Jump to content

HP iPAQ 614c - 914c


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το μόνο που με ενοχλεί μέχρις στιγμής είναι η συμπεριφορά του HW πληκτρολογίου. Νομίζω αν κάναμε όλοι οι κάτοχοι τηλέρωνα στην HP, ισως - ποιός ξέρει - γίνει κάτι :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 847
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και εγώ. Το customization χρειάζεται σε όλες τις συσκευές... Έχουμε φάει ώρες και ώρες πάνω απο αυτές... :lol:

Κι εγώ επέλεξα το 614c λόγω του πληκτρολογίου, λόγω του design (στιβαρό) και της αξιοπιστίας της ΗΡ. Να δούμε τι θα γίνει με τα γράμματα στο πληκτρολόγιο, την αξιοπιστία του GPS (που πρέπει να δοκιμαστεί σε πολλές και διαφορετικές διαδρομές), η κάμερα αρκετά καλή, το wifi το βρίσκω λίγο αδύνατο (το καιζερ έπιανε πιο σταθερά, ενώ σ' αυτό μου χάνεται πολλές φορές η σύνδεση, σε σημείο που δεν είχα πρόβλημα στην βεράντα του σπιτιού μου).

Επίσης, θα ηθελα να μπορώ να αντιστοιχίσω εντολή στο κουμπί ΟΚ του πληκτρολογίου, κάτι που νομίζω δεν γίνεται, για να μπορώ να αντιστοιχίσω το ΟΚ του Task Manager (WTask) για να κλείνει πραγματικά το κάθε πρόγραμμα χωρίς να πατάω με γραφίδα στην οθόνη. Ακόμα το δοκιμάζω... :)

 

EDIT: Νομίζω οτι η "αργή USB" φότριση δεν δουλεύει (δεν φορτίζει) το δοκίμασε κανείς;

Στην συσκευασία σας είχε μία ή δύο γραφίδες;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γείτωνα,

 

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με πλοήγηση. Εχω ένα θεματάκι με την μεταφορά ήχου στο ΒΤ, αλλά το ψάχνω ακόμα. Για την αργή φόρτιση, γράφει κατάσταη φόρτισης : Αργή USB, αλλά θα σου πώ μελλοντικά αν όντως φορτίζει.

 

Μια γραφίδα η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγκαταστήσεις το no data και το close button αντιμετωπίζεις αρκετά προβλήματα.

 

Που μπορώ να τα βρώ αυτά? Με ενοχλεί πολύ και μένα που δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το 3G...

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να τα βρώ αυτά? Με ενοχλεί πολύ και μένα που δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το 3G...

 

@ gepol, Έχεις pm...

 

Διάβασα οτι διαβάζει η συσκευή διαπιστωμένα micro SD 4GB. Με την 8GB τι γίνεται άραγε; μήπως δοκίμασε κανείς;

Επίσης, πως μένει σταθερό το αγγλικό πληκτρολόγιο (το μαμίσιο) για να γράψουμε κάτι στα αγγλικά, χωρίς να γυρνάει πίσω στα ελληνικά με το πάτημα κάθε χαρακτήρα;

 

No data: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=2806

Task Manager: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5641

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα στο xda, η στο φορουμ της ΗΡ για 8άρα και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να το βρώ...

 

Για να σου μείνουν σταθερά τα Αγγλικά, πατας 2 φορές το au κατω αριστερά στο εικονικό πληκτρολόγιο.

 

Θενκς για τα λινκς :)

Link to comment
Share on other sites

Για την αργή φόρτιση, γράφει κατάσταη φόρτισης : Αργή USB, αλλά θα σου πώ μελλοντικά αν όντως φορτίζει.

 

Ισως νωρίς να το πώ αλλά παρατήρησα το εξής:

 

Αν δεν πειράζεις την συσκευή φορτίζει, αλλά α ρ γ ά, π ο λ ύ αργα.... :) Αν την πειράξεις μέχρι και μείωση βλέπεις. Θα το αφήσω στην αργή φόρτιση όλη την νύχτα και θα πώ αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Ισως νωρίς να το πώ αλλά παρατήρησα το εξής:

 

Αν δεν πειράζεις την συσκευή φορτίζει, αλλά α ρ γ ά, π ο λ ύ αργα.... :) Αν την πειράξεις μέχρι και μείωση βλέπεις. Θα το αφήσω στην αργή φόρτιση όλη την νύχτα και θα πώ αύριο...

