Jump to content

HP iPAQ 614c - 914c


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  1. Εχετε δοκιμάσει να καλύψετε με το δάχτυλό σας ή την παλάμη σας το σημείο απ' όπου βγαίνει ο ήχος (μεγαφωνάκι) σε κάποιο κινητό; Είδατε που δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου; Ε, στο 614c είναι πολύ πιο εύκολο να φιμώσετε το κινητό σας. Απλώς το ακουμπάτε σε ένα τραπέζι ή σε ένα γραφείο ή σε οποιαδήποτε λεία επιοφάνεια. Το πίσω μέρος του τηλεφώνου είναι τελείως επίπεδο και εφάπτεται σχεδόν αεροστεγώς με την επιφάνει που το ακουμπάτε, οπότε ακόμη και στο μέγιστο της έντασης να είναι ρυθμισμένο, το μόνο που ακούγεται είναι ένας αχνός ήχος.
  2. Το πενάκι είναι από αριστερά. Είναι πολύ άβολο για έναν δεξιόχερα να το βγάλει και να γράψει με μία κίνηση. Ειδικά δε, όταν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα, είναι αρκετά δύσκολο, μια και το βύσμα στο τηλέφωνο είναι πλάγιο και μάλιστα προς τη μεριά του πενακίου.
  3. Η κάρτα μνήμης για να βγεί, πρέπει να σβήσει η συσκευή και να αφαιρεθεί πρώτα η μπαταρία. Αν μάλιστα είναι 4 GB σαν αυτή που αγόρασα, κολλάει κάθε 5 λεπτά. Ελπίζω να φταίει το μέγεθος της μνήμης και όταν την αλλάξω να διορθωθεί η κατάσταση. Πάντως πουθενά δεν βρήκα "ΜΗΝ τποθετείτε μνήμη μεγαλύτερη από 1 ή 2 GB" (αλλά δεν το έψαξα και εξαντλητικά ;) ).

Κατά τα άλλα ως προς τη λειτουργία της, είναι μία αναμενόμενα γρήγορη, λόγω επεξαργαστή, συσκευή, που κάνει σχεδόν όλα όσα υπόσχεται. Το "σχεδόν" πάει στην αδυναμία αναζήτησης επαφών στα ελληνικά με το hardware πληκτρολόγιο. Εκτός κι' αν κάνω κάτι στραβό εγώ, οπότε ευχαρίστως να ανακαλέσω.

 

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 847
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
  1. Η κάρτα μνήμης για να βγεί, πρέπει να σβήσει η συσκευή και να αφαιρεθεί πρώτα η μπαταρία. Αν μάλιστα είναι 4 GB σαν αυτή που αγόρασα, κολλάει κάθε 5 λεπτά. Ελπίζω να φταίει το μέγεθος της μνήμης και όταν την αλλάξω να διορθωθεί η κατάσταση. Πάντως πουθενά δεν βρήκα "ΜΗΝ τποθετείτε μνήμη μεγαλύτερη από 1 ή 2 GB" (αλλά δεν το έψαξα και εξαντλητικά ;) ).

 

Thewritika ypostirizei kanonika tis microSDHC kartes, kai einai arketoi pou doulevoun aneta tetoies me 4GB. Eisai sigouros oti exei mpei swsta kai den kounietai (giafto kai to kollima)? Isws exei problima i sygkekrimeni karta. Dokimase me alli (oxi mikroteri).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από την πρώτη μέρα χρήσης:

΄1. Αρκετά γρήγορο και δεν μου κολλησε καθολου. Το χρησιμοποιώ κυρίως με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο. Το WiFi δουλεύει άψογα. Η μπαταρία κράτησε 1 μέρα και τώρα βρίσκεται στη δεύτερη φόρτιση. Η οθόνη είναι όμορφη και φαίνεται κλά και τη μέρα.

2. Θέλω κάποιος φίλος αν μπορεί να μου πει αν γίνεται το software Πληκτρολόγιο να αλλάζει μόνιμα στα αγγλικά ή στα ελληνικά, κάτι σαν το Alt+Shift του Pc μας. Διότι, ειδικά στον Explorer, είναι πολύ κουραστικό να πρέπει να πατάς κάθε φορά για κάθε φθόγγο που θες να γράψεις στα αγγλικά το σηματάκι "au" και μετά τον φθόγγο. Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Και σε μένα επίσης. Το πήρα από internet, ελληνική εταιρεία με ελληνικά WM. :)

Οσον αφορά την αναζήτηση επαφών, το hardware πληκτρολόγιο, που είναι και ο κύριος λόγος που το αγόρασα, ΔΕΝ γράφει ελληνικά. :(

Σε άλλες εφαρμογές π.χ. WORD, μηνύματα κλπ. δουλεύει. Οχι άψογα, αλλά δουλεύει.

