Jump to content

Bενζίνες BP Ultimate/ Vpower/ Eco100/ Vpower Racing 99+


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικο...

Και η Shell Racing 100 ερχεται απευθειας απο Ολλανδια για καταναλωση ενω η V-power 95 ξεκινα ως απλη 95αρα και ενισχυεται με χημικα προσθετα εντος των συνορων μιας και καθε χωρα αναλογα με τις κλιματολογικες τις συνθηκες χρησιμοποιει και διαφορετικη συνταγη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παντως στο μηχανακι (2Τ) εχω βαλει shell 95&100,και ΒΡ 95&100 κ ΕΚΟ μονο 95αρα. Παντως με 100αρα Shell,ειχα δει οντως αρκετη διαφορα κ εβαζα καθε μερα αυτην!! (συμπιεση 13.8):ninja:

 

Και γω τις ιδιες χρησιμοποιω αλλα με την Shell την 100αρα και την V-Power εχω μεινει ικανοποιημενος απολυτα.Ασχετο τι μηχανακι εχεις 2Τ και εχει τοση συμπιεση?

Link to comment
Share on other sites

για το αν θα παρεις αλογα αν βαλεις 99+ οκτανια διαβαστε...

περισσότερα οκτάνια σημαίνει καύση μικρότερης ταχύτητας, υψηλότερης θερμοκρασίας και άρα μεγαλύτερη ασφάλεια ως προς τον κίνδυνο της προανάφλεξης+μεγαλυτερη "αντοχη" στην υψηλοτερη συμπιεση .

Ένα μέρος της βενζίνης φεύγει άκαυστο από την εξαγωγή (ή μένει γύρω από τα ελατήρια καταστρέφοντας τα και μολύνοντας το λάδι). Ποιός πιθανώς θα δει τελικά διαφορά; Αυτός που έχει ανεβάσει το αβανσ με πρόγραμμα. Οι υπόλοιποι θα είναι στα ίδια ή και χειρότερα εφόσον ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Τώρα για τις διαφορές που παρατηρούνται; Οι 100άρες έχουν κάποια πρόσθετα λιπαντικά που δίνουν μια πιο ομαλή αίσθηση στη λειτουργία του κινητήρα. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ αν και εφόσον το αυτοκίνητο λειτουργούσε κανονικά πιο πριν με βενζίνη χαμηλότερων οκτανίων. Αν τώρα ο αισθητήρας για πυράκια βάραγε υπερωρίες με την προηγούμενη βενζίνη για λόγους όπως μοτέρ με υψηλή συμπίεση, χαμηλή ατμοσφαιρική πίεση, υψηλές θερμοκρασίες εισερχόμενου αέρα, χαμηλά ποσοστά υγρασίας, κτλπ και έπεφτε η απόδοση είναι ένα εντελώς άλλο θέμα που ευθύνεται το αυτόματο κατέβασμα του αβανσ από την ECU.

το Knock sensor ειναι αυτο που ρυθιμιζει αβανς αναλογα με τα πυρακια αρα την ποιοτητα της βενζινης.εφοσον βαζεις χειροτερη βενζινη ριχνει αβανς για να περιορισει πυρακια.εννοειτε πως δεν γινεται το αντιστροφο,να μεγαλωσει αβανς για να χει καλυτερες καυσεις>>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετρημένο με fiat punto,όσο μπορώ πιο αξιοκρατικά,περίπου ανά 2.000κμ,σε ανοικτους δρόμους,μακράν shell,v power (οχι racing).Aπό διάφορα πρατήρια...Καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής.Τα περισσότερα χιλιόμετρα μου έβγαλε.(Bp,Shell,Eko,Avin συγκρινα,100αρες και απλές...)

Πλέον μόνο αυτή χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει σε συμβατικο αμαξι να βαλουμε 100αρα?ρωταω επειδη ακουσα οτι συγκεκριμενα η bp racing(100αρα) εχει καθαρτικο κ καθαριζει απο μικρες βρωμιες τον κινητηρα κτλ..παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Αν ο κατασκευαστης δεν λεει 100αρα δεν υπαρχει λογος να βαλεις,αυτα τα καθαριζει τον κινητηρα και αλλα τετοια εγω δεν τα πιστευω.Επιπλεον που ξερεις τι θα σου βαλει ο αλλος.Βαζω το χερι μου στη φωτια οτι η πλειονοτητα των βενζιναδων μας πουλαει την 95αρα για 100αρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως εχουμε γινει,που ο ενας προσπαθει να κοροιδεψει τον αλλο σιγουρα σε αρκετα πρατηρια θα συμβαινει αυτο..αλλα ξερω γω,bp,eco ειναι μεγαλες αλυσιδες γι αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εμπιστευομαι κανεναν, το οτι ειναι γνωστες μαρκες δε μου λεει τιποτα,βενζινη μονο απο 1-2 γνωστους και οταν ειναι αναγκη 10 ευρω απο οποινδηποτε ισα ισα να μην μεινω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη εσεις που βαζετε?εγω βαζω μονιμως jet oil μετα το car wash κατω απο το γηπεδο μπασκετ του παοκ..(καθως και για πλυσιμο)
Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη εβαλα στο μηχανακι της κοπελας μου BP S.unleaded προς 1,37 το λιτρο και την παρασκευη το απογευμα το μηχανακι κολησε και με αφησε πανω στην εθνικη.

