Jump to content

Κουμπάρος σε γάμο - Τι απαιτείται;


aritoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε έναν μήνα γίνομαι κουμπάρος και θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω γενικα. Ιδεες για δώρα ευπροσδεκτες.
akouseto.gr - το καλύτερο ελληνικό blog, όπως όλα τ'αλλα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πόσα λεφτά σκέφτεσαι να δώσεις για τα δώρα?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν μήνα γίνομαι κουμπάρος και θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω γενικα. Ιδεες για δώρα ευπροσδεκτες.

Ο δίσκος, το δισκοπότηρο , τα στέφανα και η κανάτα που τοποθετούνται μπροστά στους νεόνυμφους είναι του κουμπάρου. Σε κάποιες περιπτώσεις πληρώνει και τις λαμπάδες αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Τώρα για δώρο θα μπορούσες να τους κάνεις ένα ταξίδι Σαββατοκύριακο κατά προτίμηση σε κάποιο spa το οποίο θα το χρησιμοποιήσουν μετά το ταξίδι του μέλιτος όπου είναι έξυπνο σαν δώρο. Για όλα αυτά είσαι εντός budget

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα παιδια!

 

Να κανω μια ερωτηση. Επειδη σε λιγο καιρο ειμαι ο κουμπαρος στο γαμο ενος φιλου μου απο το στρατο.

 

Ξερει κανεις τι πρεπει (ως κουμπαρος) να κανω? Δεν εχω ιδεα!

 

Οποιος ξερει, ας πει.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το σημαντικότερο και ζωτικής σημασίας είναι η οργάνωση ενός bachelor party :D. όλα τα υπόλοιπα είναι μικρολεπτομέρειες (τις οποίες δεν γνωρίζω).

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τι απαιτητε,αν θες να σου πω τι να κανεις στη δεξιωση οκ για τα αλλα δεν ξερω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι πρεπει (ως κουμπαρος) να κανω? Δεν εχω ιδεα!

Οποιος ξερει, ας πει.

να τον πεισεις να μη κανει αυτο το λαθος!:lol:!:lol:!θυμισε του το χαβαλε που περναγατε στο στρατο,κτλ.:!::!:
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω οι μπομπονιερες και ο στολισμος της εκκλησιας ειναι εξοδα του κουμπαρου.

απο εκει και περα αυτα συνηθως προκυπτουν με συζητηση μαζι με το ζευγαρι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις του κουμπάρου είναι:

1. Τα στέφανα

2. Οι λαμπάδες

3. Η πληρωμή της εκκλησίας (παπάς, νεοκώρος, καντηλανάφτης κτλ.)

4. Ο στολισμός της εκκλησίας εφόσον το θέλει (συνήθως το κάνουν αντί για δώρο γιατί και αυτό είναι ένα μεγάλο κόστος στο γάμο)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις του κουμπάρου, είναι να καταλάβει ότι η κουμπαριά απλώς αποτελεί το επιστέγασμα μίας καλής και ειλικρινούς φιλίας...όλα τα άλλα είναι απλώς εμποροπανήγυρεις...
Link to comment
Share on other sites

για παρανυφακια τι λετε?

ποιος μπορει να γινει παρανυφακι?

ειναι μονο για μικρα παιδια η μπορει και μεγαλυτερος?

οι υποχρεωσεις ποιες ειναι?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παρανυφακια συνηθως γινονται κοριτσακια εως 10-12 ετων το πολυ

 

τα αγορακια(ιδιας ηλικιας) ειναι οι παραγαμπροι..

 

μεγαλυτερο παιδι ή νεα κοπελα δε θα μου αρεσε σαν παρανυφακι..ασε που με το ρουχο αυτο δεν θα ξεχωριζει η νυφη απο την παρανυφο.

οι υποχρεωσεις ειναι να κρατανε την ουρα της νυφης και να μοιραζουν στον κοσμο τα πουγκακια με το ρυζι(αν επιλεγει να κανετε κατι τετοιο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η ξαδερφη μου ειναι 27 και της ειπαν να παει σε εναν γαμο σαν παρανυφακι..

απ οτι εμαθα στο εξωτερικο τα παρανυφακια ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και μονο στην Ελλαδα ισχυει αυτο για τοσο μικρες ηλικιες και ελεγα μηπως επειδη το ζευγαρι που θα πατρευτει ειναι γερμανοι δεν ξερουν ακριβως τι ισχυει ελλαδα..

οποτε λες ειναι κομματακι περιεργο να σκασει μυτη παρανυφη ολοκληρη γυναικα ε?

και κατι αλλο, παρανυφακια βαζεις οποιονδηποτε η πρεπει να χουν καποια συγγενια?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτά είναι προαιρετικά ε; :rolleyes:

 

Δυστηχώς με την κατάσταση που επικρατεί στην εκκλησία δεν μπορείς να τα γλυτώσεις...

Εκτός αν τύχεις σε πολύ μάγκα παπα...αλλά χλωμό το κόβω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς με την κατάσταση που επικρατεί στην εκκλησία δεν μπορείς να τα γλυτώσεις...

Εκτός αν τύχεις σε πολύ μάγκα παπα...αλλά χλωμό το κόβω.

 

Κι αν αρνηθώ (ως κουμπάρος) τι θα μου πει, δεν τους παντρεύω;

 

Για να καταλάβω, αυτά είναι λεφτά που πάνε στην τσέπη του παπα η στο ταμείο της εκκλησιας;

Link to comment
Share on other sites

η ξαδερφη μου ειναι 27 και της ειπαν να παει σε εναν γαμο σαν παρανυφακι..

