Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Omorfo kinitaki alla logo tou megalou SAR skeftomai na to doso.

Είχες προβλήματα κατά τη χρήση του; Είχες πονοκεφάλους κ.λπ.; Ή αφού το πήρες, είδες τι SAR έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχες προβλήματα κατά τη χρήση του; Είχες πονοκεφάλους κ.λπ.; Ή αφού το πήρες, είδες τι SAR έχει;

 

Tipota apo auta.Mas to pire i doulia san eteriko logo wifi kai HSDPA, akoma den mas to exei dosei sta xeria mas.Psanxodas to ligo eida oti exei apo ta ypsilotera SAR tis agoras.Apla skeftomai na to kratiso h oxi.Exo diabasei 41 selides apo post, exo skopo na tis diabaso oles(sadomazoxismos).Mexri tora ta kanei ola kai sumferei alla to SAR??

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

hi se olous. mia aporia exo sxetika me to nokia e51. prospathontas na akouso ena radio stathmo live meso wifi internet den mporesa dioti den einai efikti i efarmogi mou lege ena mynhma...mipos mporei kaneis na mou pei kamia idea how?

 

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Δοκιμασε να ανοιξεις το σταθμο που θελεις με της παρακατω εφαρμογες.

 

http://europe.nokia.com/A4668051

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=191076

 

Υ.Γ.

Καλο θα ηταν να εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ακομα πιο ευκολα. Είναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish. Τελος καθιστουν την αναζητηση αχρηστη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Tipota apo auta.Mas to pire i doulia san eteriko logo wifi kai HSDPA, akoma den mas to exei dosei sta xeria mas.Psanxodas to ligo eida oti exei apo ta ypsilotera SAR tis agoras.Apla skeftomai na to kratiso h oxi.Exo diabasei 41 selides apo post, exo skopo na tis diabaso oles(sadomazoxismos).Mexri tora ta kanei ola kai sumferei alla to SAR??

 

Η γνώμη μου είναι να μην το κρατήσεις. Ο ξάδελφός μου δουλεύει για μια εταιρεία που μετράει την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια, έχει ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη μετρώντας. Μου είπε πως ένα κινητό με SAR άνω του 0.60 αρχίζει να γίνεται επικίνδυνο και με συμβούλευσε να μην προβαίνω σε αγορά κινητού με ανώτερο SAR από το προαναφερθέν και να χρησιμοποιώ ανελλιπώς hands free ή bluetooth. Εξάλλου έχουν βγει καινούργιες έρευνες για τα κινητά που υποστηρίζουν πως είναι πιο επικίνδυνα ακόμα και από το κάπνισμα. Ξανασκέψου το... Αν σου είναι τόσο απαραίτητες αυτές οι τεχνολογίες που ενσωματώνει το Ε51, τότε σου προτείνω να πάρεις το Ν82. Διαφορετικά, αρκέσου στο 6267 ή στο Samsung G800.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην το κρατήσεις. Ο ξάδελφός μου δουλεύει για μια εταιρεία που μετράει την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια, έχει ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη μετρώντας. Μου είπε πως ένα κινητό με SAR άνω του 0.60 αρχίζει να γίνεται επικίνδυνο και με συμβούλευσε να μην προβαίνω σε αγορά κινητού με ανώτερο SAR από το προαναφερθέν και να χρησιμοποιώ ανελλιπώς hands free ή bluetooth. Εξάλλου έχουν βγει καινούργιες έρευνες για τα κινητά που υποστηρίζουν πως είναι πιο επικίνδυνα ακόμα και από το κάπνισμα. Ξανασκέψου το... Αν σου είναι τόσο απαραίτητες αυτές οι τεχνολογίες που ενσωματώνει το Ε51, τότε σου προτείνω να πάρεις το Ν82. Διαφορετικά, αρκέσου στο 6267 ή στο Samsung G800.

 

Pistepse me douleuo me doriforikes tilepikinonies opote ksero ta adistixa me ton ksaderfo sou.Tora mou to exoun parei arkei na bro na to poyliso.

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

hi se olous. mia aporia exo sxetika me to nokia e51. prospathontas na akouso ena radio stathmo live meso wifi internet den mporesa dioti den einai efikti i efarmogi mou lege ena mynhma...mipos mporei kaneis na mou pei kamia idea how?

 

 

Πήγαινε στό Θέμα :<< Radio stream μέσω Coreplayer>> και πιστευω ότι θα βρείς κάτι που να σε βολεύει όπως σε υπέδειξε με το δεύτερο url ο <<glanpithio>>.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Pistepse me douleuo me doriforikes tilepikinonies opote ksero ta adistixa me ton ksaderfo sou.Tora mou to exoun parei arkei na bro na to poyliso.

