Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σωστος ο STANDARD! κ για την STARCOM εχω ακουσει κολακευτικα σχολια!δεν την εχω δοκιμασει ομως να δω τις υπηρεσιες της!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StandArd

2) Η χρεωση προς Q ειναι 55% πιο πανω απο τον ΟΤΕ

 

Telepassport ή Starcom

 

??????

σοβαρά τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι εχει δικιο λες και η ACN εχει κατι με τη Q!!!

Aν θυμαμαι καλα η χρεωση προς Q απο ΟΤΕ ειναι 0,26 ενω απο ACN ειναι 0,40!!!!!!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

...και την βιωσιμοτητα της βεβαια!!

 

 

Αν παμε αρκετοι στη Starcom, αντι να επιλεγουμε εταιριες οπως Forthnet, Tellas που μονο να τα παιρνουν ξερουν, γιατι και σαν τιμες αξιζει πολυ και εχει προθεση να βαλει προεπιλογη δωρεαν, τοτε θα εχει βιοσιμοτητα... μονο αν ''αναβαθμιζε'' την εξυπηρετηση πελατων καλα θα ΄ταν

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Προσωτικά προτιμώ την TelePassport. :p Δεν με ενδιαφέρει που δέν έχει αστική. Μετά απο υπολογισμό που έκανα συμπέρανα οτι για να μην με συμφέρει η TelePassport πρεπει το 65% και πάνω της αξίας του λογαριασμού μου να είναι αστικές.

 

 

γμτ... δεν το ήξερα αυτό... πάλι καλά που το είπες ρε φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Nαι εχει δικιο λες και η ACN εχει κατι με τη Q!!!

Aν θυμαμαι καλα η χρεωση προς Q απο ΟΤΕ ειναι 0,26 ενω απο ACN ειναι 0,40!!!!!!

 

 

Μα φυσικά και έχει κάτι η ACN με την Q... ACN=Altec και Q=Infoquest, oι δύο μεγάλοι ανταγωνιστές στην ελληνική αγορά πληροφορικής... ή αλλιώς Αθανασούλης εναντίον Φέσσα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΟΛΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΠΑΣΣΠΟΡΤ ΕΙΝΑΙ Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑ 70%.
ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CASPER

 

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Ε-MAIL.

 

 

Εγω προσωπικά το πιστεύω γιατι το έχω υπολογίσει και μόνος μου.

Η TelePassport είναι η φθηνότερη απ'όποια πλευρά και άν το δείς

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Εγω προσωπικά το πιστεύω γιατι το έχω υπολογίσει και μόνος μου.

Η TelePassport είναι η φθηνότερη απ'όποια πλευρά και άν το δείς

 

 

Για πειτε μου σας παρακαλω, απο ποιες αλλες πλευρες (εκτος απο υπεραστικες κλησεις) η Telepassport ειναι η φθηνοτερη?

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη

 

Αφού οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάποια σχέση με μία εταιρία σταθερής τηλεφωνίας, (οι πιο πολλοί βέβαια θα είναι με την γνωστή πυραμιδική) γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας απλός χρήστης θα υποστήριζε κάποια εταιρία τόσο παθιασμένα στα forum, καλό θα ήταν να μην γίνονται σχόλια του τύπου " Η δικιά μου είναι η φθηνότερη , η δικιά σας θα κλείσει κλπ κλπ" .

Αφού οι υπεύθυνοι των εταιριών τα βρίσκουν μεταξύ τους λίγο ποδοσφαιρικό μου μοιάζει να μαλώνουν οι μικροσυνεργάτες (οπαδοί)

 

Απλά μια σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Πολλοί το παίρνουν προσωπικά το θέμα!!

Εγώ το έχω δηλώσει απο την αρχή οτι έιμαι συνεργάτης της TelePassport. Παρ'ολα αυτά θέλω να πιστεύω οτι μιλάω αντικειμενικά.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν οτι είναι η καλύτερη. Αλλωστε γι'αυτούς που θέλουν πολύ καλή ποιότητα, ΔΕΝ είναι η καλύτερη.

Απο τιμές όμως νομίζω οτι είναι κορυφαία (μαζί με την starcom αν δεν κάνω λάθος). Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StandArd

 

Για πειτε μου σας παρακαλω, απο ποιες αλλες πλευρες (εκτος απο υπεραστικες κλησεις) η Telepassport ειναι η φθηνοτερη?

 

 

Φίλε StandArd ξέρω οτι για

υπεραστικά, κινητά, ΕΕ - USA -Αustralia είναι φθηνότερη απο:

Tellas, Forthnet, Vivodi, ACN, Q,

 

Εχω ακούσει για καλές τιμές για Starcom και columbia αλλα μπήκα στα web site και είναι υπο-κατασκευή οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με τις συγκεκριμένες.

 

Εαν κάνω λάθος για την σύγκριση τιμών των ανωτέρω εταιριών θα χαρώ πολύ να με διορθώσεις προκειμένου να ενημερωθώ καλύτερα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΟΣ ΜΕΣΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ

60% ΑΣΤΙΚΑ

25% ΚΙΝΗΤΑ

10% ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

5% ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΠΑΣΣΠΟΡΤ.

ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ.

ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω μάλλον κουραστικός αλλά νομίζω πως πρέπει να διαχωρίσουμε εκείνους που προτιμούν συνδυασμό ποιότητας και τιμής και εκείνους που τους ενδιαφέρει μόνο η φθηνότερη τιμη, ανεξάρτητα αν μπορουν να πιάσουν εύκολα γραμμή. Δεν είναι δύσκολο αν ξέρει κάποιος να διαβάζει έναν ισολογισμό να διαπιστώσει την σοβαρότητα μιας Εταιρίας. Τις επενδύσεις που κάνει και το πελατολόγιο που έχει δημιουργήσει. Αν ενδιαφέρει κάποιους να μιλούν με το... υπερπέραν και να πληρώνουν ελάχιστα, δικαίωμά τους και καλά κάνουν και χρησιμοποιούν Starcom, Telepassport, ή όποια άλλη λειτουργεί καννιβαλίζοντας τιμές. Δοκίμασα και τις 2, δοκίμασα και ACN και διαπίστωσα ότι αξίζει να παραμείνω στις εταιρίες που είμαι τώρα. Το λίγο echo δε με πειράζει, το να μην μπορώ να ακούσω ή να ακουστώ με ενοχλεί και όσο κάποιες εταιρίες επενδύουν στην εικόνα τους παρά στην τεχνολογία τους, εγώ θα παραμένω με τους καλύτερους του χώρου: Αστικά ΟΤΕ/FORTHnet, κινητά Forthnet/Lannet και διεθνή FORTHnet. Διότι η διαφορά ακούγεται.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιώ ανά τακτα χρονικά διαστήματα και άλλες εταιρίες για να παρακολουθώ την πορεία τους και να επιλέγω. Και αυτό ουσιαστικά είναι που μου αρέσει με την απελευθέρωση, η δυνατότητα της επιλογής. Επιλόγης δικής μου όμως και όχι του κάθε συνεργάτη εταιριών που το slamming το έχουν κάνει φυσιολογικό τρόπο πωλήσεων. :whistle: ΕΕΤΤ με ακούς;;;;!!!!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Φίλε StandArd ξέρω οτι για

υπεραστικά, κινητά, ΕΕ - USA -Αustralia είναι φθηνότερη απο:

Tellas, Forthnet, Vivodi, ACN, Q,

 

Εχω ακούσει για καλές τιμές για Starcom και columbia αλλα μπήκα στα web site και είναι υπο-κατασκευή οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με τις συγκεκριμένες.

 

Εαν κάνω λάθος για την σύγκριση τιμών των ανωτέρω εταιριών θα χαρώ πολύ να με διορθώσεις προκειμένου να ενημερωθώ καλύτερα.

 

Ευχαριστώ

 

 

Οντως ειναι πιο φτηνη η Telepassport αν δεις τιμες ανα λεπτο.

Αλλα ξεχνας οτι κανει χρεωση ανα 9’’, κατι το οποιο σημαινει οτι κλησεις ως 30-35’’ απ’ οτι εχω υπολογισει μπορει να σου βγουν φθηνοτερες με Lannet/ACN/Starcom/Vivodi -κι’ας εχουν ακριβοτερη τιμη ανα λεπτο.

Εχει, οντως, τη καλυτερη τιμη στις υπεραστικες κλησεις, αλλα απο τις αλλες πλευρες (κινητα, διεθνεις κλησεις) ειναι ακριβοτερη - απο τη Starcom τουλαχιστον.

Η Starcom, στο προγραμμα χωρις παγιο εχει κοινη χρεωση σε ολα τα κινητα με 0.187/λεπτο και χρεωση ανα 1’’. Σε προγραμμα με παγιο η τιμη ανα λεπτο σε κινητο πεφτει ως και τα 0.181 . Η Telepassport εχει στα κινητα Cosmote, Vodafone, Telestet 0.19/λεπτο και χρεωση ανα 9’’, ενω στα κινητα Q-Telecom 0.205/λεπτο και χρεωση ανα 9’’. Πασιφανες, λοιπον, ειναι ποιος ειναι ο πιο φτηνος εδω. Επειτα η Starcom σε EE-Αμερικη εχει 0.147/λεπτο και χρεωση ανα 1’’, ενω η Telepassport 0.15/λεπτο και χρεωση ανα 9’’.

 

Τιμες για Columbia δεν γνωριζω - υπαρχει τετοια εταιρια?

Οσον αφορα Starcom-Telepassport νομιζω σε ενημερωσα.

