Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος παροχος συμφέρει για υπεραστικές κλήσεις, κλήσεις προς κινητά και internet (συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ)?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (13 Σεπ. 2004 , 03:48)

 

Η Algonet (η οποία αντικειμενικά είναι η φθηνότερη εταιρία αυτή τη στιγμή σε όλες τις κλήσεις) είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και έχει μηδενική παρουσία,

 

 

 

Τραγελαφικες καταστασεις σας λεω!!! :blink:

 

Βλεποντας τις χρεωσεις για τις διεθνεις κλησεις (Ζωνη 1), καλω το τμημα :D εξυπηρετησης :lol: πελατων :rotfl:

 

Το σηκωνει μετα απο αρκετη ωρα ενας κυριος και ακουγεται ο θορυβος του ακουστικου,δλδ ειχαν κανονικο τηλεφωνο, λαχανιασμενος μου απανταει :

 

- Καλησπερα!

- Γεια σας!

 

- Ηθελα να σας ρωτησω αν οι χρεωσεις για τις διεθνεις κλησεις ειναι ιδιες ειτε καλω σε σταθερο ειτε σε κινητο.

-Αναλογα τη χωρα που καλειται.

- Στην Αγγλια.

 

(παυση)

 

-Εεεε νομιζω πως ναι ειναι ιδια η χρεωση. :worry: :wacko:

- Δεν μπορειτε να μου δωσετε καποια σιγουρη απαντηση?

 

-Εεε ξερεται δεν εχω υπολογιστη μπροστα μου!!! :lol: :lol:

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

/me Nrg κοντευει να ληθει στα γελια.

 

- Μαλιστα...

- Ξερετε εχει χαλασει ο υπολογιστης μου και δεν μπορω να σας πω αυτη τη στιγμη.

-Ενταξει σας ευχαριστω.

 

 

ΡΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ποτέ δε μου γέμισε το μάτι η Algonet αλλά και τόοσο χάλια δεν το περίμενα.

Οπότε αν την αφήσουμε απέξω μας μένει η Vivodi ως η φθηνότερη εταιρία αυτή τη στιγμή για κάποιον που κάνει όλους τους τύπους κλήσεων εξίσου (εννοώ Vivodi μέσω του 1750 και όχι το DSLphone που είναι ακόμα φθηνότερο).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έρχω έρθει προ μηνός από εξωτερικό και δυστυχώς δεν ξέρω επί της ουσίας τί παίζει με τους εναλλακτικούς φορείς.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια/ες εταιρία/ες μου προτείνετε για μία επιχείρηση που έχει 2μηνιαίο κόστος ΟΤΕ γύρω στα 700ευρώ και οι κλήσεις της είναι περίπου 35% αστικά(Μ.Ο. διάρκειας τηλεφωνημάτων 1-2 λεπτά), 55% υπεραστικά(Μ.Ο. 1,5-3 λεπτά ) και 20% προς κινητά(Μ.Ο. <1 λεπτό)

 

Nα συμπληρώσω πως δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα ομιλίας (να είναι τουλάχιστον μέτρια βέβαια), αλλά κυρίως το να πιάνει άμεσα γραμμή.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνεις πιο πολύ υπεραστικά τηλεφωνήματα, εγώ πιστεύω πως το καλύτερο θα είναι να επιλέξεις tellas με το πακέτο myGreece. Στο συγκεκριμένο πακέτο πληρώνεις 3 ευρώ πάγιο το μήνα (επιπλέον από το πάγιο του ΟΤΕ εννοείται) αλλά ΟΛΕΣ οι υπεραστικές σου κλήσεις χρεώνονται σαν αστικες.
Link to comment
Share on other sites

Σου συνιστώ να ΜΗΝ βάλεις Tellas απο την στιγμή που οι κλήσεις που κάνεις σε κινητά είναι μικρότερες απο 1 λεπτό. Η Tellas έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό στα κινητά :mad: !!!

Θα σου συνιστούσα TelePassport η οποία παρέχει νομίζω τις φθηνότερες υπεραστικές (37%) χωρίς πάγιο, και απο 9,6% έως 24% στα κινητά.