 

Αν μένεις στη Θεσσαλονίκη, ξέρω πού μπορείς να το πουλήσεις σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις στη Θεσσαλονίκη, ξέρω πού μπορείς να το πουλήσεις σε πολύ καλή τιμή.

 

 

Thanks alla meno athina.As elpisoume oti tha to doso

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην το κρατήσεις. Ο ξάδελφός μου δουλεύει για μια εταιρεία που μετράει την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια, έχει ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη μετρώντας. Μου είπε πως ένα κινητό με SAR άνω του 0.60 αρχίζει να γίνεται επικίνδυνο και με συμβούλευσε να μην προβαίνω σε αγορά κινητού με ανώτερο SAR από το προαναφερθέν και να χρησιμοποιώ ανελλιπώς hands free ή bluetooth. Εξάλλου έχουν βγει καινούργιες έρευνες για τα κινητά που υποστηρίζουν πως είναι πιο επικίνδυνα ακόμα και από το κάπνισμα. Ξανασκέψου το... Αν σου είναι τόσο απαραίτητες αυτές οι τεχνολογίες που ενσωματώνει το Ε51, τότε σου προτείνω να πάρεις το Ν82. Διαφορετικά, αρκέσου στο 6267 ή στο Samsung G800.

 

σκεφτομαι εδω&καιρο να το δωσω λογω σαρ

αλλα δεν εχω παρει την τελικη αποφαση...

πατνως με ανησυχει ιδιαιτερα το τοσο μεγαλο σαρ τ...:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω κι εγω το nokia E51 και εχω τις εξης αποριες:

 

1)Οταν στελνω sms με αγγλικους χαρακτηρες, μπορω να γραψω μεχρι 160 χαρακτηρες, ενω αντιθετα οταν στελνω sms με ελληνικους χαρακτηρες μπορω να γραψω μονο 60! Τι μπορω να κανω για να το αλλαξω αυτο?

 

2)Ενω εγκατεστησα τη φωνη Petros (Greek) και την εθεσα ως προεπιλογη, οι περισσοτερες φωνητικες λειτουργιες (φωνητικη κληση, ακροαση μηνυματος κλπ.) συνεχιζουν να γινονται στα αγγλικα. Πως μπορω να το διορθωσω?

 

Οσοι γνωριζουν σχετικα, ας απαντησουν. Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω κι εγω το nokia E51 και εχω τις εξης αποριες:

 

1)Οταν στελνω sms με αγγλικους χαρακτηρες, μπορω να γραψω μεχρι 160 χαρακτηρες, ενω αντιθετα οταν στελνω sms με ελληνικους χαρακτηρες μπορω να γραψω μονο 60! Τι μπορω να κανω για να το αλλαξω αυτο?

 

Λογικά εδώ πρέπει να είναι:

Μηνύματα->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σύντομο μήνυμα->Κωδικοποίηση χαρακτήρων->Περιορισμένη υποστήριξη. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μου συνέβη κάτι παράξενο. Πήγα να ενημερώσω το Quickoffice μέσω του Manager (τελευταίο tab του quickoffice) (με WiFi σύνδεση απ'ευθείας από το κινητό), μου έβγαλε τη μπάρα προόδου ότι ψάχνει για ενημερώσεις, μου έβγαλε τις σχετικές ενημερώσεις και το κόστος τους, αλλα δεν αγόρασα τίποτα. Ωστόσο τώρα έχουν χαθεί και τα 3 προγράμματα του quickoffice! δηλαδή εκεί που ήταν λόγου χάρη το Quickword τώρα εμφανίζεται το μήνυμα "(χωρίς δεδομένα)"!! Έκλεισα τη συσκευή, την ξαναάνοιξα, τίποτα. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μου συνέβη κάτι παράξενο. Πήγα να ενημερώσω το Quickoffice μέσω του Manager (τελευταίο tab του quickoffice) (με WiFi σύνδεση απ'ευθείας από το κινητό), μου έβγαλε τη μπάρα προόδου ότι ψάχνει για ενημερώσεις, μου έβγαλε τις σχετικές ενημερώσεις και το κόστος τους, αλλα δεν αγόρασα τίποτα. Ωστόσο τώρα έχουν χαθεί και τα 3 προγράμματα του quickoffice! δηλαδή εκεί που ήταν λόγου χάρη το Quickword τώρα εμφανίζεται το μήνυμα "(χωρίς δεδομένα)"!! Έκλεισα τη συσκευή, την ξαναάνοιξα, τίποτα. Any ideas?

