Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε fabo ευχαριστώ!Να ρωτήσω κατι?και τα 300 ή 500 λεπτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν μονο προς κινητά?

 

Παρακαλω,

Προς ολους τους εθνικους προορισμους, δηλαδη οτι εχει σε κοκκινα γραμματακια ο minas6600 :)

Link to comment
Share on other sites

fabo αν κανω προεπιλογη φορεα και μετα την καταργησω μεσω ΟΤΕ θα καταφερω να συνεχισω το προγραμμα? ... Δεν θελω προεπιλογη γιατι το νουμερο ειναι...Οικογενειακο και εγω θελω αποκλειστικη χρηση του talk free .. οχι να με χρεωνει και η οικογενεια :p :p :p :p

 

Nope, τα TalkFree πανε με προεπιλογη υποχρεωτικα...θα φανει αν κοψεις την προεπιλογη :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω,

Προς ολους τους εθνικους προορισμους, δηλαδη οτι εχει σε κοκκινα γραμματακια ο minas6600 :)

 

οποτε εχει τη χαμηλότερη τιμη για κλήσεις προς κινητα σε σχεση με τον ανταγωνισμό?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχει τη χαμηλότερη τιμη για κλήσεις προς κινητα σε σχεση με τον ανταγωνισμό?

 

Ακριβως...στα TalkFree χρεωνεσαι 0,06 € ανα λεπτο κλησης ενω οι τιμες των υπολοιπων εταιριων ειναι περιπου 3 φορες πιο πανω και ισως και περισσοτερο.

Περα απ'αυτο ολοι οι αλλοι παροχοι εχουν ελαχιστη χρεωση τα 60" (με εξαιρεση την Q που εχει τα 30") ενω τα TalkFree δεν εχουν ελαχιστη χρεωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου πληρώνει αρκετά σε κινητά, οπότε το talk free φαίνεται καλή λύση. Μια που έχουμε εδώ και κάποιον που τα ξέρει πρώτο χέρι, υπάρχει τρόπος να παρακολουθείς το υπόλοιπο του δωρεάν χρόνου; Δηλαδή παίρνοντας κάποιο δωρεάν τηλέφωνο ή μέσω internet;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο την Altec Χθες και μου δώσαν δώρο 2 ώρες αστικες με δωρεαν ενεργοποιηση προεπιλογης. Καθόλου ασχημα, εχουν και καλες χρεώσεις υπεραστικα αστικα μετα τις 20:00 και ΣΚ) αν και σταμάτησα να την χρησιμοποιώ μολις βγηκε το Lannet Cutbill (αστικα υπεραστικα 0,0023).

Βεβαια η χρέωση ειναι ανα λεπτό, αλλά μεσο ορο δεν χανεις πολλά.

Κινητα δεν κανω χρησιμοποιώ το κινητο γιατι μου περισευει δωρεαν χρονος ομιλιας.

Για μενα που κανω μικρη χρηση του σταθερου θα πεσει κατα πολυ ο λογαριασμός μου (απο 8,5 σε 5 ευρώ το μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο την Altec Χθες και μου δώσαν δώρο 2 ώρες αστικες με δωρεαν ενεργοποιηση προεπιλογης. Καθόλου ασχημα, εχουν και καλες χρεώσεις υπεραστικα αστικα μετα τις 20:00 και ΣΚ) αν και σταμάτησα να την χρησιμοποιώ μολις βγηκε το Lannet Cutbill (αστικα υπεραστικα 0,0023).

Βεβαια η χρέωση ειναι ανα λεπτό, αλλά μεσο ορο δεν χανεις πολλά.

Κινητα δεν κανω χρησιμοποιώ το κινητο γιατι μου περισευει δωρεαν χρονος ομιλιας.

Για μενα που κανω μικρη χρηση του σταθερου θα πεσει κατα πολυ ο λογαριασμός μου (απο 8,5 σε 5 ευρώ το μήνα).

 

Δεν ειναι η μονη εταιρια που δινει δωρεαν ωρες. Τωρα τελευταια δινουν παρα πολλες αλλα με συγκεκριμενες προυποθεσεις.

Π.χ., η Αltec τις δινει μονο με προεπιλογη οποτε σε δεσμευει για ενα 2μηνο τουλαχιστον εκτος ΟΤΕ. ;)

 

Παρομοιο πακετο δινει και Cosmoline (Cosmoline Plus120) αλλα δεν σε δεσμευει με Π.Φ. ενω εχει ελαχιστη χρεωση το 1" στα αστικα και δινει και ενα ασυρματο με εγχρωμη οθονη δωρο.

