Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://techmaniacs.gr/se-leitoyrgia-to-ftth-tis-dei-apo-ote-nova-vodafone-inalan-oi-perioches/

Η FiberGrid, η εταiρεία στην οποία ανήκει το FTTH που αναπτύσσει η ΔΕΗ, απέστειλε σε όλους τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους επιστολή – πρόσκληση προκειμένου να αξιοποιήσουν το δίκτυο για την παροχή υπηρεσιών. Αποδέκτες της επιστολής ήταν οι εταιρείες ΟTE, Nova, Vodafone και Inalan.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/6/2024 at 12:28 ΜΜ, nick.76 said:

https://techmaniacs.gr/se-leitoyrgia-to-ftth-tis-dei-apo-ote-nova-vodafone-inalan-oi-perioches/

Η FiberGrid, η εταiρεία στην οποία ανήκει το FTTH που αναπτύσσει η ΔΕΗ, απέστειλε σε όλους τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους επιστολή – πρόσκληση προκειμένου να αξιοποιήσουν το δίκτυο για την παροχή υπηρεσιών. Αποδέκτες της επιστολής ήταν οι εταιρείες ΟTE, Nova, Vodafone και Inalan.

Έχω δει στην Νεα Σμύρνη καλώδιο της FiberGrid να μπαίνει σε πολυκατοικίας η ποια όμως εχει οπτικές ινες ΟΤΕ. Μήπως εχει αρπίσει η αυτόνομη εμπορική εκμετάλλευση απο την εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bluenavy said:

Έχω δει στην Νεα Σμύρνη καλώδιο της FiberGrid να μπαίνει σε πολυκατοικίας η ποια όμως εχει οπτικές ινες ΟΤΕ. Μήπως εχει αρπίσει η αυτόνομη εμπορική εκμετάλλευση απο την εταιρία;

Όχι, σε αρκετές περιοχές γίνεται αυτό, πχ Ηλιούπολη το έχω δει κατά κόρον, αλλά ακόμα δεν έχουν τεθεί σε χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Προσπαθώ να αποφασίσω ανάμεσα σε Cosmote και Vodafone για μια νεα σύνδεση FTTH 1gbit. Απο πλευράς τιμών βλέπω Cosmote στα ~50€ και Vodafone στα ~40€. Είναι καλές αυτές οι τιμές; Υπάρχει κάποιος τρόπος για καλύτερη προσφορά που πρέπει να κοιτάξω; (πχ. τμήμα προσφορών, όπως υπάρχει για τα συμβόλαια κινητής)

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει κάποιο router χωρίς ONT, όπως πχ. το FRITZ!Box 5590; Χρειάζεται κάποια διαδικασία για να γίνει αυτό; Δεν είναι απαραίτητο, αλλά σίγουρα θα ήταν bonus. Αν κάποιος από τους δύο έχει αρκετά καλό router ώστε να μη χρειάζεται αλλαγή επίσης καλό.

Με Nova & Inalan στο παρελθόν είχα προβλήματα με υψηλό ping και χαμηλές ταχύτητες προς εξωτερικό, δεν ξέρω πώς είναι η Vodafone. Φαντάζομαι η Cosmote θα είναι καλύτερη, απλά δε ξέρω πόσο χαώδης θα είναι η διαφορά.

Από πλευράς εξυπηρέτησης και χρόνο σύνδεσης πώς συγκρίνονται; Έχω ακούσει ιστορίες από Cosmote όπου η σύνδεση πήρε μήνες, αλλά δε ξέρω αν είναι μεμονωμένα, ή το ίδιο παντού.

Τέλος, έχω ήδη συμβόλαιο unlimited με Cosmote στο κινητό, που λήγει το φθινόπωρο, αν έχει κάποια σημασία.

Edited by wayfunbug
Link to comment
Share on other sites

Εάν περιμένεις να βάλεις Gbit για να κατεβάζεις τυχαία αρχεία με 1Gbps, μην το κάνεις. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα δεις ολόκληρο Gbit με 1-2 ταυτόχρονες δραστηριότητες.

Επίσης, παρότι μπορείς να βάλεις ρούτερ της επιλογής σου, ακόμη και το "μεγάλο" 5590 θα φτάσει στα όριά του με Gbit που δουλεύει φουλ.

Για τα πιο τεχνικά: Εάν πάρεις χωριστά ONT και ρούτερ, απλά βγάζεις το ρούτερ του παρόχου και βάζεις της επιλογής σου. Ανάλογα με τον πάροχο αλλάζουν λίγο οι ρυθμίσεις. Εάν θέλεις all-in-one με ενσωματωμένο ΟΝΤ, γίνεται λίγο πιο περίπλοκο και προσωπικά θα απέφευγα. Οι χρόνοι αναμονής εξαρτώνται και από την τρέχουσα κατάσταση. Εάν έχει ήδη ίνες το κτίριο σου, σε καμιά δεκαριά μέρες δεν είναι απίθανο να είσαι έτοιμος.

Για το συνδυαστικό με κινητό, συνήθως η Cosmote δίνει δώρα στο κινητό, αλλά δεν ελαττώνει ιδιαίτερα την τιμή του σταθερού.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...