Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω επαθα το ιδιο προχθες....ο πωλητης ειναι μη registered user και ενω πληρωθηκε κανονικα δεν θα στειλει το αντικειμενο....να του ανοιξω dispute ....χρηματα θα παρω?

πρεπει να συμφωνησει και αυτος ή το PayPal αν με δικαιωσει θα μου επιστρεψει αυτο χρηματα?

(που μαλλον μετα τα διεκδικει απο αυτον?)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λίγη βοήθεια όσο αναφορά το τελωνείο;;;;

Τελωνείο χρεώνομαι μόνο για αγορές από ΗΠΑ; Αν αγοράσω κάτι από Ασία θα χρεωθώ;

Σε περίπτωση που αγοράσω κάτι από ΗΠΑ και το στείλω στην Γιαγιά μου στην Γερμανία ξέρει κανείς αν θα περάσει από τελωνείο εκεί;;:worry:

 

φχαριστώ (προκαταβολικά) !!!:)

Link to comment
Share on other sites

Κ η επιστροφη ποσο θα διαρκεσει?

Aν τον εχουν διαγραψει αυτο σημαινει οτι εκανε τιποτα στραβες. Ετσι θα παρεις συντομα πισω τα λεφτα σου

 

και εγω επαθα το ιδιο προχθες....ο πωλητης ειναι μη registered user και ενω πληρωθηκε κανονικα δεν θα στειλει το αντικειμενο....να του ανοιξω dispute ....χρηματα θα παρω?

πρεπει να συμφωνησει και αυτος ή το PayPal αν με δικαιωσει θα μου επιστρεψει αυτο χρηματα?

(που μαλλον μετα τα διεκδικει απο αυτον?)

Σε νορμαλ συνθηκες δε μπορεις ν ανοιξεις dispute νωριτερα απο μια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα. Δε ξερω ομως αν αυτο ισχυει και στη περιπτωση που ειναι μη registered user. Σε καθε περιπτωση δε χανεις τιποτα αν περιμενεις λιγο ακομα. Εαν ο πωλητης δε μπορεσει ν αποδειξει οτι σου εστειλε το αντικειμενο κι εσυ το παρελαβες, φυσικα και θα παρεις πισω τα χρηματα σου

 

Λίγη βοήθεια όσο αναφορά το τελωνείο;;;;

Τελωνείο χρεώνομαι μόνο για αγορές από ΗΠΑ; Αν αγοράσω κάτι από Ασία θα χρεωθώ;

Σε περίπτωση που αγοράσω κάτι από ΗΠΑ και το στείλω στην Γιαγιά μου στην Γερμανία ξέρει κανείς αν θα περάσει από τελωνείο εκεί;;:worry:

 

φχαριστώ (προκαταβολικά) !!!:)

Τελωνειο χρεωνεσαι για οποιαδηποτε αγορα κανεις εκτος χωρων της ΕΕ. Εγω παντως ειχα παραλαβει ενα λαπτοπ απο ΗΠΑ το οποιο μου εστειλαν σε Γαλλικη διευθυνση και δε πληρωσα τιποτα. Για Γερμανια δε ξερω τι γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Aν τον εχουν διαγραψει αυτο σημαινει οτι εκανε τιποτα στραβες. Ετσι θα παρεις συντομα πισω τα λεφτα σου

 

 

Σε νορμαλ συνθηκες δε μπορεις ν ανοιξεις dispute νωριτερα απο μια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα. Δε ξερω ομως αν αυτο ισχυει και στη περιπτωση που ειναι μη registered user. Σε καθε περιπτωση δε χανεις τιποτα αν περιμενεις λιγο ακομα. Εαν ο πωλητης δε μπορεσει ν αποδειξει οτι σου εστειλε το αντικειμενο κι εσυ το παρελαβες, φυσικα και θα παρεις πισω τα χρηματα σου

 

 

Σε ευχαριστω φιλε μου :)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις. Πως μπορώ να κάνω παραγγελίες από το ebay shop? Χρειάζεται να εχω κάρτα ebay?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις. Πως μπορώ να κάνω παραγγελίες από το ebay shop? Χρειάζεται να εχω κάρτα ebay?

