Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει κάποιο όριο για το πόσες δημοπρασίες μπορείς να ανοίξεις; Ενώ δεν βρίσκω τίποτα πουθενά, μου λέει το αμερικάνικο ebay, ενώ την εγγραφή μου την έχω κάνει στο αγγλικό, ότι δεν μπορω να πουλήσω πάνω από 500$ το μήνα ή 10 αντικείμενα. Για του λόγου το αληθές:

 

Attention Sellers:

 

You've reached your selling limits on the US eBay site.

 

On the US eBay site you can sell up to 10 items or up to $500 per month, whichever comes first.

 

Although you’ve reached your limits in the US, you may still be eligible to list items domestically.

 

Ο λογαριασμός μου είναι personal και όχι business.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!

 

σημερα εκλεισε και η τελευταια υποθεση που ειχα ανοιξει για τους εξαφανισμενους πωλητες. υπερ μου και οι δυο!:D

αργησα να σας απαντησω γιατι οπως θα ξερετε παιρνει λιγο χρονο η επιλυση..

ευτυχως ολα πηγαν καλα!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!

 

σημερα εκλεισε και η τελευταια υποθεση που ειχα ανοιξει για τους εξαφανισμενους πωλητες. υπερ μου και οι δυο!:D

αργησα να σας απαντησω γιατι οπως θα ξερετε παιρνει λιγο χρονο η επιλυση..

ευτυχως ολα πηγαν καλα!

ωραια! τι εκανες τελικα? στη ληξη της προθεσμιας εκανες escalate και τα money ηρθαν?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ωραια! τι εκανες τελικα? στη ληξη της προθεσμιας εκανες escalate και τα money ηρθαν?

 

καλημερα! :)

πηγα στο Resolution Centre, ειπα πως δεν εχω λαβει το αντικειμενο, μου δωσαν καποιο χρονο να περιμενω μηπως ανταποκριθει ο πωλητης, και μετα την παροδο αυτου του χρονου σε ξαναρωτανε αν τα βρηκες με τον πωλητη, ωστε να κλεισεις την υποθεση, αν οχι λες παλι με λιγα λογια τι εχει συμβει στην καθε περιπτωση, ζητας refund και μετα αφηνεις το Customer Support να παρει την τελικη αποφαση .. και σε ειδοποιουν αν δικαιωθηκες στο αιτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έβαζα θετική αξιολόγηση με την αγορά. Επειδή όμως αρκετοί δεν βάζανε καθόλου, το γράφω και στους όρους ότι θα βάλω θετική αξιολόγηση μόλις λάβω κι εγώ.

 

Ελαβα λοιπόν σήμερα το εξής μήνυμα:

 

 

listen!

you will never get my good feedback if you push me to do it first.

 

i paid.

leave me feedback and you will get the same.

don't ask me to leave first, don't push me to leave first or you will get bad feedback.

 

Του έβαλα θετική αξιολόγηση. Μήπως οφείλω όμως να το αναφέρω και στο eBay ή θα σκάψω το λάκο μου, διότι μπορεί να κάνει δεύτερο λογαριασμό και να μου ρίξει αρνητική...

 

Update: Επικοινώνησα με άλλους πωλητές και είχε κάνει το ίδιο και σε αυτούς. Τελικά μου έβαλε θετική αξιολόγηση με τα χειρότερα αστεράκια. Οι υπόλοιποι είχαν και αυτοί το ίδιο πρόβλημα. Επικοινώνησα με το ebay, και μπλοκάρανε το λογαριασμό μου για τουλάχιστον 30 ημέρες ενώ αυτός συνεχίζει να ρίχνει παντού αρνητικά αστεράκια με θετική ψήφο.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Ενω ολες μου οι αγορες ως τωρα ηταν σχετικα γρηγορες(κι ας ηταν απο κινα), τωρα που παρηγγειλα ενα κινητο απο αγγλια, και ειδα οτι ολη η διαδικασια αργει πολυ(ουτε dispatch ενω εχει χρεωσει εδω και μερες...), του εστειλα ενα mail και μου απαντα:

"We know that you are anxious to receive your item, personally, I understand how you feel about the delivery, but kindly be advised that we’ll begin to process and dispatch 5 to 7 business days after your payment has been received.

