Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Είμαι συνδρομητής της cosmote συγκεκριμένα έχω whats up και σκέφτομαι να κάνω σύνδεση. Επειδή εγώ χρησιμοποιώ πάρα πολλή το http://www.mycosmos.gr της cosmote, θέλω να ρωτήσω αν αυτό θα επηρεαστεί , υπάρχει περίπτωση να αλλάξει-καταργηθεί; Και στην περίπτωση που μετά από ένα χρόνο εγώ αποφασίσω να επανέλθω σε καρτο-κινητό η υπηρεσία αυτή θα ισχύει ακόμη; Τέλος σκέφτομαι να κάνω τιμήσω το cosmote unlimeted 25 τα 25€ είναι στάνταρ ή υπάρχουν και κρυφές χρεώσεις διότι την σύνδεση θέλω να την κάνω στο όνομα μου( δεν θέλω να μπλέκω γνωστούς), ενώ δεν έχω κάποιο σταθερό εισόδημα.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το υπόλοιπο των χρημάτων που έχω στο καρτό-κινητό μου τι θα γίνουν;

Edited by cyberrobots
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Είμαι συνδρομητής της cosmote συγκεκριμένα έχω whats up και σκέφτομαι να κάνω σύνδεση. Επειδή εγώ χρησιμοποιώ πάρα πολλή το http://www.mycosmos.gr της cosmote, θέλω να ρωτήσω αν αυτό θα επηρεαστεί , υπάρχει περίπτωση να αλλάξει-καταργηθεί; Και στην περίπτωση που μετά από ένα χρόνο εγώ αποφασίσω να επανέλθω σε καρτο-κινητό η υπηρεσία αυτή θα ισχύει ακόμη; Τέλος σκέφτομαι να κάνω τιμήσω το cosmote unlimeted 25 τα 25€ είναι στάνταρ ή υπάρχουν και κρυφές χρεώσεις διότι την σύνδεση θέλω να την κάνω στο όνομα μου( δεν θέλω να μπλέκω γνωστούς), ενώ δεν έχω κάποιο σταθερό εισόδημα.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το υπόλοιπο των χρημάτων που έχω στο καρτό-κινητό μου τι θα γίνουν;

 

Όσον αφορα το mycosmos προτείνω να απευθυνθείς στο 13838 και να σε ενημερώσουν από εκεί για το τι θα ισχύει. Το 25 είναι χωρίς τα τέλη κινητής, τα οποία είναι 12% επί του λογαριασμού σου, για ποσά κάτω των 50 ευρώ. Δηλαδή, με 25 πάγιο είναι 28 με τα τέλη κινητής. Αν βάλεις και την επιδότηση σαν έκπτωση στα πάγια το ποσό μειώνεται. Πριν κάνεις σύδεση, θα ξοδέψεις όλη την κάρτα σου γιατί τα λεφτά δυστυχώς χάνονται!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω δύο νούμερα από εταιρικό συμβόλαιο Cosmote σε Q card το ένα και συμβόλαιο Q το άλλο.

Αυτή την στιγμή τα 2 εταιρικά είναι σε 2in1 SIM το καθένα με αριθμό What's Up.

 

Δηλαδή συνοπτικά έχουμε:

  • 2in1 Εταιρικο1+What'sUp1 --> Q card1 | What'sUp1
  • 2in1 Εταιρικο2+What'sUp2 --> Συμβόλαιο Q2 | What'sUp2.

Γνωρίζετε αν χρειάζεται οπωσδήποτε να "σπάσουν" οι 2in1 SIM σε 2 ξεχωριστές πρώτα από όλα; Υπάρχει μήπως τρόπος απλά να ακυρωθεί ο ένας αριθμός και να υποβαθμιστεί σε απλή sim του ενός αριθμού;

 

Ακόμη, μου είπαν σε ένα κατάστημα Wind πως δεν γίνεται απευθείας φορητότητα σε Q card αλλά πως πρέπει να περάσω πρώτα από συμβόλαιο Q...

Δεν το πολυπίστεψα ούτε βρήκα κάτι ανάλογο να αναφέρεται στο site της Q. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω δύο νούμερα από εταιρικό συμβόλαιο Cosmote σε Q card το ένα και συμβόλαιο Q το άλλο.

Αυτή την στιγμή τα 2 εταιρικά είναι σε 2in1 SIM το καθένα με αριθμό What's Up.

 

Δηλαδή συνοπτικά έχουμε:

  • 2in1 Εταιρικο1+What'sUp1 --> Q card1 | What'sUp1
  • 2in1 Εταιρικο2+What'sUp2 --> Συμβόλαιο Q2 | What'sUp2.

