Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Shoot

 

Άλλο η δυνατότητα και άλλο η χρήση. Έχουν αγοραστεί για άλλο λόγο - αν βουλιάξει κανένα από τα υπερσύγχρονα πλοία που οργώνουν το Αιγαίο (π.χ Δημητρούλα) θα χρειαστούν έτοιμα εκεί.

 

 

Ναι το λένε "ΦΠΑ" και θα πάει 22%.

 

1.άλλο της Π.Α τα super puma Που είναι για SAR Και άλλο του Π.Σ

 

σας καλώ να δείτε στο παρακάτω Link, τις επιχειρισιακές δυνατότητες τους....

 

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Secondary+Menu/Gallery/M_exoplismos/enaeria.csp

 

κατά τα άλλα,τα χρησιμοποιούμε για μεταφορές του πρωθυπουργού,του Κοη και του κάθε άλλου που φέτος δεν έκανε σωστά την δουλειά του... :mad:

 

2. αυτό ισχύει εδώ και καιρό,πρίν τις πυρκαγίες και λέγεται για 21%,

ήδη μετά τις εκλογές(οφ-τοπικ) αναμένουμε γερά φορολογικά μέτρα.

 

τώρα μάλιστα και μετά τις φωτιές....:confused:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2. αυτό ισχύει εδώ και καιρό,πρίν τις πυρκαγίες και λέγεται για 21%,

ήδη μετά τις εκλογές(οφ-τοπικ) αναμένουμε γερά φορολογικά μέτρα.

 

τώρα μάλιστα και μετά τις φωτιές....:confused:

 

Απορία: Απο τους βουλευτείς, κρατήσεις για το οτι δεν έκαναν καλά την "δουλειά" τους θα γίνουν ; Αμαρτίες βουλευτών παιδεύουσι έλληνες για μια ακόμα φορά ; :X

Link to comment
Share on other sites

γιοι και κορες νεοπλουτων το ιδιο ισχυει γι αυτους με τα καμπριο που βολταρουν στην παραλια - οι ιδιοι και οι ιδιοι παντα.

μειοψηφιες ειναι ενω ο μεσος ελληνας δινει μονο για να πιει εναν καφε σε καποια καφετερια και αυτο οχι σε καθημερινη βαση.καποτε πηγαινε και σε κανα κλαμπακι μια φορα τη βδομαδα αλλα κι αυτα εχουν αδειασει τωρα.Οσο για τα μπουζουκια κι αυτα φετος λειτουργησαν 3 φορες τη βδομαδα.

 

Αυτό ξαναπέστο... Και ειδικά αν έχεις κυκλοφορήσει και λίγο νύχτα (όχι να χεις δουλεψει) αντιλαμβάνεσαι αμέσως ότι τα μαγαζιά δουλευουν μόνο ΣΚ. Ο κόσμος πια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ, πρέπει να το καταλάβουμε όλοι. Εντάξει εγώ δεν ακούω τη συγκεκριμένη μουσική, αλλά το βλέπεις ότι δε γίνεται πια οπως παλια. Και ας τα βάλουμε κάτω 1 καφες πριν=4 ευρω + είσοδο/ τραπεζι σε νυχτερινό μαγαζί=25+ (το μινιμουμ είπα) + βενζίνη ταξί=5-10 + βόλτα σε κανα ντονατς μετά για καφέ :lol: άλλα 5 σόυμα καμιά 40αρα χωρίς να πάρεις και 2ο ποτό.Δεν μιλάμε για μπουζουκια (εκεί πρέπει να ναι κατοστάρι ακατέβατο)

 

Πάντως έλεος με του γύφτους εκεί κάτω, οι οποίοι είναι τουρκόγυφτοι...Δεν είμαι ούτε ρατσιστης, θεωρώ ότι για την κατάντια των μεταναστών στην Ελλάδα φταίμε καθαρά οι Έλληνες, αλλά οι γύφτοι εντάσσονται σε άλλη κατηγορία. Τους ρωτούσαν σε ρεπορταζ χτες, που ηταν το σπιτι σας ή η καλλιέργεια που σας κάηκε? και δεν ξέραν να απαντήσουν, άλλοι λέγαν ισα κάτου, κλπ κλπ

 

Για μένα, ειδικά για τους γύφτους, θα έπρεπε να υπάρξει αστυνομική δύναμη να τους πετάξει με τις κλωτσιες έξω απ την πόλη.