 

Μονο να προσθεσω οτι στη Starcom ημουν για αρκετο καιρο συνδρομητης και πολυ ευχαριστημενος απο πλευρας ποιοτητας, αλλα αλλαξα επειδη η Vivodi εδινε (και δινει) κλησεις εντος 6’’ δωρεαν + e-bill. Με αυτες ομως τις απατεωνιες που εκανε στο λογαριασμο μου (τις οποιες ανεφερα σε αλλο post), το βλεπω ή να ξαναγυριζω στη Starcom ή να γινω συνδρομητης στη Telepassport.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rebel21

 

Θα γίνω μάλλον κουραστικός αλλά νομίζω πως πρέπει να διαχωρίσουμε εκείνους που προτιμούν συνδυασμό ποιότητας και τιμής και εκείνους που τους ενδιαφέρει μόνο η φθηνότερη τιμη, ανεξάρτητα αν μπορουν να πιάσουν εύκολα γραμμή. Δεν είναι δύσκολο αν ξέρει κάποιος να διαβάζει έναν ισολογισμό να διαπιστώσει την σοβαρότητα μιας Εταιρίας. Τις επενδύσεις που κάνει και το πελατολόγιο που έχει δημιουργήσει. Αν ενδιαφέρει κάποιους να μιλούν με το... υπερπέραν και να πληρώνουν ελάχιστα, δικαίωμά τους και καλά κάνουν και χρησιμοποιούν Starcom, Telepassport, ή όποια άλλη λειτουργεί καννιβαλίζοντας τιμές. Δοκίμασα και τις 2, δοκίμασα και ACN και διαπίστωσα ότι αξίζει να παραμείνω στις εταιρίες που είμαι τώρα. Το λίγο echo δε με πειράζει, το να μην μπορώ να ακούσω ή να ακουστώ με ενοχλεί και όσο κάποιες εταιρίες επενδύουν στην εικόνα τους παρά στην τεχνολογία τους, εγώ θα παραμένω με τους καλύτερους του χώρου: Αστικά ΟΤΕ/FORTHnet, κινητά Forthnet/Lannet και διεθνή FORTHnet. Διότι η διαφορά ακούγεται.

 

 

 

Φίλε μου δε ξέρω πόσο σοβαρά προβλήματα αντιμετώπισες με τις εταιρείες που δοκίμασες, αλλα εγώ τουλάχιστον έχω τελεπας εδώ και 3 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Την χρησιμοποιώ κυρίως για υπεραστικά, οπου και παρατηρώ μηδενική διαφορά ποιότητας σε σχέση με τον οτε. ΜΗΔΕΝΙΚΗ. Επίσης ποτέ δεν έτυχε να μη μπορώ να πιάσω γραμμή. Θυμάμαι μόνο μια φορα που πήρα σε κινητό και ο άλλος άκουγε τη φωνή μου σε χαμηλότερη ένταση από το φυσιολογικό.

 

Όσο για τις επενδυσεις της τελεπας, πιστεύω οτι γίνονται συνεχώς και είναι αρκετά σοβαρές.

 

Τώρα για starcom κτλ, δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει.

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω οτι η starcom έιναι η φθηνότερη. Δεν το ήξερα γιατί δεν εχει διαφημίσει καθόλου τις τιμές και δεν έχει έτοιμο web site.

Οσο για την Columbia ίσως να σε βοηθήσω αμα την πω Mondialine.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

Φίλε μου δε ξέρω πόσο σοβαρά προβλήματα αντιμετώπισες με τις εταιρείες που δοκίμασες, αλλα εγώ τουλάχιστον έχω τελεπας εδώ και 3 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Σε αυτή την περίπτωση, μπράβο τους και μπράβο σου που τη χρησιμοποιείς. Σίγουρα ο καθένας έχει αποκομίσει διαφορετικές εμπειρίες. Επιτρεψέ μου όμως να εξακολουθώ να την θεωρώ...χαμηλότερης ποιότητας από τις εταιρίες που χρησιμοποιώ. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει καλύτερη και κατ' επέκταση εγω να γίνω πελάτης της!

 

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

Την χρησιμοποιώ κυρίως για υπεραστικά, οπου και παρατηρώ μηδενική διαφορά ποιότητας σε σχέση με τον οτε. ΜΗΔΕΝΙΚΗ. Επίσης ποτέ δεν έτυχε να μη μπορώ να πιάσω γραμμή.

 

Εδώ επέτρεψε μου να σε αποκαλέσω τυχερό, διότι στην Νέα Σμύρνη, πρέπει να κάνεις τον σταυρό σου για να πιάσεις γραμμή 12-2. Ίσως να είναι το κέντρο.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

Όσο για τις επενδυσεις της τελεπας, πιστεύω οτι γίνονται συνεχώς και είναι αρκετά σοβαρές.

Δεν διαφωνώ, αλλά σίγουρα είναι πολύ πίσω από Forthnet, Lannet και Tellas. Άσχετα ότι η τελευταία έχει τον εξοπλισμό αλλά δεν έχει το δίκτυο!!!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

nai mporeis, se Peiraios, Emporikh, Agrotikh, Eurobank, Alphabank, kai Kyprou.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JimBs

 

Με την vivodi μπορείς να πληρώνεις σε τράπεζα και αν ναι σε ποιές;

 

Thanks

 

 

Σε Alpha Bank, αν θυμαμαι καλα, δεν παιρνουν προμυθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...