Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες τελικα με την δικη μου υποθεση με το ραγισμενο πισω μερος του κινητου ειχα αισιο τελος. Το πηγα και παλι στο service και για 2η φορα μου το αλλαξαν. Το ελενξα οσο ημουν εκει και οι βιδες εχουν βιδωθει σωστα. Τωρα αν γινει καμια στραβη και ξανα χαλασει θα το ξανα παω.

 

Το καλο ηταν οτι δεν μου εκανα reset το κινητο για να μου βαλουν την εκδοση 400... παρολο που το αφησα 2 μερες! Να ναι καλα οι ανθρωποι.

 

Αλλα 38 ευρω που χρεονουν την μπαταρια ειναι ντροπη. 28 εχει στο e-shop που και παλι φτηνη δεν την λες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα αναμονη μου κραταει 3 μηνες χωρις να το κλεινω το βραδυ σε 2g. αυτο ειναι σιγουρο. τωρα γενικα δεν κραταει οσο θα ηθελα αλλα δε μπορεις να τα εχεις και ολα δικα σου. νομιζω οτι απο θεμα μπαταριας εισαι καλυμενος

 

μια χαρά σε κόβω...:p

 

 

:lol::lol:

 

Φίλε στο αγοράζω εδώ και τώρα! Πες μου τιμή!! Τι στο καλό, τον 1 μήνα στο 3G θα τον βγάζει!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που αναφέρεις, αλλά κακά τα ψέματα το 3G το ξεζουμίζει. Γι' αυτό και η μπαταρία του ζεματάει έτσι και μιλήσεις κανένα μισάωρο συνεχώς. Τώρα BT και όλα τα συναφή, τα βλέπω αμελιτέα ποσότητα συγκριτικά. Για να δούμε το 52 τι έχει να μας πει.:worry:

 

Μα το ανέφερα, ότι έχει σημασία αν είμαστε σε 2G ή 3G. ;)

 

Κατά τα άλλα, το WiFi και το BT δεν είναι και ακριβώς αμελητέα ποσότητα. Αν κάτσεις π.χ. και σερφάρεις 2-3 ώρες με WiFi, εκεί να δεις ξεζούμισμα...

Link to comment
Share on other sites

Μα το ανέφερα, ότι έχει σημασία αν είμαστε σε 2G ή 3G. ;)

 

Κατά τα άλλα, το WiFi και το BT δεν είναι και ακριβώς αμελητέα ποσότητα. Αν κάτσεις π.χ. και σερφάρεις 2-3 ώρες με WiFi, εκεί να δεις ξεζούμισμα...

 

 

Σχετικά μ' αυτό, γνωρίζεις αν στο Wifi έχουμε μεταβλητή ισχή εκπομπής ή είναι σταθερή? Είναι αλήθεια ότι δεν το πολυδουλεύω και δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για την κατανάλωση.

 

Όσο για το ΒΤ είναι στάνταρ αμελητέα ποσότητα. Η ισχύ εκπομπής είναι κάτι μιλιβατ (μιλάω για το 10μετρο ΒΤ και όχι το 100άρι). Δεν έχω δει κάτι αξιοσημείωτο στην διάρκεια με ή χωρίς ΒΤ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω γνήσια ή τελοσπάντων ποιοτικά καλύμματα γιατί έχω πρόβλημα με το ακουστικό; Στο ebay παίζουν μόνο κινέζικα και στο Nokia Shop θα με γδάρουν
Link to comment
Share on other sites

http://www.cnn.cn κοιταξες?? Λεει οτι ειναι γηνσια, τωρα αν ειναι 100% δεν ξερω αλλα δεν τα ξεχωριζεις απο original.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν μιλάω 1ώρα την ημέρα απλά μου συνέβη κάποτε να μιλήσω αρκετά και με είχε εντυπωσίσει η αυτονομία στο E51 και ειδικά σε σχέση με τα άλλα nokia της σειράς Ν που είχαν περάσει από τα χέρια μου. Και για να γίνω πιο σαφής.

