Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

Πρέπει να επιστρέψω αύριο μια οθόνη που δεν έπαιξε, έχω ξεκινήσει διαδικασία επιστροφής στο ebay, οπότε θέλω να με συμβουλέψετε τι να προσέξω για την αποστολή στα ελτα. Φτιάχνω το πακέτο, το φωτογραφίζω, στο ταχυδρομιο το στελνω συστημενο; ζηταω trucking number; στο paypal για επιστροφη των εξοδων αποστολης στελνω φωτο την αποδειξη; μου διαφευγει κατι;

Συστημένο θα το στείλεις, βγάζεις μια φώτο με τα περιεχόμενα πριν τα βάλεις στο φάκελο και μια φωτο αφού σφραγιστεί με Όλα τα αυτοκόλλητα πάνω να φαίνεται η διεύθυνση παραλήπτη και το tracking number. Τη δεύτερη φώτο και φώτο με την απόδειξη από ελτα όπου φαίνεται το tracking number και το κόστος τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα μεταφορικά πίσω από PayPal.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συστημένο θα το στείλεις, βγάζεις μια φώτο με τα περιεχόμενα πριν τα βάλεις στο φάκελο και μια φωτο αφού σφραγιστεί με Όλα τα αυτοκόλλητα πάνω να φαίνεται η διεύθυνση παραλήπτη και το tracking number. Τη δεύτερη φώτο και φώτο με την απόδειξη από ελτα όπου φαίνεται το tracking number και το κόστος τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα μεταφορικά πίσω από PayPal.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Εγω τραβαω βιντεο για πιο σιγουρα

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα εχω προβλημα με συναλλαγη απο το ebay ο πωλητης ειναι μουφα ειχα παραγγειλει ενα ταμπλετ 37 ευρω και σημερα μου εστειλαν μηνυμα απο το ebay διαβαστε ....Your recent eBay transaction may be from a compromised account

Hello olympiakos1973,

You were recently involved in a transaction for the following item:

122162636760 - Huawei M2 Lite Mediapad T2 10.0 Pro Wifi/LTE tablet 10.1" FHD Octa core 3GB RAM

We’re writing to let you know that an unauthorized third party may have accessed the seller’s account to list this item. The item has been removed from the site, and the transaction was cancelled. We ask that you take the following precautions:

- If you already paid for the item, you may be protected by eBay. Open a request with the Resolution Center and choose, "I bought an item. I haven't received it yet." You can access the Resolution Center by visiting:

http://resolutioncenter.ebay.com

 

- If the transaction doesn't qualify for eBay’s protection, please immediately contact the payment service used to request a refund.

 

- If you haven't paid for your item, consider this transaction canceled and do not send payment.

In this situation, your account wasn't accessed by the third party involved. At eBay, we take a number of steps to help ensure the security of your account. Learn more about protecting your account at:

http://pages.ebay.com/help/account/protecting.html............Οποτε τωρα τι κανω ? ο πωλητης ειναι μουφα του ειχα στειλει απο πριν μηνυματα και δεν απαντουσε ...αν του ζητησω refund δεν προκειται ναγινει τιποτα γιατι πολυ απλα ο πωληης δεν υπαρχει,,,,πως μπορω να παρω τα χρηματα πισω απο το ebay γρηγορα και με ποιες ενεργειες εφοσον το ιδιο το ebay μου λεει το trancaction δεν υπαρχει πλεον και διακοπηκε....Με το paypal τι ενεργειες χρειαζονται...Παρακαλω οποιος ξερει ας απαντησει και αν φυσικα του εχει τυχει καποιου...

Link to comment
Share on other sites

θα επιστρέψουν τα χρηματα μονα τους.