This 5 to 7 business days period is in place as an added security for sellers and buyers to prevent internet fraud. We also made sure that this is communicated to potential buyers so they can weigh their options."

 

Εμενα γιατι μου φαινεται αοριστολογια και παπατζιλικι αυτη η απαντηση?

Δηλαδη τι περιμενει? Και καλα απατες και οτι τι?

Γιατι οι αλλοι πωλητες δεν κανουν το ιδιο?

Δεν ξερω, δεν μου αρεσε αυτο. Πειτε μου τι πιστευετε.

Link to comment
Share on other sites

αρκετες μερες για να πει οτι ερευνα για απατες κλπ. συνηθως μολις πληρωθουν αμεσως στελνουν το αντικειμενο.
Link to comment
Share on other sites

Ενω ολες μου οι αγορες ως τωρα ηταν σχετικα γρηγορες(κι ας ηταν απο κινα), τωρα που παρηγγειλα ενα κινητο απο αγγλια, και ειδα οτι ολη η διαδικασια αργει πολυ(ουτε dispatch ενω εχει χρεωσει εδω και μερες...), του εστειλα ενα mail και μου απαντα:

"We know that you are anxious to receive your item, personally, I understand how you feel about the delivery, but kindly be advised that we’ll begin to process and dispatch 5 to 7 business days after your payment has been received.

This 5 to 7 business days period is in place as an added security for sellers and buyers to prevent internet fraud. We also made sure that this is communicated to potential buyers so they can weigh their options."

 

Εμενα γιατι μου φαινεται αοριστολογια και παπατζιλικι αυτη η απαντηση?

Δηλαδη τι περιμενει? Και καλα απατες και οτι τι?

Γιατι οι αλλοι πωλητες δεν κανουν το ιδιο?

Δεν ξερω, δεν μου αρεσε αυτο. Πειτε μου τι πιστευετε.

 

Απο οτι εχω διαπιστώσει και εγω, πραγματι υπαρχει καθυστέρηση αλλα εγω την αποδίδω σε εσωτερικό προβλημα, μάλλον οπως εχουν διαλυθεί πλεον ολα, ετσι διαλύσανε και τα σχετικά με τις αποστολές.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έβαζα θετική αξιολόγηση με την αγορά. Επειδή όμως αρκετοί δεν βάζανε καθόλου, το γράφω και στους όρους ότι θα βάλω θετική αξιολόγηση μόλις λάβω κι εγώ.

 

Ελαβα λοιπόν σήμερα το εξής μήνυμα:

 

 

Του έβαλα θετική αξιολόγηση. Μήπως οφείλω όμως να το αναφέρω και στο eBay ή θα σκάψω το λάκο μου, διότι μπορεί να κάνει δεύτερο λογαριασμό και να μου ρίξει αρνητική...

 

Update: Επικοινώνησα με άλλους πωλητές και είχε κάνει το ίδιο και σε αυτούς. Τελικά μου έβαλε θετική αξιολόγηση με τα χειρότερα αστεράκια. Οι υπόλοιποι είχαν και αυτοί το ίδιο πρόβλημα. Επικοινώνησα με το ebay, και μπλοκάρανε το λογαριασμό μου για τουλάχιστον 30 ημέρες ενώ αυτός συνεχίζει να ρίχνει παντού αρνητικά αστεράκια με θετική ψήφο.

Το έχουμε ξανασυζητήσει.

Εγώ από την πλευρά του αγοραστή συμφωνώ 100% με το παληκάρι.Εγώ σας αγοραστής, έχω χρέος να πληρώσω.Από την στιγμή που το κάνω, περιμένω την θετική σου.Αν με πιέζει ο πωλητής, την πάτησε.

