Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελαβα μια συστημενη επιστολη με την οποια η Vodafone με ενημερωνει οτι προχωρησε σε αποσχιση κλαδου σχετικα με το Internet.

 

Ερωτηση: Μπορω πλεον να διακοψω το σταθερο Vodafone και να κρατησω μονο το HOL Internet μονο του?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελαβα μια συστημενη επιστολη με την οποια η Vodafone με ενημερωνει οτι προχωρησε σε αποσχιση κλαδου σχετικα με το Internet.

 

Ερωτηση: Μπορω πλεον να διακοψω το σταθερο Vodafone και να κρατησω μονο το HOL Internet μονο του?

 

Πάντα μπορούσες να το κάνεις αυτό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6,72€ θα είναι μαζί με τα τέλη. Το λογικό είναι να μην έχεις κανένα πρόβλημα. Επίσης αφού θα βάλεος τη sim σε κινητό, μπορεί να βρίσκεσαι εντός ζώνης και σε μεγάλη απόσταση από το σπίτι...

 

Οι χρεωσεις ειναι ιδιες με του ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα μια συστημενη επιστολη με την οποια η Vodafone με ενημερωνει οτι προχωρησε σε αποσχιση κλαδου σχετικα με το Internet.

 

Ερωτηση: Μπορω πλεον να διακοψω το σταθερο Vodafone και να κρατησω μονο το HOL Internet μονο του?

 

Mπορείς (όπως και μπορούσες). Το θέμα είναι πως α) χάνεις τον αριθμό σου και β)αν δεν έχεις κλείσει 12μηνο μπορεί να πληρώσεις την επιδότηση (ή τμήμα αυτής) του εξοπλισμού (voicebox).

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς (όπως και μπορούσες). Το θέμα είναι πως α) χάνεις τον αριθμό σου και β)αν δεν έχεις κλείσει 12μηνο μπορεί να πληρώσεις την επιδότηση (ή τμήμα αυτής) του εξοπλισμού (voicebox).

 

Ποια θα ειναι η χρεωση του Internet μετα? Εχει λαβει καποιος λογαριασμο HOL απο Vodafone 2play?

Link to comment
Share on other sites

Ποια θα ειναι η χρεωση του Internet μετα? Εχει λαβει καποιος λογαριασμο HOL απο Vodafone 2play?

 

Πόσο πλήρωνες μόνο για το internet μέχρι τώρα? Γιατι από τη μία στην επιστολή ξεκαθαρίζει πως δεν θα υπάρξει οποιαδήποτε αλλαγή στο συνολικό κόστος (άρα θα πληρώνεις όσο πλήρωνες) από την άλλη όμως λέει πως αν επωφελήσαι προσφοράς λόγω συνδυασμού υπηρεσιών (double play) και η μία από τις δύο υπηρεσίες καταργηθεί (π.χ τηλεφωνία) πλέον δεν θα έχεις τιμή προσφοράς στην άλλη (ADSL). To θέμα λοιπόν είναι αν στο λογαριασμό του ADSL είχες έκπτωση ή όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση θα μπορείς να μεταφερθείς σε πακέτο της hol.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω Vodafone για το γραφείο περίπου 2 μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος!

Μου έχουν δώσει το ασύρματο panasonic.

Επειδή μιλάω πάρα πολύ και στο θέμα ακτινοβολιών (κινητών και ασυρμάτων) είμαι λίγο έως πολύ επιφυλακτικός, υπάρχει τρόπος να συνδέσω κάποια συμβατικη σταθερή συσκευή;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω Vodafone για το γραφείο περίπου 2 μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος!

Μου έχουν δώσει το ασύρματο panasonic.

