Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα και εγώ το κινητάκι μου άρεσε πολύ,μονο δεν καταλαβα πως βγαίνει η καρτα sim

 

 

 

 

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να περάσω το celltrack?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρνα το sis αρχείο μέσα στο κινητό και μετά μέσω της Διαχείρισης Αρχείων βρες το και τρέξε το ώστε να ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Καλό θα ήταν να διαβάσεις και το S60 Platform FAQ , θα σε βοηθήσει αρκετά.

 

Όσο για τη sim είναι λίγο δύσκολη εξαγωγή της.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το κινητάκι μου άρεσε πολύ,μονο δεν καταλαβα πως βγαίνει η καρτα sim

Απλά, την τραβάς προς τα έξω.

Δεν είχα ποτε πρόβλημα με τη sim στο βάλε-βγάλε.

Η κάρτα μνήμης με δυσκολεύει όμως πολύ στην εξαγωγή της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μνήμης με δυσκολεύει όμως πολύ στην εξαγωγή της

 

Συμφωνώ απολύτως. Χθες προσπαθούσα κανα 10 λεπτό για να βγάλω την κάρτα αλλά τζίφος η υπόθεση. Είναι λες και την έφαγε το άτιμο.... ;)

My smartphone history:

Nokia E60 -> Nokia E51 -> Apple Iphone 4 32GB Black -> LG G2 32GB Black -> HomTom HT17 Pro -> Xiaomi Mi Max Prime

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά δυσκολεύεστε με την κάρτα μνήμης; Για να βγει δεν την τραβάτε. Την πιέζετε με δύναμη μέσα και αυτή πετάγεται έξω. Τουλάχιστον όσο χρειάζεται για να βάλεις το δάχτυλό σου στο πάνω μέρος της, οπου υπάρχει εποδοχή, και να την σύρεις έξω. Δεν με προβλημάτισε ποτέ και μου κάνει εντύπωση που το αναφέρετε.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με Mediamarkt και μου είπαν ότι να το πάω από εκεί το τηλέφωνο για το φαινόμενο με το "εγγραφή κάρτας Sim απέτυχε" και διάφορα τέτοια. Το είχα δοκιμάσει σε Vodafone, το δοκίμασα και σε Wind, τα ίδια. Μακάρι να μου το αντικαταστήσουν και να μην μπλέξω με σέρβις και ιστορίες. Νέο κίνητό, κρίμα είναι...

Α! Κάτι ακόμη παιδιά. Μου φάνηκε ότι η ομιλία δεν ακούγεται δυνατά. Έχετε αυτή την γνώμη εσείς που το έχετε καιρό; Σαν να άκουγα χαμηλά τους συνομιλητές μου.

Υγεία να έχουμε και προχωράμε...
Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε ότι η ομιλία δεν ακούγεται δυνατά. Έχετε αυτή την γνώμη εσείς που το έχετε καιρό; Σαν να άκουγα χαμηλά τους συνομιλητές μου.

 

Λόγω του υψηλού SAR στο E51 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ηχείο του κινητού απευθείας στο αυτί μου. Μόνο με bluetooth hands-free μιλάω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ένταση του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του υψηλού SAR στο E51 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ηχείο του κινητού απευθείας στο αυτί μου. Μόνο με bluetooth hands-free μιλάω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ένταση του ήχου.

Μια χαρα ακουγεται ο ηχος απο το ηχειο του τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

dverveles το ηχείο του είναι εξαιρετικό, δεν θα έχεις πρόβλημα στις συνομιλίες σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim βγαίνει εύκολα. Αρκεί μικρή πίεση ταυτόχρονα προς τα κάτω και εμπρός. Τα δάκτυλα να μην είναι ιδρωμενα. Αν και αυτό αποτύχει πιεστε την με ένα συνδετηρα βάζοντας τον στο κενό που υπάρχει και πιεστε προς τα έξω. Για τον ήχο που λες δεν ακούγεται, κατά την διάρκεια της κλήσης πίεσε το επάνω πληκτρο που βρίσκεται στο δεξί πλαϊνό τις συσκευής. Από εκεί δυναμώνει η ένταση του ηχείου. Το ότι δεν βλέπει την κάρτα sim αν το έχεις δοκιμάσει με 2-3 διαφορετικές κάρτες και συνεχίζει να το πας στην αντιπροσωπία. Σπάνια περίπτωση. Και μια τελευταία συμβουλή στους νέους κατόχους του Ε 51 διαβάστε προσεκτικά το manual, κάθε κινητό έχει μικρό διάφορες από αλλά ΝΟΚΙΑ.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω format στο Ε51 μου μετά θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσω τη νέα έκδοση firmware?