 

Να δούμε πότε θα το κάνουν αυτό απ το ζεφύρι και τον βοτανικό, που έχουν κατακλέψει το κόσμο

 

Προσέξτε οι τουρκογύφτοι, όχι οι μουσουλμανοι, οι οποίοι είναι ήσυχοι ανθρωποι

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι 12Μ ευρω εχουν δοθει μεχρι στιγμης στους πυροπαθεις, αλλα μονο ενα μικρο ποσοστο εχει δοθει σε πραγματικους πυροπαθεις. εσκασαν μυτη κατω τα datsun-ια απο ολοι την ελλαδα να κανουν εισπραξη... ελεος... λεφτα του φορολογουμενου ελληνα ειναι... ελεος...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κάτι, καθόμουν και το συζητούσα τώρα στο γραφείο

Αυτοί καλά κάνουν, εμείς τις κάνουμε να προστατευτούμε, ή καλύτερα η πολιτεία σε αυτές τις περιπτώσεις

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ειναι δυσκολο να γινει διασταυρωση των ζημιων γιατι πρεπει πρωτα να γινει καταγραφη, διαδικασια που λογω εκτασης ζημιων, θα παρει πολλους μηνες. αρα εξ αρχης εχουμε ενα δυσκολο εργο. αν περιμεναμε να γινει πρωτα η καταγραφη μετα θα γκρινιαζαμε οτι αργουν να δωσουν επιδοματα βοηθειας... μπρος γκρεμος και πισω ρεμα μου φαινεται..

 

ΥΓ: στην τελικη και μενα το σπιτι μου στη ζαχαρω επαθε ζημιες. κι εγω εχασα 3 κτηματα με ελιες. δεν ετρεξα να "κανω εισπραξη" γιατι θεωρω πως αλλες οικογενειες με σοβαροτερα προβληματα το εχουν περισσοτερο αναγκη. ο καθε πικραμενος με ενα κτημα που ουτε καν καλλιεργουσε κατεβηκε να παρει λεφτα. εδω κατι γυφτοι κατεβηκαν απο το κιλκις και την φλωρινα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πιο σωστό να γινόταν έτσι. Το δίλημμα που έθεσαν για μένα είναι ψευτοδίλημμα. Απλα το θέμα είναι ότι κανείς πια δεν εμπιστευται την ελληνική γραφειοκρατία και τα γρανάζια της

Αν την εμπιστεύονταν να δεις πόοοοσο υπομονετικοί θα ήταν όλοι

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

εχω βαρεθει παντως να κατακρινουν ολοι το κρατος. σε ολα φταιει το κρατος. μα δεν γινεται να φταιει μονο το κρατος και οχι το κεφαλι του ελληνα, που οτι και να γινει σκεφτεται τη λαμογια και το πως θα βγαλει λεφτα. γιατι επρεπε να κατεβουν τοσοι ασχετοι να παρουν αυτα τα 3000 ευρω? ευαισθησιες δεν εχει ο κοσμος να καταλαβει οτι προκειται για δικα του λεφτα που προοριζονται για καποιους που το εχουν αναγκη? το κρατος απο ελληνες διοικειται. το στραβο κεφαλι του ελληνα φταιει για ολα.. μου φαινεται θα κατεβω κι εγω στην αγροτικη στη ζαχαρω και θα ζητησω τα 3000 ευρω. ευκαιρια ειναι μωρε... αλλωστε τα δικαιουμαι. να βαλουμε κατι στην τσεπη... να παω να ανοιξω 2 μπουκαλακια στο βερτη να παω να δω και την ολυμπιακαρα στο μπερναμπεου. ε? ευκαιρια δεν ειναι?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Τουλάχιστον να πάρουν αυτοί που δικαιούνται και άμεσα τα λεφτά που έχουν ανάγκη. Δύστυχώς διαβάζω αυτό:

 

Επίσης, μπορούν να κρατούν για διασταύρωση τις υπογεγραμμένες αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις έως και τρεις ημέρες. Εάν τα στοιχεία που έχουν δηλωθεί είναι ειλικρινή, θα καταβάλλεται μετά από τριήμερο το προνοιακό βοήθημα των 3.000 ευρώ ή το βοήθημα των 10.000 ευρώ. Εάν η δήλωση είναι ψευδής, θα ενεργοποιούνται αμέσως οι συνέπειες του νόμου με βάση και την αυτόφωρη διαδικασία.