αν οχι, δε βλεπεις την πληρωμη στο paypal? εκει θα ζητησεις refund

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια πως κανω refund στην καινουργια σελιδα στο paypal??την πληρωμη την βλεπω αλλα μετα που παω εχω χασει την μπαλα,,,ας βοηθησει καποιος
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια πως κανω refund στην καινουργια σελιδα στο paypal??την πληρωμη την βλεπω αλλα μετα που παω εχω χασει την μπαλα,,,ας βοηθησει καποιος

Γιατί μπλέκεις το PayPal? Aφου στο μήνυμα σου λέει ξεκάθαρα να ανοίξεις case στο resolution center του eBay και να κάνεις request για refund. Με το που ανοίξεις case θα παρεις άμεσα refund. Αν μπλέξεις το PayPal τρέχα γύρευε μέχρι να βγάλεις άκρη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπλέκεις το PayPal? Aφου στο μήνυμα σου λέει ξεκάθαρα να ανοίξεις case στο resolution center του eBay και να κάνεις request για refund. Με το που ανοίξεις case θα παρεις άμεσα refund. Αν μπλέξεις το PayPal τρέχα γύρευε μέχρι να βγάλεις άκρη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

γεια σου φιλε μου ανοιξα case και εγραψα κει που ρωταει αν θελω refund και λεω ναι και μου λεει να γραψω μηνυμα στον πωλητη οτι θελω refund και το εκανα αυτο ειναι το case σωστα??...το θεμα ειναι οτι ο πωλητης ειναι μουφα δεν υπαρχει αρα δνε θα εχω και απαντηση..οποτε τι κανω για να πρωχωρησω αμεσα την διαδικασια??τι πρπεινα γραψω στο ebay και που ακριβως για να τους πω οτι δεν υπαρχει ο πωλητης και οτι θελω τα χρηματα πισω πιο γρηγορα...αν ξερεις πες μου...σε ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και παραπανω, σε αντίστοιχη περίπτωση τα χρηματα επιστράφηκαν χωρις να κανω κατι σε λιγες μερες.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν δεν απαντήσει ο πωλητής τα χρήματα θα σου επιστραφούν σε 7 περίπου ημέρες. Εν πάσει περιπτώσει έχεις την κάλυψη από το EBAY. Δεν σε απασχολεί αν ο πωλητής είναι μούφα ή όχι. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο μενα. Πρωτη φορα μπηκα χθες στο ebay και εκανα λογαριασμό για να αγορασω θηκες για το lg g4 που εχω. Ειμαι εντελός άσχετη με τις αγορες μεσω ebay.... Εχω κάποιες χαζές ερωτήσεις λοιπον.

 

1) πως βλεπω την κατάσταση/εξέλιξη της παραγγελιας μου? Ποτε και αν ξεκινησε να ερχεται το πακέτο? Υπαρχει καπου να βλέπω?

 

2) στις θηκες που παρήγγειλα γραφει δωρεαν μεταφορικά. Ποσο μπορει να ισχυει αυτο? Έρχεται απο τοσο μακριά και θα πληρωσω μονο 2€ που κανει η θήκη? Τιποτα παραπανω?

 

3) παρηγγειλα δυο διαφορετικες θηκες. Στην πρωτη μου ηρθε email επιβεβαίωσης παραγγελίας αλλα στην δεύτερη δεν ηρθε τιποτα ενώ εγινε η παραγγελία κανονικα. Τι κανω γι αυτο?

 

4) εκανα την παραγγελία μου με προπληρωμενη καρτα MasterCard μιας και δεν εχω κλασική paypal και την δέχθηκε κανονικά. Τα λεφτά τα τραβανε επιτόπου με το που κανεις την παραγγελία?

 

 

Ειμαι άσχετη... Φαίνεται!!

 

 

Επισης συμβαινει κατι περίεργο. Μπαινω στο προφίλ μου μεσα στο ebay κσι βλεπω πως στην πρωτη μου παραγγελία που ηρθε mail επιβεβαίωσης αγορας αυτο https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161007/33009ce11d3da530c24e1fd2ecb3251d.jpg

 

 

Και στην δεύτερη αγορα μου που δεν ηρθε mail επιβεβαίωσης αυτο https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161007/563b6fcb7b31d08f05ad894b4be60621.jpg

 

Τι γίνεται?

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο μενα. Πρωτη φορα μπηκα χθες στο ebay και εκανα λογαριασμό για να αγορασω θηκες για το lg g4 που εχω. Ειμαι εντελός άσχετη με τις αγορες μεσω ebay.... Εχω κάποιες χαζές ερωτήσεις λοιπον.

 

1) πως βλεπω την κατάσταση/εξέλιξη της παραγγελιας μου? Ποτε και αν ξεκινησε να ερχεται το πακέτο? Υπαρχει καπου να βλέπω?