 

Αργοτερα στο συνεργειο διαπιστωθηκε οτι το 70% του ρεζερβουαρ ηταν ασετον...

Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη εβαλα στο μηχανακι της κοπελας μου BP S.unleaded προς 1,37 το λιτρο και την παρασκευη το απογευμα το μηχανακι κολησε και με αφησε πανω στην εθνικη.

 

Αργοτερα στο συνεργειο διαπιστωθηκε οτι το 70% του ρεζερβουαρ ηταν ασετον...

 

Και πως βρηκαν οτι ειναι ασετον;

Link to comment
Share on other sites

To ενα νοθευει το αλλο προφανως....

 

Το θεμα ειναι οτι αντι για βολτα την μερα εκει εσπρωχνα το μηχανακι και τραβολογιομουν μεχρι το βραδυ.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι αρκετες μερες πριν φουλαρα το αμαξι απο εκεινο το βενζιναδικο με τον ιδιο τυπο βενζινης...

Link to comment
Share on other sites

παει ο τυφωνας ρε αρχηγε?:( ενταξει μωρε,αμα τυχει κ ξαναπας εχε κ εναν αναπτηρα καλου κακου μαζι σου..:)
Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη εσεις που βαζετε?εγω βαζω μονιμως jet oil μετα το car wash κατω απο το γηπεδο μπασκετ του παοκ..(καθως και για πλυσιμο)

 

Εγω βαζω σχεδον παντα στο cyclon στη Μ. Αντυπα λιγο πριν βγεις στη Γεωργ. Σχολης, καλα καυσιμα και τιμες. Συγκεκριμενα τη σουπερ αμολυβδη την εχει στη τιμη της απλης αλλων βενζιναδικων εντος πολης.

 

Προσοχη μονο γιατι το βενζιναδικο που αναφερεις εχει πολυ κακες κριτικες http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=412

 

Δες εδω για αυτο που λεω http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=2680 .

Link to comment
Share on other sites

θα κανω το επομενο γεμισμα εκει..παω να συγκρινω και τιμες πριν παω στη δουλεια..και νομιζα οτι ηταν καλος ρε ****το αυτος που παω..ενταξει,3 κριτικες εχει..δεν ειναι 103..ξερω γω..
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα εχει πολυ κακο ονομα στην πιατσα!

Και εκτος αυτου εχει γεμισει Α4 μπροστα στα ματια μου και εμεινε πριν καταφερει καν να βγει απο το πρατηριο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο αποδεικνυει οτι ο τυπος δεν σταματησε ποτε απο εποχη προστιμων να νοθευει...

απορω αυτοι που πηγαν εκει ποσο στοκοι ειναι και το αφησαν ετσι το θεμα?

μια ειναι η λυση αν υπηρχε κρατος της προκοπης κανεις μλκ ?πληρωνεις στο καπακι ουτε δικαστηρια ουτε τιποτα αλλιως κατασχεση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ποια ξερετε να ειναι με προσθετα 100 οκτανια και ποια ειναι ''φυσικη'' 100 οκτανια?και αν προτεινατε κανενα αξιοπιστο βενζιναδικο στην περιοχη Πειραια-Κερατσινι....Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

ποια ξερετε να ειναι με προσθετα 100 οκτανια και ποια ειναι ''φυσικη'' 100 οκτανια?και αν προτεινατε κανενα αξιοπιστο βενζιναδικο στην περιοχη Πειραια-Κερατσινι....Ευχαριστω!!!

ολες με προσθετα ειναι 100αρες. το θεμα ειναι να βρεις πρατηριο να μην την νοθευει.

Link to comment
Share on other sites

ολες με προσθετα ειναι 100αρες. το θεμα ειναι να βρεις πρατηριο να μην την νοθευει.

 

λάθος! η 100 της BP (ultimate) και αυτή της shell (racing) εισάγονται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...