Πηγή: in.gr

 

Και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεί κάποιος ο οποίος τα έχει πραγματικά ανάγκη τα λεφτά για κάποιους ασυνήδειτους.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

εχω βαρεθει παντως να κατακρινουν ολοι το κρατος. σε ολα φταιει το κρατος. μα δεν γινεται να φταιει μονο το κρατος και οχι το κεφαλι του ελληνα, που οτι και να γινει σκεφτεται τη λαμογια και το πως θα βγαλει λεφτα
Χμμ έστω ο έλληνας είναι όπως είναι... Έστω ότι χρειάζεται εκπαίδευση...

 

Δίνεις λεφτά κύριε, πώς τα δίνεις και με τι προϋποθέσεις και τις δικλειδες ασφαλείας? Δεν ξέρεις προφανώς επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκες... Δώστο σε μια εταιρία που ειδικεύεται σε κατι τετοιο και καθαρισες (το θέμα της διαχείρισης), βάλε και 500 ρητρες και εισαι οκ.

 

Βεβαίως και φταίμε εμείς οι ίδιοι. Αλλά αυτό είναι μια ατερμονα κατάσταση, σωστά? Ε ας την σταματήσει αυτός που έχει τα μέσα να την κάνει...το κρατος.

 

Μια κίνηση έπρεπε να γίνει εδώ και δεκαετίες. ΜΙΑ. ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ... ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ, ΕΣΥ ΚΑΙ ΓΩ?

Η νοοτροπία ενός ραγιά λαού θα πάρει δεκαετίες, και βάλε ίσως για να αλλάξει... Αλλά όπου δεν πιπτει λόγος, πρέπει να πίπτει ράβδος...Αλλού και αλλού ξέρουμε να είμαστε αυστηροί. Στις περιπτώσεις που πρέπει δεν είμαστε. Ας μην ήταν εκλογές και θα σας έλεγα εγώ αν παίρναν το συγκεκριμένο μέτρο.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πραγματικά :( Φυσικά είναι σημαντικά τα δάση, οι περιουσίες των ανθρώπων κ.λ.π. αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά μπροστά στις 64 (αν θυμάμαι καλά) ζωές που χάθηκαν. Όταν γινόταν ο χαμός στην Πελλοπόνησο, Ηλεία, Εύβοια κ.λ.π. ήμουν διακοπές στην Μυτιλήνη και τα έβλεπα από την τηλεόραση. Μάλλον καλύτερα που δεν ήμουν στην Αθήνα γιατί δεν ξέρω πως θα ένιωθα αν τα έβλεπα και τα μύριζα... Έψαξα στο internet για την Πάρνηθα και τρελάθηκα με αυτά που διάβασα. Άκου λέει να προστατεύουν την ΔΕΗ και τις κεραίες αντί να προστατέψουν το δάσος :mad: Όταν είδα φωτογραφίες από το πως ήταν η Πάρνηθα και πως την κατάντησαν πάγωσα. Μπείτε στο link για να δείτε τι εννοώ: http://www.cyclist-friends.gr/gallery/showgallery.php/cat/528/page/1 . Το βράδυ στις 28 Αυγούστου (μόλις είχε μπει η 28η, γύρω στις 2 τα ξημερώματα) ήμουν βόλτα με έναν φίλο με το αυτοκίνητό του. Όταν αρχίσαμε να φτάνουμε στο Ελληνικό (στην παραλιακή, λίγο πριν τα κεντρικά της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας) μας μύρισε καμμένο και φοβηθήκαμε μην έχει πιάσει καμιά φωτιά στα μέρη μας (Γλυφάδα, Βούλα) . Πιάσαμε την οδό Γούναρη από το τέλος της (στην στροφή από λεωφόρο Βουλιαγμένης για Πανόραμα Βούλας) προς την αρχή της για να δούμε τι γίνεται. Ευτυχώς δεν είδαμε τίποτα αλλά μύριζε εντονότερα. Πήγαμε στο σημείο που κάηκε στην Άνω Γλυφάδα (τέρμα οδού Αθανάτου, είναι όλο ευθεία από τον Άγιο Τρύφωνα, στο τέρμα του λεωφορείου Α4) , ο δρόμος ήταν γεμάτος στάχτες από την φωτιά που είχε πιάσει τις προηγούμενες μέρες και φυσικά ούτε ένα όχημα της πυροσβεστικής ή της αστυνομίας για να φυλάει... Εκεί είναι σημείο που όποιος το κάψει το θέλει για οικόπεδα, δεν μπορεί κανείς να μου το βγάλει αυτό από το μυαλό μου. Πέρσι, περίπου τέτοια εποχή, είχε πιάσει μεγάλη φωτιά λίγο πιο πάνω από την εφορία της Γλυφάδας και οι φλόγες φαινόντουσαν ακόμα και από ένα σημείο της λεωφόρο Βουλιαγμένης. Και πριν δύο χρόνια είχε πιάσει φωτιά στο τέρμα της οδού Ανθέων στην Γλυφάδα. Όμως τότε για 2-3 μέρες κάθε βράδυ υπήρχαν στο σημείο γύρω στα 3 οχήματα της πυροσβεστικής για κάθε ενδεχόμενο. Τώρα στον Άγιο Τρύφωνα γιατί δεν υπήρχε ούτε ένα;;;; Τα ξημερώματα της 28ης Αυγούστου λοιπόν, για να συνεχίσω αυτά που έλεγα, κάναμε με το αυτοκίνητο διαδρομή μέχρι την Κατεχάκη και ευτυχώς δεν είδαμε τίποτα ύποπτο. Βέβαια από την στιγμή που μπήκαμε στον περιφερειακό του Υμητού ήταν έντονη η μυρωδιά του καμμένου. Λόγω της νύχτας δεν μπορούσαμε να διακρίνουμε πολλά, αλλά καταλάβαμε ότι το άλλοτε καταπράσινο αυτό σημείο ήταν καμμένο στο μεγαλύτερο μέρος του και ότι σε ένα βουνό που βλέπαμε πεντακάθαρα φώτα στην κορυφή του, πριν μπει η φωτιά δεν το βλέπαμε... Η διαδρομή στον περιφερειακό μου άρεσε από μικρό παιδί λόγω του πράσινου που είχε. Πάει και αυτό, όπως πάνε και τόσα εκατομύρια στρέματα δάσους σε όλη την Ελλάδα, όπως πάνε τόσοι άνθρωποι και τόσες περιουσίες :( Αν είχα ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο, τουλάχιστον για τα μέρη μου (Βούλα, Γλυφάδα, Ελληνικό και κοντινές περιοχές) θα μπορούσα να γυρνάω και 4 και 5 ώρες κάθε μέρα ώστε να αποτρέψω και το παραμικρό.

