Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τιμές τελικές με φπα και ενημερωμένες στις 02/02/08.

Επικοινωνήστε με τα μαγαζιά για διαθεσιμότητα και επιβεβαιώστε τηλεφωνικά για όσα γράφω,

μην ξεχνάτε ότι είναι δική σας ευθύνη να επαληθεύσετε την ακρίβεια των πληροφοριών του καταλόγου:

 

Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με αγγλικά windows:

1) www.vnp.gr : 410 ευρώ (τηλ: 210-6084956)

2) www.play247.gr : 446 ευρώ (τηλ: 2610-461660)

 

Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με Ελληνικά windows:

1) www.megamarket.gr : 385.5 ευρώ (τηλ: 801 400 4000)

2) www.e-galaxy.eu : 405 ευρώ (τηλ: 210-9969969)

3) www.play247.gr : 413 ευρώ (τηλ: 2610-461660)

4) www.kolomvounis.gr : 417 ευρώ (Τηλ: 210-9962663)

5) www.shopcenter.gr : 418,5 ευρώ (τηλ: 210-2613900)

6) www.msystems.gr : 430 ευρώ (τηλ: 210-9246280)

7) www.e-acorn.com : 434ευρώ (τηλ: 22940-98833)

8) www.pda4u.gr : 435 ευρώ (τηλ: 210-8034353)

9) www.multistore.gr : 439 ευρώ (τηλ: 210-6149263)

Όλα τα μηχανάκια με Ελληνικά Win έχουν “μόνο” 512Mb ROM (σε αντίθεση με τα 2Gb των αγγλικών Win) κ “αφαιρεμένο” το

φορτιστή σπιτιού.

 

Το φθηνότερο μαγαζί του εξωτερικού (φυσικά με την αγγλική ROM):

www.pdaplaza.com : ~375 ευρώ!! (τελική με έξοδα μεταφοράς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εισαι ευχαριστημενος με το P560;

τι λεει το GPS;

Το GPS είναι εξαιρετικό. Φαντάσου ότι συνδέεται ακόμα και μέσα στο σαλόνι του σπιτιού μου (κοντά στη μπαλκονόπορτα βέβαια), όταν το προηγούμενο που είχα έπρεπε απαραίτητα να βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο για να συνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

 

Το ότι η αγγλική έκδοση του 560 έρχεται με 2Gb μνή μη έναντι 512Mb της ελληνικής είναι κατανοητό.

 

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εάν η ελληνική έκδοση με τα εεληνικά widnows πλεονεκτεί έναντι της αγγλικής π.χ. εάν έχει προεγκατεστημένη την ελληνική υποστήριξη και γλώσα για office, outlook κλπ. ενώ η αντίστοιχη αγγλική θα έχει προβλήματα με την αναγνώριση ελληνικών χαρακτήρων κλπ.

 

Τι λετε ??

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που θέλω τα Ελληνικά με αυτή την μνήμη δεν πρόκειται να το αγοράζω. Θα περιμένω μήπως το φέρει κάποιος με 2μβ. Αν το δείτε πουθενά ενημερώστε μας ευχαριστώ όλους τους φίλους του φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

 

Το ότι η αγγλική έκδοση του 560 έρχεται με 2Gb μνή μη έναντι 512Mb της ελληνικής είναι κατανοητό.

 

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εάν η ελληνική έκδοση με τα εεληνικά widnows πλεονεκτεί έναντι της αγγλικής π.χ. εάν έχει προεγκατεστημένη την ελληνική υποστήριξη και γλώσα για office, outlook κλπ. ενώ η αντίστοιχη αγγλική θα έχει προβλήματα με την αναγνώριση ελληνικών χαρακτήρων κλπ.

 

Τι λετε ??

 

Stin aggliki ekdosi den yparxei kanena apolytws problima stin ypostiriksi twn ellinikwn. Ta diabazei kanonikotata. Apla tha xreiasteis ena pliktrologio pou na grafei ellinika alla kykloforoun polla pia kai poly kala (akoma kai se iphone stil).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να τα ξεμπερδέψω και να ανακεφαλαιώσω με ένα χρήσιμο κατάλογο.