--Xωρίς wifi μόνιμα ανοιχτό μόνο κάτι "αρπαχτές" για μερικές πληροφορίες στο τσακ μπαμ και κανένα κατέβασμα mail. Αμέσως μετά απενεργοποίηση

--σε 2G δίκτυο

--χωρίς bacground

-- Σαν screen saver χρησιμοποιώ την καλσική ημ/νια-ώρα στα 45sec

--ο φωτισμός να σβήνει στα 30sec

--Μέτρια ομιλία maximum 20 λεπτά την ημέρα και 2-4sms

--Xωρίς ΒΤ ανοιχτό

--Xρήση κάμερας σχεδόν ποτέ παιχνίδια video και άλλα τέτοια σχεδόν ποτέ

--Ανοιχτό 24/7

 

....βγάζω 4-5 μέρες...μου έκανε εντύπωση στην αρχή που το είχα πάρει μάλιστα οτι το φόρτιζα από ΣΚ σε ΣΚ. Ζώ και κινούμε ως επι το πλείστον στην πόλη της Θεσσαλονίκης αλλά στο σπίτι μου το σήμα είναι προβληματικό αλλά έχω βρεί ένα σημείο όπου έχω σήμα περίπου στη μέση και το παρκάρω μονίμως εκεί αλλά κλήσεις δεν μπορώ να πραγματοποιήσω. Βέβαια στο σπίτι μου δεν περνάω και πολλές ώρες τις καθημερινές.

Η αυτονομία μάλιστα είναι αυτή που με κέρδισε πρώτη σ αυτό το κινητό

 

Τους τελευταίους μήνες επειδή θέλησα να αρχίσω να τσεκάρω το 3G σήμα που είχα το γύρισα και με την ίδια χρήση έπεσα στις 3 μέρες το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες επειδή θέλησα να αρχίσω να τσεκάρω το 3G σήμα που είχα το γύρισα και με την ίδια χρήση έπεσα στις 3 μέρες το λιγότερο.
Εμένα πάλι με αυτή τη χρήση, σε 3G δίκτυο που παράγεται μέσα στο σπίτι μου, βγάζει καραμαξιμουμ 2,5 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Mε μιά γραμμή μπαταρίας περνάς σχεδόν μιά μέρα...Με μέτρια χρήση και κλειστό τις νύχτες, περνάς μέχρι 4 ημέρες.....Δεν είναι άσχημα....Φαντάζομαι το νέο Ε52 με την μπαταρίας τέρας για τα κυβικά της ΝΟΚΙΑ να περνάς τουλάχιστον μιά βδομάδα......:rolleyes:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε κόβω...:p

 

:lol::lol::lol::lol:

 

τωρα το προσεξα :O

 

αμεσως ομως να σχολιασεις :p

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν μιλάω 1ώρα την ημέρα απλά μου συνέβη κάποτε να μιλήσω αρκετά και με είχε εντυπωσίσει η αυτονομία στο E51 και ειδικά σε σχέση με τα άλλα nokia της σειράς Ν που είχαν περάσει από τα χέρια μου. Και για να γίνω πιο σαφής.

--Xωρίς wifi μόνιμα ανοιχτό μόνο κάτι "αρπαχτές" για μερικές πληροφορίες στο τσακ μπαμ και κανένα κατέβασμα mail. Αμέσως μετά απενεργοποίηση

--σε 2G δίκτυο

--χωρίς bacground

-- Σαν screen saver χρησιμοποιώ την καλσική ημ/νια-ώρα στα 45sec

--ο φωτισμός να σβήνει στα 30sec

--Μέτρια ομιλία maximum 20 λεπτά την ημέρα και 2-4sms

--Xωρίς ΒΤ ανοιχτό

--Xρήση κάμερας σχεδόν ποτέ παιχνίδια video και άλλα τέτοια σχεδόν ποτέ

--Ανοιχτό 24/7

 

....βγάζω 4-5 μέρες...μου έκανε εντύπωση στην αρχή που το είχα πάρει μάλιστα οτι το φόρτιζα από ΣΚ σε ΣΚ. Ζώ και κινούμε ως επι το πλείστον στην πόλη της Θεσσαλονίκης αλλά στο σπίτι μου το σήμα είναι προβληματικό αλλά έχω βρεί ένα σημείο όπου έχω σήμα περίπου στη μέση και το παρκάρω μονίμως εκεί αλλά κλήσεις δεν μπορώ να πραγματοποιήσω. Βέβαια στο σπίτι μου δεν περνάω και πολλές ώρες τις καθημερινές.