 

EDIT

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει, μιας και δεν είναι εύκολο να ψάχνω 41 σελίδες: στην Πάρνηθα έμεινε τίποτα άκαυτο;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και έχει μείνει, η παρνηθα είναι μαι τεράστια έκταση, αλλά κάψαν ίσως το σημαντικότερο βιότοπο του βουνού

 

Αναδημοσιεύεται

 

ΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟ (εθελοντή δασοπυροσßέστη) 21/8/2007 '

 

 

 

Σημειώνεται ότι δεν υπήρξαν σοßαροί τραυματισμοί λόγω της πυρκαγιάς πλην ενός πυροσßέστη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο «Σισμανόγλειο» με αναπνευστικά προßλήματα.' Είναι πολύ παράξενο να διαßάζεις τη ζωή σου μέσα από την αποστειρωμένη λογική της δημοσιογραφίας..

 

Θα ήθελα να ξεχάσω τα 3-4 πρόßατα που δεν πρόλαßαμε να ßγάλουμε από το μαντρί και τα ακούγαμε να σκούζουν καθώς μας πλησίαζε η φωτιά, και εκείνο το σκυλάκι που παρέμεινε σιωπηλό και δεμένο μέχρι τη στιγμή που πανικόßλητο κατάλαßε οτι δεν υπάρχει σωτηρία.. τα αφεντικά του λείπαν διακοπές και κανείς δεν ?ας ειδοποίησε για αυτό..

 

Θα ήθελα να ξεχάσω τα πουλιά που δεν προλάßανε να φύγουν απο τα πεύκα καθώς γινόντουσαν παρανάλωμα του πυρός και τα είδα στον αέρα να φτερουγίζουν για λίγο και ύστερα να πέφτουν σαν φθινοπωρινά φύλλα..

 

Θα ήθελα να ξεχάσω τα τρομαγμένα πρόσωπα των συναδέλφων μου όταν είδαμε τις 50μετρες φλόγες να μας ζώνουν από παντού

 

Θα ήθελα να ξεχάσω τις αγωνιώδεις εκκλήσεις των ιδιοκτητών όλων των σπιτιών τριγύρω μας όταν άρχισαν να γλύφουν τα σπίτια τους οι φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω όλους αυτούς που ήρθαν με τζιπάκια κάνοντας χειρόφρενα και πατώντας γκάζι μόνο και μόνο για να απολαύσουν το θέαμα, χωρίς να μας ßοηθάνε όταν τα ρουθούνια μας τρέχαν κατράμι και μασούσαμε στάχτη,

