Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα σε αυτό το thread. Είμαι από χθες κάτοχος αυτού του κινητού. =) Αν και έχω προιστορία με τα Symbian από προηγούμενα κινητά αυτό μου φαίνεται να διαφέρει λιγάκι προς το καλύτερο φυσικά. Πρόκειται πάντως για μία ιδιαίτερα ποιοτική συσκευή και με πολλές δυνατότητες.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες πριν κάνω αγορά κάρτας μνήμης.

Υπάρχει κάποιο θέμα με μη συμβατές κάρτες microSD? Και ποια η μέγιστη χωρητικότητα μνήμης που μπορεί να πάρει το κινητό? Τα 4Gb έτσι? Λέω να πάρω μια Kingston στα 4gb και ελπίζω να λειτουργέι απροβλημάτιστα. Thx!

 

Εγω εχω μια Kingston 2GB και λειτουργει χωρις προβλημα.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με την 4αρα!!!

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτίμησε Sandisk. Δεν έχει αναφερθεί ούτε ένα πρόβλημα με τις κάρτας της εταιρίας αυτής. Το Ε51 το δούλευα με 4 και 8GB της Sandisk και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

 

Δηλαδή δέχεται και τις 8GB κάρτες. Αυτό είναι πολύ θετικό. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Μπορεί να προτιμήσω κ γω μια 8 SanDisk.

ps: Οι microSDHC δεν είναι συμβατές έτσι? Γιατί σε 8gigs δε βρίσκω κανονικές παρά μόνο high capacity..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δέχεται και τις 8GB κάρτες. Αυτό είναι πολύ θετικό. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Μπορεί να προτιμήσω κ γω μια 8 SanDisk.

ps: Οι microSDHC δεν είναι συμβατές έτσι? Γιατί σε 8gigs δε βρίσκω κανονικές παρά μόνο high capacity..

 

Δέχεται microSDHC. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν ψάξεις στο net πολλοί τις χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε 8gigs δε βρίσκω κανονικές παρά μόνο high capacity..

 

Φίλε Ronnie, δεν υπάρχει διαφορά. Οι κάρτες είναι ίδιες. Απλά οι microSD απο 4 γίγα και πάνω ονομαζονται microSDHC ενώ οι 512, 1 και 2 απλά microSD. Το HC αναφέρεται στην χωρητικότητα και σημαίνει High Capacity.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ronnie, δεν υπάρχει διαφορά. Οι κάρτες είναι ίδιες. Απλά οι microSD απο 4 γίγα και πάνω ονομαζονται microSDHC ενώ οι 512, 1 και 2 απλά microSD. Το HC αναφέρεται στην χωρητικότητα και σημαίνει High Capacity.

 

ΤΗΧ m8 για την πληροφορία! :) χτυπάω 8άρα οπότε..

keep on rockin..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με το Ε51 ενός φίλου..:(:(

Χτες έφαγα 2 ώρες να το hackaro και δε γινόταν με τίποτα.

Το κινητό έχει το τελευταίο ελληνικό firmware (20...) και δοκίμασα με 2 μεθόδους να το hackaro.Με το HalloCarbid και το drakkarious.Με τίποτα δε γινόντουσαν Install τα βασικά αρχεία.Έβγαζε συνέχεια μήνυμα για σφάλμα πιστοποιητικού.

Και όλα τα αρχεία που δοκίμασα είναι με τα New Hacks για New Firmwares.

 

Έχει συναντήσει κανείς τίποτα παρόμοιο?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με το Ε51 ενός φίλου..:(:(

Χτες έφαγα 2 ώρες να το hackaro και δε γινόταν με τίποτα.

Το κινητό έχει το τελευταίο ελληνικό firmware (20...) και δοκίμασα με 2 μεθόδους να το hackaro.Με το HalloCarbid και το drakkarious.Με τίποτα δε γινόντουσαν Install τα βασικά αρχεία.Έβγαζε συνέχεια μήνυμα για σφάλμα πιστοποιητικού.

Και όλα τα αρχεία που δοκίμασα είναι με τα New Hacks για New Firmwares.

 

Έχει συναντήσει κανείς τίποτα παρόμοιο?

