Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολους.Σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ε51 αλλα δεν ξερω αν αξιζει τελικα η αγορα.βασικα με προβληματιζει λιγο το μεγαλο μεγεθος του στο μηκος.γενικα αντιμετωπιζεται προβλημα εσεις που το εχετε;

Φίλε η συσκευή είναι ιδανική ως προς τις διατάσεις της, αλλά και τις δυνατότητές της. Στο μόνο που υστερεί είναι στη κάμερα, και λογικό διότι είναι Eseries!

 

Θα μείνεις υπερευχαριστημένος!:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Microland δίνει το ασημί (white steel) κανονικά με ελληνικό πληκτρολόγιο; Υπάρχει περίπτωση να έχει ελληνικό μενού και όχι ελληνικό πληκτρολόγιο; Αν ξέρει κάποιος...
Link to comment
Share on other sites

Η Microland δίνει το ασημί (white steel) κανονικά με ελληνικό πληκτρολόγιο; Υπάρχει περίπτωση να έχει ελληνικό μενού και όχι ελληνικό πληκτρολόγιο; Αν ξέρει κάποιος...

Να έχει Ελληνικό μενού χωρίς Ελληνικό πληκτρολόγιο είναι δυνατόν. Όπως καταλαβαίνεις πρόκειται για κλασσική περίπτωση παρα-εισαγωγής.

Το αντίθετο είναι αδύνατον!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.Σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ε51 αλλα δεν ξερω αν αξιζει τελικα η αγορα.βασικα με προβληματιζει λιγο το μεγαλο μεγεθος του στο μηκος.γενικα αντιμετωπιζεται προβλημα εσεις που το εχετε;

 

Και γω το μήκος του φοβόμουν αρχικά αλλά είναι τόσο λεπτό που το ξεπερνάς άμεσα ;)

Εξάλλου σε candybar θα ήταν δύσκολο να βγει πιο κοντό :p

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να είχε πιο μεγάλη οθόνη καθώς οι διαστάσεις του το επιτρέπουν.

Αλλά βέβαια μετά το συνηθίζεις και αυτό.

 

Η άποψή μου: ΠΟΛΥ καλό κινητό, γρήγορο στα μενού, αξιόπιστο!!

 

Στα (-) θα έβαζα μόνο το μικρό τρίξιμο που παρατηρείται (όπως είδα και από άλλους χρήστες) στο πίσω κάλυμμα - βέβαια θα μου πείτε και σε ποιο κινητό δεν τρίζει το αποσπόμενο κάλυμμα... - Εεε σε κάποια δεν τρίζει... χεχε :p

Link to comment
Share on other sites

Και γω το μήκος του φοβόμουν αρχικά αλλά είναι τόσο λεπτό που το ξεπερνάς άμεσα ;)

Εξάλλου σε candybar θα ήταν δύσκολο να βγει πιο κοντό :p

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να είχε πιο μεγάλη οθόνη καθώς οι διαστάσεις του το επιτρέπουν.

Αλλά βέβαια μετά το συνηθίζεις και αυτό.

 

Η άποψή μου: ΠΟΛΥ καλό κινητό, γρήγορο στα μενού, αξιόπιστο!!

 

Στα (-) θα έβαζα μόνο το μικρό τρίξιμο που παρατηρείται (όπως είδα και από άλλους χρήστες) στο πίσω κάλυμμα - βέβαια θα μου πείτε και σε ποιο κινητό δεν τρίζει το αποσπόμενο κάλυμμα... - Εεε σε κάποια δεν τρίζει... χεχε :p

 

 

να σε ρωτησω....τι τηλ ειχες πριν παρεις το ε51;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερεις κανεις πως (&αν) λυνεται το προβλημα με την ωρα των μηνυματων οταν το κιν ειναι κλειστο?

πχ αν εχω κλεισει το κινητο για βραδυ,& μ ερθει μηνυμα στι 3 τα ξημερωματα,μολις ανοιξω τη συσκευη,θα μ ερθει τον μηνυμα,αλλα οχι με την ωρα που πραγματικα σταλθηκε,στις 3 δηλ,αλλα με την ωρα που ειχε το κιν τη στιγμη που το ανοιξα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερεις κανεις πως (&αν) λυνεται το προβλημα με την ωρα των μηνυματων οταν το κιν ειναι κλειστο?

πχ αν εχω κλεισει το κινητο για βραδυ,& μ ερθει μηνυμα στι 3 τα ξημερωματα,μολις ανοιξω τη συσκευη,θα μ ερθει τον μηνυμα,αλλα οχι με την ωρα που πραγματικα σταλθηκε,στις 3 δηλ,αλλα με την ωρα που ειχε το κιν τη στιγμη που το ανοιξα...