Επίσης αν παρέχονται αστικά στην περιοχή σου θα έχεις -9,62%. Στα αστικά το κόστος της κλήσης είναι πάνω κάτω ίδιο σε όλους τους εναλλακτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στα εταιρικά προγράμματα κάθε εταιρίας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις και τον συγκριτικο πινακα με ολες τις εταιρειες που υπαρχει εδω (αν ειναι ακομη)
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσοχη στους κλεφτες του Γερμανου. Οι ανθρωποι ειναι το λιγοτερο ασχετοι για να μην πω απλα απατεωνες... Και για να το ξεκαθαρισω αναφερομαι συγκεκριμενα στο καταστημα Μακρυγιαννη. (αν και σε αλλα καταστηματα που εχω παει δεν τους ειδα και πολυ σχετικους)

 

Για να μην τα πολυλογω :

 

1. Πηγα περσυ να κανω μια συνδεση Voda και με εγραψαν στην Tellas χωρις να μου πουν το παραμικρο !!! Και μαλλιστα εστειλαν στην Tellas και συμβολαιο με την υπογραφη μου το οποιο προφανως βγηκε με καρμπον οταν υπεγραφα το συμβολαιο της Voda ! Αυτο σηκωνει μεχρι και μηνυση !

:mad:

 

2. Πηγα φετος να γραφτω στην Tellas στο 50% στο ιδιο υποκαταστημα και μου ειπαν οτι ολα ειναι ΟΚ. 2 Μηνες μετα φτανει ο λογαριασμος και δεν ημουνα στο 50% (και αρα ηρθε διπλασιος ο λογαριασμος) αφου οι μ&(κες δεν ειχαν κανει απολυτως τιποτα !!!! Και ας ειπαν οτι 'ολα ΟΚ' :

:mad:

 

3. Παει η μανα μου να τους ξαναπει για το 50% και τι της λενε ???? Οτι πρεπει να γραφτω στην αυτοματη προεπιλογη για να γραφτω και στο 50% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Δεν ισχυει βεβαια και το επιβεβαιωσα και με την TEllas)

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Συμπερασμα : Καλες οι διαφημισεις με τον Καφετζοπουλο, αλλα μην πιστευετε αυτα που σας λεει ο καθε ασχετος η απατεωνας που το παιζει σχετικος !

 

Υ.Γ. Πολλοι ηδη θα το μαντεψατε αλλα ο Γερμανος παιρνει μιζα για καθε συμβολαιο που στελνει στην Tellas Και γι'αυτο γραφει κοσμο χωρις να λεει τιποτα. Για ψαχτειτε μηπως εισαστε ηδη γραμμενοι και δεν το ξερετε ! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που "ψωνίζουν" ακόμα από το γερμανό. Και αφού ξέρεις ρε φίλε τι εστί γερμανός γιατί δεν έπερνες και την tellas να το διασταυρώσεις. Πάντως εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν γερμανό. Φιλικά
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τι να ξερω ρε φιλε, οτι με γραψανε χωρις να μου το πουνε με συμβολαιο που βγηκε με καρμπον? Μακαρι να το ηξερα γιατι απο εκει ξεκινησε η ολη ιστορια. Ξερω οτι ειναι ασχετοι αλλα δεν περιμενα να ειναι και απατεωνες.

 

Βασικα δεν εχω και fax στο σπιτι και ειπα να παω απο εκει να τελειωνω πιο ευκολα. Λαθος κινηση τελικα. Ημουνα και φανταρος και δεν ασχοληθηκα να παρω ενα τηεφωνο στην Tellas να το επιβεβαιωσω.

 

Γι'αυτο σας λεω... προσοχη γιατι οι ανθρωποι εχουν ξεφυγει τελειως.

 

 

Παντως απο τους ανθρωπους της Tellas εμεινα ευχαριστημενος. Πολυ εξυπηρετικοι. Και η ποιοτητα της συνδεσης ειναι παντα καλη, και πιανει και με την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

KATA ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (ΤΕΛΛΑΣ) ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕΑΛΛΟΥ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως τα χω ξαναγραψει παλιοτερα τι εχω τραβηξει αλλα θα τα πω περιληπτικα σχετικα με Tellas-Γερμανο:

 

1ον με ειχαν τρελανει ενα διαστημα να με παιρνουν ΜΕΣΗΜΕΡΙ-ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΥΣΗΧΙΑΣ απο Tellas η Γερμανο για να με ενημερωσουν οτι "ΑΛΛΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΘΕΜΑ" εννοωντας προφανως οι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ.

 

2ον οταν εκανα ενα συμβολεο ΤΙΜ 130 στο Γερμανο προθυμοποιηθηκαν να μου κανουν ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΤΕΛΛΑΣ! Αν ειναι δυνατον!