 

Θα ήθελα να τους ξεχάσω όταν προσπαθούσαμε να φύγουμε κόßωντας μάνικες και δεν μπορούσαμε επειδή είχαν δημιουργήσει κυκλοφοριακό κομφούζιο μπροστά μας Θα ήθελα επίσης να ξεχάσω όλους αυτούς που πίναν καφέ και μας ειρωνεύονταν την ώρα που δίναμε και ίσα που κρατούσαμε την ψυχή μας

 

Θα ήθελα να ξεχάσω αυτούς που τραßούσαν πανικόßλητοι τις εγκαταστάσεις μας και μας άφηναν εκτεθειμένους στις φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω τις πανικόßλητες φωνές συναδέλφων στον ασύρματο όταν τους κύκλωνε η φωτιά

 

Θα ήθελα να ξεχάσω αυτή τη λαίλαπα που δεν υπήρχε τρόπο να φρενάρεις και λαίμαργα κατάπιε τις όμορφες περιοχές που κάποτε χαρήκαμε ώς παιδιά και τα παιδιά μας δεν θα ξέρουν οτι υπήρχαν

 

Μα δεν θα ξεχάσω εκείνους τους χειριστές των ελικοπτέρων που τελευταία στιγμή μας δημιούργησαν δίοδο διαφυγής μέσα από τους θεόρατους τοίχους φωτιάς που μας περιτριγύρισαν

 

Μα δεν θα ξεχάσω τους συνάδελφους απο Αταλάντη που ήρθαν να μας ßοηθήσουν σε μια ξένη για αυτούς περιοχή Μα δεν θα ξεχάσω όλες τις κυßερνήσεις έως τώρα που επιτρέπουν σε οικοπεδοφάγους να χτίζουν, που αντιμετωπίζουν με αναλγησία τους εμπρησμούς και κοροϊδεύουν τους Εθελοντές.

 

Μα δεν θα ξεχάσω το κράτος που ούτε γάντια δεν μας έδωσε, πόσο μάλλον ενα ευχαριστώ, για να μήν θίξει την επιτηδευμένη ανικανότητα του μπροστά στα συμφέροντα. Μα δεν θα ξεχάσω ότι καταφέραμε 4 παιδιά με 1 όχημα να σταματήσουμε ενα μέτωπο 500 μέτρων, να σώσουμε 5 σπίτια και μερικά πρόßατα.. Θα ßοηθήσει να μπορέσω να κοιμηθώ όταν θα γυρίζουν οι εικόνες φρίκης στο μυαλό μου.

 

Μα δεν θα ξεχάσω την όμορφη τραυματιοφορέα που μου συμπαραστάθηκε όταν δεν είχα αναπνοή, τους έμπειρους γιατρούς που πέσαν πάνω μου και μου ξαναδώσαν μέλλον, καθώς και το νοσηλευτικό προσωπικό που ξεχείλιζε από ανθρωπιά και καλοσύνη.

 

Σας ευχαριστώ. Και δεν θα ξεχάσω να λέγομαι ακόμα άνθρωπος και να χρωστάω στη φύση ενα μεγάλο συγνώμη για όλες τις καταστροφές που της έχει προξενήσει το είδος μου. Η απορία μου είναι οι ßίλες που θα χτίσετε θα έχουν νόημα εαν δεν υπάρχει πια πράσινο γύρω σας; Όταν ο αέρας θα μυρίζει στάχτη και θα σου καίει τους πνεύμονες; πώς διάολο θα αναπνέετε εσείς κει πάνω και εμείς εδώ κάτω; πώς περιμένω απο ενα κράτος με στημένες εκλογές και προκάτ κόμματα να δημιουργήσει ενα καλύτερο μέλλον απο τις στάχτες που έχουν γε?ίσει τα πνευμόνια μου...

 

Λίγη στάχτη στα μαλλιά... δολοφόνοι...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο γράφτηκε από Σύνδεσμο Φιλάθλων κάποιας ομάδας (δεν έχει σημασία ποιάς)... Νομίζω, ότι αξίζει να το διαβάσετε, σαν άποψη κάποιων παιδιών που κατηγορούνται ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα κερδίσει η ομάδα τους...

