Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χαίρεται είμαι νέος στο ebay και στο forum.Προχθές το βράδυ κέρδισα την πρώτη μου δημοπρασία και την επόμενη μέρα το πρωί πλήρωσα μέσς paypal.Το ίδιο απόγευμα μου έβγαλε το ebay την ειδοποίηση οτι το έστειλε και σήμερα μου έστειλε ο πωλητής και το tracking number.Δεν μου έχει κάνει ακόμα όμως θετικη κριτική ενώ τον πλήρωσα άμεσα.Φαντάζομαι περιμένει την δική μου πρώτα αλλά λέω να του κάνω οταν παραλάβω.Πρέπει να απαιτήσω με μήνυμα μου να μου κάνει θετικη κριτική εφ οσον απο την μερια μου είμαι σωστός και πλήρωσα γρήγορα?
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

μα ούτως ή άλλως feedback θα του δώσεις ΟΤΑΝ πάραλάβεις το προ'ι'όν. ΟΧΙ πριν ;)

 

δώσε του feedback Και μετά από λίγο θα σου στείλει και αυτός feedback. άν αργήσει του στέλνεις pm :) αλλά δε νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φανταζόμουν και εγώ απλά δεν ήξερα αν είναι σύνηθες να κάνει πρώτα feedback ο αγοραστής ενω έχει εκπληρώσει την υποχρέωση του να πληρώσει για αυτο που αγοράζει.

Ευχαριστώ

Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

αυτό έχει να κάνει με τους πωλητές. μου χει τύχει να μου δίνουν feedback αμέσως μετά την πληρωμή ή εφόσον τους έχω αφήσει πρώτος εγώ :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να αφήσεις?
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει υποχρέωση.

Αλλά επειδή είναι εκβιαστική η πολιτική κάποιων πωλητών, ενώ να έχουν πάρει τα χρήματα από τον αγοραστή (και άρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα) να περιμένουν να πάρουν πρώτα αυτοί την αξιολόγηση και μετά να δίνουν την δικιά τους, εγώ τους τιμωρώ με θετική, αλλά με λιγότερα αστεράκια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει υποχρέωση.

Αλλά επειδή είναι εκβιαστική η πολιτική κάποιων πωλητών, ενώ να έχουν πάρει τα χρήματα από τον αγοραστή (και άρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα) να περιμένουν να πάρουν πρώτα αυτοί την αξιολόγηση και μετά να δίνουν την δικιά τους, εγώ τους τιμωρώ με θετική, αλλά με λιγότερα αστεράκια.

 

Δεν νομίζω να παιζει κατι τέτοιο, απλα κάποιοι ειναι "ζαμαν φου" που λένε, και αυτούς του εντοπίζω σε κάποιες μυστήριες χώρες, οχι πάντως uk ή de

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει υποχρέωση.

Αλλά επειδή είναι εκβιαστική η πολιτική κάποιων πωλητών, ενώ να έχουν πάρει τα χρήματα από τον αγοραστή (και άρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα) να περιμένουν να πάρουν πρώτα αυτοί την αξιολόγηση και μετά να δίνουν την δικιά τους, εγώ τους τιμωρώ με θετική, αλλά με λιγότερα αστεράκια.

Na σου πω γιατί το κάνουν; Διότι εσύ μπορεί να βάλεις μετά αρνητική, γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Na σου πω γιατί το κάνουν; Διότι εσύ μπορεί να βάλεις μετά αρνητική, γι' αυτό.

Αν ως αγοραστής τους βάλω αρνητική, θα πει ότι κάτι έγινε στραβά, οπότε είναι στο χέρι μου.

Ο πωλητής το μόνο που κοιτάει είναι να πάρει τα χρήματα.Αφού πληρώθηκε και δεν την βάζει, τότε το πάει εκβιαστικά.Και αυτή η συμπεριφορά, που ομολογουμένως δεν το κάνουν όλοι, είναι απαράδεκτη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ως αγοραστής τους βάλω αρνητική, θα πει ότι κάτι έγινε στραβά, οπότε είναι στο χέρι μου.

Ο πωλητής το μόνο που κοιτάει είναι να πάρει τα χρήματα.Αφού πληρώθηκε και δεν την βάζει, τότε το πάει εκβιαστικά.Και αυτή η συμπεριφορά, που ομολογουμένως δεν το κάνουν όλοι, είναι απαράδεκτη.