Εσένα γιατί σου μπλοκάρανε το account?Μήπως κάτι δεν κάνεις και εσύ καλά?

 

Απο οτι εχω διαπιστώσει και εγω, πραγματι υπαρχει καθυστέρηση αλλα εγω την αποδίδω σε εσωτερικό προβλημα, μάλλον οπως εχουν διαλυθεί πλεον ολα, ετσι διαλύσανε και τα σχετικά με τις αποστολές.

Τι ακριβώς έχει διαλυθεί?

Γιατί εγώ λαμβάνω από Αγγλία πακέτα σε 4-5 εργάσιμες, ενώ δικά μου πακέτα σε Θες/κη και Ορεστιάδα, φτάσανε με απλό ταχυδρόμειο σε 1-2 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανασυζητήσει.

Εγώ από την πλευρά του αγοραστή συμφωνώ 100% με το παληκάρι.Εγώ σας αγοραστής, έχω χρέος να πληρώσω.Από την στιγμή που το κάνω, περιμένω την θετική σου.Αν με πιέζει ο πωλητής, την πάτησε.

Εσένα γιατί σου μπλοκάρανε το account?Μήπως κάτι δεν κάνεις και εσύ καλά?

Ο τύπος χωρίς καν να έχει πληρώσει ζητούσε θετική. Και το έκανε και με άλλους πωλητές και τους εκβίαζε ότι αν δεν του αφήσουν θετική θα ρίξει αρνητική.

 

Update: Η πλάκα είναι ότι πριν επικοινωνήσω με το eBay, διάβασα προσεκτικά τι προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις και ήταν όλα υπέρ μου. Και μπλοκάρανε εμένα για 30 ημέρες, και αυτόν τον αφήσανε να ρίχνει positive feedback με 0 αστεράκια...

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Ενω ολες μου οι αγορες ως τωρα ηταν σχετικα γρηγορες(κι ας ηταν απο κινα), τωρα που παρηγγειλα ενα κινητο απο αγγλια, και ειδα οτι ολη η διαδικασια αργει πολυ(ουτε dispatch ενω εχει χρεωσει εδω και μερες...), του εστειλα ενα mail και μου απαντα:

"We know that you are anxious to receive your item, personally, I understand how you feel about the delivery, but kindly be advised that we’ll begin to process and dispatch 5 to 7 business days after your payment has been received.

This 5 to 7 business days period is in place as an added security for sellers and buyers to prevent internet fraud. We also made sure that this is communicated to potential buyers so they can weigh their options."

 

Εμενα γιατι μου φαινεται αοριστολογια και παπατζιλικι αυτη η απαντηση?

Δηλαδη τι περιμενει? Και καλα απατες και οτι τι?

Γιατι οι αλλοι πωλητες δεν κανουν το ιδιο?

Δεν ξερω, δεν μου αρεσε αυτο. Πειτε μου τι πιστευετε.

αν ειναι το e-sell το store που αναφερεις , μην ανησυχεις , ετσι κανουν αλλα ειναι ΟΚ οι τυποι....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι το e-sell το store που αναφερεις , μην ανησυχεις , ετσι κανουν αλλα ειναι ΟΚ οι τυποι....

 

Μεσα επεσες, αυτοι ειναι!

Χτες βραδυ, μια βδομαδα μετα την παραγγελια, με ενημερωσαν για το dispatch. Αργααα, ολα πολυ αργα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλει και εγω ενα δεμα απο Γερμανια.ζητησα απο τον πωλητη αριθμο αποστολησ και μ ειπε αλλα 7 ευρω δηλαδη συνολο 17 μονο για μεταφορα και του ειπα οχι νομιζοντας οτι ερχεται με dhl courrier αλλα απο οτι καταλαβα μετα απο επικοινωνια με dhl θεσσαλονικης μ ειπαν οτι μπορει να το φερει και το ταχυδρομριο.μετα απο ποσες μερεσ να ανησυχησω???ποσεσ μερεσ κανει περιπου???ισχυει 7 εργασιμεσ που μ ειπαν??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλει και εγω ενα δεμα απο Γερμανια.ζητησα απο τον πωλητη αριθμο αποστολησ και μ ειπε αλλα 7 ευρω δηλαδη συνολο 17 μονο για μεταφορα και του ειπα οχι νομιζοντας οτι ερχεται με dhl courrier αλλα απο οτι καταλαβα μετα απο επικοινωνια με dhl θεσσαλονικης μ ειπαν οτι μπορει να το φερει και το ταχυδρομριο.μετα απο ποσες μερεσ να ανησυχησω???ποσεσ μερεσ κανει περιπου???ισχυει 7 εργασιμεσ που μ ειπαν??