Τιμές τελικές με φπα και ενημερωμένες στις 29/01/08.

Επικοινωνήστε για διαθεσιμότητα.

 

Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με αγγλικά windows:

1) www.e-galaxy.eu : 425 ευρώ (τηλ: 210-9969969)

2) www.vnp.gr : 430 ευρώ (τηλ: 210-6084956)

3) www.play247.gr : 446 ευρώ (τηλ: 2610-461660)

 

Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με Ελληνικά windows:

1) www.shopcenter.gr : 418,5 ευρώ (τηλ: 210-2613900)

2) www.msystems.gr : 430 ευρώ (τηλ: 210-9246280)

3) www.e-acorn.com : 434ευρώ (τηλ: 22940-98833)

4) www.pda4u.gr : 435 ευρώ (τηλ: 210-8034353)

5) www.multistore.gr : 439 ευρώ (τηλ: 210-6149263)

 

Όλα τα μηχανάκια με Ελληνικά Win έχουν “μόνο” 512Mb ROM (σε αντίθεση με τα 2Gb των αγγλικών Win) κ πιθανόν “αφαιρεμένο” το φορτιστή σπιτιού.

 

Το φθηνότερο μαγαζί του εξωτερικού (φυσικά με την αγγλική ROM):

www.pdaplaza.com : ~377 ευρώ!! (τελική με έξοδα μεταφοράς)

 

Να ρωτήσω κάτι; Πέρα από το multistore (που το γράφει στο site του), είναι σίγουρο ότι τα μαγαζιά που αναφέρετε πιο πάνω ως "Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με Ελληνικά windows:", πουλάνε pda με ελληνική rom ή βγάζετε αυτό το συμπέρασμα από το γεγονός ότι αναφέρουν ως χωρητικότητα της flash rom 512ΜΒ; :confused:

Ακόμα και για το multistore έχω αμφιβολία καθώς στη Zegetron δεν αναφέρουν ακόμα τίποτα... :what:

Υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες στις πληροφορίες που δίνουν τα sites και ως παράδειγμα αναφέρω το site της vnp στο οποίο στην αρχή ανέφεραν ότι το pda θα διατίθεται με 1GB flash memory ενώ τώρα γράφουν 2GB...

Link to comment
Share on other sites

Και γι΄αυτό το λόγο έχω βάλει τα τηλέφωνα δίπλα στο κάθε μαγαζί.

Ρωτάς εκεί για λεπτομέριες κ αν θες μας αναφέρεις εδώ τυχόν λάθη για να τα διορθώσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε εφ' 'οσον η εγγλική έκδοση αναγνωρίζει κανονικά τους ελληνικούς χαρακτήρες δεν βλέπω κανένα λόγο για να μην προτιμηθεί και μάλιστα σε χαμηλότερη τιμή (pdaplaza).

Βέβαια ίσως θα πρέπει να περιμένουμε ακόμη λίγες μέρες (απ' οτι είδα αρχές Φεβρουαρίου θα γίνει η επίσημη εισαγωγή) μηπώς και προσασμοστεί η τιμή της ελληνικής έκδοσης, καθώς επίσης και για διευκρινήσεις από την mio μήπως και υπάρχει και τίποτα που δεν έχουμε σκεφτεί μέχρι τώρα, μιας και η λιγότερη μνήμη στην ελληνική έκδοση δεν έχει λογική αν δεν προκύπτει από κάποια αιτία.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ψαχνομαι και εγω για ενα pda με ενσωματωμενο gps. Αν και μου αρεσουν πολυ τα νεα mio θα ηθελα να μαθω αν η hp εχει καποιο αντιστοιχο μοντελο. Ξερει κανεις να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σε ολους. Ψαχνομαι και εγω για ενα pda με ενσωματωμενο gps. Αν και μου αρεσουν πολυ τα νεα mio θα ηθελα να μαθω αν η hp εχει καποιο αντιστοιχο μοντελο. Ξερει κανεις να με βοηθησει?