Αν μπορείς να κάνεις αναζήτηση επαφών με το hardware πληκτρολόγιο PLEASE πες μου τον τρόπο.

 

Όσες φορές εγώ δοκλίμασα πάντως στις επαφές δουλεύει. Εκτός αν δεν το κάνουμε με τον ίδιο τρόπο: Εναρξη -> Επαφές και μετά πληκτρολογείς πχ το 5 και βγαινει το "κ" στην οθόνη και σου βγαζει ονοματα απο "κ". καποιες φορες βγαζει νουμερα αλλα αν πατησεις το εικονιδιο του software πληκτρολογιου απο κατω και μετα παλι εισαγεις γραμμα απο το Hardware δουλευει :)

 

Αν μπορει καποιος να λυσει και την ανωθεν απορια μου.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις γρήγορα 2 φορές το áü κάτω αριστερά τότε γράφει αγγλικά :D

 

 

Πως φαινεται ο πρωταρης και ο εμπειρος στο αντικειμενο... Πραγματικά σκεφτόμουν να το δωσω πισω και να παρω το αγγλικο μιλαμε!!!!

 

Ευχαριστω legions

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

+1 tribute to legions who saved my ipaq' life!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές εγώ δοκλίμασα πάντως στις επαφές δουλεύει. Εκτός αν δεν το κάνουμε με τον ίδιο τρόπο: Εναρξη -> Επαφές και μετά πληκτρολογείς πχ το 5 και βγαινει το "κ" στην οθόνη και σου βγαζει ονοματα απο "κ". καποιες φορες βγαζει νουμερα αλλα αν πατησεις το εικονιδιο του software πληκτρολογιου απο κατω και μετα παλι εισαγεις γραμμα απο το Hardware δουλευει :)

 

Λοιπόν, για να μην τρελλαθώ, έχω κάποια επαφή "Καραδήμας Νίκος".

Πηγαίνω

Εναρξη --> Επαφές

Βγάζει τη λίστα των επαφών μου, ξεκινώντας με τις αγγλικές

AEGEAN

ASTRA Service

...

...

Πληκτρολογώ (hardware) το "5"

Φιλτράρει και φέρνει τις επαφές που έχουν J, K (αγγλικό) και L.

Φέρνει

JOY Travel (με φωτισμένο το "J")

Kraan (με φωτισμένο το "Κ")

και κανα δυο αγγλικά ακόμη αλλά πουθενά ο Καραδήμας.

 

Πώς το κάνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να μην τρελλαθώ, έχω κάποια επαφή "Καραδήμας Νίκος".

Πηγαίνω

Εναρξη --> Επαφές

Βγάζει τη λίστα των επαφών μου, ξεκινώντας με τις αγγλικές

AEGEAN

ASTRA Service

...

...

Πληκτρολογώ (hardware) το "5"

Φιλτράρει και φέρνει τις επαφές που έχουν J, K (αγγλικό) και L.

Φέρνει

JOY Travel (με φωτισμένο το "J")

Kraan (με φωτισμένο το "Κ")

και κανα δυο αγγλικά ακόμη αλλά πουθενά ο Καραδήμας.

 

Πώς το κάνεις;;;;

 

Μου εχει τυχει και αυτο που αναφερεις να συμβαινει η να βγαζει μονο νουμερο πανω και οχι φθογγουσ... θα καταληξω να πιστευω οτι το κανω στην τυχη!!!

 

Μολις το ξαναδοκιμασα. Εναρξη -> Επαφες. Παταω το 5 κ μου βγαζει πανω "5" ξαναπαταω και βγαινει οπως ειναι λογικο το "55" και απο κατω 2 επαφες που ειχαν 55 στο νουμερο. παταω το C δυο φορες σβηνουν τα 5αρια και ξαναπαταω το 5 βγαινει "κ" μικρο ελληνικο παταω το 2 βγαινει "α" μικρο ελληνικο συνολο "κα" και απο κατω οι επαφες μου:

Καρυπιδου

Καλλεσης κλπ κλπ κλπ

 

Δεν ειμαι μαγος αληθινα!

Link to comment
Share on other sites

iparxei kanena site pou na exei tis rithmiseis gia na APENERGOPIISO oles tis gprs kai 3g sindeseis kai na mpeno MONO me wifi?mpenei apo wap ktl kai mou troei oli tin karta:O

 

αυτο θα ηταν οντως χρησιμο... εγω σβηνω το τηλεφωνο και μπαινω νετ....