17€ και DHL μια χαρά χρέωση φαίνεται.

Αλλά σαν χρόνος κάπου εκεί είναι από Γερμανία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

17€ και DHL μια χαρά χρέωση φαίνεται.

Αλλά σαν χρόνος κάπου εκεί είναι από Γερμανία.

τελικα 10 εδωσα γιατι δεν εβαλα tracking number και τωρα δεν ξερω με τι θα ερθει με dhl η με τα ταχυδρομεια???

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι το e-sell το store που αναφερεις , μην ανησυχεις , ετσι κανουν αλλα ειναι ΟΚ οι τυποι....

Από τους χειρότερους. ΜΑΚΡΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από τους χειρότερους. ΜΑΚΡΥΑ.

 

Επειδη βλεποντας το μηνυμα σου, ανησυχησα, λες κι εσυ την εμπειρια σου απο αυτους;;;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω γράψει στο παρελθόν. Αν κάτσεις να δεις και τις αρνητικές τους, θα καταλάβεις πολλά...

προσωπικα παντως (και εχω αγορασει αρκετες φορες) δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα εκτος απο τις καθυστερησεις που αναφερει ο φιλος

(που ομως το γραφουν οτι θα κανει τοσο)....αν επιμεινεις και αρκετα θα φυγει και νωριτερα και αν παλι το ζητησεις σου στελνουν και invoice με ολα τα απαραιτητα

στοιχεια για ισχυ της εγγυησης (αλα expansys)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

τελικα 10 εδωσα γιατι δεν εβαλα tracking number και τωρα δεν ξερω με τι θα ερθει με dhl η με τα ταχυδρομεια???

Βασικά για μένα εξαρτάται από το αντικείμενο που αγοράζεις.

Αν είναι ψιλοπράγματα χαμηλής αξίας, ίσως να μην αξίζει τα αυξημένα μεταφορικά λόγω tracking.

Αλλά για αξία πάνω από 50€, πάντα ζητάω tracking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για μένα εξαρτάται από το αντικείμενο που αγοράζεις.

Αν είναι ψιλοπράγματα χαμηλής αξίας, ίσως να μην αξίζει τα αυξημένα μεταφορικά λόγω tracking.

Αλλά για αξία πάνω από 50€, πάντα ζητάω tracking.

συμφωνω απολυτα....12 ευρω εκανε αυτο που αγορασα και λεω 17 για ταχυδρ πολλλα ειναι.ξερετε αν απο Γερμανια περναει τελωνειο???για να δω αν 8α καθυστερηση απο την απεργια.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι.

Στις 6 σεπτεμβρίου παραγγέλνω ένα flex cable για το ν81 το οποίο γράφει ότι έχει πάνω καμερα και όλα τα σχετικά.

Φτάνει στις 19 σεπτεμβρίου αλλά λείπει η κάμερα και ένα τσιπάκι κάτω από το πληκτρολόγιο. Δεν το έβαλα καν στο κινητο να το δοκιμάσω.

Λέω στον πωλητή το και το, και του στέλνω και φωτογραφίες.

Μου λέει να του το στείλω πίσω και μόλις φτάσει θα μου στείλει άλλο.