 

Δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις για HP μιας και δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο στην αγορά αυτή τη στιγμή. Τα mio αυτή τη στιγμή αποτελούν την καλύτερη αγορά στην κατηγορία τους και για το λόγο αυτό είναι και τα πιο περιζήτητα, και αυτό είναι καλό για το support που μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου. Να ρωτησω και κατι αλλο γιατι δεν ειχα ποτε πριν pda και δεν ξερω πολλα πραγματα. Το Ρ360 που δεν εχει wi-fi, συνδεεται με καλωδιο usb με μοντεμ για προσβαση στο internet?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου. Να ρωτησω και κατι αλλο γιατι δεν ειχα ποτε πριν pda και δεν ξερω πολλα πραγματα. Το Ρ360 που δεν εχει wi-fi, συνδεεται με καλωδιο usb με μοντεμ για προσβαση στο internet?

 

Ναι... με USB μέσω υπολογιστή. Υπάρχουν και Wifi SDIO κάρτες αλλά εάν σε ενδιαφέρει το wifi... καλύτερα να πας στο Ρ560.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε εφ' 'οσον η εγγλική έκδοση αναγνωρίζει κανονικά τους ελληνικούς χαρακτήρες δεν βλέπω κανένα λόγο για να μην προτιμηθεί και μάλιστα σε χαμηλότερη τιμή (pdaplaza).

Βέβαια ίσως θα πρέπει να περιμένουμε ακόμη λίγες μέρες (απ' οτι είδα αρχές Φεβρουαρίου θα γίνει η επίσημη εισαγωγή) μηπώς και προσασμοστεί η τιμή της ελληνικής έκδοσης, καθώς επίσης και για διευκρινήσεις από την mio μήπως και υπάρχει και τίποτα που δεν έχουμε σκεφτεί μέχρι τώρα, μιας και η λιγότερη μνήμη στην ελληνική έκδοση δεν έχει λογική αν δεν προκύπτει από κάποια αιτία.

για να το πάρεις από Ελληνική αντιπροσωπία πιο φτηνά από το pdaplaza δε νομίζω.

 

και το Ρ350 όταν το είχα πάρει από Αγγλία μου είχε κοστίσει 300€ περίπου, όταν εδώ δεν κυκλοφορούσε καν, και όταν ήρθε το φέρνανε μαζί με πρόγραμμα πλοήγησης Destinator στα €550 περίπου.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου. Να ρωτησω και κατι αλλο γιατι δεν ειχα ποτε πριν pda και δεν ξερω πολλα πραγματα. Το Ρ360 που δεν εχει wi-fi, συνδεεται με καλωδιο usb με μοντεμ για προσβαση στο internet?

αν το συνδέσεις με υπολογιστή που έχει internet, μπορείς να κάνεις share τη σύνδεση του pc και στο mio μέσω του usb καλωδίου, όπως σου λέει και ο Αθανάσιος....για να το συνδέσεις απευθείας σε modem δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ. Δεν με ενδιαφερει το wi-fi και το bt οποτε αυριο μεθαυριο θα παραγγειλω το 360 απο το pdaplaza Ουγγαριας μιας και λετε οτι ειναι η καλυτερη περιπτωση. Θα σας ενημερωσω μολις το παραλαβω. Ευχαριστω και παλι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μία ερώτηση...ίσως χαζή...αλλά...

Ποιός είναι ο λόγος που ζητάμε να έχει 2GB ROM και όχι 512ΜΒ το 560 για παράδειγμα...τι κερδίζουμε...?

ROM = read only memory...οπότε μπορούμε να αποθηκεύσουμε δεδομένα...?...και αν τελικά μπορούμε να αποθηκεύσουμε (σαν να είναι flash memory) όταν το pda κάνει reset για κάποιο λόγο...δεν θα χαθούν όλα τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στη ROM...?

 

Τελικά μήπως δεν είναι τόσο σημαντικό το μέγεθος της ROM...από το να έχουμε βάλει καλύτερα μία έξτρα μνήμη (π.χ. SD) όπου τα δεδομένα μας είναι σίγουρα...???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω να κάνω μία ερώτηση...ίσως χαζή...αλλά...

Ποιός είναι ο λόγος που ζητάμε να έχει 2GB ROM και όχι 512ΜΒ το 560 για παράδειγμα...τι κερδίζουμε...?