απ οτι εμαθα στο εξωτερικο τα παρανυφακια ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και μονο στην Ελλαδα ισχυει αυτο για τοσο μικρες ηλικιες και ελεγα μηπως επειδη το ζευγαρι που θα πατρευτει ειναι γερμανοι δεν ξερουν ακριβως τι ισχυει ελλαδα..

οποτε λες ειναι κομματακι περιεργο να σκασει μυτη παρανυφη ολοκληρη γυναικα ε?

και κατι αλλο, παρανυφακια βαζεις οποιονδηποτε η πρεπει να χουν καποια συγγενια?

εμ..ο γαμος που θα γινει??ελλαδα ή εξω??

 

συνηθως βαζεις συγγενεις..αλλα σε περιπτωση που δεν εχεις παιδακια σε μικρη ηλικια στο σοι,βαζεις παιδια γνωστων..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κι αν αρνηθώ (ως κουμπάρος) τι θα μου πει, δεν τους παντρεύω;

 

Για να καταλάβω, αυτά είναι λεφτά που πάνε στην τσέπη του παπα η στο ταμείο της εκκλησιας;

 

1ον και καλά πάνε στην εκκλησία αλλά πίστεψέ με έχω μερικές αμφιβολίες για αυτό. Εδώ έχουν ορισει και ταρίφες :mad:(περίπου στα €200).

 

2ον Παπάς σε γάμο στον οποίο ήταν κουμπάρα η κολλητή μου της ζήτησε 10 λεπτά πριν φτάσει η νύφη άλλα 200€ γιατί αλλιώς σηκωνόταν και έφευγε:mad::mad::blink: (ο γάμος έγινε περσι σε κτήμα)

 

Οπότε το ζήτημά σου είναι καθαρά θέμα παπά...ΔΥΣΤΗΧΩΣ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι αν αρνηθώ (ως κουμπάρος) τι θα μου πει, δεν τους παντρεύω;

 

Για να καταλάβω, αυτά είναι λεφτά που πάνε στην τσέπη του παπα η στο ταμείο της εκκλησιας;

 

στο ταμειο της εκκλησιας πανε.

ουσιαστικα ειναι για τα εξοδα που προκυπτουν(φωτα,καθαριστρια κτλ κτλ)+ ο "μισθος" του παππα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι από τα 2 ισχύει, γιατί βλέπω αντικρουόμενες απόψεις. Αν και βασικά, και η Freak αναφέρει το "μισθό" του παππά, οποτε νομίζω πήρα την απάντηση μου. :)
Link to comment
Share on other sites

ειναι και ο μισθος του μεσα...αλλα κυριως ειναι υπερ της εκκλησιας(επισημως τουλαχιστον) για τα εξοδα και υπερ ενισχυσης της.

 

αλλωστε τοσα και τοσα εξοδα θα κανεις οταν ειναι να παντρευτεις ή να παντρεψεις..στα 200€ που ειναι για την εκκλησια κολλησες??δες το σαν καλη πραξη (αν σε παρηγορει κατι τετοιο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μισθό ο παππάς παίρνει από το κράτος.;)

 

Κοίτα, δεν είναι τα 200 Ευρώ (αν και δεν είναι ασήμαντο ποσο) είναι θέμα αρχής. Κυρίως όταν αυτό το ποσο στο απαιτούν:mad:, αντί να επαφίεται στην καλή σου θέληση.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε τζιμακ μου,αλλα ο μισθος του ειναι για την λειτουργεια της κυριακης,τους εσπερινους κτλ κτλ..δεν ειναι για γαμους,βαπτισεις,μνημοσυνα κτλ.

ασε που εχω την εντυπωση πως δεν τους πληρωνει το κρατος(δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι) αλλα η εκκλησια.

 

εδω ενα τρισαγιο πας να κανεις και το 20ρικο φευγει στανταρ..αν σου πει και ολα τα λογια δε θα δωσεις 50€??(να σου συγχωρεθουν και να πεθαμενα σου,οπως λενε οι γιαγιαδες?)

 

τελος δεν ξερω αν ειναι 200€ αυτα που ζητανε αλλα επαναλαμβανω πως μεσα ειναι και για την εκκλησια!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εξαρτάται από την εκκλησία πάντα.

Να το γλιτώσεις τελείως δεν γίνεται μάλλον.

Εδώ για τα πιστοποιητικά της ενορίας κλπ που πρέπει να πάρεις για την άδεια γάμου δίνεις ένα 50ευρω στάνταρ, και μιλάμε για κάτι τελείως αστείο, για 2 υπογραφές που βάζει ο παπάς.

 

Πάντως, όπως λέει και η Φρηκ, τα έξοδα είναι τόσο πολλά (όσο συντηρητικός και να είναι ο γάμος), που αυτά μοιάζουν τίποτα μπροστά στα άλλα.

Από μακρυά όλοι λένε "σιγά μην δώσω λεφτά γι αυτό και το άλλο", αλλά μέσα στον πανικό της οργάνωσης,΄δίνεις πολλά περισσότερα απ' όσα είχες υπολογίσει.

Δεν το λέω για καλό βεβαίως :p, αλλά δυστυχώς έτσι γίνεται, ακόμα και στην περίπτωση των πιο απλών γάμων.

 

Για τους κουμπάρους: ξέρω ότι τελευταία τα πράγματα έχουν αλλάξει, δεν μένουν όλα τα ζευγάρια τόσο προσκολλημένα στις παραδόσεις.

Δηλαδή ανάλογα και με τη σχέση που έχεις με τους φίλους, μπορείς να συμφωνήσεις να μην κάνετε μεταξύ σας πανάκριβα δώρα, ας πούμε.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...