 

Οχι, δεν θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σε μερικές επαφές όταν πάω να απαντήσω σε μήνυμα που έχω λάβει δεν στέλνει το μήνυμα και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να σταλθεί και παραμένει στο φάκελο εξερχόμενα. Όταν το μεταφέρω από κει στα πρόχειρα και το στείλω πάει κανονικά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

Έχω το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω το Ε51, η εκδοση λογισμικου 200.34.36 ημερομηνιας 24-4-2008 με RM-244 εμφανιζει προβλημα με την ωρα,δηλαδη οταν επιλεγεις Ελλαδα σου το βγαζει +3 αντι για +2 ωρες που ειναι απο τον μεσημβρινο του γκρινουιτς με αποτελεσμα να σου βγαζει την ωρα μια ωρα μπροστα και με εχει σπασει τα νευρα,πρεπει να κανω αναβαθμιση

 

Επισης για να στειλω sms και να επιλεξω καποια επαφη χρειαζεται να αντιγραψω τα ονοματα στη μνημη του τηλεφωνου δε μπορω να τα επιλεξω κατευθειαν απο τη sim

 

τριτον δε μπορω να περασω το celltrack μου βγαζει οτι το πιστοποιητικο εχει ληξει κτλπ,εαν μπορει καποιος να μου πει πως θα το περασω γιατι εχω κατεβασει διαφορες εκδοσεις αλλα δε μπορω να τις εγκαταστησω

 

παντως δεν ειναι απο τα πιο ευκολοχρηστα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λήξει το πιστοποιητικό θα πρέπει να βάλεις μια παλαιότερη ημερομηνία π.χ. 2006 στο κινητό σου και μετά την εγκατάσταση να τξν επαναφέρεις
Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω το Ε51, η εκδοση λογισμικου 200.34.36 ημερομηνιας 24-4-2008 με RM-244 εμφανιζει προβλημα με την ωρα,δηλαδη οταν επιλεγεις Ελλαδα σου το βγαζει +3 αντι για +2 ωρες που ειναι απο τον μεσημβρινο του γκρινουιτς με αποτελεσμα να σου βγαζει την ωρα μια ωρα μπροστα και με εχει σπασει τα νευρα,πρεπει να κανω αναβαθμιση

 

παντως δεν ειναι απο τα πιο ευκολοχρηστα κινητα

Είναι απίστευτα εύχρηστο το κινητό. Απλά πρέπει να μάθεις 2-3 πραγματάκια και μετά θα το δουλεύεις σφαίρα.

 

Καταρχήν κάνε μεταφορά των επαφών της σιμ γιατί δεν μπορείς να επιλ΄ξεις στο μενού επαφές να βλέπεις σιμ. Αυτό γίνεται μόνο στα νέα FP2.

 

Η Αθήνα είναι +3 GMT και όχι +2.

Link to comment
Share on other sites

εεε...με την καλοκαιρινή ώρα ,που παρεπιπτόντως έχουμε τώρα, το GMT+2 γίνεται GMT+3...:)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχετε και οι δύο δίκιο. http://www.timeanddate.com/worldclock/city.html?n=26

Το χειμώνα είμαστε στο GMT+2 και όταν πάμε για τη θερινή περίοδο τα ρολόγια μπροστά κατα μία ώρα, ώστε να κάνουμε εξοικονόμηση ενέργειας, είμαστε στο GMT+3

My smartphone history:

Nokia E60 -> Nokia E51 -> Apple Iphone 4 32GB Black -> LG G2 32GB Black -> HomTom HT17 Pro -> Xiaomi Mi Max Prime

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια την βοηθεια σας στον τεμπελη... (που οσο και αν εψαξε στην φωτοτυπια manual δεν βρηκε τιποτα)

 

Πηρα και εγω ενα Ε51 και λογω του οτι συνεχως αναζητα wireless δικτυα, η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 2-3 μερες.

 

Πως μπορω να απενεργοποιω το wifi οταν δεν το χρειαζομαι?

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια την βοηθεια σας στον τεμπελη... (που οσο και αν εψαξε στην φωτοτυπια manual δεν βρηκε τιποτα)

 

Πηρα και εγω ενα Ε51 και λογω του οτι συνεχως αναζητα wireless δικτυα, η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 2-3 μερες.

 

Πως μπορω να απενεργοποιω το wifi οταν δεν το χρειαζομαι?

 

menu-> εργαλεία-> ρυθμίσεις -> σύνδεση -> ασύρματο LAN

 

 