Link to comment
Share on other sites

iparxei kanena site pou na exei tis rithmiseis gia na APENERGOPIISO oles tis gprs kai 3g sindeseis kai na mpeno MONO me wifi?mpenei apo wap ktl kai mou troei oli tin karta:O

Υπαρχει αυτο GPRS OFF προγραμματακι που κανει την δουλεια που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αυτο GPRS OFF προγραμματακι που κανει την δουλεια που θελεις

 

http://oldsap.blogspot.com/2006/03/tiny-program-to-disconnect-gprs.html

 

αυτο εννοεις...?

 

το εβαλα και δεν πολυλειτουργει απ'οτι καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

http://oldsap.blogspot.com/2006/03/tiny-program-to-disconnect-gprs.html

 

αυτο εννοεις...?

 

το εβαλα και δεν πολυλειτουργει απ'οτι καταλαβα....

oxi ayto edo .......http://www.pda4x.com/read.php?tid=66477&keyword=gprs%20off

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που χρειάζεσαι λέγεται NoData και μπορείς να το κατεβάσεις και από εδώ :http://http://www.4shared.com/file/34306709/f45622d6/NoData.html
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που χρειάζεσαι λέγεται NoData και μπορείς να το κατεβάσεις και από εδώ :http://http://www.4shared.com/file/34306709/f45622d6/NoData.html

 

ευχαριστουμε για το λινκ.. όμως δεν δουλευει, ακομα και disable να κανεις τα παντα μπαινει μεσω 3g σε hsdpa mode και κατεβαζει (γρηγορα μεν, ακριβα δε...)

 

αλλες προτασεις anyone????!!!!!!?????

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορα τις ασκοπες συνδέσεις μe το Internet nα βάλεις σε μη αυτόματο την σύνδεση με το internet μέσω του active sync-> χρονοδιάγραμμα και θα σου σταματήσουν οι ασκοπες συνδέσεις με το internet μεσω wap klp.

 

Θέλω να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι:

Στο voice commander ότι είναι με αγγλικά κάτι γραμμένο δεν δουλέυει? Στα ελληνικά δουλεύει τέλεια οτι του λές. Στις επαφές που έχω με ελληνικά ειναι ok στα αγγλικά δεν κάνει τίποτα.Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα απο το τηλέφωνο να διαβάζει και αγγλικά?

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστουμε για το λινκ.. όμως δεν δουλευει, ακομα και disable να κανεις τα παντα μπαινει μεσω 3g σε hsdpa mode και κατεβαζει (γρηγορα μεν, ακριβα δε...)

 

Είσαι σίγουρος; :confused: Όλοι αυτό χρησιμοποιούμε απροβλημάτιστα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στο Πλαίσιο!! Σαν τουβλάκι ήταν (άσχημο & μεγάλο).. τελικά η φωτογραφίες ξεγελάνε πολύ :ninja::(.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι όντως αρκετά μεγαλύτερο από όσο φαίνεται στις φωτογραφίες. Τώρα από εμφάνιση... γούστα είναι αυτά! Αν και κατά τη γνώμη μου επίσης... δεν διεκδικεί δάφνες για το design της. :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για το λινκ.. όμως δεν δουλευει, ακομα και disable να κανεις τα παντα μπαινει μεσω 3g σε hsdpa mode και κατεβαζει (γρηγορα μεν, ακριβα δε...)

 

αλλες προτασεις anyone????!!!!!!?????

 

Για να απενεργοποιήσεις το 3G (πετυχαίνεις και αρκετή οικονομία στη μπαταρία έτσι) πηγαίνεις

Εναρξη / Ρυθμίσεις / Tab "Προσωπικό" / Τηλέφωνο / Tab "Δίκτυο"

Στο πεδίο "Επιλογή δικτύου", επιλέγεις "Μη αυτόματο" οπότε αρχίζει να ψάχνει τα διαθέσιμα δίκτυα. Από αυτά που θα σου βγάλει, επιλέγεις κάποιο που δεν έχει "3G" στην περιγραφή του.

 

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο πεδίο "Επιλογή δικτύου", επιλέγεις "Μη αυτόματο" οπότε αρχίζει να ψάχνει τα διαθέσιμα δίκτυα. Από αυτά που θα σου βγάλει, επιλέγεις κάποιο που δεν έχει "3G" στην περιγραφή του.

 

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Το αφήνεις αυτό όπως έχει στο αυτόματο και πηγαίνεις στο tab "Band" (που βρίσκεται δίπλα από το "Network") και στο Network Type αλλάζουμε το Auto σε GSM. Αυτό αρκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...