Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι φετος μου μυρίζει μεσω ΑΔΣ να βρειτε τη κανει η ταχυτητα περιστροφης ενοσ αστρου αν μικρυνει η ακτινα του? Ι1ω1=Ι2ω2? Προσοσχη σε αυτο.

 

Αυτό έπεσε φέτος στον O.E.Φ.Ε. στο 2ο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιο το αστρο ή οι δισκοι για να ξέρω ποιο κάψανε?

 

Λάθος έκανα. Στο 1ο θέμα (στο Σ-Λ) είχε: "Η Κινητική ενέργεια λόγω περιστροφής των αστέρων (pulsars), αυξάνεται στα τελευταία στάδια της ζωής τους."

Στο 2ο θέμα είχε ένα ερώτημα με γραφική παράσταση στροφορμών δυο σωμάτων και ζητούσε το συσχετισμό των γωνιακών τους επιταχύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φετος μου μυρίζει μεσω ΑΔΣ να βρειτε τη κανει η ταχυτητα περιστροφης ενοσ αστρου αν μικρυνει η ακτινα του? Ι1ω1=Ι2ω2? Προσοσχη σε αυτο. Επίσης προσοχη σε δυο δίσκους που περιστρεφονατι και μετα τους αφήνουμε και κολλάνε να βρεθει η κοινη ταχυτητα περιστροφης παλι με ΑΔΣ

 

Σ'αυτο με τους δισκους εννοεις να πεφτει ο ενας πανω απο τον αλλο και να συνεχιζουν να στρεφονται ως συσσωματωμα γυρω απο κοινο αξονα ετσι??

 

ΥΓ: Η συμβολη παει καλλιστα και 3ο θεμα... Αν ειναι 2ο θα ειναι κατι μικρο-απλο....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Σημ. Επηδεί δεν ξέρω πόσοι διαβάζουν τα Post μου αν θέλετε δώστε σημεία ζωής για να ασχοληθώ , αυτό για όσους θέλουν βοήθεια .;):cool:
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοω με το συσσωματωμα.

 

Για 2ο θεμα ετσι??? Δε το κοβω να μπορει να στηριχτει ασκηση σ'αυτο...

Σε περιπτωση που πεσει 3ο οπτικη, ποια η πιθανοτητα να ζητηθει γωνια εκτροπης????

 

ΥΓ: ειπατε οτι ειστε φυσικος και εχω ενα θεμα με τον αριθμο που πρεπει να μιλαω..........:O

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: ειπατε οτι ειστε φυσικος και εχω ενα θεμα με τον αριθμο που πρεπει να μιλαω..........:O

ΛΟΛ...:lol: δεν νομιζω οτι εχει σημασια αν ειναι φυσικος για να μιλας στον πληθυντικο,,εχει να κανει με την διαφορα ηλικιας:)

 

livtylerfan διαβαζουμε τα ποστ σου αλλα πρωτα πρεπει να βγαλουμε την υλη (και να κοιταξουμε αυτα που προτεινεις) και μετα να εκφρασουμε απορριες....

 

Παντως σε ευχαριστουμε για το χρονο σου...!!!!:bow:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναμενετε μεχρι αυριο 8 η ωρα εχω πολυ καλη πηγη οποτε θα σας πω καποια πιθανα...

 

Δυσκολο. ΄Γιατί μαγειρεύονται το βράδυ. Και νομίζω γίνεται και κλήρωση.

Αλλά και πάλι αντε να πέσει ένα μικρό ποσοστό.

 

Πάντως η γνωμη μου είναι ότι τα ατομα που θελουν να εντυπωσιάσουν με ένα πολύ ωραίο θέμα δεν θα το διαρρεύσουν. Απο εγωισμό δηλαδή.

 

Στα παιδιά τους ας πουμε ;;; ξερει κανεις να μας πει αν λένε θεματα τα μελη της επιτροπής στα παιδιά τους.Εγώ το βλέπω σχεδόν απίθανο να μην τους σφυρίζουν κάτι.

Την ώρα του φαγητού ας πούμε.