 

Αυτό υπήρχε και στο Ν95 και λύθηκε μόνο με την καινούργια έκδοση του firmware. Οπότε λογικά κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει και για το Ε51 ώστε να λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στα (-) θα έβαζα μόνο το μικρό τρίξιμο που παρατηρείται (όπως είδα και από άλλους χρήστες) στο πίσω κάλυμμα - βέβαια θα μου πείτε και σε ποιο κινητό δεν τρίζει το αποσπόμενο κάλυμμα.

Σίγουρα αυτό δεν είναι γενικό φαινόμενο για το Ε51. Στο δικό μου, το πίσω κάλυμμα είναι απίστευτα σταθερό. Ούτε για πλάκα δεν κουνιέται, όχι να τρίζει.

 

Γενικά η ποιότητα κατασκευής στο τηλεφωνάκι είναι κορυφαία και ίσως η καλύτερη απο όλα τα series 60 που έχουν παρουσιαστεί τον τελευταίο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω....τι τηλ ειχες πριν παρεις το ε51;

 

N80 (και για λίγο το V8 razr2 :p)

 

Όσο για το κούνημα του καλύμματος παρουσιάστηκε μετά από μερικές προσπάθειες ανοίγματός-εφαρμογής του.

Νομίζω ότι στο κλείσιμο αν δε το προσέξεις μπορεί να το εμφανίσει.

 

Ναι πάντως κατά ταλλα είναι πολύ ποιοτικό τηλέφωνο! ;)

Και το πληκτρολόγιό του απλά τα σπάει!! Η αίσθηση των πλήκτρων είναι απίστευτη! Όπως επίσης και οι συντομεύσεις του :)

Link to comment
Share on other sites

N80 (και για λίγο το V8 razr2 :p)

 

Όσο για το κούνημα του καλύμματος παρουσιάστηκε μετά από μερικές προσπάθειες ανοίγματός-εφαρμογής του.

Νομίζω ότι στο κλείσιμο αν δε το προσέξεις μπορεί να το εμφανίσει.

 

Ναι πάντως κατά ταλλα είναι πολύ ποιοτικό τηλέφωνο! ;)

Και το πληκτρολόγιό του απλά τα σπάει!! Η αίσθηση των πλήκτρων είναι απίστευτη! Όπως επίσης και οι συντομεύσεις του :)

 

γιατι εγω τωρα εχω το κ850 και εχω απογοητευτει πολυ απο την ποιοτητα κατασκευης και το πολυ αργο μενου του.γι αυτο λεω να παρω το ε51 το οποιο ειναι πιο ποιοτηκο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το Κ850 σε ποιότητα κατασκευής αλλά και σε λειτουργίες. Μόνο μην περιμένεις πολλά από την κάμερα. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό είναι ότι καλύτερο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια θα ηθελα μια καλη καμερα αλλα πανω απο ολα κοιταω ποιοτητα κατασκευης δηλδη να μην υπαρχουν τριξιματα οπως στο κ850 που το πιανεις και τριζει ολο και γρηγορο μενου.

 

και αν μπορει καποιος να μου πει με normal χρηση τη αυτονομια μπαταριας εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κατασκευης αψογη! Δεν τριζει, το πισω καπακι ειναι μεταλλικο και κουμπωνει σφικτα.

 

Χρονος αυτονομιας 4-5 μερες αλλα εμενα κραταει πιο πολυ.

 

Καμερα ενταξει της σειρας αλλα πολυ καλυτερη απο των motorola. Επισης τραβαει και 320χ240 video αλλα με χαμηλα fps. Σημαντικο μειωνεκτημα η ελειψη φλας (για χρηση φακου οχι τπτ αλλο).

 

Αρνητικο επισης ειναι η 5.08 cm διαγωνιος της οθονης σε σχεση με αλλα μεγαλυτερα κινητα αλλα συνηθίζεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Mexri ti karta mnimis exete balei?

Το κινητό υποστηρίζει κανονικά τις microSD HC οι οποίες θεωρητικά φτάνουν τα 32GB και πρακτικά -μέχρι τώρα- τα 12GB.

 

 

Όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου πάτα τη http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif!

Μη κάνεις συνεχόμενα posts.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και γω το μήκος του φοβόμουν αρχικά αλλά είναι τόσο λεπτό που το ξεπερνάς άμεσα ;)

Εξάλλου σε candybar θα ήταν δύσκολο να βγει πιο κοντό :p

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να είχε πιο μεγάλη οθόνη καθώς οι διαστάσεις του το επιτρέπουν.

Αλλά βέβαια μετά το συνηθίζεις και αυτό.

 

Η άποψή μου: ΠΟΛΥ καλό κινητό, γρήγορο στα μενού, αξιόπιστο!!