ROM = read only memory...οπότε μπορούμε να αποθηκεύσουμε δεδομένα...?...και αν τελικά μπορούμε να αποθηκεύσουμε (σαν να είναι flash memory) όταν το pda κάνει reset για κάποιο λόγο...δεν θα χαθούν όλα τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στη ROM...?

 

Τελικά μήπως δεν είναι τόσο σημαντικό το μέγεθος της ROM...από το να έχουμε βάλει καλύτερα μία έξτρα μνήμη (π.χ. SD) όπου τα δεδομένα μας είναι σίγουρα...???

 

Η ROM είναι σαν τον σκληρό δίσκο που υπολογιστή σου, όσο μεγαλύτερη... τόσο το καλύτερο. Απλά με τις εξωτερικές κάρτες μνήμης μπορούμε να μεγαλώσουμε αυτόν τον χώρο. Το καλό με την εσωτερική μνήμη (ROM) είναι ότι την διαβάζει πιο γρήγορα η συσκευή και έχουν καλύτερη απόκριση τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

...επίσης, με soft reset δε χάνονται τα δεδομένα που έχουμε αποθηκεύσει ή τα προγράμματα που έχουμε εγκαταστήσει......

 

για μένα πρέπει να είσαι κουτός να σου δίνουν ένα μηχάνημα με μνήμη 2GB και ένα με 512MB, στην ίδια τιμή στην καλύτερη περίπτωση, και να προτιμήσεις αυτό με τη μικρότερη μνήμη.....

Link to comment
Share on other sites

Και γι΄αυτό το λόγο έχω βάλει τα τηλέφωνα δίπλα στο κάθε μαγαζί.

Ρωτάς εκεί για λεπτομέριες κ αν θες μας αναφέρεις εδώ τυχόν λάθη για να τα διορθώσω. :)

 

Προσωπικά, δεν πρόκειται να ρωτήσω γιατί το έχω αγοράσει ήδη εδώ και ένα μήνα περίπου. Υπάρχουν όμως πολλοί ενδιαφερόμενοι που θα παρασυρθούν από τον τίτλο "Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με Ελληνικά windows:" ο οποίος ενδεχομένως να τους παραπληροφορήσει. Σκοπός είναι να δημιουργούμε ένα post με βάσιμες πληροφορίες (όπως πολύ σωστή είναι η αναφορά σε ποια μαγαζιά διαθέτουν ή θα διαθέσουν τα pda στην Ελλάδα) αλλά όχι ανεπιβεβαίωτες όπως ότι τα εν λόγω μαγαζιά θα τα διαθέτουν με ελληνική rom και εκ των υστέρων να διορθώνεις το post... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Sorry...άκυρο....με κάλυψαν και οι προηγούμενοι....

 

Όσα Soft reset και να κάνεις δεν χάνεται τίποτα. Μόνο με το hard reset επανέρχονται όλα στην αρχική τους κατάσταση όπως όταν πρωτοάνοιξες της συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν πρόκειται να ρωτήσω γιατί το έχω αγοράσει ήδη εδώ και ένα μήνα περίπου. Υπάρχουν όμως πολλοί ενδιαφερόμενοι που θα παρασυρθούν από τον τίτλο "Mio P560 από Ελληνικά μαγαζιά με Ελληνικά windows:" ο οποίος ενδεχομένως να τους παραπληροφορήσει. Σκοπός είναι να δημιουργούμε ένα post με βάσιμες πληροφορίες (όπως πολύ σωστή είναι η αναφορά σε ποια μαγαζιά διαθέτουν ή θα διαθέσουν τα pda στην Ελλάδα) αλλά όχι ανεπιβεβαίωτες όπως ότι τα εν λόγω μαγαζιά θα τα διαθέτουν με ελληνική rom και εκ των υστέρων να διορθώνεις το post... :ninja:

 

Δεν το γράφει μόνο το multistore, το αναφέρει κανονικότατα και το pda4u. Και όλα τα άλλα sites μιλάνε στα χαρακτηριστικά της συσκευής καθαρότατα για 512 Mb.