 

Τι κάρτα? Δεν υπάρχει κάρτα για το ebay απλώς ανοίγεις ένα λογαριασμό με username και password.

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οταν εχεις φαει "μπανακι" απ το ΕΒΑΥ για καθυστερηση πληρωμης αντικειμενου πως κ ποτε ενεργοποιειτε παλι ο λογ/μος σου?

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω κάτι, πείτε πως κερδίζω την δημοπρασία,

τι του λέω να βάλει πάνω στο πακέτο? Gift ή κάτι άλλο?

Στο τελωνείο πόσα θα δώσω (Από Αμερική είναι)?

Θα μου το αφησουν σαν γράμμα στο σπίτι μου ή

πως θα το παραλάβω γιατί έχω μπερδευτεί?

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί είμαι εντελώς άσχετος?

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω κάτι, πείτε

1. πως κερδίζω την δημοπρασία,

2. τι του λέω να βάλει πάνω στο πακέτο? Gift ή κάτι άλλο?

3. Στο τελωνείο πόσα θα δώσω (Από Αμερική είναι)?

4. Θα μου το αφησουν σαν γράμμα στο σπίτι μου ή

5. πως θα το παραλάβω γιατί έχω μπερδευτεί?

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος γιατί είμαι εντελώς άσχετος?

Σας ευχαριστώ..

 

1. Κερδίζει αυτός που προσφέρει τα περισσότερα :cool:.

2. Ναι :)

3. Εξαρτάται σε ποιόν τελώνη θα πέσεις :angry:

4,5 Η στο παραδίδουν σπίτι ή σου αφήνουν ειδοποίηση να πας να το παραλάβεις ;)

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από άλλο site στην ελβετία ένα 50ευρο πράγμα να ρθει την Παρασκευή.

Τι ώρα θα ρθει? Άμα έρθει και δεν είναι κανείς σπίτι τι γίνεται?

Το πλήρωσα με πιστωτική, μαζί με φόρο και έξοδα αποστολής,

όταν έρθει θα δώσω κι άλλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από άλλο site στην ελβετία ένα 50ευρο πράγμα να ρθει την Παρασκευή.

Τι ώρα θα ρθει? Άμα έρθει και δεν είναι κανείς σπίτι τι γίνεται?

Το πλήρωσα με πιστωτική, μαζί με φόρο και έξοδα αποστολής,

όταν έρθει θα δώσω κι άλλα?

 

Τι ώρα δεν ξέρω ούτε τι μέρα ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι αν είσαι εκεί θα το παραλαβής αν λείπεις θα σου αφήσουν χαρτάκι και δεν πληρώνεις τίποτα άλλο.

 

Τα είχαμε ξαναπεί......

 

 

Η σειρά αξιοπιστίας τους είναι απο κάτω προς το πάνω ο πιο αξιόπιστος δλδ είναι ο τρίτος, άλλα επειδή ότι και να πούμε εμείς εσύ θα ποντάρεις και εσύ θα πληρώσεις είναι δικιά σου η απόφαση.

 

Ότι και αν αποφασίσεις πάντως με υγειά!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η δημοπρασία κλείνει στις 9 την Πέμπτη μπορώ να τον πληρώσω την Παρασκευή;

Γενικά ποιες είναι οι διαδικασίες πληρωμής μέσω paypal στο ebay?

 

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η δημοπρασία κλείνει στις 9 την Πέμπτη μπορώ να τον πληρώσω την Παρασκευή;

Γενικά ποιες είναι οι διαδικασίες πληρωμής μέσω paypal στο ebay?

 

Ευχαριστώ

 

Έχεις 7 ημέρες για να πληρώσεις άλλα εξαρτάται από τον seller οι περισσότεροι έχουν όριο τις 3 ημέρες, η διαδικασία είναι απλή, μόλις κερδίσεις την δημοπρασία και ο seller έχει paypal σου ενεργοποιεί άμεσα ένα κουμπάκι το οποίο λέει pay πατώντας το σε πάει paypal, εκεί σου λέει το συνολικό ποσόν και αν συμφωνείς του κάνεις αποδοχή.