 

Διαλεγεις και παιρνεις ή δεν διαλεγεις και τα παιρνεις ολα :p

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου πληρώνει αρκετά σε κινητά, οπότε το talk free φαίνεται καλή λύση. Μια που έχουμε εδώ και κάποιον που τα ξέρει πρώτο χέρι, υπάρχει τρόπος να παρακολουθείς το υπόλοιπο του δωρεάν χρόνου; Δηλαδή παίρνοντας κάποιο δωρεάν τηλέφωνο ή μέσω internet;

Ευχαριστώ.

 

Αν κανει κυριως κλησεις προς κινητα μαλλον αποτελει την καλυτερη λυση :O

 

Δυστυχως οχι μεχρι στιγμης. Ειναι κατι που ζητανε πολλοι πελατες και μαλλον καποια στιγμη θα υλοποιηθει.

Προς το παρον μονο αν εχεις καποιο ασυρματο με μετρητη μπορεις να το τσεκαρεις :O

Link to comment
Share on other sites

epeidi to thread einai makroskelestato gia na to diavasw olo, thelw na rwtisw an ginete na exw tilefwno sto spiti mou kai ADSL gia internet alla xwris sindromi(pagio) ston ote?

 

Euxaristw

 

Με teledome τουλαχιστον που ξερω σιγουρα ΝΑΙ αλλα αν καλυπτει την περιοχη σου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

epeidi to thread einai makroskelestato gia na to diavasw olo, thelw na rwtisw an ginete na exw tilefwno sto spiti mou kai ADSL gia internet alla xwris sindromi(pagio) ston ote?

 

Euxaristw

 

Εδω μπορεις να δεις ποιες περιοχες καλυπτονται.

 

Αν εχεις γραμμη ISDN θα πρεπει να την μετατρεψεις σε PSTN oμως γιατι η Teledome δεν προσφερει την υπηρεσια σε ISDN.

 

Παγιο παντως θα πληρωνεις, οχι στον ΟΤΕ αλλα στην Teledome. (19 €). :O

 

edit

Aπ'οτι βλεπω στου τιμοκαταλογους της Teledome το μηνιαιο παγιο της γραμμης ειναι € 11,89 το μηνα (και οχι 9,5 οπως αναφερουν εδω) για PSTN και € 15,11 για ISDN (που στο παραπανω link αναφερεται πως δεν παρεχεται ακομα) ενω υπαρχει εφαπαξ τελος εγκαταστασης και μηνιαιο τελος € 1,19 για την αναγνωριση κλησης! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

euxaristw gia tis apantiseis.

 

distixws OTE....:( :( :( :(

 

Ειμαστε ακομη στις αρχες σε οτι αφορα την αναπτυξη ιδιωτικων δικτυων απο τους παροχους οποτε... υπομονη... :O

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.

exw kairo na parakolou8isw ta paketa twn etairiwn, kai i8ela na sas rwtisw, yparxei kanena paketo pou na symferei gia kliseis se kinito stin kypro??

akousa gia ena programma tis forthnet me 5 wres dwrean omilias gia oles tis kliseis, 3erete kati parapanw giayto?

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.

exw kairo na parakolou8isw ta paketa twn etairiwn, kai i8ela na sas rwtisw, yparxei kanena paketo pou na symferei gia kliseis se kinito stin kypro??

akousa gia ena programma tis forthnet me 5 wres dwrean omilias gia oles tis kliseis, 3erete kati parapanw giayto?

Η καλύτερη τιμή για Κύπρο είναι μέσω της τηλεφωνίας της ΗOL

0.0797 το λεπτό για Κινητά.

Πληροφορίες εδώ http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4613&PID=107&pageType=PricingPolicy

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΕΙ! Την έκοψα την TelePassport.

Την στήριξα, την 'αγάπησα', θεωρώ πως στις καλές τις μέρες ήταν μαρκάν η καλύτερη επιλογή αλλά... τίποτα δεν είναι μόνιμο σε αυτήν την ζωη!

Στα κινητά τις τιμές δεν τις έχει ρίξει ακόμα, οταν ο ΟΤΕ τις έριξε 1η Ιουνίου. Μονο το 0,097 άφησα μιας και δεν θελει προεπιλογή και που και που χτυπαω κατι μισάωρα... χαλαραααα

 

Τα γύρισα όλα σε Q-telecom γιατί είναι η μοναδικη με ελάχιστη τα 30 sec στα κινητά! Και απ'οτι διαπίστωσα ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!

Για τα υπόλοιπα VoIPbuster ;)

 

Πάντως αυτό που υποψιάζομαι είναι πως επίτηδες την πάνε για φούντο για να την αγοράσει ο Λανναράς σε εξευτελιστική τιμή. Και για αυτούς που θα ρωτήσουν τι να αγοράσει... απαντώ: τους 34 κόμβους!!