Γνωρίζετε αν χρειάζεται οπωσδήποτε να "σπάσουν" οι 2in1 SIM σε 2 ξεχωριστές πρώτα από όλα; Υπάρχει μήπως τρόπος απλά να ακυρωθεί ο ένας αριθμός και να υποβαθμιστεί σε απλή sim του ενός αριθμού;

Πρέπει να σπάσουν σε δυο κάρτες, κι αυτό γιατί δεν γίνεται να έχεις 2in1 με 2 διαφορετικές εταιρείες, το συνάντησα μια φορά και αυτό πρέπει να ήταν τυχαίο. Η 2in1 θα παραμείνει όπως είναι, απλά θα αλλάξεις τις ρυθμίσεις ώστε να λειτουργεί σε μόνιμη βάση το whats up. Η Q θα σου δώσει καινούρια.

 

Ακόμη, μου είπαν σε ένα κατάστημα Wind πως δεν γίνεται απευθείας φορητότητα σε Q card αλλά πως πρέπει να περάσω πρώτα από συμβόλαιο Q...

Δεν το πολυπίστεψα ούτε βρήκα κάτι ανάλογο να αναφέρεται στο site της Q. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

Δεν πιστεύω... Μάλλον σε ψάρωναν, με όλες τις επιφυλάξεις. Ρώτα καλύτερα στο topic της wind να σε βοηθήσουν περαιτέρω άτομα που ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω κανει αιτηση φορητοτητας απο vodafone σε frog,εχω παραλαβει την καρτα σιμ εδω και μια βδομαδα αλλα δε με εχουν ενεργοποιησει ακομη,τι αθλια εξυπηρετηση ειναι αυτη??? πριν μου ειπαν οτι μολις παραλαβω την καρτα μετα απο δυο εργασιμες μερες γινεται ενεργοποιηση,περασαν οι δυο μερες τους πηρα τηλ μου λενε οτι θα γινει μετα απο 3-4 εργασιμες μερες,χθες τους πηρα τηλ μου ειπε οτι μεχρι αυριο το πολυ θα γινει η ενεργοποιηση,δεν εγινε τιποτα ομως,σημερα τους πηρα τηλ μου ειπε η τηλεφωνητρια οτι εχει αργησει οντως αλλα λογω της απεργιας που ειχανε δεν εγινε η ενεργοποιηση,μου ειπε οτι θα το προωθησει,ακομη περιμενω....ακομη περιμενω...και περιμενω.... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, μου είπαν σε ένα κατάστημα Wind πως δεν γίνεται απευθείας φορητότητα σε Q card αλλά πως πρέπει να περάσω πρώτα από συμβόλαιο Q...

Δεν το πολυπίστεψα ούτε βρήκα κάτι ανάλογο να αναφέρεται στο site της Q. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

 

Υπάρχουν αρκετά καλά εταιρικά προγράμματα πάντως ακόμα σ' όλες τις εταιρίες!

Μιλάμε για μικρά πάγια... Σκέψου και αυτή τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ μήπως βάλουν μυαλό...

 

Πιστευω οτι λογω των απολυσεων γινονται οι απεργιες αλλα ισως αυριο να με ενεργοποιησουν....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι λογω των απολυσεων γινονται οι απεργιες αλλα ισως αυριο να με ενεργοποιησουν....

 

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία...

 

Υπαρχει καποιο τηλ. στην EETT για τους καταναλωτες???? πως μπορει να γινει καταγγελια?

Link to comment
Share on other sites

210 6151000

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ευχαριστω ομως τελικα δεν το χρειαστηκα,σημερα ολοκληρωθηκε η φορητοτητα σε frog,τωρα εχω δυο κινητα ενεργα ενα σε Q και ενα σε frog,εκτος απο αυτα εχω κατοχυρωμενα 2 στην cosmote whatsup και 3 στη vodafone τα οποια δεν τα χρησιμοποιω πλεον,θα τα αφησω να ληξουν... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Ειμαι συνδρομιτης wind μια 5 ετια περιπου, με 2 γραμμες στο προγραμμα M 45 € το μηνα χ2.

Πριν 10 μερες εληξε το συμβολαιο και αποφασησα να κανω φορητοτητα στην cosmote, με 2 γραμμες στο προγραμμα 45 μου δινει το iphone 4 + 95€.

Η επιδοτηση που θα επερνα απο την wind ηταν γυρω στα 250 € και για τις 2 γραμμες.

Υστερα απο την αιτηση φορητοτητας μου χτυπαει τηλ η wind, της λεω τι μου δινει η cosmote και μου κανει την ιδια προσφορα ακριβως, με την προυποθεση οτι την συσκευη θα την εχω περιπου το πασχα.