 

Εγώ σε όλους βάζω 5* γιατί ξέρω τι σημαίνει για τον πωλητή ένα αστεράκι λιγότερο. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί πελάτες λαμόγια, που ψάχνουν με το παραμικρό να κρατήσουν και το προϊόν και να πάρουν αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια θελω να κανω επιτελους την 1η μου αγορα απτο ebay(θηκη για το iphone)...εχετε να προτεινετε καποιο ευρωπαικο καταστημα ή απο Αμερικη??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω επιτελους την 1η μου αγορα απτο ebay(θηκη για το iphone)...εχετε να προτεινετε καποιο ευρωπαικο καταστημα ή απο Αμερικη??

Επειδή μπερδεύτηκα, τελικά σε ενδιαφέρει να αγοράσεις από ΕΒΑΥ ή από άλλα eshops?Γιατί εδώ αναφέρονται θέματα του Ebay.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω επιτελους την 1η μου αγορα απτο ebay(θηκη για το iphone)...εχετε να προτεινετε καποιο ευρωπαικο καταστημα ή απο Αμερικη??

Δεν έχεις πρόβλημα με τελωνείο , μία θήκη είναι φτηνή , οπότε μην σε νοιάζει αν είναι από Ευρώπη Αμερική ή Κίνα

Link to comment
Share on other sites

πήρα 2 θήκες από κίνα, με κόστος ούτε 1€ η κάθε μία.

ακόμη και ακριβές να πάρεις, πρόβλημα με τελωνεία και εξτρα χρε'ωσεις ΔΕ θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα, τελικά σε ενδιαφέρει να αγοράσεις από ΕΒΑΥ ή από άλλα eshops?Γιατί εδώ αναφέρονται θέματα του Ebay.

 

Για να σε ξεμπερδεψω,εννοω απο ευρωπαικο ebay ή απτο Αμερικανικο...Επειδη εχω βρει και στα "δυο" ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Για να σε ξεμπερδεψω,εννοω απο ευρωπαικο ebay ή απτο Αμερικανικο...Επειδη εχω βρει και στα "δυο" ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας...

Για τέτοια μικροπράγματα, όντως όπου βγαίνει το σύνολο πιο χαμηλό.Βέβαια ο χρόνος παράδοσης από Αμερική είναι συνήθως διπλάσιος από το αγγλικό π.χ., αλλά αν δεν το βιάζεσαι δεν πειράζει.

Τώρα αν πάμε σε μεγαλύτερου όγκου αντικείμενα, καλύτερα αν βρίσκεις κάτι σε ευρωπαϊκό ebay, γιατί έτσι δεν κινδυνεύεις για τελωνείο που έχει εκτός ΕΕ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

εκανα μια παραγγελια στο ebay, πληρωσα μεσω paypal, αλλα πλεον ο πωλητης εχει απενεργοποιημενο λογαριασμο.. (eBay note: This user is no longer registered)

θελω να ακυρωσω την παραγγελεια αυτη και να μην χρεωθω το ποσο ή να μου επιστραφει.

πηγα σημερα στο resolution center -με στειλαν στο αγγλικο- και τους εγραψα πως για αυτο το προιον: εχω πληρωσει με paypal, οτι επικοινωνησα με pm με τον πωλητη, οτι δεν μου απαντησε, και προσθεσα πως πλεον δεν ειναι μελος.. και πως θελω full refund.

Και μου απαντησαν:

Hello ***

 

Here's what happened:

 

You opened an eBay Buyer Protection case for ###

 

Here's what you have to do next:

 

Try to work things out with the seller. (πως καλε ? αφου δεν ειναι πια μελος ο seller?? :wacko: ) If you don't hear back by 24 Sep, 2011, you can escalate this case to Customer Support.

 

What you should know:

 

This case will automatically close on 30 Oct, 2011.

 

Details you've provided:

Problem: You have not received the item

You tried contacting the seller

You paid on 12 Sep, 2011

You contacted the seller through: 'pm'

The seller has not responded to you

The seller isn't working with you to solve the problem

You have entered the phone number of ****'

We will not share your phone number with the seller.

 

Additional information:

'the seller is no longer a member (eBay note: This user is no longer registered) and i want to cancel the order and get my money back'

 

You asked for:

You prefer a full refund.

 

Remember, you can always check the status of your case in the Resolution Centre.

 

επισης σημερα μου ηρθε μηνυμα πως αποσυρθηκε ενα προιον που ειχα παραγγειλει, δηλαδη μου εστειλε μηνυμα το ebay:

Dear ***

 

We're writing to let you know that this listing for an item you won or bid on is no longer available:

 

*** - 128GB USB Pen Thumb Memory Flash Stick Drive

 

We understand this may be disappointing, but occasionally we need to remove listings. In this case, the listing was removed because the copyright or trademark owner of this product reported that the item may be counterfeit.