 

2) στις θηκες που παρήγγειλα γραφει δωρεαν μεταφορικά. Ποσο μπορει να ισχυει αυτο? Έρχεται απο τοσο μακριά και θα πληρωσω μονο 2€ που κανει η θήκη? Τιποτα παραπανω?

 

3) παρηγγειλα δυο διαφορετικες θηκες. Στην πρωτη μου ηρθε email επιβεβαίωσης παραγγελίας αλλα στην δεύτερη δεν ηρθε τιποτα ενώ εγινε η παραγγελία κανονικα. Τι κανω γι αυτο?

 

4) εκανα την παραγγελία μου με προπληρωμενη καρτα MasterCard μιας και δεν εχω κλασική paypal και την δέχθηκε κανονικά. Τα λεφτά τα τραβανε επιτόπου με το που κανεις την παραγγελία?

 

 

Ειμαι άσχετη... Φαίνεται!!

 

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

1. Θα σου στειλει το eBay email όταν γίνει shipped το αντικείμενο. Αν δεν έχει tracking number δεν μπορείς να δεις που βρίσκεται το αντικείμενο, απλά περιμένεις να παραλάβεις. Στο history purchase από το my eBay βλέπεις το estimation delivery date. Αυτό είναι σημαντικό, έχεις 30 μέρες να ανοίξεις case από τη στιγμή που περάσει το estimation delivery date και να διεκδικήσεις τα χρήματα σου σε περίπτωση που χαθεί το δέμα.

2. Από Κίνα συνήθως είναι δωρεάν τα μεταφορικά έστω και αν κοστίζει αυτό που πήρες 10 λεπτά.

3. Πήγαινε από my eBay και δες στο history να δεις τι γράφει. Εφόσον λες ότι πέρασε η πληρωμή, θα έπρεπε να έρθει email επιβεβαίωσης. Περιμένεις 1-2 ημέρες και μετά στέλνεις στο support email. Απλά τσέκαρε στο history ότι πέρασε η πληρωμή πρώτα.

4. Ναι τα τραβάνε επί τόπου. Να εχεις υπόψη ότι μερικοί πωλητές δέχονται πληρωμές μόνο μέσω PayPal.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1. Θα σου στειλει το eBay email όταν γίνει shipped το αντικείμενο. Αν δεν έχει tracking number δεν μπορείς να δεις που βρίσκεται το αντικείμενο, απλά περιμένεις να παραλάβεις. Στο history purchase από το my eBay βλέπεις το estimation delivery date. Αυτό είναι σημαντικό, έχεις 30 μέρες να ανοίξεις case από τη στιγμή που περάσει το estimation delivery date και να διεκδικήσεις τα χρήματα σου σε περίπτωση που χαθεί το δέμα.

2. Από Κίνα συνήθως είναι δωρεάν τα μεταφορικά έστω και αν κοστίζει αυτό που πήρες 10 λεπτά.

3. Πήγαινε από my eBay και δες στο history να δεις τι γράφει. Εφόσον λες ότι πέρασε η πληρωμή, θα έπρεπε να έρθει email επιβεβαίωσης. Περιμένεις 1-2 ημέρες και μετά στέλνεις στο support email. Απλά τσέκαρε στο history ότι πέρασε η πληρωμή πρώτα.

4. Ναι τα τραβάνε επί τόπου. Να εχεις υπόψη ότι μερικοί πωλητές δέχονται πληρωμές μόνο μέσω PayPal.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αυτο εδω μου δείχνει https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161007/2ea0e4cb933784737f48e73d8896b0bb.jpg εβαλα και δύο φωτογραφίες με Edit στο προηγούμενο ποστ. Για την δεύτερη θήκη ηρθε mail επιβεβαίωσης. Για την πρωτη οχι.

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω μου δείχνει εβαλα και δύο φωτογραφίες με Edit στο προηγούμενο ποστ. Για την δεύτερη θήκη ηρθε mail επιβεβαίωσης. Για την πρωτη οχι.

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Φαίνεται ότι η πληρωμή έγινε κανονικά, οπότε μην ανησυχείς. Επίσης για το αντικειμενο που λες ότι δεν έστειλε email επιβεβαίωσης φαίνεται ότι έγινε ήδη shipped από 6 Οκτώβρη. Ούτε τέτοιο email σου ήρθε?