για οικονομία στη μπαταρία μπορείς και να απενεργοποιήσεις και το 3G και να έχεις το GSM σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Είχα αναφέρει πρόβλημα με το Ε51 (αγορασμένο 6/8/2008) από Mediamarkt σχετικά με το "εγγραφή κάρτας sim απέτυχε". Σε ταξίδι στο εξωτερικό, το κινητό με "κρέμασε" κυριολεκτικά και αποτέλεσμα ήταν με την επιστροφή 16/8/2008 να πάω στο κατάστημα του Παλαιού Φαλήρου. Ανέφερα το πρόβλημα στο σέρβις και ζήτησα αλλαγή συσκευής. Όπως προβλέπεται δηλαδή, λόγω αγοράς 14 ημερών (καλύπτει το κατάστημα). Ο υπεύθυνος στο σέρβις έβαλε μία δική του sim στο κινητό, που για δέκα λεπτά δούλεψε κανονικά. Μου είπε δε, ότι έχω μιλήσει οχτώ ώρες, αντί μισής που προβλέπει για αλλαγές η ΝΟΚΙΑ!!! Δηλαδή, εγώ, για επαγγελματικό τηλέφωνο θα καταλάβαινα ότι έχει πρόβλημα σε μισή ώρα!!! Φοβερά πράγματα. Με τα πολλά πολλά και επειδή ήταν και μία μερά μετά της... Παναγίας αποχώρησα. Λες λέω το τηλέφωνο να έχει πρόβλημα με τη sim λόγω της παραμονής στο εξωτερικό; Ας το πάρω πίσω. Πάω σπίτι, βάζω την κάρτα μου και ετοιμάζομαι για διακοπές, για τριήμερο. Πάω να βγω από το σπίτι και το κινητό, μία από τα ίδια. Εγγραφή κάρτας sim απέτυχε! Μου ήρθε να το πετάξω στον τοίχο. Τι να κάνω; Πείτε μου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά!!! Πλήρωσα ένα κινητό φοβερό όπως λέτε ΄όλοι 270 ευρώ και έπαθα ζημιά. Να είναι πλακέτα, τι να είναι. Στο μεταξύ 20 του μήνα τελειώνει η εγγύηση των 14 ημερών του mediamarkt υποτίθεται. Να περιμένω δηλαδή δύο ώρες να "κολλήσει" και να το τρίψω στη μούρη του υπεύθυνου του σέρβις;;;

Ευχαριστώ όλους σας... Να είστε καλά.

Υγεία να έχουμε και προχωράμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

@dverveles Αλλαγη της καρτας sim εχεις κανει ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εμένα γιατί μου λέει κάτι ότι έχει την έκδοση λογισμικού 100 ακόμα και πρέπει επειγόντως να βάλει την 200...:rolleyes:

δες λίγο το ποστ μου στην περασμένη σελίδα....:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Είχα αναφέρει πρόβλημα με το Ε51 (αγορασμένο 6/8/2008) από Mediamarkt σχετικά με το "εγγραφή κάρτας sim απέτυχε". Σε ταξίδι στο εξωτερικό, το κινητό με "κρέμασε" κυριολεκτικά και αποτέλεσμα ήταν με την επιστροφή 16/8/2008 να πάω στο κατάστημα του Παλαιού Φαλήρου. Ανέφερα το πρόβλημα στο σέρβις και ζήτησα αλλαγή συσκευής. Όπως προβλέπεται δηλαδή, λόγω αγοράς 14 ημερών (καλύπτει το κατάστημα). Ο υπεύθυνος στο σέρβις έβαλε μία δική του sim στο κινητό, που για δέκα λεπτά δούλεψε κανονικά. Μου είπε δε, ότι έχω μιλήσει οχτώ ώρες, αντί μισής που προβλέπει για αλλαγές η ΝΟΚΙΑ!!! Δηλαδή, εγώ, για επαγγελματικό τηλέφωνο θα καταλάβαινα ότι έχει πρόβλημα σε μισή ώρα!!! Φοβερά πράγματα. Με τα πολλά πολλά και επειδή ήταν και μία μερά μετά της... Παναγίας αποχώρησα. Λες λέω το τηλέφωνο να έχει πρόβλημα με τη sim λόγω της παραμονής στο εξωτερικό; Ας το πάρω πίσω. Πάω σπίτι, βάζω την κάρτα μου και ετοιμάζομαι για διακοπές, για τριήμερο. Πάω να βγω από το σπίτι και το κινητό, μία από τα ίδια. Εγγραφή κάρτας sim απέτυχε! Μου ήρθε να το πετάξω στον τοίχο. Τι να κάνω; Πείτε μου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά!!! Πλήρωσα ένα κινητό φοβερό όπως λέτε ΄όλοι 270 ευρώ και έπαθα ζημιά. Να είναι πλακέτα, τι να είναι. Στο μεταξύ 20 του μήνα τελειώνει η εγγύηση των 14 ημερών του mediamarkt υποτίθεται. Να περιμένω δηλαδή δύο ώρες να "κολλήσει" και να το τρίψω στη μούρη του υπεύθυνου του σέρβις;;;

Ευχαριστώ όλους σας... Να είστε καλά.

 

Γιατί δεν πας με την SIM σου στο μαγαζί. 3 πράγματα μπορούν να συμβούν:

 

1. Να μην δουλέψει ούτε η δική σου SIM, ούτε η δική τους: Αλλάζει το τηλέφωνο.

2. Να μην δουλέψει η δική σου SIM, αλλά να δουλέψει η δική τους: Αλλάζεις το SIM σου.

3. Να δουλέψει και η δική σου και η δική τους: Έχεις πέσει θύμα του Murphy. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...