 

Στα (-) θα έβαζα μόνο το μικρό τρίξιμο που παρατηρείται (όπως είδα και από άλλους χρήστες) στο πίσω κάλυμμα - βέβαια θα μου πείτε και σε ποιο κινητό δεν τρίζει το αποσπόμενο κάλυμμα... - Εεε σε κάποια δεν τρίζει... χεχε :p

 

Σε αυτές τις διαστάσεις η οθόνη δεν θα μπορούσε να ήταν πιο μεγάλη.Θα γινόταν όμως να ήταν λίγο πιο πλατύ ώστε να μπεί μια οθόνη 2,2 ίντσες.

Το καπάκι της μπαταρίας δεν τρίζει ούτε κατ' ιδέαν στο δικό μου.

Μικροί τριγμοί ακούγονται από τα πλαινά πλήκτρα μόνο.

Δυστυχώς αυτά τα πλήκτρα δεν είναι καθόλου επιτυχημένα.

Πολύ σκληρά και δύσχρηστα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτο με τα πλαινα πληκτρα. Ειπαμε να βαλουν λαστιχενια αλλα αυτα δεν πατιουνται...
Link to comment
Share on other sites

Στα (-) θα έβαζα μόνο το μικρό τρίξιμο που παρατηρείται (όπως είδα και από άλλους χρήστες) στο πίσω κάλυμμα - βέβαια θα μου πείτε και σε ποιο κινητό δεν τρίζει το αποσπόμενο κάλυμμα... - Εεε σε κάποια δεν τρίζει... χεχε :p

Δεν τρίζει το κάλυμα αλλά το κουμπάκι που κρατάει το κάλυμα.

 

Του έριξα διάφορα (λάδι, γράσσο κλπ) αλλά δεν σταματάει το τρίξιμο με τίποτα. :p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που μου συνέβει με το συγκεκριμένο κινητό (που κατά πάσα πιθανότητα δεν σχετίζεται άμεσα) και το αντιλήφθηκα μόλις στο τελευταίο λογαριασμό της Cosmote όταν είδα συνολική χρέωση για data ~80euro και έπαθα ένα σοκ!

 

Παρατήρησα στον αναλυτικό, καθημερινές χρεώσεις WAP Advanced σε συγκεκριμένες ώρες (0800, 1600, 2000, 0400) με ένα traffic της τάξεως των 80Kb περίπου.

 

Αμέσως έσβησα τα settings για το Cosmote Internet πριν κάτσω να το ψάξω περαιτέρω. Την προηγούμενη μέρα μάλιστα είχα κάνει clear counters στο packet data μέσω του log.

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη παρατηρώ την επομένη πως είχα ξανά 2 traffic των 80Kb μέσω Wap αυτή την φορά. (Deleted και αυτό)

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και με ανησυχεί παράλληλα είναι ότι γίνεται εντελώς stealth η όλη διαδικασία. Δεν υπάρχει κάποιο confirmation, κάποιο error τώρα που έσβησα τις ρυθμίσεις κτλ.

 

Εγκατεστημένα από εφαρμογές έχω το worldmate (το οποίο έλενξα και δεν έχει ενημερωθεί), το GMAIL το οποίο απ' όσο γνωρίζω στο startup σε ρωτάει πριν κάνει access, το Google Maps.

 

Επίσης έχω περάσει τα settings για τα mobical.net και truphone.com.

 

Εφόσον έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο στο παρελθόν ή γνωρίζει κάτι παραπάνω ας κάνει ένα comment plz.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κατασκευης αψογη! Δεν τριζει, το πισω καπακι ειναι μεταλλικο και κουμπωνει σφικτα.

 

Χρονος αυτονομιας 4-5 μερες αλλα εμενα κραταει πιο πολυ.

Καμερα ενταξει της σειρας αλλα πολυ καλυτερη απο των motorola. Επισης τραβαει και 320χ240 video αλλα με χαμηλα fps. Σημαντικο μειωνεκτημα η ελειψη φλας (για χρηση φακου οχι τπτ αλλο).

 

Αρνητικο επισης ειναι η 5.08 cm διαγωνιος της οθονης σε σχεση με αλλα μεγαλυτερα κινητα αλλα συνηθίζεται ευκολα.

 

Πως σας κρατάει βρε παιδιά τόσο πολύ?

Εμένα 3 μέρες το πολύ με μέτρια/λίγη χρήση.

Να φανταστείτε ότι δεν έχω αγοράσει ποτέ Sony Ericsson και σκέφτομαι να το κάνω μόνο και μόνο για την αυτονομία που έχουν τα κινητά της.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κατασκευης αψογη! Δεν τριζει, το πισω καπακι ειναι μεταλλικο και κουμπωνει σφικτα.

