αν και δεν έχω κάνει όλα τα Test ακόμη, το τηλέφωνο δείχνει να δουλεύει πολύ καλύτερα.

Τέρμα τα Restarts (βασικό).

Το GPS αν και δε βγήκα ακόμα να το τεστάρω έχω δείγματα οτι παίζει καλύτερα αφού βρήκε δορυφόρο από το παράθυρο του σπιτιού μου σε 2 λεπτά με 3 γραμμές σήμα Garmin ενώ πριν, αμα έβρισκε σε κάνα 20λεπτο με 1 γραμμή σήμα...

Η μπαταρία επίσης δείχνει να κρατάει καλύτερα αφού υπό αυτές τις συνθήκες που το παίζω σήμερα, με το προηγούμενο Firm θα είχε πέσει ενώ τώρα είναι ακόμα τέρμα.

 

Επιβεβαιώνω λοιπόν, οτι τα Firmwares που παίζουν βελτιώνουν αρκετά την κατάσταση.

Αν έχει κανείς νεότερο Firmware από το ι560ΧΧΗΕ2 (αναβαθμισμένο από Samsung ίσος) ας το αναφέρει να ξέρουμε και οι υπόλοιποι τι γίνεται...

 

Αν θέλει κανείς να του δώσω τo Firmware και να βοηθήσω στο πως να το περάσει, ας μου πει...

 

σου εστειλα πμ.αν μπορεις ασ βοηθησεις.ευχαριστω

spis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βρηκα τελικα το firmware και μαλλον ειναι καπως παλιο... του 2007... εν τω μεταξυ προβληματα τωρα πια δεν μου παρουσιαζει ( χωρις τη χρηση του garmin )... υπαρχει για οποιον ξερει λογος αναβαθμισης με νεοτερη σειρα...? κερδιζω κατι... ???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση θέλω να κάνω, καθότι δεν γνωρίζω. Με την αναβάθμιση του firmware μπορεί να αλλάξει και η έκδοση της Java MIDP από 1.1 σε 2.0 ας πούμε; Έχω το i560v και θέλω να ξέρω αν η original έκδοση λογισμικού της Samsung υποστηρίζει Java MIDP 2.0 ή νεότερη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βρήκα το κινητό στο γερμανικό ebay και θα ήθελα να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας γνωρίζετε αν θα έχει ελληνικά μενού κ πληκτρολόγιο (& Τ9), ή αν μπορώ μετά να τα περάσω εγώ και αν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με Ελληνική sim (cosomote). Γενικά δε γνωρίζω τι ακριβώς παίζει με το κλείδωμα των κινητών και τα firmware και θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσατε να μου ρίξετε τα φώτα σας..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
σου εστειλα πμ.αν μπορεις ασ βοηθησεις.ευχαριστω

 

καλησπερα θα ηθελα σε παρακαλω τα links για το firmware του i560 . εγω το θελω γιατι μου κανει reject καρτα τις cosmote. ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το SAR αυτού του κινητού ποιο είναι ;

 

κάπου βλέπω κάτω από 0,2, κάπου βλέπω 0,8... Διαφωτίστε με !

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
ασχολειται κανενας ακομη με αυτο το κινητο; Μπορω να σας βοηθησω αν θελετε.

Φίλε Γιάννη, είναι η βασική μου συσκευή εδώ και έντεκα μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποτέ δεν αντιμετώπισα το ελάχιστο πρόβλημα.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω - καθώς και όποιον άλλο κάτοχο της συσκευής από το forum γνωρίζει - αφενός, τα ακόλουθα:

 

1. Αν έχεις βρεί τρόπο να ηχογραφείς τηλεφωνική συνομιλία κατά τη διάρκεια της έστω μέσω εφαρμογής

 

2. Αν υπάρχει κάποια εφαρμογή τύπου trackid , shazam κλπ ελεύθερη, που να έχεις υπόψη σου και να λειτουργεί στη συκευή απρόσκοπτα.

 

Σ'ευχαριστώ καθώς και όποιον άλλο απαντήσει εκ των προτέρων.

Demis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Υπάρχει σε μεταχειρισμένο αλλά σε πολυ καλή κατάσταση

 

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ λεπτομέρειες.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γιασου Γιαννη. Δεν ξερω εαν ασχολησε ακομα με το ι560 αλλα θελλω τα φωτασου Αγορασα το κινητο μεταχιρησμενο και του εβαλα την καρτα μου wind και δεν μπορω να δουλεψω το gps ειμαι ασχετος γιαυτο θελω η βοηθειασου να ειναι λεπτομερης και επισης εαν μπορω να του κανς αναβαθμιση σε ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ρε παιδια βοηθηστε με σε κατι...

Ειχα την i560BUGK1 και φυσικα τα κλασσικα κολληματα...

Οποια ομως και να εβαλα εκ των i560XEHD1 και i560XXHE2 δεν περιεχει καμια την Ελληνικη γλωσσα!!

Εχετε καμια ιδεα πως να μπει ή ποια εκδοση πρεπει να βαλω????

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i560

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...