Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να κοιτάξει εδώ και να μου πεί λίγα λόγια για το dispute?

 

dispute συμβαίνει λογομαχία. Όταν δηλαδή κάποιος πωλητής σου έχει υποσχεθεί κάτι και δεν το έχει κάνει. τότε ανοίγεις dispute.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ωραία, αυτό έγινε και τα βρήκαμε, μου λέει πως θα στείλει τα χρήματα πίσω. Εγω τώρα τι κάνω? Περιμένω απλά να τα στείλει? και πως είμαι σίγουρος οτι θα τα στείλει?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έτυχε να χτυπήσω ένα αντικείμενο το οποίο τελικά και δεν αγόρασα αφού ειδοποίησα τον πωλητή, όμως αυτός έκανε αναφορά και μου πάγωσαν το λογαριασμό μου!

τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Μπορώ να κάνω νέο με τον ίδιο λογαριασμό στο paypal και την ίδια κάρτα?

thanx

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό έγινε και τα βρήκαμε, μου λέει πως θα στείλει τα χρήματα πίσω. Εγω τώρα τι κάνω? Περιμένω απλά να τα στείλει? και πως είμαι σίγουρος οτι θα τα στείλει?

 

Αν δεν σου στείλει τα χρήματα σου θα γίνει αυτο που έπαθε ο φίλος iliasp ένα post πιο πάνω. Μην ανησυχείς λοιπόν θα τα πάρεις δεν συμφέρει κανέναν να κάνει μαλ... με paypal και ebay.

 

Παίδες έτυχε να χτυπήσω ένα αντικείμενο το οποίο τελικά και δεν αγόρασα αφού ειδοποίησα τον πωλητή, όμως αυτός έκανε αναφορά και μου πάγωσαν το λογαριασμό μου!

τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Μπορώ να κάνω νέο με τον ίδιο λογαριασμό στο paypal και την ίδια κάρτα?

thanx

 

Αυτό εχει ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να μάθω τελικά τι έκανες. Ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Paketo apo Sigapori pros Ellada poses meres 8a kanei?

 

Δεν υπάρχει όριο εξαρτάται αποκλείστηκα απο τον πωλητή και την ταχυδρομική εταιρεία.

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Paketo apo Sigapori pros Ellada poses meres 8a kanei?

7-10 μερες

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

θελω τη βοηθεια σας!θελω να παραγγειλω το πιο κατω usb stick

ξερει κανεις αν θα δουλευει εδω ?γιατι ειναι απο ebay γερμανιας

θα το δουλευω με προπληρομενη καρτα στις διακοπες.

http://cgi.ebay.de/web-n-walk-Stick-von-T-Mobile-mit-10-Startguthaben_W0QQitemZ120275046568QQihZ002QQcategoryZ126094QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

 

 

 

 

 

 

Produktmerkmale

 

 

HSDPA: Download-Beschleuniger für UMTS ermöglicht Geschwindigkeiten von bis zu 3,6 MBit/s

 

Plug and Play durch selbstinstallierende Software und Treiber

 

Unterstützung der aktuellen Betriebssysteme von Microsoft und Apple Macintosh

 

Einsatzbereit füt Personal Computer und Laptop am USB-Anschluss (Type A)

 

web'n'walk Manager für eine einfache Verbindung mit dem Internet

 

Senden und Empfangen von SMS

 

bei Bedarf für nur 4,95€ pro Tag unbegrenzt surfen

 

Systemanforderung:

Microsoft

 

Betriebssystem: Windows VISTA / Windows XP (SP2) / Windows 200 (SP4)

 

Software: Internet Browser (IE, Firefox, Opera, etc.)

 

Hardware: Mindestens 400 MHz 32-bit (x86) Prozessor (CPU)

Mindestens 256 MNB Arbeitsspeicher (RAM)

Mindestens 5 MB Festplattenkapazität (HD)

USB Slot (Type A)

Apple Macintosh

 

 

Betriebssystem: Mac OS X 10.4.x (Tiger)

 

Software: Internet Browser (Safari, Firefox, Opera, etc.)