Οποτε για εμένα η Lannet μπαίνει στην Black list (μαζί με ΟΤΕ και Tellas για να μην ξεχνιόμαστε)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΕΙ! Την έκοψα την TelePassport.

Την στήριξα, την 'αγάπησα', θεωρώ πως στις καλές τις μέρες ήταν μαρκάν η καλύτερη επιλογή αλλά... τίποτα δεν είναι μόνιμο σε αυτήν την ζωη!

Στα κινητά τις τιμές δεν τις έχει ρίξει ακόμα, οταν ο ΟΤΕ τις έριξε 1η Ιουνίου. Μονο το 0,097 άφησα μιας και δεν θελει προεπιλογή και που και που χτυπαω κατι μισάωρα... χαλαραααα

 

Τα γύρισα όλα σε Q-telecom γιατί είναι η μοναδικη με ελάχιστη τα 30 sec στα κινητά! Και απ'οτι διαπίστωσα ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!

Για τα υπόλοιπα VoIPbuster ;)

 

Πάντως αυτό που υποψιάζομαι είναι πως επίτηδες την πάνε για φούντο για να την αγοράσει ο Λανναράς σε εξευτελιστική τιμή. Και για αυτούς που θα ρωτήσουν τι να αγοράσει... απαντώ: τους 34 κόμβους!!

Οποτε για εμένα η Lannet μπαίνει στην Black list (μαζί με ΟΤΕ και Tellas για να μην ξεχνιόμαστε)

 

Καλά έκανες. Χαίρομαι που σου αρέσει η Q, και γω πιστεύω (που την έχω με ΠΦ τόσο καιρό τώρα) ότι έχει ποιότητα εφάμιλλη ΟΤΕ (πως γίνεται και βγαίνει με 0.10 + ΦΠΑ στα διεθνή, ακόμα δεν το χω καταλάβει...μάλλον μπαίνει μέσα :p )

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Χαίρομαι που σου αρέσει η Q, και γω πιστεύω (που την έχω με ΠΦ τόσο καιρό τώρα) ότι έχει ποιότητα εφάμιλλη ΟΤΕ (πως γίνεται και βγαίνει με 0.10 + ΦΠΑ στα διεθνή, ακόμα δεν το χω καταλάβει...μάλλον μπαίνει μέσα :p )

To κακό ειναι πως στα ειδικά σταθερά της Αγγλίας (0870, 0845 κλπ) δεν χρεώνει 0,10 αλλα γυρω στο 0,23.

Δεν με πειράζει όμως. Τα κινητα στην Ελλάδα με καίνε. Τα 30'' και μετά ανα sec δεν τα βρίσκω πουθενά αλλού.

 

Αυτό που με πείραξε στην Q είναι πως τους πήρα τηλέφωνο προκειμένου να ρωτήσω τι χρειάζεται να γίνω συνεργάτης για να προωθω σταθερη και κινητή. Τους εξήγησα οτι έχω μεγαλο πελατολόγιο λόγω tp και μου είπαν οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Εδω και ένα μηνα περιμένω τηλέφωνο.

Αυτοί χάσαν :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Χαίρομαι που σου αρέσει η Q, και γω πιστεύω (που την έχω με ΠΦ τόσο καιρό τώρα) ότι έχει ποιότητα εφάμιλλη ΟΤΕ (πως γίνεται και βγαίνει με 0.10 + ΦΠΑ στα διεθνή, ακόμα δεν το χω καταλάβει...μάλλον μπαίνει μέσα :p )

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα τις δρομολογεί μέσω Internet (VoIP). :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ όσους ασχολούνται μιας και δεν έχω βγάλει άκρη παρόλη την έρευνα αγοράς που έχω κάνει.

Απο το σταθερό στο σπίτι μου κάνουμε πολλές κλήσεις σε κινητά (μη ρωτάτε γιατί είναι άλλη ιστορία) και ψάχνω να βρω το πρόγραμμα με τις χαμηλότερες χρεώσεις για κινητά έτσι ώστε να μειωθεί ο λογαριασμός που μαζί με το adsl φτάνει και 180-190 ευρώ το δίμηνο.

 

Ακούω προτάσεις.

Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ήταν το 1998 το Philips Genie
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα είναι να υπολογίσεις πρώτα πόσα λεφτά πληρώνεις για κλήσεις. Αφαίρεσε επομένως τα πάγια (Voice, ADSL) και αν το ποσό που θα βρεις είναι μεγαλύτερο από 60€ τότε ψάξε και βρες εναλλακτικό, διαφορετικά δεν αξίζει να αλλάξεις!