 

"Χτίζοντας επί δεκαετίες μια κοινωνία με μοναδικό σύνθημα το ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ και ένα κράτος με βασικό άξονα το πελατειακό βόλεμα, έχοντας εξευτελίσει την έννοια της κοινωνικής συνείδησης-ευθύνης στο όνομα της ιδιωτικής ευδαιμονίας και του ιδιωτικού συμφέροντος, είναι αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή κάποια από από τις τραγωδίες που κατά καιρούς ενοχλούν τον ανέμελο ύπνο μας, θα ξεφύγει από τα συνηθισμένα.

 

Και θα φτάσουμε να θρηνούμε δεκάδες νεκρούς –πραγματικά αδικοχαμένους– συνανθρώπους μας. Και το χειρότερο; Κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο.

 

Μεταχρονολογημένος, ανώφελος συναισθηματισμός, δάκρυ κορόμηλο, τηλεμαραθώνιοι συμπαράστασης, μεγάλα λόγια, παιγνίδια συμφερόντων, ποιός θα κερδίσει τα περισσότερα από τα 60 και βάλε φέρετρα… (ένας λόγος παραπάνω το γεγονός ότι διανύουμε προεκλογική περίοδο).

 

Αλλά στο bottomline, το πιο πιθανό είναι ότι ο κοινός παρονομαστής μας θα παραμείνει η ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ. Εμείς να είμαστε καλά, κι έχει ο Θεός… "

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο γράφτηκε από Σύνδεσμο Φιλάθλων κάποιας ομάδας (δεν έχει σημασία ποιάς)... Νομίζω, ότι αξίζει να το διαβάσετε, σαν άποψη κάποιων παιδιών που κατηγορούνται ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα κερδίσει η ομάδα τους...

 

"Χτίζοντας επί δεκαετίες μια κοινωνία με μοναδικό σύνθημα το ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ και ένα κράτος με βασικό άξονα το πελατειακό βόλεμα, έχοντας εξευτελίσει την έννοια της κοινωνικής συνείδησης-ευθύνης στο όνομα της ιδιωτικής ευδαιμονίας και του ιδιωτικού συμφέροντος, είναι αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή κάποια από από τις τραγωδίες που κατά καιρούς ενοχλούν τον ανέμελο ύπνο μας, θα ξεφύγει από τα συνηθισμένα.

 

Και θα φτάσουμε να θρηνούμε δεκάδες νεκρούς –πραγματικά αδικοχαμένους– συνανθρώπους μας. Και το χειρότερο; Κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο.

 

Μεταχρονολογημένος, ανώφελος συναισθηματισμός, δάκρυ κορόμηλο, τηλεμαραθώνιοι συμπαράστασης, μεγάλα λόγια, παιγνίδια συμφερόντων, ποιός θα κερδίσει τα περισσότερα από τα 60 και βάλε φέρετρα… (ένας λόγος παραπάνω το γεγονός ότι διανύουμε προεκλογική περίοδο).

 

Αλλά στο bottomline, το πιο πιθανό είναι ότι ο κοινός παρονομαστής μας θα παραμείνει η ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ. Εμείς να είμαστε καλά, κι έχει ο Θεός… "

 

Πραγματικά πολύ καλό κείμενο.

 

Αν μπορείς στείλε μου pm από ποια ομάδα είναι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ...:)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από ζαχάρω...

***LINK REMOVED***

Οι πιτσιρικάδες και όσοι δεν έχουν γερό στομάχι να μείνουν μακρυά.

 

 

 

***Βayern7, τροποποιώ το μήνυμα και αφαιρώ το link γιατί οι εικόνες είναι πραγματικά σοκαριστικές και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί πιτσιρικάδες θα το πατήσουν, παρά την προτροπή σου...***

Link to comment
Share on other sites

Προς Βασίλη απο Διαχειρηση

 

Συγνωμη αν εκανα συνεχομενα ποστ αλλα δεν γνωριζω καποια πραγματα για το πως να κανω παραθεση απο 2 χρηστες και να απαντησω , θα προσπαθησω να μην επαναληφθει.

 

Διαδικτυακή πρωτοβουλία για την ενίσχυση των πυροπαθών

 

http://www.ihelp.gr/

 

Τα χρήματα προωθούνται απευθείας στον λογαριασμό του Ταμείου Αρωγής των πυρόπληκτων περιοχών, τον οποίο συνέστησε το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση των πυροπαθών και την αποκατάσταση των υλικών ζημιών.

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

 

 

Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ανταποκρινόμενος στις ανάγκες που προέκυψαν από τις καταστροφικές φωτιές που έπληξαν διάφορες περιοχές της Ελλάδος το τελευταίο διάστημα, συμβάλλει στις επιχειρήσεις βοηθείας με χρηματική ενίσχυση ή δωρεές ειδών. Κάθε είδους δωρεά είναι καλοδεχούμενη. Ενθαρρύνουμε πάντως δωρεές σε χρήμα.