 

Οπως είπα φορτίζει αλλά πολύ αργά, ολόκληρη νύχτα δεν φτάνει για να ολοκληρωθεί η φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει αυτή την επιλογή της τόσο αργής φόρτισης και ποιά η χρησιμότητά της :worry:

Κι εγώ το είχα βάλει στο laptop, νόμιζα οτι φορτίζει, το πήρα κι έφυγα, και έμεινα απο μπαταρία τελικά...

 

Μήπως τελικά, έχουν κάνει λάθος μετάφραση στη Rom και είναι λειτουργία "αποφόρτισης";

Δεν είναι απίθανο. Οι μπαταρίες πολυμερών λιθίου, μήπως θέλουν αποφόρτιση;

 

EDIT: Μάλλον όχι: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5024

http://www.batteryuniversity.com/

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που με ενοχλεί μέχρις στιγμής είναι η συμπεριφορά του HW πληκτρολογίου. Νομίζω αν κάναμε όλοι οι κάτοχοι τηλέρωνα στην HP, ισως - ποιός ξέρει - γίνει κάτι :)

 

 

Πήρε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα, το ανέφερα, πιστεύω οτι πρέπει να πάρουν κι άλλοι, γιατί μου είπαν οτι δεν είχαν άλλη αναφορά.

όποιος μπορεί ας καλέσει, για να πιεστούν

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα, το ανέφερα, πιστεύω οτι πρέπει να πάρουν κι άλλοι, γιατί μου είπαν οτι δεν είχαν άλλη αναφορά.

όποιος μπορεί ας καλέσει, για να πιεστούν

 

γραψε εδω καλυτερα τι ειπατε πανω κατω αν ειναι να ποθμε τα ιδια :D

Link to comment
Share on other sites

Τους ανέφερα το πρόβλημα οτι στο hardware πληκτρολόγιο, τα ελληνικά γράμματα είναι σε διαφορετικές θέσεις απο εκεί που γράφει επάνω στο κάθε κουμπί (π.χ. το ω, υ, ξ, κλπ) με συνέπεια να πρέπει να μάθεις δύο διαφορετικά πληκτρολόγια (γιατί στο soft, παρ' όλο που δεν αναγράφονται οι ελληνικοί χαρακτήρες, είναι στην σωστή τους θέση).

Πάντως, για να ασχοληθεί η ΗΡ και να βγάλει κάτι διορθωτικό, θα πρέπει να γίνουμε πιεστικοί. δεν κουνιούνται εύκολα...

Το πρόβλημα είναι σημαντικό, γιατί την συσκευή την επιλέξαμε ΚΑΙ για το πληκτρολόγιο (ένας σοβαρός παράγοντας), οπότε, παιδευόμαστε ψάχνοντας τα γράμματα...

Εξ' άλλου, πήραμε μια καινούργια συσκευή η οποία πρέπει να λειτουργεί σωστά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω! Και πρεπει να καταλαβουν οτι θα πουλησουν κομματια αν δουλευει σωστα το πληκτρολογιο...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το πήρα σήμερα απο Πλαίσιο. Πρώτες εντυπώσεις:

 

1. Ταχύτατο

2. Παντοφλότατο (χεχε)

3. Πάρα πολύ βολικό το HW πληκτρολόγιο. Αρκεί να έκανε και αναζήτηση στα Ελληνικά στις επαφές, ή δεν βρήκα ακόμα αν/πως αλλάζει.

4. GPS fix πολύ γρήγορα.

 

Δυστυχώς το DEST που είχε μέσα είχε μια άδεια κάρτα....πως μου την δίνουν αυτά :(

 

Περισσότερα τις επόμενες μέρες...

 

συνεχίζω...υπόψιν ότι έδωσα πίσω το HTC Touch Diamond, για λόγους κάμερας, μπαταρίας, λήψης

 

5. Λήψη ικανοποιητικότατη, ίσως και καλλίτερη απο απλές συκευές, αλλά θα το επιβεβαιώσω και μέσα στην εβδομάδα.

6. Μπαταρία με πολύ σκίσιμο κάνα 4ωρο, έχει ακόμα 70%

7. Με χαλάει πολύ που δεν μπορώ να κόψω το 3G. Ξέρετε καμμία λύση?

8. Ενώ το HW πληκτρολόγιο γράφει Ελληνικά και με Τ9, δεν επιλέγει επαφές στα ελληνικά, παρά μόνον στα αγγλικά. Εχουμε κάποια λύση?