Έγραψες ακόμα ότι “υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες στις πληροφορίες που δίνουν τα sites..”, ακόμα κ έτσι να είναι, θα απολογηθώ εγώ για αυτό??

Έκατσα έφτιαξα έναν κατάλογο με τα στοιχεία που συνέλλεξα από τα συγκεκριμένα sites, δεν είμαι δημοσιογράφος να κάνω ρεπορτάζ πόρτα-πόρτα στα μαγαζιά να δω ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέματα στο site του! Άσε που αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία να αμφισβητείς κάτι μόνο με την υποψία της πιθανότητας λάθους!!

Κανείς «ενδιαφερόμενος» δεν πρόκειται να παρασυρθεί, φρόντισα κ έβαλα δίπλα τα τηλέφωνα του κάθε μαγαζιού.

Και κάτι άλλο: τον κατάλογο θα τον ενημερώνω, όσο μπορώ, για τυχόν αλλαγές.

Ήδη το e-galaxy “έριξε” την τιμή στα 405 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γράφει μόνο το multistore, το αναφέρει κανονικότατα και το pda4u. Και όλα τα άλλα sites μιλάνε στα χαρακτηριστικά της συσκευής καθαρότατα για 512 Mb.

Έγραψες ακόμα ότι “υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες στις πληροφορίες που δίνουν τα sites..”, ακόμα κ έτσι να είναι, θα απολογηθώ εγώ για αυτό??

Έκατσα έφτιαξα έναν κατάλογο με τα στοιχεία που συνέλλεξα από τα συγκεκριμένα sites, δεν είμαι δημοσιογράφος να κάνω ρεπορτάζ πόρτα-πόρτα στα μαγαζιά να δω ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέματα στο site του! Άσε που αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία να αμφισβητείς κάτι μόνο με την υποψία της πιθανότητας λάθους!!

Κανείς «ενδιαφερόμενος» δεν πρόκειται να παρασυρθεί, φρόντισα κ έβαλα δίπλα τα τηλέφωνα του κάθε μαγαζιού.

Και κάτι άλλο: τον κατάλογο θα τον ενημερώνω, όσο μπορώ, για τυχόν αλλαγές.

Ήδη το e-galaxy “έριξε” την τιμή στα 405 ευρώ.

 

Η προσπάθειά σου να φτιάξεις ένα κατάλογο με στοιχεία που έχεις συλλέξει και η συχνή ενημέρωση αυτού, είναι πολύ καλή και χρήσιμη ιδέα. Καλό είναι όμως να δέχεσαι και κάποιους συλλογισμούς που μπορούν να καταστήσουν τον κατάλογό σου λίγο πιο αξιόπιστο. Φαίνεται όμως ότι οι περαιτέρω γνώσεις και προτάσεις κάποιων άλλων για διορθώσεις (έστω και στον τίτλο πάνω από τα μαγαζιά) είναι "παγκόσμια πρωτοτυπία" και από λάθος μου νόμιζα ότι απευθύνομαι σε "δημοσιογράφο"... Δεν είπα ότι δεν γράφουν στα site τους ότι έχουν 512 flash rom, είπα, ότι δεν σημαίνει πως όπου λένε 512ΜΒ flash rom αυτό εννοεί ότι θα έχουν και ελληνική rom...

Η άποψή μου είναι καλοπροαίρετη και δεν είχα σκοπό να αντιταθώ στις πληροφορίες σου, απλά να συμπληρώσω/διορθώσω την ενημέρωση που δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα στο post μου, στον κατάλογο με τα μαγαζιά, και τις απαραίτητες συστάσεις περί ευθύνης και ανάγκης επαλήθευσης των πληροφοριών μου. Σήμερα η αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τα μαγαζιά για πιο ακριβείς λεπτομέρειες. Ρε συ τυχοδιώκτη έναν αρχικό κατάλογο είπα να φτιάξω να μην φάνε κ άλλοι όπως εγώ ώρες στο γούγλη η στο σκρουτζ (γιατί είναι πολλοί που ψάχνονται), και καθημερινή έρευνα αγοράς από το τηλέφωνο μου κατέληξε!!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...