 

Here's more information on eBay's policy concerning replicas, counterfeit items, and unauthorized copies:

http://pages.ebay.com/help/policies/replica-counterfeit.html

 

Here's what you can do next:

-- If you won the item but haven't paid, don't pay. Since eBay removed the listing, you're no longer obligated to go through with the transaction.

-- If you received the item, you can open a case in the Resolution Center to get your money back. Click the link below and select the "I received an item that does not match the seller's description" option.

http://resolutioncenter.ebay.com

-- If you already paid for this item through eBay, and it's past the estimated delivery time, you can also open a case in our Resolution Center by selecting the "I haven't received it yet" option.

 

If the seller offers you the item outside of eBay, we strongly discourage you from accepting the offer. These types of transactions aren't covered by eBay buyer protection programs.

 

If you didn't pay through eBay or PayPal, and:

-- You paid by Western Union or MoneyGram, contact the company directly (Western Union 800-325-6000 or MoneyGram 800-926-9400).

-- You paid by check, contact your bank to stop payment.

 

Thanks,

 

eBay

 

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

 

πηγα λοιπον παλι στο Resolution Center +"I haven't received it yet" εκανα παλι αιτημα για full refund

και οταν ολοκληρωσα την διαδικασια βγηκε αυτο το μηνυμα:

 

We're sorry there was a problem with your purchase. The seller has been notified and a case has been opened for you in the Resolution Center.

 

We encourage our sellers to do their best to work things out directly with you. Please wait for the seller to respond to the case before taking further action.

 

If the seller does not respond by Sep 23, 2011, or if the seller does respond but you still can't work things out, you can ask eBay Customer Support to review the case and make a final decision.

 

 

 

και σε πμ μου γραψαν παλι:

Here's what just happened:

 

You opened an eBay Buyer Protection case for 128GB USB Pen Thumb Memory Flash Stick Drive .

 

Here's what you need to do next:

 

Try to work things out with the seller. If you don't hear back by Sep 23, 2011, you can escalate this case to eBay Customer Support.

 

What you should know:

 

This case will automatically close on Oct 15, 2011 if the case is not escalated.

 

 

δεν καταλαβαινω γιατι μου λενε να βρω ακρη με τον πωλητη... αφου στην πρωτη περιπτωση δεν ειναι καν πια μελος και στη δευτερη το e bay απο μονο του μου ακυρωσε την παραγγελια..:wacko:

τι να κανω για να λυθει το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

[/b]:wacko:

τι να κανω για να λυθει το θεμα?

θα περιμενεις να παει 23 Σεπτεμβρη και θα κανεις escalate για να παρεις τα χρηματα σου πισω...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @luckystar μεσα στον πανικό σου τα μπέρδεψες το πραγματα.

 

Εφ΄οσον το αγορασες και παρολο που ο πωλητης ειναι "no registered" το αντικείμενο ειναι πιθανόν να σου ερθει, για αυτο σου λενε να έρθεις σε επαφη μαζι του.

 

Τωρα αν σε ~30 μερες δεν εχεις λαβει τίποτα ανοιξε ενα dispute στο παυπαλ περίμενε 2-3 μερες και μετα το γυρνας σε claim.

 

Μην ανησυχείς τα χρήματα θα τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

90% να μην έρθει τίποτα καθώς μάλλον το αντικείμενο και ο πωλητής είναι μούφα. :O

Περίμενε τις 30 μέρες που σου πρότειναν αλλά το βλέπω στάνταρ για dispute το θέμα.

 

Κάτι άλλο.Το daily deals το δοκίμασε κανείς?Έψαξα χτες κάτι ηλεκτρονικά που μου άρεσαν στο ebay.co.uk και κανένα δεν το έστελναν στην Ελλάδα.Τι παίζει??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα

 

Υπαρχει καποιο site ή εφαρμογη που μπορω να ψαχνω σε πολλα ebay site ταυτοχρονα? Δεν ειναι σημαντικο απλα βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω απο site σε site και να ψαχνω τα ιδια πραγματα.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Υπαρχει καποιο site ή εφαρμογη που μπορω να ψαχνω σε πολλα ebay site ταυτοχρονα? Δεν ειναι σημαντικο απλα βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω απο site σε site και να ψαχνω τα ιδια πραγματα.

 

Ευχαριστω!

 

http://www.eim.ebay.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...