 

Χρονος αυτονομιας 4-5 μερες αλλα εμενα κραταει πιο πολυ.

 

Καμερα ενταξει της σειρας αλλα πολυ καλυτερη απο των motorola. Επισης τραβαει και 320χ240 video αλλα με χαμηλα fps. Σημαντικο μειωνεκτημα η ελειψη φλας (για χρηση φακου οχι τπτ αλλο).

 

Αρνητικο επισης ειναι η 5.08 cm διαγωνιος της οθονης σε σχεση με αλλα μεγαλυτερα κινητα αλλα συνηθίζεται ευκολα.

 

Εμένα η μπαταρία κρατάει 3 μέρες με μετριότατη χρήση και τα βράδια κλειστό. Την μπαταρία, τις μπαταρίες μάλλον γιατί έχω πάρει κι άλλη μια να είμαι άνετος, τις φορτίζω μόνο όταν αποφορτίζονται τελείως, γενικά είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτό το θέμα. Επειδή κι από άλλους έχω ακούσει να κρατάει πιο πολύ, μήπως κάνω τίποτα λάθος; Έχω π.χ. την εφαρμογή TotalRecall η οποία είναι hide συνέχεια όταν είναι ανοιχτό, λέτε αυτό να τρώει μπαταρία;

 

billys_541 τέτοιον συγχρονισμό δεν έχω ξαναδεί!!!!! Απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μπαταρια τοθ Ε51, εμένα με βγαζει ανετα 2 ημέρες, και το κινητό είναι συνέχεια συνδεδεμένο με Gprs με Visto Vodafone Mobile email για τα email μου.

Πάντως στην αρχή κλαι περίπου για 1 μήνα, δεν κράταγε πάνω απο 1.5 ημέρα, αλλά μετά η μπαταρία ''εστρωσε'' και ετσι πολυ σπάνια τώρα μου τελειώνει πριν τις 2 ημέρες.

Πολυ καλό είναι να γίνεται η φόρτιση όταν έχει αδειάσει σχεδόν όλη, αλλά αυτό είναι κάτι που δύσκολα μπορούμε να κάνουμε με τον τρόπο ζωής που κάνουμε. Καλό είναι πιστεύω να γίνεται 1 με 2 φορές το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου κανει εντυπωση το οτι μου κραταει πιο πολυ απο ολους! Η μπαταρια που ειχε μεσα το κινητο ειναι 1050mha, μου φαινετε αρκετα μεγαλη οποτε λογικο να αντεχει πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που μου συνέβει με το συγκεκριμένο κινητό (που κατά πάσα πιθανότητα δεν σχετίζεται άμεσα) και το αντιλήφθηκα μόλις στο τελευταίο λογαριασμό της Cosmote όταν είδα συνολική χρέωση για data ~80euro και έπαθα ένα σοκ!

 

Παρατήρησα στον αναλυτικό, καθημερινές χρεώσεις WAP Advanced σε συγκεκριμένες ώρες (0800, 1600, 2000, 0400) με ένα traffic της τάξεως των 80Kb περίπου.

 

Αμέσως έσβησα τα settings για το Cosmote Internet πριν κάτσω να το ψάξω περαιτέρω. Την προηγούμενη μέρα μάλιστα είχα κάνει clear counters στο packet data μέσω του log.

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη παρατηρώ την επομένη πως είχα ξανά 2 traffic των 80Kb μέσω Wap αυτή την φορά. (Deleted και αυτό)

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και με ανησυχεί παράλληλα είναι ότι γίνεται εντελώς stealth η όλη διαδικασία. Δεν υπάρχει κάποιο confirmation, κάποιο error τώρα που έσβησα τις ρυθμίσεις κτλ.

 

Εγκατεστημένα από εφαρμογές έχω το worldmate (το οποίο έλενξα και δεν έχει ενημερωθεί), το GMAIL το οποίο απ' όσο γνωρίζω στο startup σε ρωτάει πριν κάνει access, το Google Maps.

 

Επίσης έχω περάσει τα settings για τα mobical.net και truphone.com.

 

Εφόσον έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο στο παρελθόν ή γνωρίζει κάτι παραπάνω ας κάνει ένα comment plz.

 

το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι ευθύνεται το worldmate...έχει ένα bug η εφαρμογή που παρόλο που έχεις απενεργοποιημένο το auto update αυτό συνδέεται και το κάνει μόνο του...προσπάθησε να βάλεις στις ρυθμίσεις του προγράμματος να συνδέεται με easy wlan και τσέκαρέ το..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...μας έσκισε το WorldMate :(

Καλό θα ήταν να μπει κάπου αυτή η πληροφορία κ για τους υπόλοιπους γιατί την θεωρώ αρκετά σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...