 

Φαντάζομαι ότι το QuickOffice ήταν προεγκατεστημένο στο τηλέφωνό σου. Σ' αυτή την περίπτωση, τσέκαρε αν με την αναβάθμιση του προγράμματος έχει εγκατασταθεί κάποια σχετική εφαρμογή στη Διαχείριση εφαρμογών. Αν εμφανίζεται κάτι που σου θυμίζει το QuickOffice, διέγραψέ το. Αν δε γίνει τίποτα, πάρε backup της μνήμης του τηλεφώνου και κάνε ένα format με τους γνωστούς τρόπους. Μετά το format όλα θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση. Μπορείς να κατεβάσεις από τα γνωστά μαγαζάκια την αναβάθμιση του QuickOffice σε QuickOffice Premier, για να μπορείς εκτός από ανάγνωση να κάνεις και επεξεργασία εγγράφων Office. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αχ, έχω εγκαταστήσει τόσες εφαρμογές, δεν αντέχω να κάνω format!! Σε ευχαριστώ πάντως για την ταχύτατη και πληρέστατη απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κατεβασεις τα .sis αρχεια και να τα κανεις εγκατασταση απο επανω :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αχ, έχω εγκαταστήσει τόσες εφαρμογές, δεν αντέχω να κάνω format!! Σε ευχαριστώ πάντως για την ταχύτατη και πληρέστατη απάντηση!

 

Το ξέρω, είναι μεγάλος μπελάς να ξαναστήνεις όλες τις εφαρμογές από την αρχή. Τουλάχιστον δοκίμασε να κατεβάσεις το QuickOffice Premier από τα γνωστά μαγαζάκια και να το περάσεις πάνω από το εργοστασιακό QuickOffice. Κάτι μου λέει ότι θα δουλέψει. Δεν έχεις να χάσεις κάτι, έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργεί. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλα, 44 ευρώ δεν δίνω με τίποτα για αυτό το πραγματάκι (3ΜΒ), δεν αξίζει το 1/5 της τιμής του κινητου!
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253361#post2253361

 

 

Για της εφαρμογες καλυτερα να συνεχισουμε στο αναλογο θεμα :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

pedia na sas rotiso,mpori kapios na m pi pu tha bro akribos k pos tha egastiso to nokia maps se nokia e51 k pia ekdosi?to exo dokimasi apo pantu k oles tis akdosis k d ginete.an mpori kapios

 

1. Καταρχην Χρονια Πολλα -Χριστος Ανεστη !

 

2. Χρησιμοποιησε Ελληνικους χαρακτηρες !

 

3. Υπαρχει σχετικο θεμα !

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791

 

4. Το νοκια maps δεν ειναι ηδη προεγκατεστημενο ?

Αναβαθμιση της εφαρμογης κανεις αφου εγκαταστησεις

το παρακατω αρχειο :

http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_Maps_1.2_0702_s60_3.1_u.sis

 

5. Χαρτες περνας μεσω του map loader

http://europe.nokia.com/A4509291

 

Τα υπολοιπα στο σχετικο θεμα :!:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.Χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη σε όλους!Μου έχει προεγκατεστημένο το νόκια maps αλλα δ μου έχει update.Το έχω εγκαταστήσει το nokia maps αλλα το maploader το περνάω στον υπολογιστή αλλα δ μου τα περνάει στο κινητό,μου λέει κάτι για χάρτες αλλά πώς θα τους εγκαταστήσω στο κινητό?δεν μου έχει επιλογές,ξέρει κάποιος πως γίνεται? όσο για το smart2go navigator δεν έχει το ε51.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.Χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη σε όλους!Μου έχει προεγκατεστημένο το νόκια maps αλλα δ μου έχει update.Το έχω εγκαταστήσει το nokia maps αλλα το maploader το περνάω στον υπολογιστή αλλα δ μου τα περνάει στο κινητό,μου λέει κάτι για χάρτες αλλά πώς θα τους εγκαταστήσω στο κινητό?δεν μου έχει επιλογές,ξέρει κάποιος πως γίνεται? όσο για το smart2go navigator δεν έχει το ε51.

 

Το update το εγκαθιστας απο πανω .

Για να εγκαταστησεις τους χαρτες θα πρεπει να εχεις

ανοιξει τουλαχιστον 1 φορα την εφαρμογη στο Ε51.