Τι λετε να κανω?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιά προγράμματα σου ταιριάζουν καλύτερα, και αν είσαι ευχαριστημένος με τη wind. Η επιδότηση δεν είναι το βασικότερο πάντα. Τώρα βέβαια εσύ έχεις την ίδια προσφορά και στις 2 εταιρίες, οπότε διαλέγεις ότι θές.
Link to comment
Share on other sites

Μια επιδοτηση 550 ευρω περιπου ειναι αρκετα σοβαρος παραγωντας νομιζω, το μονο που με απασχολει ειναι η καλυψη δικτυου, ποια ειναι καλυτερη? οεο?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ με την κοτέ έχω σήμα εκεί που δεν είχα με την γουίντ και αντίστροφα, οπότε αν μιλάς πολύ με κοτέ πάνε εκεί αλλιώς κάτσε ως έχει.
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ίδια επιδότηση, κοιτάς το καλύτερο σήμα και σε ποιο δίκτυο είναι οι περισσότεροι συνδρομητές που καλείς.
Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι συνδρομιτης wind μια 5 ετια περιπου, με 2 γραμμες στο προγραμμα M 45 € το μηνα χ2.

Πριν 10 μερες εληξε το συμβολαιο και αποφασησα να κανω φορητοτητα στην cosmote, με 2 γραμμες στο προγραμμα 45 μου δινει το iphone 4 + 95€.

Η επιδοτηση που θα επερνα απο την wind ηταν γυρω στα 250 € και για τις 2 γραμμες.

Υστερα απο την αιτηση φορητοτητας μου χτυπαει τηλ η wind, της λεω τι μου δινει η cosmote και μου κανει την ιδια προσφορα ακριβως, με την προυποθεση οτι την συσκευη θα την εχω περιπου το πασχα.

Τι λετε να κανω?

 

κατά την γνώμη μου μείνει εκεί που είσαι επειδή ήδη ξέρεις το σήμα εδώ και 5 χρόνια εκτός και αν χρησιμοποιείς ίντερνετ και δεν έχεις σήμα 3G από την γουίντ. Γενικά στην κοσμοτε έχει παρατηρηθεί μεγάλο πρόβλημα στο δίκτυο της ιδιαίτερα με τα καρτοκινητα . Εγώ θα εμένα στην γουίντ .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα στο πω για άλλη μια φορά... Είσαι στο παλιό το Μedium μην αλλάξεις πρόγραμμα!

http://www.wind.com.gr/Images/Kiniti/UnlimitedOld_TariffsGR.aspx

 

Ρίξε μια ματιά τα προγράμματα που έχουν τώρα οι εταιρίες WIND - COSMOTE και έλα να κάνουμε πάλι τη συζήτηση! Ο μόνος λόγος να πας COSMOTE είναι αν οι περισσότερες επαφές ανήκουν σ΄αυτήν και αν νομίζεις πως τα 250mb δεν αρκούν!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα την διαφορα στο προγραμμα, τα 250 προς τριτους τα εκαναν 130, οντως πολυ σοβαρη αλλαγη.

Τωρα με εβαλες παλι σε δίλημμα, ειχα αποφασισει φορητοτητα σε cosmote και iphone 4.

Τι κανω?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα την διαφορα στο προγραμμα, τα 250 προς τριτους τα εκαναν 130, οντως πολυ σοβαρη αλλαγη.

Τωρα με εβαλες παλι σε δίλημμα, ειχα αποφασισει φορητοτητα σε cosmote και iphone 4.

Τι κανω?

 

προσωπικα μενεις :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εμεινα, εκανα φορητοτητα στην cosmote, η αιτηση εγινε Δευτερα 28/03, ξερει κανεις, ποσο θα διαρκέσει η διαδικασία? παραλαβή sim, ενεργοποίηση sim, επιδότηση συσκευής?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργουνται τιποτα προβληματα με την φορητοτητα λογω κωδικων(693,694κλπ) η δεν υπαρχει προβλημα;ειτε φυγω ειτε ερθω απο την κοσμοτε η βονταφον η wind
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργουνται τιποτα προβληματα με την φορητοτητα λογω κωδικων(693,694κλπ) η δεν υπαρχει προβλημα;ειτε φυγω ειτε ερθω απο την κοσμοτε η βονταφον η wind

 

κανενα προβλημα ο αριθμος σου θα μεταφερθει αυτουσιος στην νεα εταιρια..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και εγώ μιας και σκέφτομαι να ''μετακομίσω'':

 

α) Τι γίνεται αν λήξει το συμβόλαιο και δεν γινει ανανέωση ?

β) Γίνεται να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρεία πριν τη λήξη του συμβολαιου και αν ναι με τι χρεώσεις ?

γ)Όσον αφορα τις επιδοτήσεις που προτείνουν οι εταιρείες λίγο πριν τη λήξη του συμβολαιου, τι γίνεται αν δεν την εξαργυρώσεις μεσα στο χρονικό διάστημα που σου λένε ? Την χάνεις ή αγχώνονται γιατί δεν ανανεώνεις (και αρα μπορείς να φύγεις ανά πασα στιγμή) και την ανεβάζουν ?

 

(Sorry αν η τελευταία απορία δεν ανήκει στο παρών νήμα αλλα είπα να συμαζεψω τις απορίες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...