 

Δες λίγο στις ρυθμίσεις της διαχείρισης εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν το βρηκα στη λαμια εκανα την μ.... να το παραγγειλω απο kinitomania που το ειχε φτηνοτερα απο ολους , 219 ευρω. πηρα τηλ και διευκρινησα οτι δεν θελω παραεισαγωγη και με βεβαιωσανε οτι ειναι ελληνικο . σημερα μου ηρθε χωρις ελληνικα πληκτρα (μικρο το κακο δε με χαλαει ) αλλα με πληρες γερμανικο manual . φυσικα τα πηρα κρανιο πηρα τηλ αλλα δεν το σηκωνουν. εκανα ηδη καταγγελια στο inka και δευτερα πρωι θα πεσουν τα σχετικα καντηλια στην χαζογκομενα που με διαβεβαιωσε οτι ειναι ελληνικο . μακρια απο kinitomania.

 

 

σημερα τους πηρα τηλεφωνο και μιλησα με την ιδια κοπελα. της ειπα το ιστορικο και μου ειπε οτι το τηλεφωνο ειναι ευρωπαικης ενωσης και δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ελληνικο βιβλιαρακι!!!! την ρωτησα πως στον π..... θα το διαβασω και προσφερθηκε να μου στειλει με μαιλ σε pdf το manual. της εξηγησα οτι θελω να διαβαζω τις οδηγιες στην παραλια, στην βεραντα ,ακομα και στην τουαλετα και οχι καρφωμενος μπροστα στο pc , οποτε μου λεει το κορυφαιο "ε τοτε να το εκτυπωσετε" !!! αυτο ηταν. της λεω δωσε μου το αφεντικο σου τωρα και το μαιλ σας για να εχετε κ εσεις την καταγγελια που εκανα στο ινκα. εκει κολλαει και μου λεει θα σας παρω σε λιγο . μετα απο 10' με πηρε ζητησε συγνωμη και μου ειπε οτι το αφεντικο της της ειπε να μου στειλει εκτυπωμενο manual. φυσικα την καταγγελια την εκανα μονο κ μονο για τα 10' που ξοδεψα απο το χρονο μου...

Link to comment
Share on other sites

σημερα τους πηρα τηλεφωνο και μιλησα με την ιδια κοπελα. της ειπα το ιστορικο και μου ειπε οτι το τηλεφωνο ειναι ευρωπαικης ενωσης και δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ελληνικο βιβλιαρακι!!!! την ρωτησα πως στον π..... θα το διαβασω και προσφερθηκε να μου στειλει με μαιλ σε pdf το manual. της εξηγησα οτι θελω να διαβαζω τις οδηγιες στην παραλια, στην βεραντα ,ακομα και στην τουαλετα και οχι καρφωμενος μπροστα στο pc , οποτε μου λεει το κορυφαιο "ε τοτε να το εκτυπωσετε" !!! αυτο ηταν. της λεω δωσε μου το αφεντικο σου τωρα και το μαιλ σας για να εχετε κ εσεις την καταγγελια που εκανα στο ινκα. εκει κολλαει και μου λεει θα σας παρω σε λιγο . μετα απο 10' με πηρε ζητησε συγνωμη και μου ειπε οτι το αφεντικο της της ειπε να μου στειλει εκτυπωμενο manual. φυσικα την καταγγελια την εκανα μονο κ μονο για τα 10' που ξοδεψα απο το χρονο μου...

 

Έχουν υποχρέωση για την ελληνική αγορά να δίνουν μαζί έστω και εκτυπωμένο ελληνικό εγχειρίδιο οδηγιών. Από την στιγμή που θα στο στείλουν μπορείς να κάνεις παράπονο μόνο για κακή εξυπηρέτηση.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο στις ρυθμίσεις της διαχείρισης εφαρμογών.

 

Πες μου τι ακριβώς να δω?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Εφαρμογών- Επιλογές- Ρυθμίσεις

 

Εγκατάσταση Λογισμικού Όλα

Έλεγχος Πιστοπ.Σύνδεσ. Απενεργοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Εφαρμογών- Επιλογές- Ρυθμίσεις

 

Εγκατάσταση Λογισμικού Όλα

Έλεγχος Πιστοπ.Σύνδεσ. Απενεργοποίηση

 

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν υποχρέωση για την ελληνική αγορά να δίνουν μαζί έστω και εκτυπωμένο ελληνικό εγχειρίδιο οδηγιών. Από την στιγμή που θα στο στείλουν μπορείς να κάνεις παράπονο μόνο για κακή εξυπηρέτηση.