-Μπαμπά μου δίνεις το πιρούνι , -τι θα βάλεις αύριο; :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ...:lol: δεν νομιζω οτι εχει σημασια αν ειναι φυσικος για να μιλας στον πληθυντικο,,εχει να κανει με την διαφορα ηλικιας:)

 

 

 

Ναι αν ηταν μαθηματικος δε θα εδειχνα τον ιδιο σεβασμο...:down: (:p)

Προφανως την ηλικια εννοω και εγω.....;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο. ΄Γιατί μαγειρεύονται το βράδυ. Και νομίζω γίνεται και κλήρωση.

Αλλά και πάλι αντε να πέσει ένα μικρό ποσοστό.

 

Πάντως η γνωμη μου είναι ότι τα ατομα που θελουν να εντυπωσιάσουν με ένα πολύ ωραίο θέμα δεν θα το διαρρεύσουν. Απο εγωισμό δηλαδή.

 

Στα παιδιά τους ας πουμε ;;; ξερει κανεις να μας πει αν λένε θεματα τα μελη της επιτροπής στα παιδιά τους.Εγώ το βλέπω σχεδόν απίθανο να μην τους σφυρίζουν κάτι.

Την ώρα του φαγητού ας πούμε.

-Μπαμπά μου δίνεις το πιρούνι , -τι θα βάλεις αύριο; :lol:

ΜΠΑ δε νομιζω, μιας και τους παιρνουν το βραδυ και εκει θα γινει η επιλογη των θεματων, δεν εχουν κινητα και ουτε αλλο μεσο επικοινωνιας με τον εξω κοσμο...το ποιο πιθανο ειναι να σκεφτει αυτος απο πριν ποια θεματα θα προτεινει στην επιτροπη και να τα πει στα παιδια του,,ετσι ωστε αν τα επιλεξουν να τα γραψουν τα παιδια τους,,,,

 

takis91 συμφωνω για το μαθηματικος που λες:mad: αν ηταν κιολας στην επιτροπη;; θα εκανα τα αδυνατα δυνατα να τον εκανα BAN κιολλας..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

livtylerfan εννοειται οτι σε παρακολουθουμε φιλε...συνεχισε την καλη δουλεια! :up: Απλα δεν προλαβαινω ουτε να ποσταρω εγω! Αλλα απο αυριο που θα διαβασω πιο πολυ ειδικα ασκησεις θα σου πω και εγω αποριες. ;)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε λιβ, κι εγω μεσα ειμαι, προσεχω τι επισημαινεις. Απλα θα ασχοληθω προς το τελος να δω μηπως εχω αφησει καποιο σημειο που ειπες. Εισαι ωραιος ομως, πως τα πετυχαινεις;;; Α ειμαι κι εγω liv tyler fan...
trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

το 8 που ειπα δεν εχει σχεση με το τι θα πεσει. εχει φιλο στην επιτροπη ο καθηγητης μου και ξερει τι θεματα θα προτεινει. πηραμε μια ιδεα περιπου πως θα ειναι. ειναι μια ασκηση πραγματικα πολυ πρωτοτυπη :)
Link to comment
Share on other sites

το 8 που ειπα δεν εχει σχεση με το τι θα πεσει. εχει φιλο στην επιτροπη ο καθηγητης μου και ξερει τι θεματα θα προτεινει. πηραμε μια ιδεα περιπου πως θα ειναι. ειναι μια ασκηση πραγματικα πολυ πρωτοτυπη :)

 

Καλά και γιατί δεν μας λες περίπου ; :mad:

Εγώ δεν γράφω αλλά είναι σπαστικό να κάνεις τον έξυπνο.

 

Είναι πιθανό βέβαια η προτωτυπη που λες να μην πέσει... αν κριθεί για κάποιο λόγο ακατάλληλη.

Eπίσης είναι πολύ πιθανό χωρίς να θελω να μειώσω τον καθηγητή σου να στο έκανε για εφε. αυτό 60-70%.

 

Μπορεις για παράδειγμα να φωτογραφίσεις γενική κατηγορία χωρίς να πεις συγκεκριμένα.