 

Hardware: Intel CPU / Power PC

Mindestens 5 MB Festplattenkapazität

USB Slot (Type A)

 

 

Lieferumfang:

 

 

web'n'walk Stick

 

Kurz- und Installationsanleitung

 

Xtra Card mit 10€ Startguthaben

 

USB-Verlängerungskabel (50 cm)

 

Bildschirm- Clip

 

Halte-Schlaufe

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, το εχω το στικακι και το χρη

σιμοποιησα αρκετα στη γερμανια,Ελλαδα ομως ,δεν δουλευη,ειναι κλειδωμενο.σημερα ετρεχα ολη μερα γι αυτο, Τιποτε

Link to comment
Share on other sites

Αφού δίνουν οι δικές μας εταιρείες τέτοια στικάκια μαζί με σύνδεση. Γιατί δεν το κοιτάς.

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

θελω να το χρησιμοποιησω με προπληρωμενο χρονο οχι με συμβολαιο

γιατι το χρειαζομαι περοπου 4 μερες το μηνα!εχω connex στο σπιτι οποτε

σε υπηρεσια μπορω να το χρησιμοποιω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να αγορασω απο honk kong ενα 2din all in one gps συστημα για το αυτοκινητο υπαρχει τροπος να το φερω χωρις τελωνειο?η τιμη του με τα μεταφορικα ειναι 500δολαρια περιπου.Το site ειναι http://www.tradesolution.hk
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να αγορασω απο honk kong ενα 2din all in one gps συστημα για το αυτοκινητο υπαρχει τροπος να το φερω χωρις τελωνειο?η τιμη του με τα μεταφορικα ειναι 500δολαρια περιπου.Το site ειναι http://www.tradesolution.hk

 

Εγω για ένα παρόμοιο μηχανημα απο Κίνα δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο

(έγραφε επάνω τιμή 50Ευρω)

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Oκ παιζει ρολο με ποιαεταιρια θα ερθει το δεμα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

NO

 

 

 

 

 

 

.

 

Καλα, ας σας το φερει η DHL ή UPS και θα σας πω καλα εγω :shifty:, σαν τον εκτελωνισμό που θα απαιτήσουν δεν εχει!! Και ας γραφει και gift ή 50€ το τιμολογιο ή και χωρις τιμολογιο ακομη..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη pompodektakia με τι εταιρια να το φερω?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

NO

Λαθος

 

 

Oκ παιζει ρολο με ποιαεταιρια θα ερθει το δεμα?

Σιγουρα παιζει και πολυ μεγαλο μαλιστα. Οι εταιρειες κουριερ παραδιδουν ολα τα δεματα (μικρα,μεγαλα,χαμηλης,μεγαλης αξιας) στο τελωνειο του αεροδρομιου προκειμενου να εκτελωνιστουν, ωστε ο δικος τους εκτελωνιστης που χρησιμοποιειται (συνεργατης η υπαλληλος) να εισπραξει μια πολυ καλη αμοιβη, την οποια βεβαια τη πληρωνεις εσυ, αλλα παραλληλα πληρωνεις και δασμους και αλλα μικροκερατιατικα.

Τα μικροδεματα που ερχονται μεσω κρατικων ταχυδρομικων εταιριων αλλων κρατων και οχι κουριερ, κατα την εισοδο τους στην Ελλαδα τη διαχειριση τους αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ, και εφ οσον ειναι κατω απο 2 κιλα συνηθως δεν περνουν τελωνειο. Ειναι επισης πιθανον και βαρυτερα δεματα, αναλογα το περιεχομενο και τη δηλωμενη αξια που εχουν κι αυτα να μη περασουν τελωνειο. Σε καθε περιπτωση ομως ακομα κι αν περασουν τελωνειο, οι δασμοι που θα πληρωσει καποιος δε ξεπερνουν το 25% της συνολικης αξιας του αντικειμενου. Αντιθετα εαν ερθει μεσω κουριερ, τοτε τα νταβατζηλικια που θα πληρωσει καποιος θα ειναι πολλαπλασια απ οτι αν ειχε ερθει με regular mail. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη η εταιρια που ανεφερες στελνει αποκλειστικα με DHL, μακρυα κι αγαπημενοι :)

Επισης μπορεις να κοιταξεις και εδω γιαυτο που σ ενδιαφερει

http://search.ebay.com/?fcid=80&fpos=&dfsp=32&satitle=2+din+car+gps&ssPageName=RC0021&from=R40&gbr=1&_trksid=p1638.m120&save=Save

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον διαβαστε τι επαθα κ αν καποιος εχει την οποιαδηποτε εμπειρια να με βοηθησει.

"Εκλεισα" μια μπλουζα DsQuared απο ενα τυπο τον πληρωσα μεσω PayPal ολα καλα κ ολα ωραια...

Οι μερες περνουν το αντικειμενο δν ερχεται κ ειπα να τ στειλω ενα μνμ...