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ,

σε αυτή την αγγελία βλέπεις κάτι που πρέπει να προσέξω ας πούμε έχει επιθυμητή τιμή ή θα πληρώσω όσο έχω κάνει bid? Υπάρχει κάτι ύποπτο; :p

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270282344977#ebayphotohosting

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ,

σε αυτή την αγγελία βλέπεις κάτι που πρέπει να προσέξω ας πούμε έχει επιθυμητή τιμή ή θα πληρώσω όσο έχω κάνει bid? Υπάρχει κάτι ύποπτο; :p

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270282344977#ebayphotohosting

 

Δεν υπάρχει τέτοια τιμη θα πληρώσεις όσο ποντάρεις και εφ' όσον είσαι νικητής. Απο ότι εχω καταλάβει όμως πρέπει να είναι η πρώτη σου αγορά ε?

Γι' αυτό θα σου πρότεινα να μην παρασυρθείς στο ποντάρισμα βάζοντας μια τιμη στόχο (έρευνα αγοράς εχεις κάνει για την αξία του ρολογιού?). Το ρολόι αυτό εχει δυο μέρες ακόμα και όλο το πανηγύρι γίνεται στο τελευταίο λεπτό εκεί πέφτουν τα πονταρίσματα βροχή :lol::lol::lol:

 

 

 

Μπορεί να ξεπεράσει και τα 400 Ευρώ!!!

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε.Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση,οποτε ρωταω και εδω στην περιπτωση που καποιος το ξερει.Εχω επικοινωνησει με τον πωλητη του προιοντοσ που ενδιαφερομαι ν αγορασω και ενω στο λεγομενο listing αναφερει αποστολη μονο σε Αγγλια εχει αποδεχτει να μου τα στειλει Ελλαδα...Το ερωτημα που εχω ειναι με ποιον τροπο θα πληρωσω τα εξοδα αποστολης?Εννοω οτι σε μια κανονικου τυπου αγορα αναφερεται το κοστος αποστολης, μπαινωντας στην paypal αυτη στο κανει μια σουμα και ολα ωραια πληρωνεις οι ειναι να πληρωσεις.Σ αυτη την περιπτωση τι γινεται?Εστω οτι εγω το χτυπαω με buy it now η κερδιζω τη δημοπρασια,τι κοστος και που θα συνυπολογιστει ωστε να το πληρωσω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε.Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση,οποτε ρωταω και εδω στην περιπτωση που καποιος το ξερει.Εχω επικοινωνησει με τον πωλητη του προιοντοσ που ενδιαφερομαι ν αγορασω και ενω στο λεγομενο listing αναφερει αποστολη μονο σε Αγγλια εχει αποδεχτει να μου τα στειλει Ελλαδα...Το ερωτημα που εχω ειναι με ποιον τροπο θα πληρωσω τα εξοδα αποστολης?Εννοω οτι σε μια κανονικου τυπου αγορα αναφερεται το κοστος αποστολης, μπαινωντας στην paypal αυτη στο κανει μια σουμα και ολα ωραια πληρωνεις οι ειναι να πληρωσεις.Σ αυτη την περιπτωση τι γινεται?Εστω οτι εγω το χτυπαω με buy it now η κερδιζω τη δημοπρασια,τι κοστος και που θα συνυπολογιστει ωστε να το πληρωσω?

τα βαζεις εσυ τα εξοδα αποστολης στη φορμα που ειναι για να πληρωσεις , απο κατω μπαινουν ,κανεις σουμα και μετα πληρωνεις οπως θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε.Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση,οποτε ρωταω και εδω στην περιπτωση που καποιος το ξερει.Εχω επικοινωνησει με τον πωλητη του προιοντοσ που ενδιαφερομαι ν αγορασω και ενω στο λεγομενο listing αναφερει αποστολη μονο σε Αγγλια εχει αποδεχτει να μου τα στειλει Ελλαδα...Το ερωτημα που εχω ειναι με ποιον τροπο θα πληρωσω τα εξοδα αποστολης?Εννοω οτι σε μια κανονικου τυπου αγορα αναφερεται το κοστος αποστολης, μπαινωντας στην paypal αυτη στο κανει μια σουμα και ολα ωραια πληρωνεις οι ειναι να πληρωσεις.Σ αυτη την περιπτωση τι γινεται?Εστω οτι εγω το χτυπαω με buy it now η κερδιζω τη δημοπρασια,τι κοστος και που θα συνυπολογιστει ωστε να το πληρωσω?