Του λέω ότι έτσι θα περάσουν πολλές μέρες και αν μπορεί να βρει κάποια άλλη λύση και μου λέει θα μου το στείλει τώρα αλλά να πληρώσω 2,99$ και μόλις φτάσει, το στέλνω πίσω το λάθος και μου στέλνει πίσω τα 2,99$.

Συμφωνώ και του στέλνω τα 2,99$ και το αντικείμενο φτάνει στις 12 οκτωβρίου.

Το ανοίγω και βλέπω ότι μου έχει στείλει ξανά ένα flex cable χωρίς κάμερα και τσιπ.

Του λέω, πλάκα μου κάνεις? Έστειλες το ίδιο πράγμα και του στέλνω και σχετικές φώτο. Του λέω ότι θα του στείλω αύριο τα δύο λάθος πράγματα και να μου δώσει άμεσα τα 2,99$ και full refund για το flex cable αλλιώς θα κάνω dispute.

Μου λέει συγνώμη και τέτοια, να το επιστρέψω και όταν αυτό φτάσει εκεί, τότε θα κάνει refund. Εγώ όμως τα θέλω άμεσα γιατί δεν τον εμπιστεύομαι...

 

Έχω άλλες 7 μέρες περιθώριο για να κάνω dispute αλλιώς την πάτησα.

 

Τι να κάνω?

 

http://img8.imageshack.us/img8/2562/12102011162copy.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/1034/12102011164copy.jpg

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα....12 ευρω εκανε αυτο που αγορασα και λεω 17 για ταχυδρ πολλλα ειναι.ξερετε αν απο Γερμανια περναει τελωνειο???για να δω αν 8α καθυστερηση απο την απεργια.

Αν όντως έρχεται απο Γερμανία και όχι από Ασία,τότε δεν επηρεάζεσαι από το τελωνείο.

 

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι.

Στις 6 σεπτεμβρίου παραγγέλνω ένα flex cable για το ν81 το οποίο γράφει ότι έχει πάνω καμερα και όλα τα σχετικά.

Φτάνει στις 19 σεπτεμβρίου αλλά λείπει η κάμερα και ένα τσιπάκι κάτω από το πληκτρολόγιο. Δεν το έβαλα καν στο κινητο να το δοκιμάσω.

Λέω στον πωλητή το και το, και του στέλνω και φωτογραφίες.

Μου λέει να του το στείλω πίσω και μόλις φτάσει θα μου στείλει άλλο.

Του λέω ότι έτσι θα περάσουν πολλές μέρες και αν μπορεί να βρει κάποια άλλη λύση και μου λέει θα μου το στείλει τώρα αλλά να πληρώσω 2,99$ και μόλις φτάσει, το στέλνω πίσω το λάθος και μου στέλνει πίσω τα 2,99$.

Συμφωνώ και του στέλνω τα 2,99$ και το αντικείμενο φτάνει στις 12 οκτωβρίου.

Το ανοίγω και βλέπω ότι μου έχει στείλει ξανά ένα flex cable χωρίς κάμερα και τσιπ.

Του λέω, πλάκα μου κάνεις? Έστειλες το ίδιο πράγμα και του στέλνω και σχετικές φώτο. Του λέω ότι θα του στείλω αύριο τα δύο λάθος πράγματα και να μου δώσει άμεσα τα 2,99$ και full refund για το flex cable αλλιώς θα κάνω dispute.

Μου λέει συγνώμη και τέτοια, να το επιστρέψω και όταν αυτό φτάσει εκεί, τότε θα κάνει refund. Εγώ όμως τα θέλω άμεσα γιατί δεν τον εμπιστεύομαι...

 

Έχω άλλες 7 μέρες περιθώριο για να κάνω dispute αλλιώς την πάτησα.

 

Τι να κάνω?

Κατευθείαν dispute και εξηγείς αναλυτικά την κατάσταση ότι δεν πρόκειται να στείλεις τίποτα αν δεν πάρεις πίσω σε refund όλα τα χρήματα που έδωσες.Ποια είναι η αξία του αντικειμένου?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...