Στην συνεχεια μεσω map-loader και αφου εχεις συνδεσει το Ε51

ως μεσω αποθηκευσης ,περνας τους χαρτες διαλεγοντας

την αναλογη χωρα.

Τελος, smart2go=nokia maps=χαρτες

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Omorfo kinitaki alla logo tou megalou SAR skeftomai na to doso.

 

Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλα τα μέλη!

 

Παρατήρησα ότι μέσα στο forum αλλά και γενικότερα υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση όσον αφορά το τι είναι και το τι κάνει ο δείκτης SAR.

 

Ο SAR (Ειδικός ρυθμός απορρόφησης) είναι μια τιμή που εκφράζει το μέγιστο ρυθμό με τον οποίο το ανθρώπινο σώμα μπορεί να απορροφήσει την ενέργεια που προέρχεται από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (ραδιοκύματα) που εκπέμπει το κάθε κινητό. Η λέξη κλειδί εδώ είναι το "μέγιστο". Η μέτρηση του SAR δηλαδή γίνεται με το κινητό κολλημένο στο αυτί και ανοιχτά WiFi, Bluetooth, 3G, GPRS/EGPRS, GSM/WCDMA κτλ. Για κάποιον που έχει την καλή συνήθεια να μιλάει με handsfree ο δείκτης SAR δεν έχει κανένα νόημα.

 

Επίσης μετρήσεις του SAR για το E51 σε δίκτυο GPRS1900 με όλα τα υπόλοιπα (WLAN, 3G κτλ) κλειστά δείχνουν 0.96 W/kg (Ευρωπαϊκός δείκτης) ενώ σε δίκτυο GSM850 μόνο 0.622 W/kg.

 

Αν και συνήθως η ακτινοβολία του WiFi δεν αυξάνει παρά ελάχιστα τον SAR, στο Ε51 η τοποθέτηση της κεραίας WiFi έχει γίνει σε τέτοιο σημείο (κοντά στο αυτί) που η ενεργοποίηση του WLAN αυξάνει αρκετά το δείκτη, ο οποίος να μην ξεχνάμε ότι επηρρεάζεται αρκετά από τη γεωμετρία της συσκευής και την τοποθέτηση των εξαρτημάτων (κεραιών) μέσα σε αυτή. Άρα άλλη μια συμβουλή είναι κρατήστε κλειστό το WLAN όταν μιλάτε (το ίδιο -αν δε σας χρειάζεται- και το 3G)!

 

Τώρα πιο γενικά χρειάζεται να αναφερθεί ότι ο δείκτης SAR σχετίζεται με τις σημερινές μας γνώσεις μόνον με τις επιπτώσεις της θερμότητας που προκαλούν τα ραδιοκύματα στον ανθρώπινο ιστό (hxxp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Cellphone_head_sar_1.png). Αυτό σημαίνει πως είναι λάθος ή δεν έχει επίσημα αποδειχτεί ότι ο δείκτης SAR έχει σχέση με την εμφάνιση του καρκίνου, αλλαγές της εγκεφαλικής δραστηριότητας, διαταραχές στον ύπνο, πονοκεφάλους. Φυσικά όλα αυτά είναι αρνητικές επιπτώσεις που μάλλον έχουν τα κινητά στην υγεία μας αλλά καμία επίσημη έρευνα δεν τα έχει συσχετίσει με τον δείκτη SAR.

 

O δείκτης απλά θέτει κάποια όρια που δε θα πρέπει να ξεπεράσουν οι εταιρείες ώστε να μη συμβεί αύξηση της θερμοκρασίας του ιστού (hxxp://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health#Thermal_effects) και με τα όρια που υπάρχουν τουλάχιστον για αυτό είμαστε ασφαλείς με οποιαδήποτε τιμή κάτω του ορίου.

 

Φυσικά δεν έχω σκοπό να καθησυχάσω κανέναν ότι η χρήση του κινητού είναι ασφαλής. Προσωπικά πιστεύω πως η χρήση του κινητού μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, αλλοιώσεις της εγκεφαλικής δραστηριότητας, διαταραχές στον ύπνο, πονοκεφάλους κτλ απλά δεν έχει μελετηθεί ακόμη με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει αυτό και σίγουρα ο δείκτης SAR δεν περιγράφει κάτι τέτοιο.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post!

 

Υ.Γ.: Αν μετά από όλα αυτά ο angel123 σκέφτεται να δώσει το κινητό σε καλή τιμή ΠΑΡΤΕ το! Εγώ έχω ήδη ένα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...