9. Ηχητικά(ομιλία πολύ καλής ποιότητας, με ακούν και πολύ καλά)

10. Wi-Fi, ΒΤ πολύ καλά κανένα παράπονο.

 

...η συνέχεια στο επόμενο τεύχος :O

 

11. Φωτογραφική πολύ καλή, φωτό εφάμιλες ίσως και λίγο καλύτερες απο k800i. Αλλά θέλει προσοχή να μην κουνιέται το χέρι αλλιώς τις σκίζει. Βραδυνες, τα γνωστά χάλια. Εχει ένα κεράκι για φως - όχι φλας, αλλά είναι χρησιμο για φακός όταν πεφτει το ρεύμα, τίποτα άλλο όμως

12. Επιβεβαιώνω το θέμα λήψης, είναι πάρα πολύ καλό.

13. Μπαταρία σύμφωνα με την δικά μου χρήση βγάζει 2 μέρες +

14. Το Touch Control για μένα τουλάχιστον, είναι περισσότερο πρόβλημα παρά βολή, και χρησιμοποιώ το jog dial.

15. Υπάρχει ένα θέμα με τα ΒΤ. Κάποια λειτουργούν κανονικά, κάποια οχι. Ενα SE που έχω μου κόβει τον ήχο απο το κινητό και δεν χτυπάει.

16. Ενώ καταφέρνεις να φέρεις τον ήχο του Destinator στο ΒΤ, αμα δεχτείς κλήση, πηγαίνει στο μεγάφωνο και δεν μπορείς να το επαναφέρεις. Το ψάχνω, έχει να κάνει με το voice commander.

17. To Voice Commander λειτορυγεί άψογα και στα Ελληνικά. Αναγνωρίζει όλες τις επαφές. Δοκιμή μόνο σε ήσυχο περιβάλλον. Θα επανέλθω για θορυβώδες (Αυτοκίνητο εν κινήσει)

 

Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με την συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο gepol, είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος με τη συσκευή.

Το GPS του είναι λίγο "επιλεκτικο". Ενώ μπορεί να δεις να πιάνει και μέσα στο σπίτι (!!!), μπορεί να βγεις έξω κάπου αλλού, και να κάνει και 5 λεπτά να λοκάρει δορυφόρους.

 

Επειδή είναι λίγο παράξενη η ακόλουθη ρύθμιση, και μπορεί κάποιος να μπερδευτεί, για να επιλέξετε το δίκτυο που θέλετε (GSM ή 3G), με σκοπό να έχετε καλύτερο σήμα, κάνετε τα εξής:

Πατώντας το πράσινο κουμπί, μπαίνετε στο μενού της κλήσης, πατάτε μενού, εμφάνιση επιλογών, δίκτυο, ορισμός, οκ, και μετά στην επιλογή δικτύου "μη αυτόματα" και επιλέγετε το GSM. Αλλιώς, μπορεί να μην έβγαζε την επιλογή στο "μη αυτόματο" του GSM, αν δεν είχατε επιλέξει πρώτα το "ορισμός".

 

EDIT: Ξέρει κανείς, απο εμπειρία στα iPAQ, πως θα πρέπει να χρησιμοποιούμε καλύτερα τον φάκελο iPAQ File Store;

Είναι καθαρά φάκελος αποθήκευσης; είναι καλό να τον έχουμε άδειο; παίζει ρόλο στην ταχύτητα της συσκευης; να κάνουμε εγκατάσταση προγραμμάτων εκεί; ή αρχεία μόνο; μήπως είναι εικονικός φάκελος;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

πηρα την μεγαλη μπαταρια 3000 δευτερη φορτιση σημερα εγινε τουβλακι

ειναι πολυ καλυτερα απο διαρκεια

αυτο το τηλεφωνο δουλευει γρηγορα εχει κατι μικρα προβληματακια αλλα δουλευει

ειμαι πολυ ευχαριστημενος πριν ειχα τυτν 2 και ηταν μαπα για κλαματα

δεν το συζηταω το πληκτρολογιο κανει ολη την διαφορα αλλα και σαν συσκευη ειναι ανθεκτικη και δεμενη

αν κολλαει το gps reset

θελω να με βοηθησετε θελω ενα δυνατο σε ενταση bluetooth ακουστικο που να δουλευει καλα με την συσκευη

 

σατιρος

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πριν ειχα τυτν 2 και ηταν μαπα για κλαματα

 

File mou pws katelikses se afti tin entypwsi? H sygkekrimeni syskevi thewreitai apo tis kalyteres pou exoun bgei pote! Me poly kala xaraktiristika kai xwris katholou problimata! (Monadiko meionektima bebaia i gnwsti elleipsi twn video drivers).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satiros τι εννοείς "gps reset"; γίνε πιο συγκεκριμένος..

Πάντως εγώ που έχω το sony ericsson HBH-PV702 δουλεύει μια χαρά, αρκετά δυνατό και βολικό, φθηνό, και απολύτως συμβατό.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...