Επειδή μιλάω πάρα πολύ και στο θέμα ακτινοβολιών (κινητών και ασυρμάτων) είμαι λίγο έως πολύ επιφυλακτικός, υπάρχει τρόπος να συνδέσω κάποια συμβατικη σταθερή συσκευή;;

 

Εάν έχει υποδοχή sim και το συνδέσεις στην πρίζα του οτέ (εάν υπάρχει κι αυτή), τότε σε όλες τις πρίζες μπορούν να συνδεθούν "κανονικά σταθερά". Το κακό με το Panasonic είναι ότι δεν έχει σύνδεση με αυτό το καλώδιο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η σταθερή vodafone δεν λειτουργεί με την πρίζα του ΟΤΕ. Η μόνη λύση που έχεις είναι να σου δώσουν ή να βρείς ένα voicebox που δέχεται sim και να συνδέσεις επάνω μια οποιαδήποτε συμβατική συσκευή της αρεσκείας σου. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να απλώσεις λίγο παραπάνω καλώδιο από το voicebox μέχρι την συσκευή προκειμένου να αποφύγεις την ακτινοβολία από αυτό (μιας και το βλέπεις έτσι το όλο θέμα).

Μία ιδέα είναι αυτό

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.002035

που το έδινε παλιότερα η cosmote. Τώρα δίνει ένα άλλο (μπορείς ίσως να το βρείς στο ΓΕΡΜΑΝΟ).

Μακρυά από αυτό που έδινε η Vodafone το SAGEM. Πολύ κατώτερη ποιότητα ήχου από τη συσκευή που έχεις τώρα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έχουν δώσει δεν έχει ούτε καλώδιο, ούτε υποδοχή για κλίπ οπότε το θέμα μπρίζας ΟΤΕ το αποκλείουμε.

Μάλλον πρέπει να πάρω ένα voicebox με υποδοχή SIM και έξοδο με κλίπ. Αλλά απο τιμές... αν είναι να δώσω 130€.... :(

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς. Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες του myphone και ίσως βρεις κάτι σε καλύτερη τιμή. Εγώ έχω (νομίζω) ακόμη ένα sagem από παλιά. Αν δεν βρεις κάτι καλύτερο πες μου με ένα πμ.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
να κανω μια ερωτηση. εχω vodafone για το σπιτι αυτοι που θα με καλουν απο αλλα σταθερα με ΔΩΡΕΑΝ χρονο ομιλιας πχ απο τον ΟΤΕ θα χρεωνονται σαν να καλουν κινητο;το εχει δοκιμασει κανεις; γιατι κατι τετοιο ακουσα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

όχι. Θα χρεώνονται σαν να καλούν σε σταθερό κανονικά. Απλά επειδή σε αυτό το νούμερο θα αντιστοιχεί ένας αριθμός κινητού, όσοι σε καλέσουν στο 69χχ θα χρεώνονται.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

κι ομως μια θεια μου χρεωθηκε οταν επαιρνε στο σταθερο με πακετο ομιλιας οτε. κι εγω ετσι νομιζα αφου στην ουσια προωθηση κλησης ειναι... τι να πω οποις αλλος εχει σχετικη εμπειρια...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μα για τον λόγο αυτό η γραμμή έχει by default απόκρυψη. Αν σε πάρω εγώ τηλέφωνο και έχω βγάλει την απόκρυψη θα δεις κινητό. Καλώντας με πίσω θα χρεωθείς. Σωστό?? Δες την ανάλυση κλήσεων. Αν η κλήση είναι πρός 213/210-χχ τότε φταίει ο ΟΤΕ, αν είναι προς 69χχ μάλλον ¨"φταίει" η θεία σου :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

θα το εξετασω και εγω αλλα με τον οτε ολα να τα περιμενεις!ευχαριστω.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά πακέτα προς σταθερά του ΟΤΕ, παρείχαν χρόνο μόνο προς σταθερά ΟΤΕ και όχι προς εναλλακτικούς. Κοίταξέ το.
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση. εχω vodafone για το σπιτι αυτοι που θα με καλουν απο αλλα σταθερα με ΔΩΡΕΑΝ χρονο ομιλιας πχ απο τον ΟΤΕ θα χρεωνονται σαν να καλουν κινητο;το εχει δοκιμασει κανεις; γιατι κατι τετοιο ακουσα...