 

Λοιπόν όταν ο πωλητής δεν αναφέρει κόστος για τα έξοδα του στέλνεις ενα εμαιλ και σου απαντά με το κόστος αποστολής. Τώρα το ποσόν αυτό το γράφεις εσύ στο κατάλληλο τετραγωνάκι του ebay (ΠΡΟΣΟΧΉ λίγο πριν βγεις στο paypal) όταν το κάνεις θα δεις αυτόματα να υπολογίζει μόνο του το ebay το συνολικό πόσον που θα στείλει στο paypal και θα πάρεις δυο εμαιλς ως συνήθως

 

------------------------------------------------------------------------------

Eνα απο το ebay

VW Original Gummimatten für Golf V vorne, schwarz

Sale price: EUR 29.90

Quantity: 1

Subtotal: EUR 29.90

Estimated delivery: Varies

Postage Paketversand: EUR 5.90 for first item, EUR 5.90 for each additional item.

Ware muss abgeholt werden: EUR 0.00 for first item, EUR 0.00 for each additional item.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

και ένα από το paypal

Item Title: VW Original Gummimatten für Golf V

Quantity: 1

Price: 29.90 EUR

 

Shipping & Handling:

(includes any seller handling fees) €17.00 EUR

Shipping Insurance (not offered): --

 

Total: €46.90

 

 

Τα δυο παραπάνω εμαιλς έχουν μια διαφορά το ένα έχει κόστος αποστολής ενώ το άλλο εχει ενα διαφορετικό κόστος για άλλη χώρα που στην προκειμένη περίπτωση είναι η Γερμανία.

 

.....Αυτα :D

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχω μια απορια σε σχεση με τα μεταφορικα και τον τροπο πληρωμης μεσω ebay.

εστω οτι θελω να αγορασω το παρακατω προΐον

προσοψη για νοκια 3250

 

που μπορω να δω αν μπορει να γινει αποστολη στην ελλαδα και ποσο θα ειναι το τελικο κοστος σε € με τα μεταφορικα μαζι.επισης μπορω να το πληρωσω με αντικαταβολη?

ειμαι ασχετος με το ebay και εχω μπερδευτει με καποια πραγματα που εχω διαβασει...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχω μια απορια σε σχεση με τα μεταφορικα και τον τροπο πληρωμης μεσω ebay.

εστω οτι θελω να αγορασω το παρακατω προΐον

προσοψη για νοκια 3250

 

που μπορω να δω αν μπορει να γινει αποστολη στην ελλαδα και ποσο θα ειναι το τελικο κοστος σε € με τα μεταφορικα μαζι.επισης μπορω να το πληρωσω με αντικαταβολη?

ειμαι ασχετος με το ebay και εχω μπερδευτει με καποια πραγματα που εχω διαβασει...

Εφ οσον αναφερεται "ships: to worldwide" αυτο σημαινει οτι στελνει και στην Ελλαδα. Το κοστος ειναι 29,99 δολλαρια Αυστραλιας + 3 δολλαρια τα ταχυδρομικα. Δε μπορεις να πληρωσεις με αντικαταβολη

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αύριο λήγει μια δημοπρασία για ένα dvd το οποίο απ'ότι αποδεικνύεται δεν είναι original. Αν το κερδίσω εγώ και δεν θέλω να το πληρώσω, τι κυρώσεις θα έχω?
Link to comment
Share on other sites

Αύριο λήγει μια δημοπρασία για ένα dvd το οποίο απ'ότι αποδεικνύεται ότι δεν είναι original. Αν το κερδίσω εγώ και δεν θέλω να το πληρώσω, τι κυρώσεις θα έχω?

 

Θα φας κλείδωμα από ebay

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...