Ο χρηστης δν υπαρχει πλεον στο ebay την εκανε.

Ετσι λοιπον το επομενο βημα ηταν να καταγγηλω το περιστατικο στο ebay κ μεσω της σχετικης φορμας με απρεπεμψε στο Paypal...

Εκει μ ζηταει το Transaction ID για να προχωρησει η καταγγελια... αλλα κ η ταυτοτητα της συναλλαγης ως δια μαγεια λειπει...

Ενταξει προφανως την εφαγα αυτο ειναι το πλεον σιγουρο...

Μηπως λοιπον μπορει να με βοηθησει καποιος?

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβαστε τι επαθα κ αν καποιος εχει την οποιαδηποτε εμπειρια να με βοηθησει.

"Εκλεισα" μια μπλουζα DsQuared απο ενα τυπο τον πληρωσα μεσω PayPal ολα καλα κ ολα ωραια...

Οι μερες περνουν το αντικειμενο δν ερχεται κ ειπα να τ στειλω ενα μνμ...

Ο χρηστης δν υπαρχει πλεον στο ebay την εκανε.

Ετσι λοιπον το επομενο βημα ηταν να καταγγηλω το περιστατικο στο ebay κ μεσω της σχετικης φορμας με απρεπεμψε στο Paypal...

Εκει μ ζηταει το Transaction ID για να προχωρησει η καταγγελια... αλλα κ η ταυτοτητα της συναλλαγης ως δια μαγεια λειπει...

Ενταξει προφανως την εφαγα αυτο ειναι το πλεον σιγουρο...

Μηπως λοιπον μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

 

 

Τι θα πει λείπει το Transaction ID. Αυτό είναι αδύνατον να μην το γνωρίζεις σου το έχει στείλει με εμαιλ και το ebay και το paypal όταν πλήρωσες. Τώρα αν ολα αυτά είναι πραγματικότητα πρέπει τουλάχιστον στο paypal να υπάρχουν στο ιστορικό των αγορών σου, αν λοιπόν τα περιγράψεις όλα αυτά στο Dispute περιμένεις περίπου 2 μήνες και είναι πολύ πιθανόν να δικαιωθείς απο το paypal και να σου επιστραφούν τα χρήματα σου.

 

Πήγαινε λοιπόν paypal και άνοιξε ένα dispute

 

.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει λείπει το Transaction ID. Αυτό είναι αδύνατον να μην το γνωρίζεις σου το έχει στείλει με εμαιλ και το ebay και το paypal όταν πλήρωσες. Τώρα αν ολα αυτά είναι πραγματικότητα πρέπει τουλάχιστον στο paypal να υπάρχουν στο ιστορικό των αγορών σου, αν λοιπόν τα περιγράψεις όλα αυτά στο Dispute περιμένεις περίπου 2 μήνες και είναι πολύ πιθανόν να δικαιωθείς απο το paypal και να σου επιστραφούν τα χρήματα σου.

 

Πήγαινε λοιπόν paypal και άνοιξε ένα dispute

 

.

 

Κ ολο αυτο για να παρω τα χρηματα μ πισω η απλα για να το ξερει το ebay?

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο.Και εσυ για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και για το ebay για να δει τι έγινε.

 

Κ η επιστροφη ποσο θα διαρκεσει?

Commando 7 Vermelho

Etoliko

Red Klan

Όπου κ αν βρίσκεσαι

Θ’ ακολουθήσω…

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει λείπει το Transaction ID. Αυτό είναι αδύνατον να μην το γνωρίζεις σου το έχει στείλει με εμαιλ και το ebay και το paypal όταν πλήρωσες. Τώρα αν ολα αυτά είναι πραγματικότητα πρέπει τουλάχιστον στο paypal να υπάρχουν στο ιστορικό των αγορών σου, αν λοιπόν τα περιγράψεις όλα αυτά στο Dispute περιμένεις περίπου 2 μήνες και είναι πολύ πιθανόν να δικαιωθείς απο το paypal και να σου επιστραφούν τα χρήματα σου.

 

Πήγαινε λοιπόν paypal και άνοιξε ένα dispute

 

.

 

Κ η επιστροφη ποσο θα διαρκεσει?

.

 

Αν διάβαζες σωστά......

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Το αργότερο κανά δίμηνο.Εγώ τα είχα πάρει σε 1 μήνα από το dispute,όχι από την αγορά και ο πωλητής είχε ήδη σβηστεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...