 

3ον εχουν ερθει και σπιτι μου για να με (ξανα)γραψουν στην ΤΕΛΛΑΣ

 

4ον οταν πηγα να πληρωσω τον τελευταιο λογαριασμο ΤΕΛΛΑΣ στο Γερμανο μου λενε πως

-βλεπουμε οτι βαζετε 1738 μπροστα

-ναι

-θελετε να το κανουμε να μη βαζετε?

-οχι?

-γιατι?

- (νοημα με το κεφαλι που σημαινει: κοιτα τι δουλεια σου!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος siakabetis (22 Σεπ. 2004 , 10:18)

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕΑΛΛΟΥ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΕΑ.

 

 

Δεν εχω υπογραψει καμια προεπιλογη φορεα. Ουτε καν συμβολαιο δεν εχο υπογραψει....

 

 

Φιλε Don_VitoCorleone, τουλαχιστον εσενα σου προτεινανε. Εμενα μου το κανανε χωρις να μου το πουν καν... Και το βασικο μου προβλημα δεν ηταν αυτο, αλλα οτι επειδη με ειχαν ηδη γραψει, οταν πηγα απο μονος μου να γραφτω ενα χρονο αργοτερα δε με εβαλαν στο 50% και αναγκαστηκα να πληρωσω τα διπλα για σχεδον 2 μηνες...

 

Και για να το ξεκθαρισω, δε φταιει σε τιποτα η Tellas, ο γερμανος ειναι που εκανε ολη την κομπινα. Για να μην αρχισω να λεω τοτε που εψαχνα για συνδεση και μου λεει η γκομενα 'Η cosmote εχει τοσο ανα sec' και της λεω για ολες τις κλησεις ? Ναι λεει.... Της λεω για δες καλυτερα το φυλλαδιο που μου εδωσες. Αυτη η τιμη ηταν μονο για κλησεις προς OTE/Cosmote.... ΑΣΧΕΤΟΙ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katzzz (24 Σεπ. 2004 , 17:45)

 

Γιατι δεν κανετε καταγγελια στην ΕΕΤΤ????????????????????????????????????

 

 

Γιατι οπως ειπα και παραπανω, δεν εκανε κατι κακο η Tellas. Ο Γερμανος εκανε την απατη... Αρα η ΕΕΤΤ δεν εχει καμια δουλεια. Το ΙΝΚΑ ισως να ειναι αρμοδιο. :!:

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω δει παρα πολυ χαμηλες τημές στην telecomplus και δεν εχει και ελαχιστη χρέωση

echo "hi!";

cout<<"hi!";

print "hi!";

writeline('hi!');

alert('hi!');

msgbox "hi!"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aiolos (27 Σεπ. 2004 , 02:05)

 

Γιατι οπως ειπα και παραπανω, δεν εκανε κατι κακο η Tellas. Ο Γερμανος εκανε την απατη... Αρα η ΕΕΤΤ δεν εχει καμια δουλεια. Το ΙΝΚΑ ισως να ειναι αρμοδιο. :!:

 

 

Μπορεί να μην φταίει η Tellas (αν και δεν ξέρεις ποτε τι ύπουλη συμφωνία μπορεί να έχει γίνει) αλλα εγω στην θέση σου θα το ξέσκιζα το τηλέφωνο. Δεν νομίζω οτι θα σε υποχρεώσει κανένας να πληρώσεις λογαριασμό για κάτι που δεν έχεις υπογράψει...

Ας μην μιλήσουμε για πλαστογραφία και τις ποινές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 2 Οκτ. 2004 , 15:10)

 

Μπορεί να μην φταίει η Tellas (αν και δεν ξέρεις ποτε τι ύπουλη συμφωνία μπορεί να έχει γίνει) αλλα εγω στην θέση σου θα το ξέσκιζα το τηλέφωνο. Δεν νομίζω οτι θα σε υποχρεώσει κανένας να πληρώσεις λογαριασμό για κάτι που δεν έχεις υπογράψει...

Ας μην μιλήσουμε για πλαστογραφία και τις ποινές...