 

Η μόνη λύση είναι να ανοίξει το llu και να έχω voice, adsl σε άλλο πάροχο με χαμηλότερα πάγια... As simple as that!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ όσους ασχολούνται μιας και δεν έχω βγάλει άκρη παρόλη την έρευνα αγοράς που έχω κάνει.

Απο το σταθερό στο σπίτι μου κάνουμε πολλές κλήσεις σε κινητά (μη ρωτάτε γιατί είναι άλλη ιστορία) και ψάχνω να βρω το πρόγραμμα με τις χαμηλότερες χρεώσεις για κινητά έτσι ώστε να μειωθεί ο λογαριασμός που μαζί με το adsl φτάνει και 180-190 ευρώ το δίμηνο.

 

Ακούω προτάσεις.

 

Λοιπον, το οικονομικοτερο προγραμμα για κινητα ειναι το TalkFree της Cosmoline αναμφισβητητα.

 

Δεν το λεω γιατι τυχαινει και εργαζομαι στην Cosmoline ;)

Mπορεις ανετα να περασεις μια βολτα απο τα site των παροχων σταθερης τηλεφωνιας και να συγκρινεις τις τιμες μονος σου.

 

Χρεωση 0,001 €/δευτερολεπτο (με ΦΠΑ) δηλαδη 0,060 €/λεπτο και ελαχιστη χρεωση το δευτερολεπτο απλα δεν δινει καμια αλλη εταιρια και κανενα αλλο προγραμμα :O

 

Για περισσοτερες διευκρινησεις ή ερωτησεις μπορεις ειτε να κανεις reply ειτε να μου στειλεις pm.

 

Φιλικα,

fabo114

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα είναι να υπολογίσεις πρώτα πόσα λεφτά πληρώνεις για κλήσεις. Αφαίρεσε επομένως τα πάγια (Voice, ADSL) και αν το ποσό που θα βρεις είναι μεγαλύτερο από 60€ τότε ψάξε και βρες εναλλακτικό, διαφορετικά δεν αξίζει να αλλάξεις!

 

Η μόνη λύση είναι να ανοίξει το llu και να έχω voice, adsl σε άλλο πάροχο με χαμηλότερα πάγια... As simple as that!

 

60€ νομιζω πως ειναι πολλα μονο για κλησεις ;)

Ακομη και 1 ωρα να μιλαει καποιος στο τηλ. δεν χανει τιποτα να βαλει εναλλακτικο (με φθηνοτερες τιμες). Η διαδικασια ενεργοποιησης ουτως η αλλως ειναι απλη και οι περισσοτεροι παροχοι την κανουν τηλεφωνικα.

 

Και LLU που παρεχει η Teledome, ποια η διαφορα...απλα πληρωνεις 5€ λιγοτερα στο παγιο της γραμμης αλλα εισαι αναγκαστικα κλεισμενος στο δικτυο της Τeledome.

LLU χωρις παγιο δεν νομιζω πως θα υπαρξει ποτε ;)

Link to comment
Share on other sites

60€ νομιζω πως ειναι πολλα μονο για κλησεις ;)

Ακομη και 1 ωρα να μιλαει καποιος στο τηλ. δεν χανει τιποτα να βαλει εναλλακτικο (με φθηνοτερες τιμες). Η διαδικασια ενεργοποιησης ουτως η αλλως ειναι απλη και οι περισσοτεροι παροχοι την κανουν τηλεφωνικα.

 

Και LLU που παρεχει η Teledome, ποια η διαφορα...απλα πληρωνεις 5€ λιγοτερα στο παγιο της γραμμης αλλα εισαι αναγκαστικα κλεισμενος στο δικτυο της Τeledome.

LLU χωρις παγιο δεν νομιζω πως θα υπαρξει ποτε ;)

 

Και να υπάρξει θα είναι ένα και θα περιλαμβάνει όλες τις υπηρεσίες (ADSL, Voice). Επιπλέον θα έχει και ένα λογαριασμό. Άσε και εγώ ήμουν σε εναλλακτικό, τόσο ως πελάτης όσο και ως εργαζόμενος και γνωρίζω καλά το... πόνο του καταναλωτή να πληρώνει τα κερατιάτικα του λογαριασμού 2 και 3 φορές σε ΕΛΤΑ και Τράπεζες.

 

Τέλος είναι προτιμότερο σε θέμα ποιότητας γραμμής να έχει ένα και μόνο πάροχο με LLU παρά ένα οποιονδήποτε με Προεπιλογή ή κωδικό.

 

Προσωπικά περιμένω πότε η FORTHnet θα μπει στο κέντρο του Βύρωνα για να τα μεταφέρω όλα.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...