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Lek88 γενικά δεν γνωρίζεις από αγορές;

 

Όλα αυτά που Ρωτάς είναι τα ίδια είτε για Ebay ,είτε για κινέζικα μαγαζιά, είτε για Aliexpress.

Μόνο το περιβάλλον αλλάζει.

 

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Lek88 γενικά δεν γνωρίζεις από αγορές;

 

Όλα αυτά που Ρωτάς είναι τα ίδια είτε για Ebay ,είτε για κινέζικα μαγαζιά, είτε για Aliexpress.

Μόνο το περιβάλλον αλλάζει.

 

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

Ναι γενικά δεν ξερω. Η μονη αγορά που εχω κανει ειναι μονάδες για το viber απο το Google play και μια θήκη για το παλιό μου κινητό απο ελληνικό κατάστημα με αντικαταβολή. Εδω το site ειναι και στα αγγλικα.... Κατι που με δυσκολεύει πολύ!!! Τα φέρνει κουριερ τα πακέτα στο σπίτι?

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Απο κινα ερχονται ολα με ταχυδρομειο. Στο γραμματοκιβωτιο σου.

 

Καποιοι τα στελνουν συστημενα και αφηνει ειδοποιηση ο ταχυδρομος, αν δε σε βρει, να πας απο το καταστημα (θελει υπογραφη παραλαβης).

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Απο κινα ερχονται ολα με ταχυδρομειο. Στο γραμματοκιβωτιο σου.

 

Καποιοι τα στελνουν συστημενα και αφηνει ειδοποιηση ο ταχυδρομος, αν δε σε βρει, να πας απο το καταστημα (θελει υπογραφη παραλαβης).

Απο κινα ειναι. Πολυ φοβάμαι οτι θα χαθούν όμως γιατί μενω σε δύσκολη περιοχή και δεν είμαι Αθήνα κεντρο....

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Link to comment
Share on other sites

Απο κινα ειναι. Πολυ φοβάμαι οτι θα χαθούν όμως γιατί μενω σε δύσκολη περιοχή και δεν είμαι Αθήνα κεντρο....

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

 

Δεν ερχονται με περιστερι, με ταχυδρομο ερχονται. Τα ελτα δουλευουν ρολόι.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχονται με περιστερι, με ταχυδρομο ερχονται. Τα ελτα δουλευουν ρολόι.

Αν ερχόταν με Περιστέρι θα το περίμενα στο σύνταγμα το πακέτο που έχει και άπλα! :p

Και όχι στην περιοχή που μένω δεν δουλεύουν ρολόι τα ελτα δυστυχώς κ έχουμε προβλημα!! Γι αυτό πρέπει να έχω λίγο παραπάνω τον νου μου. Δεν ξέρω από αυτα καθόλου γι αυτό και ρωτάω. Νόμιζα αρχικά πως ίσως έρθουν με κουριερ.

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΝΑ ρωτήσω: Μπορώ να αγοράσω κάτι από eBay ή από άλλο eshop μέσω Pay Pal και να μου το στείλουν σε άλλο όνομα ?

(στην ουσία θέλω να βάλω της γυναίκας μου γιατί δεν έχω το χρόνο να πάω στο ταχυδρομείο)

Ευχαριστώ

-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω: Μπορώ να αγοράσω κάτι από eBay ή από άλλο eshop μέσω Pay Pal και να μου το στείλουν σε άλλο όνομα ?

(στην ουσία θέλω να βάλω της γυναίκας μου γιατί δεν έχω το χρόνο να πάω στο ταχυδρομείο)

Ευχαριστώ

Φυσικα και γινετε.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις. αρκει να το ζητησεις απ τον πωλητη

επισης μπορει η γυναικα σου να παει να το παραλαβει, αρκει να εχει την ταυτοτητα ΣΟΥ, την δικη ΤΗΣ και την υπογραφη σου στο ειδοποιητηριο παραλαβης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πωλητές που δεν δέχονται να στείλουν σε άλλο όνομα από αυτό που αναφέρεται στην παραγγελία.

Καλό πρώτα να ενημερώσουμε τον πωλητή.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...