 

http://www.redcross.gr/

 

 

Οι χρηματικές δωρεές μπορούν να κατατεθούν στους παρακάτω λογαριασμούς:

 

1) ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ με διεύθυνση Ομήρου 23, Αθήνα-Ελλάδα, με την ένδειξη «Φωτιές στην Ελλάδα», Αριθμός λογαριασμού: 069/84298361 ,IBAN: GR54 0160 0690 0000 0008 4298361, Swift Code: ATTIGRAA XXX

 

2) EFG EUROBANK ERGASIAS AE, «Υπέρ πυροπαθών στις πληγείσες περιοχές», Αριθμός λογαριασμού: 0026 0240 34 0200879543

 

3) ALPHA BANK, «Υπέρ πυροπαθών στις πληγείσες περιοχές», Αριθμός λογαριασμού: 101-00-2002-005560

 

4) ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ, «Υπέρ πυροπαθών στις πληγείσες περιοχές», Αριθμός λογαριασμού: 017.04.003328.32

Link to comment
Share on other sites

 

"Χτίζοντας επί δεκαετίες μια κοινωνία με μοναδικό σύνθημα το ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ και ένα κράτος με βασικό άξονα το πελατειακό βόλεμα, έχοντας εξευτελίσει την έννοια της κοινωνικής συνείδησης-ευθύνης στο όνομα της ιδιωτικής ευδαιμονίας και του ιδιωτικού συμφέροντος, είναι αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή κάποια από από τις τραγωδίες που κατά καιρούς ενοχλούν τον ανέμελο ύπνο μας, θα ξεφύγει από τα συνηθισμένα.

 

Και θα φτάσουμε να θρηνούμε δεκάδες νεκρούς –πραγματικά αδικοχαμένους– συνανθρώπους μας. Και το χειρότερο; Κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο.

 

Μεταχρονολογημένος, ανώφελος συναισθηματισμός, δάκρυ κορόμηλο, τηλεμαραθώνιοι συμπαράστασης, μεγάλα λόγια, παιγνίδια συμφερόντων, ποιός θα κερδίσει τα περισσότερα από τα 60 και βάλε φέρετρα… (ένας λόγος παραπάνω το γεγονός ότι διανύουμε προεκλογική περίοδο).

 

Αλλά στο bottomline, το πιο πιθανό είναι ότι ο κοινός παρονομαστής μας θα παραμείνει η ΑΡΠΑ-ΚΟΛΛΑ. Εμείς να είμαστε καλά, κι έχει ο Θεός… "

 

θυμάμαι συζητούσα με φίλους για ένα θέμα (με τις συνέπειες του οποίου είχαν πεθάνει καμμιά 15αριά άτομα σε μία καταστροφή κάνα 2 χρόνια πριν) και είχαν την εντύπωση ότι κάτι είχε αλλάξει στις συνθήκες. Φυσικά δεν είχε αλλάξει τίποτα παρά την τότε τραγωδία. Και είπα το κυνικό (όπως μου είπαν) "15 νεκροί δεν είναι τίποτα για την Ελλάδα - 50 και πάνω ίσως".

 

Η μόνη αλλαγή που μπορώ να δω ίσως να επιταγχύνεται είναι η τελιική απαξίωση του δικομματισμού. Δεν νομίζω να μεγαλώσουν οι μικροί - δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι θα κάνουν τότε. Πιό πιθανό το βλέπω να διαλύονται στα 2 η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, να δώσουν νέες επιλογές στους ..πελάτες, και τη δυνατότητα ακομπλάριστης συνεργασίας. Αυτό πρέπει να πρόβλεψε ο ποιητής Σκανδαλίδης όταν έκανε το νόμο του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι απαγορεύονται τα πολιτικά/κομματικά σχόλια;Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνουμε για να γίνει αντιληπτό;

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα τώρα,αλλά γενικά σε όλους όσους απαντάνε σε σχετικές τοποθετήσεις ενώ ξέρουν ότι απαγορεύεται... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Άραγε θα φτάσει κανένα ευρώ από αυτά που συγκεντρώνονται (πέρα από τις κρατικές χορηγίες) στους παθόντες, ή θα περάσουν σαν έργα, "αποστραγγισμένα" από τις τσέπες κάποιων αναδόχων;

 