 

 

Αυτα τα πραγματα ειναι ευκολο να τα λες. Η Tellas ομως εχει νομικο τμημα ενω εγω οχι. Δεν αξιζει να κανεις μ.....ες για μερικα ευρω. Μια καταδικη για χρεη εστω και για μερικα ευρω να εχεις και ο Τειρεσιας θα σε γ......σει για καμποσα χρονια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aiolos ( 5 Οκτ. 2004 , 04:03)

 

Αυτα τα πραγματα ειναι ευκολο να τα λες. Η Tellas ομως εχει νομικο τμημα ενω εγω οχι. Δεν αξιζει να κανεις μ.....ες για μερικα ευρω. Μια καταδικη για χρεη εστω και για μερικα ευρω να εχεις και ο Τειρεσιας θα σε γ......σει για καμποσα χρονια. :wacko:

 

 

Ο "Τειρεσίας" αφορά μόνο τραπεζικές συναλλαγες. Από την άλλη αν εσύ καλό θα είναι να μην συνεχίσεις τις κλήσεις αλλά να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ενημερώσεις και την Tellas για αυτή την κίνηση. Ο μόνος λόγος που θα συνέχιζα τις κλήσεις θα ήταν αν μου είχαν κάνει και προεπιλογή. Εκεί μπορείς να θεωρήσεις ότι καλούσες μέσω ΟΤΕ και δε γνώριζες τις απατεωνιές των "μυρμηγκιών".

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 ( 5 Οκτ. 2004 , 15:39)

 

Ο "Τειρεσίας" αφορά μόνο τραπεζικές συναλλαγες. Από την άλλη αν εσύ καλό θα είναι να μην συνεχίσεις τις κλήσεις αλλά να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ενημερώσεις και την Tellas για αυτή την κίνηση. Ο μόνος λόγος που θα συνέχιζα τις κλήσεις θα ήταν αν μου είχαν κάνει και προεπιλογή. Εκεί μπορείς να θεωρήσεις ότι καλούσες μέσω ΟΤΕ και δε γνώριζες τις απατεωνιές των "μυρμηγκιών".

 

 

Δεν υπάρχει προεπιλογή; Εκανα λάθος γιατι νόμιζα οτι υπήρχε.

Αν είναι έτσι τότε αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Τις καλύτερες τιμές απ' όσο ξέρω τις έχει η Telepassport. Αυτή έχω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Αν και με τα καινούρια προγράμματα που έχουν βγάλει όλες οι εναλλακτικές (με κάποιο πάγιο δωρεάν χρόνους ομιλίας κλπ.) δεν έχω ψάξει αν αξίζει (οικονομικά πάντα) κάποια άλλη.

Από ποιότητα αρκετά καλή.

Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 5 Οκτ. 2004 , 19:27)

 

Δεν υπάρχει προεπιλογή; Εκανα λάθος γιατι νόμιζα οτι υπήρχε.

Αν είναι έτσι τότε αλλάζει...

 

 

Οσο ευκολα του βαλανε τη τελλας τοσο ευκολα μπορει να βαλει τη προεπιλογη και φυσικα αργοτερα να το αρνηθει :whistle:

Σιγουρα ειναι και αυτο απατεωνια,αλλα ας μην το εκαναν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chtrox ( 5 Οκτ. 2004 , 22:09)

 

Τις καλύτερες τιμές απ' όσο ξέρω τις έχει η Telepassport. Αυτή έχω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Αν και με τα καινούρια προγράμματα που έχουν βγάλει όλες οι εναλλακτικές (με κάποιο πάγιο δωρεάν χρόνους ομιλίας κλπ.) δεν έχω ψάξει αν αξίζει (οικονομικά πάντα) κάποια άλλη.

Από ποιότητα αρκετά καλή.

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Η Telepassport συμφέρει σαφώς για τα υπεραστικά (χρέωση ανά 1'', χωρίς ελάχιστη χρέωση, χαμηλές τιμές)Στα διεθνή η φθηνότερη και με πολύ καλή ποιότητα είναι η Q (0.12 Ευρώ / 1' για πολλούς προορισμούς, έναντι 0.15 της Telepassport).Στα κινητά έχει δυστυχώς ελάχιστη χρέωση (όπως και οι περισσότερες εταιρίες άλλωστε), αλλά αν δεν μειώσει τις τιμές της, σίγουρα θα είναι άλλες εταιρίες φθηνότερες.Τέλος, όσον αφορά τις αστικές κλήσεις, έχει καλές τιμές, αλλά δυστυχώς πάντα χρέωση ανά 1'. Σε αυτό, θα μπορούσε κάτι να κάνει (βλ.ΟΤΕ, Lannet).

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...