Η αυτονομία μάλιστα είναι αυτή που με κέρδισε πρώτη σ αυτό το κινητό

 

Τους τελευταίους μήνες επειδή θέλησα να αρχίσω να τσεκάρω το 3G σήμα που είχα το γύρισα και με την ίδια χρήση έπεσα στις 3 μέρες το λιγότερο.

 

 

Φίλε η μπαταρία σου έχει εξαιρετική διάρκεια. Δεν μπορώ να πω τπτ άλλο. Και για κακομεταχειρισμένη μάλιστα. Εγώ απλά ΔΕΝ φτάνω ποτέ την διάρκειά που λες. Και κανένα ΣΚ να τύχει να μην μιλήσω, πάλι Κυριακή βράδυ θα το φορτήσω γιατί δεν θα ξημερώσει. Γι' αυτό περιμένω εναγωνίως το 52. Χρειάζομαι ένα κινητό να βγάζει 3-4 μέρες με βαριά χρήση (πολύ ομηλία και data σε 3G).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου ενα μήνα ίσως να χρειαστει να ταξιδέψω ιαπωνία. Το E51 λειτουργεί στο εκέι δίκτυο? Έαν ναι θα πρέπει να ειναι σε 3G mode απλά ή θα πρέπει να κάνω και άλλες ρυθμίσεις? (θα ειναι καρτοκινητό νούμερο)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει, εφόσον είναι quad-band.

Όχι, δεν χρειάζεται να το γυρίσεις σε 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το facebook υπαρχει για την συσκευη?? Αν ναι, το εχει δουλεψει κανεις?

Σαν stand alone εφαρμογή δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι για download στο ovi ή στο site της Nokia γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το facebook υπαρχει για την συσκευη?? Αν ναι, το εχει δουλεψει κανεις?

 

Δοκιμασε να μπεις με εναν browser π.χ skyfire.

Ή με εφαρμογή το Nimbuzz

http://x2.putfile.com/3/6717061370.gif
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι... βρισκομαι εξωτερικο και το κινητο μου χαλασε!! Εχω στα χερια μου ενα E51 αλλα ειναι κλειδωμενο απο την Orange.. Υπαρχει τροπος να βγαλω το simlock και να το δουλεψω?με firmwire update η κατι αλλο, η χρειαζεται ειδικος εξοπλισμος???
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι... βρισκομαι εξωτερικο και το κινητο μου χαλασε!! Εχω στα χερια μου ενα E51 αλλα ειναι κλειδωμενο απο την Orange.. Υπαρχει τροπος να βγαλω το simlock και να το δουλεψω?με firmwire update η κατι αλλο, η χρειαζεται ειδικος εξοπλισμος???

Αν έχεις ένα καλώδιο κι ένα pc με πρόσβαση στο ίντερνετ γίνεται.

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για κινητό που είναι κλειδωμένο σε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, όπως το συγκεκριμένο που είναι κλειδωμένο από την Orange, δεν λειτουργεί ο τρόπος που αναφέρεις J_K. Ο τρόπος αυτό είναι για συσκευές που έρχονται με vodafone live ή cosmote myview.

@fantomas_ktm Αυτός που μπορεί να στο ξεκλειδώσει είναι ή η Orange ή αν βρεις κάποιο κατάστημα που ασχολείται με τέτοιου είδους ξεκλειδώματα, όπως έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα το 9volto. Αν θες ρίξε μια ματιά στο site του 9volto ίσως μπορέσεις να βρεις λύση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα εδω που ειμαι ενα μαγαζι αντιστοιχο του 9volto.. Αλλα ενω οι μαγκες για παλιεοτερες συσκευες ζητανε περιπου 5€ για το συγκεκριμενο κ νεοτερες θελουν 40€!! τιμες 9volto δηλαδη :p Μαλλον θα παω σε MediaMarkt να παρω κανενα του κιλου!! ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!