Μπράβο στο IHelp για την λίστα καταθετών!!! Να το έκαναν όλοι και για την πορεία τών χρημάτων (ηλεκτρονικά να υπάρχει ανάλυση κάθε εξόδου, που πήγε και τι απέγινε το κάθε ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηραν απο μια δημοσκοπηση και με ρωτησαν εαν πιστευω πως φταιει η ΝΔ για την ανοργανωσια (εαν υπηρχε) στις πυρκαγιες. Η απαντηση μου (για να γινω αλλη μια φορα αντιδραστικος): Δε φταιει ΚΑΜΙΑ κυβερνηση οποια και να ειναι. Η "τιμημενη" Ελληνικη νοοτροπια και στ@ρχ1δ1σμ0ς φταιει. Απλα. :mad:
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Άραγε θα ...................

 

Μπράβο στο IHelp για την λίστα καταθετών!!! Να το έκαναν όλοι και για την πορεία τών χρημάτων (ηλεκτρονικά να υπάρχει ανάλυση κάθε εξόδου, που πήγε και τι απέγινε το κάθε ευρώ)

 

που ειναι αυτη η λιστα?

 

πάντως και ένα μπράβο και στον ΟΠΑΠ που έδωσε 50.000.000€ (EΔΩ) (αν και είναι ''δικά μας'' λευτα.

Link to comment
Share on other sites

Η "τιμημενη" Ελληνικη νοοτροπια και στ@ρχ1δ1σμ0ς φταιει. Απλα. :mad:

 

Ε τώρα γίνεσαι Ανθέλληνας. Αφού είναι γνωστό πως είμαστε οι καλύτεροι στον κόσμο. :respect: Για αυτό και μας βάλανε εμπρησμούς η ΣΙΑ. Αλλά δεν θα τους περάσει! Τώρα που θα πάρουμε και το Ευρωμπάσκετ θα ξαναβγούμε στους δρόμους και θα το αφιερώσουμε στους καμμένους για να αναπαυθούν οι στάχτες τους καλύτερα. Εσύ έγραψες το βιβλίο της Ε Δημοτικού? :rolleyes:

 

Υ.Γ Αλήθεια, ρώτησαν αυτοί που πήγαν και κάηκαν την Αρχιεπισκοπή αν επιτρέπεται? Είναι Ανθελληνισμός να μην σε θάβουν αλλά να σε καίνε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορουν να καταλαβουν καποιοι εδω μεσα αλλα και στην Ελλαδα γενικοτερα ειναι οτι κανενα κρατος δεν διαλυεται 'η κτιζεται μεσα σε λιγα χρονια.Η διαλυση του κρατικου μηχανισμου εχει ξεκινησει απο την δεκαετια του 80 και αυτο που συνεβει ηταν αναμενομενο.Δεν διαλυεται η πυροσβεστικη μεσα σε 3 χρονια αν ειχε σωστες βασεις.Ας μην ξεχναμε οτι ο αρχηγος της δεν αλλαξε.Μεσα στον κρατικο μηχανισμο ειναι και οι δημαρχοι και κοινοταρχες.Οι περισσοτεροι απο αυτους οταν παρουν τα ελαχιστα χρηματα που τους δινει το κρατος για δασοπυροσβεση αντι να τα χρησιμοποιησουν για δασοπυροσβεση πανε και κανουν πανηγυρια και καλουν καλλιτεχνες ή τα χρησιμοποιουν για αλλες βλακειες.Υπαρχει το αρθρο 4 της πυροσβεστικης το οποιο αναφερει οτι καθε ενας ο οποιος εχει σπιτι ή καλλιεργεια σε δασος πρεπει να καθαριζει τα ξερα χορτα στον χωρο του.Αν δεν το κανει το κανει ο δημος και πληρωνει προστιμο ο οικοπεδουχος.Για πειτε μου λοιπον ποσους ειδαμε στην τηλεοραση να καταβρεχουν ξερα χορτα σχεδον εξω απο την πορτα τους και υστερα να φωναζουν οτι τους φταει η πυροσβεστικη που καηκε το σπιτι τους.Κατι αλλο ακομα.Στην Ελλαδα εχουμε αναγαγει την δασοπυροσβεση σε αεροπυροσβεση.Τα αεροπλανα και ελικοπτερα δεν χρησιμοποιουνται για να σβησουν μια φωτια αλλα να ριξουν την ενταση της και να επεμβαινουν υστερα οι επιγειες δυναμεις.Εδω κυριαρχει στα καναλια μια υστερια σχετικα με τα εναερια μεσα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...