 

το γνωριζω γιαυτο και επεμενα . την καταγγελια την εκανα το σαββατο και σημερα εστειλα συμπληρωματικο μαιλ για τον διαλογο που ειχαμε. δεν θα τους αφησω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Kingston 2GB και λειτουργει χωρις προβλημα.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με την 4αρα!!!

 

Με Kingston 8GB microSDHC δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Την αναγνώρισε κανονικά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. ;) Δηλαδή με λίγα λόγια μπορεί να υποστηρίζει και 16giga. Τύφλα να χει το iphone :p Υπερβολή όμως.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που υποστηρίζει το πρότυπο microSDHC, θεωρητικά μπορεί να αναγνωρίσει όλες τις χωρητικότητες. Πχ στο Ν85 βάλαν 32GB και την αναγνώρησε κανονικα, παρόλο που δεν διατίθεται ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανα μ...α πως θα εγκαταστησω παλι τα ελληνικα??

 

 

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253377#post2253377

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Εφαρμογών- Επιλογές- Ρυθμίσεις

 

Εγκατάσταση Λογισμικού Όλα

Έλεγχος Πιστοπ.Σύνδεσ. Απενεργοποίηση

 

Ακριβώς αυτό.

 

Ευχαριστώ παιδιά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ενταξει με τη γλωσσα τα καταφερα. τωρα ομως δεν βρισκω το αυτοματο κλειδωμα πληκτρων και δεν κραταει στη μνημη τον κωδικο απο το ρουτερ που χρησιμοποιω στο σπιτι . καθε φορα που παω να συνδεθω μου τον ξαναζηταει.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα στη συνδεση με τον υπολογιστη. Το One touch Access δεν μπορει να δει το modem του κινητου. Εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers, και με uninstall κλπ.

Στη βοηθεια λεει οτι το προβλημα ειναι στις bluetooth συσκευες αλλα δεν εχω εγκαταστησει καμια.

 

Καμια ιδεα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

re mages 1 erotisi opios mpori na apantisi pou tha exei apantithei sigoura alla epidi den exo xrono na psaxno palia posts an mpori kapios as voithisi

 

an mporo na kano install to nokia maps,an nai apo pou, kai telos an xreiazete na plirono sindromi or an tha einai dorean kai tha xriazomai mono internet gia na sindethw

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

re mages 1 erotisi opios mpori na apantisi pou tha exei apantithei sigoura alla epidi den exo xrono na psaxno palia posts an mpori kapios as voithisi

 

an mporo na kano install to nokia maps,an nai apo pou, kai telos an xreiazete na plirono sindromi or an tha einai dorean kai tha xriazomai mono internet gia na sindethw

 

thanks

 

Αφού το nokia maps είναι ήδη μέσα στη συσκευή προεγκατεστημένο:worry:

Αναβαθμίσεις θα βρείς στο site της νόκια.

Δεν πληρώνεις τίποτα για να δείς τους χάρτες, μόνο σύνδεση στο Internet απαιτείται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευή σου, δεν υπάρχει δωρεάν πλοήγηση, αλλά και να υπήρχε δεν έχεις ενσωματωμένο gps.

 

Άρα ή συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το nokia maps και κατεβάζεις τους χάρτες με το maploader, ή βάζεις το garmin που είναι πολύ ανώτερο. Και στις 2 περιπτώσεις, δεν υπάρχει καμία χρέωση. Εκτός αν επιλέξεις μέσα απο τις ρυθμίσεις να συνδέεσαι ωστε η εφαρμογή να κατεβάζει δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο τηλεφωνο . ακομα το μαθαινω , κανω τις γκαφες μο , τις διορθωνω κλπ αλλα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος . μονο το ραδιοφωνο δεν εχω καταλαβει ακομα πως δουλευει . πρεπει να ειμαι στο ιντερνετ ή οχι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...