 

Σημερα εκει που κολυμπουσα σε μια ωραια ηρεμη θαλασσα.. σχεδον λαδι, εσκασαν απο το πουθενα 3-4 μεγαλα κυματα που εφτασαν εως πολυ μεσα στην παραλια με συνεπεια το κινητο μου να κολυμπήσει κανονικοτα μεχρι να βγω εξω να μαζεψω οτι ειχε βρεξει η θαλασσα...

 

το κινητο ηταν ανοιχτο οταν το ειχα αφησει και το βρηκα με οθονη κλειστη.. το φωτακι ανοιχτο και να τρεμει συνεχεια λες και του εκανα επανεκκίνηση..

 

εβγαλα μπαταρια και πηρα τον δρομο της επιστροφης...

 

λογο διακοπων δεν ειχα μαζι μου το ειδικο κατσαβιδακι ουτε και αλλα εργαλεια που ισως να καταφερνα να το ανοιξω.. οποτε μονη λυση για να μην κατσει με τα αλατια μεσα το κινητο και διαβρωθεί ηταν να το κανω μπανιο με καθαρο νερο...

μπανιο και ξανα μπανιο... στεγνωμα και τελος ενα μπανακι μεσα σε καθαρο οινοπνευμα (που απο λαλακια μου το αφησα λιγο περισσοτερο εκει μεσα και πρεπει να ηταν η αιτια για ενα μικρο προβηματακι στην οθονη του)

 

Το θεμα ειναι οτι το κινητο μετα απο ολα αυτα ανοιξε κανονικότατα χωρις προβλημα και με ολα να λειτουργουν κανονικοτατα...

 

προβλημα εχει το μεγαφωνο του που εχει πεσει η αποδοση του αρκετα. δεν ειναι τοσο δυνατο οπως και πριν.

 

Ενα επιπλέον προβλημα ειναι οτι ενω βρισκει κανονικα το wifi δικτυο που χρησιμοποιούσα πιο πρην δεν μπορει να συνδεθεί μεσο mini opera και skyfire σε σελιδες... μου βγαζει ο skyfire μηνυμα οτι ειναι κλειδομενη μια θυρα..

 

με το προγραμμα του msn ομως μου κανει κανονικα συνδεση...

 

Μεχρι να το δοκιμασω και σε κανενα αλλο ασυρματο δικτυο.. υποψιαζεται κανεις μηπως εχει χαλασει καμια ρύθμιση που θελει να φτιαχτει... η να παιζει να δημιούργησε κανενα προβλημα το θαλασσινο μπανακι του?

 

 

εαν ειναι θα βαλω και καμια ψωτογραφια απο το ξεβγαλμα.. χαχαχα

 

 

 

update

 

http://i30.photobucket.com/albums/c316/caslor_1978/diafora/th_5894_119589076694_533621694_2875167.jpg

http://i30.photobucket.com/albums/c316/caslor_1978/diafora/th_5894_119589081694_533621694_2875168.jpg

http://i30.photobucket.com/albums/c316/caslor_1978/diafora/th_5894_119589091694_533621694_2875169.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά!

Τελικά είχε πρόβλημα το modem.

Το κινητό μετά από 24 ώρες λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα..

Το μέλλον θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω το εξης θεμα. Συνδυαζω το κινητο μου με αυτο το handsfree http://www.pixmania.gr/gr/gr/261332/art/samsung/hands-free-bluetooth-wep2.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyNTA3NTMxNDY7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk= . Το προβλημα ειναι οτι εχει μια (σε καποιους χρησιμη) δυνατοτητα , με συντομο πατημα του πληκτρου αποδοχης κλησεων , να ενεργοποιειται η φωνητικη κληση( δηλαδη να λες το ονομα που θες και να το καλει). Ομως αυτο με εκνευριζει αφανταστα γιατι οπως εχω στην τσεπη μου , συνεχεια το παταω κατα λαθος με αποτελεσμα να καλει συνεχεια οποιο ονομα νομιζει οτι ακουει απο τον περιβαλλοντα θορυβο. Αντε μετα να εξηγεις οτι πατησα κατα λαθος το bluetouth handsfree. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα απο που απενεργοποιειται. Please help!!!:cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...