Για να κατευθύνουν και κάποιοι το διάβασμα τελευταία στιγμής.

Πχ. ταλ/ση κυμα κρούση.

Αλλά βέβαια αν νιώθεις 100% εμπιστοσύνη σε αυτά που σου λέει.

Ξέρεις πόσοι λένε στους μαθητές τους ότι έχουν φίλο στην επιτροπή;:lol::p

:rolleyes:

Πάντως όντος σου φτιάχνει την ψυχολογία -αισθανεσε μια κάποια ασφάλεια καλύτερα όμως να έχεις την εγρήγορση του άγνώστου. :D:cool:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΟΣ 5-6 ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ/ 9-10 ΗΘΙΚΑ/ 15-16 ΠΟΛΙΤΙΚΑ..

 

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ?

 

ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά... νομίζω ότι ξέρω τι θέμα θα πέσει στην έκθεση, κάτι ακούγεται για παράδοση! :p

 

πφφφφ... δυο μαθήματα ακόμα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά... νομίζω ότι ξέρω τι θέμα θα πέσει στην έκθεση, κάτι ακούγεται για παράδοση! :p

 

πφφφφ... δυο μαθήματα ακόμα. :rolleyes:

ΕΕΕΕΕ;;;;;:wacko:

Γυρισε το ημερολογιο του κινητου σου,,σε 8 μερες μπροστα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδιά... νομίζω ότι ξέρω τι θέμα θα πέσει στην έκθεση, κάτι ακούγεται για παράδοση! :p

 

Αυτό δεν έπεσε και πέρυσι;

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στην προηγουμενη εκδοση του σχολικου βιβλιου εχει μια ασκηση με ελικοπτερο μαζι με σελιδα 142 ασκηση 4.52

 

 

για 3ο θεμα σελ 142 ασκηση 4.54 πιθανο.

 

σημερα καναμε θεωρια και αυριο θα κανουμε τις ασκησεις. εχει δεν εχει φιλο στην επιτροπη αν θελει καποιος μπορω να του πω αναλυτικοτερα καληνυχτες

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΣΟΣ

 

5-6 ΠΡΩΤ.. ΕΠΕΣΕ 2007 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΣΠΕΡΙΝΑ, 4 ΠΡΩΤ ΕΠΕΣΕ ΦΕΤΟΣ

3 ΕΠΕΣΕ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ....ΟΠΟΤΕ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ

 

 

ΠΑΜΕ ΗΘΙΚΑ ΟΕΦΕ 4-5, ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΣΠΕΡΙΝΑ 8-9 ΦΕΥΓΟΥΝ,

 

 

ΟΠΟΤΕ ΣΟΥΠΕΡ ΣΟΣ 2-3 ΗΘΙΚΑ, 15-16 ΠΟΛΙΤΙΚΑ, ΑΝΤΙ ΣΟΣ 20,

ΠΟΛΙΤΕΙΑ 15...ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ 11 ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΚΑΒΑΦΗ..

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στην προηγουμενη εκδοση του σχολικου βιβλιου εχει μια ασκηση με ελικοπτερο μαζι με σελιδα 142 ασκηση 4.52

 

 

για 3ο θεμα σελ 142 ασκηση 4.54 πιθανο.

 

σημερα καναμε θεωρια και αυριο θα κανουμε τις ασκησεις. εχει δεν εχει φιλο στην επιτροπη αν θελει καποιος μπορω να του πω αναλυτικοτερα καληνυχτες

 

Παρακολουθοντας την συζητηση καταλαβα απο οτι λες οτι ξερεις περιπου τι μπορει να πεσει την πεμπτη!Περιμενω λοιπον να ακουσω και τη συνεχεια!Αλλα να ξερεις οτι το αν ξερεις η δεν ξερεις θα φανει σε περιπου 33 ωρες!!!!!!:shifty::cool:

----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ Ο ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗς ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΑΙ ΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΠΛΑΤΩΝ

 

 

ΟΠΟΤΕ ΥΠΕΡ ΣΟΣ 2-3 ΗΘΙΚΑ, 15-16 ΠΟΛΙΤΙΚΑ, 15 ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...