 

Τα παλιά πακέτα προς σταθερά του ΟΤΕ, παρείχαν χρόνο μόνο προς σταθερά ΟΤΕ και όχι προς εναλλακτικούς. Κοίταξέ το.

 

Ακόμα και με τα παλιά πακέτα δεν χρεωνόσουν ως κλήση σε κινητό αλλά ως κλήση σε σταθερό.

Συμπέρασμα: Μην εμπιστεύεστε τις θείτσες.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι προς αλλο δικτυο γιατι τα πρωτα ειναι μονο προς οτε αρα τα χρεωνεσαι!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με τα παλιά πακέτα δεν χρεωνόσουν ως κλήση σε κινητό αλλά ως κλήση σε σταθερό.

Συμπέρασμα: Μην εμπιστεύεστε τις θείτσες.

 

στα καινούργια πακέτα απεριόριστα προς σταθερά περιλαμβάνονται και οι κλήσεις προς τα αλλά σταθερά δίκτυα άρα σε καλύπτει το απεριόριστο αφού έχει και 1 ώρα προς κινητά. Όσο για το σταθερο τις βοντα έχει δύο αριθμούς ένα κινητό και αριθμό νομίζω με 213 που χτυπάνε στο σταθερό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στάθη μου , δεν υπάρχουν πλέον τα παλιά πακέτα.

 

εαν τα ειχες και δεν ειχες καλεσει το 13888 για αλλαφη τοτε συνεχιζεις να εχεις το παλιο πακετο. με την αλλαγη με δωρεαν χρονο ομιλιας σε κινητα δεσμευεσαι 6 μηνες!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Λοιπόν τίθεται το εξής θέμα. Ο πατέρας μου μετέφερε το κατάστημα του σε περιοχή που δεν υπάρχει δίκτυο του ΟΤΕ. Χρειάζεται όμως να κρατήσει τον αριθμό του σταθερού που είχε πριν. Το θέμα είναι πως ο χώρος που ήταν πριν το κατάστημα λογικά θα νοικιαστεί οπότε η γράμμη θα πρέπει να φύγει από εκεί. Αρα το πρόβλημα δε λύνεται με παραμονή της γραμμής στο προηγούμενο κατάστημα και προώθηση κλήσεως στο κινητό του (αυτή τη λύση χρησημοποιεί τώρα προσωρινά). Ποιές λύσεις υπάρχουν για αυτές τις περιπτώσεις? Μπορεί να μεταφέρει τον αριθμό του ΟΤΕ στο ασύρματο δίκτυο της Vodafone? Και αν ναι ποιές ειναι οι χρεώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τίθεται το εξής θέμα. Ο πατέρας μου μετέφερε το κατάστημα του σε περιοχή που δεν υπάρχει δίκτυο του ΟΤΕ. Χρειάζεται όμως να κρατήσει τον αριθμό του σταθερού που είχε πριν. Το θέμα είναι πως ο χώρος που ήταν πριν το κατάστημα λογικά θα νοικιαστεί οπότε η γράμμη θα πρέπει να φύγει από εκεί. Αρα το πρόβλημα δε λύνεται με παραμονή της γραμμής στο προηγούμενο κατάστημα και προώθηση κλήσεως στο κινητό του (αυτή τη λύση χρησημοποιεί τώρα προσωρινά). Ποιές λύσεις υπάρχουν για αυτές τις περιπτώσεις? Μπορεί να μεταφέρει τον αριθμό του ΟΤΕ στο ασύρματο δίκτυο της Vodafone? Και αν ναι ποιές ειναι οι χρεώσεις?
Μια λύση είναι να κάνει φορητότητα σε VoIP provider, π.χ. στην Omnivoice, Viva κλπ. Χρήση του αριθμού μπορεί να γίνεται από οπουδήποτε υπάρχει internet ή με application σε smartphone μέσω 3G δικτύου. Φαντάζομαι οτι και φορητότητα Cosmote at home ή το αντίστοιχο της Vodafone επίσης γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...